• 📖Kara deliğe, bir astronot düşecek olursa kütlesi artacak ama sonuçta artan kütleye eşdeğer bir enerji evrene ışıma biçiminde geri verilecektir. Astronot bir anlamda "yeniden çevrime" girecektir. Astronot kara deliğin içinde uzayıp kopacağından herhangi bir kişisel zaman kavramına sahip olamayacağı için, bu çeşit ölümsüzlük pek bir işe yaramayacaktır! Kara delik tarafından evrene geri verilen parçacıklar bile genellikle astronotu oluşturan parçacıklardan farklıdır: astronotunun yaşayacak tek özelliği, kütlesi ve enerjisi olacaktır.
  Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
  A Brief History Of Time. Büyük Patlamadan Kara Deliğe. Milliyet Yayın A.Ş. ISBN 975-506-005-C [EPUB]

  🎗 İnkar edenlere de cehennem ateşi vardır. Onlara ölmeleri için hüküm verilmez, azapları da hafifletilmez. Her kafiri işte böyle cezalandırırız. (Fâtır 35:36, Şaban Piriş)
 • Kara deliğe, bir astronot düşecek olursa kütlesi artacak ama sonuçta artan kütleye eşdeğer bir enerji evrene ışıma biçiminde geri verilecektir. Astronot bir anlamda "yeniden çevrime" girecektir. Astronot kara deliğin içinde uzayıp kopacağından herhangi bir kişisel zaman kavramına sahip olamayacağı için, bu çeşit ölümsüzlük pek bir işe yaramayacaktır! Kara delik tarafından evrene geri verilen parçacıklar bile genellikle astronotu oluşturan parçacıklardan farklıdır: astronotunun yaşayacak tek özelliği, kütlesi ve enerjisi olacaktır.
  Stephen W. Hawking
  A Brief History Of Time. Büyük Patlamadan Kara Deliğe. Milliyet Yayın A.Ş. ISBN 975-506-005-C [EPUB]
 • Kara delik, Einstein'in kütleçekim kuramının bir öngörüsüdür. Olay ufku denen bir zarla çevrelenmiştir. İçeri düşen madde ve ışık artık geri dönemez. Bir astronot olay ufkunun hemen dışında asılı kalabilseydi, Einstein'in kuramının bir sonucu olarak zamanı öylesine yavaşlardı ki, gözünü dışarı çevirip evrenin gelecekteki bütün tarihini, hızlı sarılmış bir filmi izler gibi izlemesi ilkece mümkün olurdu
  Ufkun iç kısmında ise zaman öyle çarpılmıştır ki, zaman ve uzay yer değiştirir. Tekilliğin, yani içeri düşen maddenin kara delik merkezinde yokluğa parçalandığı o noktanın kaçınılmaz olmasının nedeni de budur. Tekillik uzay boyunca değil, zaman boyunca varlık gösterdiği için, yarını nasıl engelleyemezseniz onu da öyle engelleyemezsiniz.
 • Kara deliklerden kaynaklanan ışınımın varlığı, kütleçekim çökmesinin daha önce düşündüğümüz gibi bir son ve geri dönülemez olmadığına işaret ediyor diyebiliriz. Bir astronot bir kara deliğin içine düşerse kara deliğin kütlesi artacak, ancak en sonunda bu fazladan kütleye denk bir enerji ışınım biçiminde dönecektir. Bu yüzden astronot bir anlamda "geri dönüşüme" uğrayacaktır. Bir çeşit ölümsüzlük evet , ama oldukça üzüntü verici, çünkü kara deliğin içerisinde parçalarına ayrıldığında astronot için kişisel bir zaman kavramı neredeyse tam bir kesinlikle sona erecek, yaşamayı başaran tek özelliği kütlesi veya enerjisi olacaktır.