Kevser S., bir alıntı ekledi.
 25 Mar 13:57 · Kitabı okudu · İnceledi

Kara deliğe düşesice!(güzel beddua) :)))
Kara deliğe, bir astronot düşecek olursa kütlesi artacak ama sonuçta artan kütleye eşdeğer bir enerji evrene ışıma biçiminde geri verilecektir. Astronot bir anlamda "yeniden çevrime" girecektir. Astronot kara deliğin içinde uzayıp kopacağından herhangi bir kişisel zaman kavramına sahip olamayacağı için, bu çeşit ölümsüzlük pek bir işe yaramayacaktır! Kara delik tarafından evrene geri verilen parçacıklar bile genellikle astronotu oluşturan parçacıklardan farklıdır: astronotunun yaşayacak tek özelliği, kütlesi ve enerjisi olacaktır.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 94 - Milliyet yayınları/epub)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 94 - Milliyet yayınları/epub)
Fatih Tetik, bir alıntı ekledi.
20 Oca 00:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kara Delik - Astronot
Kara deliklerden kaynaklanan ışınımın varlığı, kütleçekim çökmesinin daha önce düşündüğümüz gibi bir son ve geri dönülemez olmadığına işaret ediyor diyebiliriz. Bir astronot bir kara deliğin içine düşerse kara deliğin kütlesi artacak, ancak en sonunda bu fazladan kütleye denk bir enerji ışınım biçiminde dönecektir. Bu yüzden astronot bir anlamda "geri dönüşüme" uğrayacaktır. Bir çeşit ölümsüzlük evet , ama oldukça üzüntü verici, çünkü kara deliğin içerisinde parçalarına ayrıldığında astronot için kişisel bir zaman kavramı neredeyse tam bir kesinlikle sona erecek, yaşamayı başaran tek özelliği kütlesi veya enerjisi olacaktır.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 146)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 146)