Ab-ı Hayat, bir alıntı ekledi.
26 Mar 01:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Cüneyt-i Bağdadi Hazretlerine bir gün şeytan:
"Ya Cüneyd, senin kadar yüksek dereceye ulaşan başka bir büyük zat tanımıyorum. Yirmi senedir sana hiçbir isteğimi yaptırmaya muvaffak olamadım, bunu nasıl başardın?

Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri:
"Defol melun! Şimdi de beni kendini beğenme hastalığına düşürerek mahvetmek mi istiyorsun! Yirmi senede yapamadığını, yirmi saniyede mi yapacaksın? Yıkıl karşımdan melun!"

Menkıbelerle Yaşamak, Ragıp Karadayı (Sayfa 130)Menkıbelerle Yaşamak, Ragıp Karadayı (Sayfa 130)

“Birinin gözlerine bɑkmɑk, onun rüyɑlɑrınɑ girmeyi göze ɑlmɑk demektir. Sevmeye kɑbiliyetin yoksɑ, o gözlere bɑkmɑyɑcɑksın…”
– Kɑrɑdɑyı

Ayşegül İpek, bir alıntı ekledi.
 12 Oca 10:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Taş yeşermez, geçmiş olsa da nevbahar;
Toprak ol da bak, nasıl güller açar.
Taş gibi idin, çok gönül kırdın yeter;
Toprak ol, üstünde hoş güller biter.
Mevlana

İletişimde Zen Bilgeliği, Kemal Karadayı (undefined)İletişimde Zen Bilgeliği, Kemal Karadayı (undefined)
Ayşegül İpek, İletişimde Zen Bilgeliği'yi inceledi.
12 Oca 10:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzde en çok zaman ve enerji kaybettiğimiz iletişimi doğu bilgiliğiyle çözmeye ne dersiniz? Sorun bizde değilse çözüm kimde? Hep zor insanlar bize mi denk geldi? Şuana kadar okuduğumuz kişisel gelişim klişelerine karşı bu kitapta iletişim sorunlarımıza felsefi yaklaşımla çözüm buluyoruz. Öncelikle kitapta kendimizi tanıyoruz, insanlarla yaşadığımız sorunları sorun olmaktan çıkartıp bir problem olarak çözmeye başlıyoruz. Tutsaklığımızı yeniyoruz sonuçları değiştiremeyeceğimizi kabul edip nedenlere odaklanıyoruz. Karşıtlığımızı yeniyoruz savunmaya geçmiyoruz. doymazlığımızı yeniyoruz, amaçlarınızı unutup ben kazandım oyununa kapılmıyoruz. Sosyolog Kemal Karadayı bizlere aforizmalarla birlikte yeni bir kapı aralıyor.

gece kuşağı, bir alıntı ekledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

KARADAYI’YA MEKTUP
Bursa’nın Orhaneli kazasının
Çöreler köyünden Karadayı
Acep böyle yazsam zarfın üstüne
Postalar iletir mi ona
Benim altı yıldır cepte taşınmış
Kenarları püskül püskül aşınmış merhabayı
Kusura bakma Karadayı
Nasılsa bir yerde unutmuşum
Senin çoban armağanı nikel tabakayı
Ama o ince belli, kınalı çilli su kabakları
Hâlâ masamın üstünde durur
Sallandıkça çın çın öter çekirdekleri
Bunlardan bir tanesini
Köy mektebinde öğretmen kardeşime verdim
Bütün yaz su kabaklarıyle donandı bahçesi
Bir çekirdek verdik bir bahçe doldu
Can sağlığı bundan ötesi
Ama diyeceğim o değil Karadayı
Sene bin dokuz yüz kırk altıydı
Aylardan Ağustos ayı
Senin bende asıl şu sözün kaldı:

Bana öyle bir öğretmen gönder ki
Hem ölü yıkasın
Hem teravi kıldırsın
Hem eski yazıyı söktürsün
Hem yenisini belletsin
Bizim köy otuzbeş hane
Birden fazla hocayı neylesin netsin?

Dol Karabakır Dol, Bedri Rahmi Eyüboğlu (Sayfa 195)Dol Karabakır Dol, Bedri Rahmi Eyüboğlu (Sayfa 195)
mahmut yiğiter, Otuz Beş Yaş'ı inceledi.
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kadıköy'de sahafçılarda gezerken buldum bu kitabı.Nisan 1960 da Varlık yayınları tarafından basılmış. Sararmış yapraklarıyla Cahit Sıtkı Tarancı nın o müthiş şiirleri ile birlikte okunmaya değer güzel bir kitap. En beğendiğim şiiri Haydi Abbas şiiridir. Bir zamanlar Karadayı adlı dizide Çetin Tekindor seslendirmişti. Tavsiye ederim bir de ondan dinleyin...

Karadayı
Gönlümde bir fırtına, sonu tufan
Rüzgar her estiğinde adını söylüyorum
Kulaklarım sağır olsun diliyorum
Dudaklarıma mühürlenmiş bir sözcük gibi ismin
Hangi cümleye başlasam başına adını koyuyorum
Dilim lâl olsun istiyorum
Aklım bir zincir vursun yüreğime
Her halkada demirin soğukluğu yaktığın ateşi söndürsün diliyorum Kalbime ayaz vursun, donsun
Öldürmeye çalıştığım sen değilsin, kaçtığım sen değil
Elimde bir hançer sen yine güne doğ
Bırak ben öleyim...

Halil Yavuz KAYA, Esir Şehrin İnsanları'ı inceledi.
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İstanbul'un işgalinden itibaren, tarih kitaplarının, yüzeysel anlatısı dışında bu kitapta İstanbul'un o günlerdeki gerçek yaşamını ki, sokak da , evlerde, yangınlarda, çıkmazlarda, mahallelerde, semtlerde, kahvehanelerde, hastanelerde, zindanlarda, evet gerçek yaşamda; ihaneti, baskıyı, zulmü, entrikaları, çıkarcılığı, işbirlikçiliği, vatanseverliği, fedakarlığı tüm çıplaklığı ile bir anı tadında, hatıra nefasetinde harika yorumları ve diyalogları ile okuyorsunuz .
Kitabın kahramanı Kamil beyin "Karadayı" gazetesi içerisinde gözlemleri ki, O günlerde gazeteler, gazeteciler, aydınlar halk, İstanbul- Anadolu varyasyonlarını, söz konusu kimliklerin esaret ile birlik de aldıkları hal ve tavırlar, işgal kuvvetlerinin ve işgal kuvvetlerindeki yetkililerin yarınlarda belirlenecek Ortadoğu, Anadolu, Avrupa haritasının alçağı şeklin, tahmin ve hakim görüş doğrultusunda yerli işbirlikçilerle çıkar ve menfaat çalışmaları ne güzel kurguyla dile getirilmiş.
İstanbul dan, Anadolu ya ve Kuvvayi Milliye ye bakışı, Bekirağa bölüğü zindanındaki göz altıları, işkenceleri, Tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiş yazar.
Anadolu da ki kurtuluş hareketine İstanbul dan yardımcı olmaya çalışan yurt severlere, hırçınca, sadistçe davranan, "hain" "çapulcu" yaftası ile damgalayan devlet erkanı, subaylar, askerler, burunlarının ucundaki işgal kuvvetlerini görmemekteler seyretmek de hatta omuz desteği vermekteler...
Harika kurgularla gerçek bir Anadolu romanı... Okumalı...

A.ZİYA ÖĞÜTCEN;18 MAYIS 2015 PAZARTESİ GÜNÜ BANA İZMİR'DEN ÇIKARDIĞI ''DİKİLİ EKİN DERGİSİ''NİN OCAK-ŞUBAT-MART 2015 TARİHLİ 80.SAYISINI POSTALAMIŞ, 32 SAHİFELİK DERGİ İÇİNDE YAZI VE ŞİİRİ BULUNAN YAZAR VE ŞAİRLERİN İSİMLERİ AŞAĞIDA Kİ ŞEKİLDEDİR.
MEHMET KAPLAN-CAN YÜCEL-ENVER GÖKÇE-M.MAZHAR ALPMAN-METİN SOYDEVELİ-ARİF DOĞRAMACI-ALAATTİN KULCUOĞLU-İLKNUR KARACASU-MEHMET BABACAN-A.MUHİP DRANAS-NECMETTİN ÇANGA-ORHAN VELİ KANIK-HALİT BİLEN-YALÇIN SEVİM-HİLMİ COŞKUN-ERTAN ŞAHİN-FATMA YANGIN-HÜSEYİN ALTAN-KEMALETTİN KOÇ-EDİP CANSEVER-HIZIR İRFAN ÖNDER-ARZU KARADOĞAN-CHARSES BUKOWSKİ-CEMİL TOSUNBAŞ-CEMALETTİN ATAGAN-EMİLY DİCKİNSON-CEMAL SÜREYYA-CAHİT IRGAT-B.GÜLTEKİR ERTAN-MÜSLÜM KARADAYI-BESTE HASÇELİK-METİN ELOĞLU-ASLIHAN TÜYLÜOĞLU-AHMET ERHAN-ASAF HALET ÇELEBİ-ARİF DAMAR-TURGUT ÖNAL-BEHÇET NECATİGİL-AHMET CENGİZ-BERAT ANTEPLİOĞLU-B.RAHMİ EYÜPOĞLU-BERTOLT BRECH-MUSTAFA TOPALOĞLU-MÜSLÜM KARADAYI-AHMET ARİF-İLHAN KORUYUCU-REHBER AYDIN-ÖZ ALİ YILMAZ-VELİ ÇİL-MEHMET ÖNDER-ERHAN KARAKİRAZ-DURMUŞ TAŞDEMİR-DURAN YAŞAR-B.RAHMİ EYÜPOĞLU-SERPİL SUSAMCIOĞLU-SENİHA TAŞ ÖZENÇ-SİMTEN SÖZERİ-S.FAİK ABASIYANIK-VAHDETTİN YILMAZ-ERDEM DURAK. DİKİLİ EKİN EDEBİYAT VE ŞİİR DERGİSİ'Nİ OKUMAK, YAZI VE ŞİİR İLETMEK İÇİN AŞAĞIDA Kİ BİLGİLERİ KULLANABİLİRSİNİZ.
A.ZİYA ÖĞÜTCEN
DİKİLİ EKİN DERGİSİ
259 SOKAK, TERZİOĞLU APT. NO.43-3
ÖZKANLAR-BAYRAKLI-İZMİR
TEL.0-532-2239718 0-232-3475153 0-232-6717563E POSTA.a.ziyaogutcen@yahoo.com