Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
06 May 23:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

beyin, işleyişi kimya ve fizik yasalarıyla yönlendirilen bir sistemdir; sonuçta da bütün düşünce, duygu ve kararlarımız, en düşük potansiyel enerji düzeyinde bile yerel yasalara tabi doğal tepkilerin ürünüdür.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman

“Hayatımızı gereksiz yere karmaşıklaştırmak, bu çağda en mahir olduğumuz işleden biri. Gerek günlük hayatımız gerek inançlarımız gerekse en basit kararlarımız olsun, neredeyse hiçbirini sakin bir dimağ, iç huzuruyla bezenmiş bir ruh hali içinde yaşayamaz hale geldik. Bu nedenle mütemadiyen gergin durumdayız. Bir sürü değişkeni değerlendirmekten bilinçsiz olarak yorgun düşen zihnimiz, algı dünyasına sonradan giren farklılık ve değişikliklere gittikçe daha tahammülsüz hale geliyor.
Tam kendi kendimize ‘Tamam işte, çözümü buldum!’ derken, çözümümüze uygun olmayan bir hal, hareket, davranış, söz olay karşımıza dikiliveriyor. O ana kadar çözüm için gerekli gereksiz bir ton mesai harcamış olan zihnimiz buna bozuluyor ve en kestirme çareyi o değişikliği, farklığı yok saymakta buluyor…” İki yıl evvel okuduğum bu kitaba tekrar dönmemin bir nedeni var. Nelerin altını çizmişim, neler not etmişim hepsine yeniden baktım. İnternette video izlerken Sinan Canan'ın konuk olduğu, sekiz dakikalık bir kesitin sunulduğu programa denk gelmem beni yeniden kitapla bir araya getirdi. Hiç çekinmeden kendi gerçeklik algısını sohbet eder gibi paylaşma kudretini gösteren Sinan Canan'a bir kez daha teşekkür etmek isterim. Bize, bilime ve inanca, kaosa dair “fraktal” düşünceler barındıran bu kitabı herkese yürekten öneriyorum.

...Sümeyye..., bir alıntı ekledi.
01 Nis 20:39 · Kitabı yarım bıraktı

Artık öğrendim ki geçmişteki kararlarımız için duyduğumuz pişmanlık, kendimize yaptığımız en büyük hakaret.

İnsanız Ayıbı Yok, Aret Vartanyan (Sayfa 25)İnsanız Ayıbı Yok, Aret Vartanyan (Sayfa 25)

Spinozaya göre, eğer aşağı doğru akan bir su düşünebilen bir varlık olsaydı, kendi özgür istenci ve iradesiyle aşağı doğru akmakta olduğunu düşünürdü. Karar verme durumumuzu başka bir açıdan da özgürlük olarak kabul edemeyiz, çünkü kararlarımız çoğunluk hafıza denilen yapının etkileriyle oluşur, ve Spinozaya göre hafızaya hakim olabildiğimiz söylenemez.

kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
05 Şub 11:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Alışkanlıklarımızla kararlarımız birbirine ne kadar düşman! Yazık...

Üç Beş Kişi, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 231 - Yapı Kredi Yayınları)Üç Beş Kişi, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 231 - Yapı Kredi Yayınları)
Murat Ön, Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları'ı inceledi.
19 Oca 16:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayatta seçim hakkımızın olmadığı tek kavramdır aile. Sonrasındaki hayatımızı kendi (!) kararlarımız şekillendirse de , o günlerin izi son nefesine kadar üzerinde kalır. Eğer aile kurmayı, anne - baba olmayı düşünüyorsanız yada halihazırda evebeyn iseniz okumanızı tavsiye edeceğim kitaplardan biridir, zinciri bozmak bizim elimizde.

Okuduğum en güzel öykü kitaplarından birisi karahindiba... Sinan Sülün’ün Sel Yayıncılık’tan çıkan ilk kitabı. Yazar hakkında arama yapıldığında çoğunlukla, "yeni nesil, genç ve başarılı yazar" diye sonuçlarla karşılaşmak olası ki sosyal medyayı yoğun kullanımıyla da öne çıkmakta...

Arka kapakta Metin Üstündağ'ın ”Okuyun, pişman olmayacaksınız” ibaresi kitabı okumak için karar vermeyi kolaylaştırıyor.


Kısa üç adet öykü ve ilginç bir hayalgücü ile karşılıyor bizi yazar. Hayatında her şey iyi giderken birdenbire herşeyin tersine gittiği bir durum, umutsuz bir aşkın anlatıldığı ikinci öykü ile hayallerinin peşinden giden ve alınan her kararın aslında birer vazgeçiş olduğu fikrini uyandıran, kitaba adını veren son öykü.

"Baharın insanı sarhoş eden kokusunu içine çekti. Gülümsedi. Dünya tersten çok güzel görünüyordu.  

Biliyor musun nasıldır, insanın kendi halinde bırakılması, kendisiyle baş başa, kendi insafına terk edilmesi." 

Çocukların ilkbaharda, yeşil alanlarda ve çayırlarda buldukları anda koparıp üfleyerek savurdukları ve arkasından kahkahalar kopardıkları, Karahindiba çiçeğinin yaprakları gibi sağa sola savrulan, arkasından pişmanlıklar duyduğumuz kararlarımız, tercihlerimiz; alternatifler arasında seçimlerimize dayalı yaşamlarımızı sorguluyor; Söz Rüzgârında bir Karahindiba... 

"Bize her şeyi yanlış öğretmişler. Bu dünyanın dörtte biri kara, dörtte üçü gözyaşıymış. İnsanlıktan ikmale kalmışız haberimiz yok." 

Sıkılmadan, kolaylıkla okunan bir öykü kitabı Karahindiba...

Zeitgeist, bir alıntı ekledi.
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kontrolcülere göre,İnsan hayatı kendi eseridir.Herkes kendi hayatının mimarıdır.Akıl ve özgür irade sayesinde hayatımızı kontrol edebilir,olacağımız kişiyi seçebiliriz.Seçim yapmamakta bir seçimdir!Aklımız kararlarımız ve seçimlerimizle sonuçlarımızı yaratırız.Hak ettiklerimizi yaşıyoruz ve sonuçlarımızdan sorumluyuz.Her şey elimizde değildir,ama elimizde olanların oranı olmayanlardan fazladır.Elimizde olanları iyi yaparsak,elimizde olmayanlar da çoğunlukla bizim lehimize hareket eder.

Her Şey Seninle Başlar, Mümin SekmanHer Şey Seninle Başlar, Mümin Sekman
Yağmur, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karar verme gücü,sahip olduğumuz önemli güçlerden biridir.Kararlarımız hayatımızın hem kalitesini hem de yönünü belirler.

Sizi Daha Zeki Yapabilirim, Paul Mckenna (Sayfa 254)Sizi Daha Zeki Yapabilirim, Paul Mckenna (Sayfa 254)