1000Kitap Logosu
Adem Kara
Adem Kara
Adem Kara
TAKİP ET
Adem Kara
@karrdemm
Paylaştığım her şeyi önce kendime söylüyorum aslında. • Dipnot: Alıntı ve incelemelerimi, ‘spoiler veya tatkaçıran’ bilgiden uzak paylaşma gayreti içerisindeyim.
Lisans
Erkek
982 okur puanı
26 Eki 2018 tarihinde katıldı.
899
Kitap
751
İnceleme
738
Alıntı
21
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Adem Kara
bir alıntı ekledi.
Berber de yüzümü yorgun buldu. Sakalım zor traş ediliyormuş. Ben parçalarımı bir arada tutmak için olağanüstü bir çaba harcıyorum: tutmuş benden ne istiyorlar. Selim gibi görünmenin bana neye malolduğunu bir bilseler. Yatağın içinde büzülmüş bu satırları yazarken nasıl kahramanca bir dayanma gösterdiğimi farketmiyorlar. Kimse, karşısındakinin parçalanışını görmek istemiyor. ( Selim. )
Oğuz Atay
Sayfa 603 - İletişim Yayınları (95.Baskı)
17
Adem Kara
bir alıntı ekledi.
Bugün kendi kendime diyorum ki, eğer dünyadaki bütün insanlar, o gün bizim köyde olduğu gibi iyi şeyler düşünseydiler, çocuklarını, kardeşlerini, babalarını, eşlerini bizim kadar çok sevseydiler, belki savaş hiç başlamazdı.
Cengiz Aytmatov
Sayfa 95 - Ötüken Neşriyat (58.Baskı)
4
Adem Kara
Toprak Ana'yı inceledi.
136 syf.
·
8/10 puan
“İnsanın çok büyük bir mutluluğa ihtiyacı yoktur Tolgonay. Bir çiftçi için mutluluk, kendi tarlasını sürüp ekmek ve ürün almaktır.” • Kült eserler üzerine uzun uzun yorum yapmaktan kaçınıyorum. Yeni bir şeyler söyleme ihtimalim düşük çünkü. Söylenebilecek çok şey söylendi, söylenmeyenleri de benim gibi ‘yetersiz’ okurlar dile getiremez sanırım. • Savaşa, toprağa, insana ve tarihe ağıt bu kitap. Kimi zaman öğüt, kimi zaman yergi. Bazen sövgü bazen de övgü. • Yukarıda da yazdığımız gibi topraklarında aza kanaat ederek mutlu bir şekilde devam eden yaşamları, savaş sonrası değişecektir. Erkekleri ellerinden alınmış kadınlar. Ana, eş, kardeş. Güçlü kadınlar onlar. • Aytmatov için başlangıç eserlerinden. Benim için yıllar süren birikimin nihayete ermiş hali. Savaşı ‘isimlerden’ uzak, ‘yaşanılanlarla’ anlatan bir kitap bu. Belki de her sayfasıyla. • Bizim yazdıklarımız zaman kaybı. Aytmatov için buyurun.
Toprak Ana
8.9/10
· 34,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Adem Kara
bir alıntı ekledi.
Demek ki bir şey var. Maddi, manevi bir şey var, evet, var ki tedavisi zor, belki imkansız. Ah, anlatamıyorum, anlatamıyorum; kalbimin ince bir damarının koptuğunu, ruhumun bir hüzün örtüsüne büründüğünü açıklayamıyorum ki…
Safvet Nezihi
Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları (1.Baskı)
3