Burak Aşkın, bir alıntı ekledi.
16 Mar 09:40

Karşılıksız sevgiden bahsettiğimde büyük bir çoğunluğumuzun aklına muhtemelen romantik bir aşk gelir fakat karşılığı olmayan daha bir çok sevgi türü vardır.Sinirli bir genç belki annesini annesinin onu sevdiği gibi sevemeyebilir;istismarcı bir baba küçük çocuklarının saf ve açık sevgisine karşılık vermeyebilir.Ancak hüzün karşılıksız sevginin son aşamasıdır.Ölmüş bir sevdiğimizi ne kadar çok ve ne kadar uzun süre seversek sevelim,o bize bunun karşılığını veremez.En azından böyle hissedersiniz...

Kardeşim, Rosamund LuptonKardeşim, Rosamund Lupton
Ehl-iKıraat, Vadideki Zambak'ı inceledi.
15 Mar 21:29 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

1800 lü yıllarda yazılmış Balzac denilince akla gelen ismiyle ünlenmiş bir klasik.
Kitabın ilk bölümleri Tolstoy'un "insan acı çektikçe olgunlaşır." sözünü ispat eder nitelikte. Ayrıca Balzac'ın hayat hikâyesiyle de epeyce örtüşüyor. Küçüklüğü, cocukluğu ve o zor günlerinde hissedilenlerin satırlara yansıması yaşanmışlığın izleriyle dolu.
İlk sayfadan itibaren betimlemeler, tasvirler, değişik perspektiflerden sonuca varılan ve izah edilen haller, olaylar. Bir ressamın sanat eserini ufak ufak fırça darbeleriyle oluşturması gibi kelimelerle satır satır işleme yapılmış sanki. Belli bir süre sonra bünyeye ağır geliyor bu durum. Sıkıcı olma ihtimali ortaya çıksa da, inanın zamanla açılıyor, açılıyor.
Anlatılanlar bir yönüyle tamamen sevgi. Saf sevgi. Çıkarsız, karşılıksız, nefssiz. Tabiki insanın olduğu yerde saf şeyler bozulmaya mahkum ne yazık ki. Öyle de oluyor ya neyse...
Hikâyede hep iyi, hep kötü ya da olması gerektiği gibi itidal üzre davranan karakterlere rastlıyorsunuz. Olayların seyrine göre ruh haliniz onlarınkine bezemeye başlıyor. Hepsine de hak vere vere ne olacağını, hikayenin nasıl sonuçlanacağını merak ediyorsunuz.
Aslında anlatılanlardan bunun gibi üç kitap daha çıkar diye düşünüyorum. Alıntı paylaşmaya kalksanız her sayfadan beşer-onar paylaşım yapabilirsiniz. Tekrar okusanız yeniden okuyor hissine de kapılabilirsiniz.
Edebi bir başyapıt, bu da böyle yazılabilirmiş dediğiniz anlatımlar ve klasik tadı almak istiyorsanız deneyin demiyorum, okuyun.

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. :))
#8
MartDünyaKadınlarGünü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

hafizest, Sefiller'i inceledi.
 07 Mar 09:14 · Kitabı okudu · 18 günde

Bende İşbank Yayınlarının 5 kitap kutulu seti var.
Elimden bırakmak istemedim... Önyargı, karşılıksız sevgi ve hayatın nasıl değişebileceğini görüyor insan. İçime dokundu..

EMEL KAYMAZ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 02:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu Firdevs Beni Kahrediyor!
Hiç böyle bir acı yaşamamıştım, hiç bundan derin bir acı duymamıştım. Bedenimi erkeklere satmanın acısı çok daha azdı. O acı gerçek değil, düşseldi. Bir fahişe olarak kendim değildim; içimde hiçbir duygu uyanmıyordu. Duygularım gerçekten içten değildi. O zamanlar hiçbir şey beni incitemez, şimdi çektiğim acıyı yaşatamazdı bana. Kendimi asla şimdi hissettiğim gibi alçalmış hissetmemiştim. Belki de bir fahişe olarak o kadar aşşağılanmıştım ki, hiçbir şeyin önemi kalmamıştı. İnsan sokağa düştüğü zaman hiçbir beklentisi kalmaz hiçbir şey umut etmez. Oysa ben aşktan bir şeyler beklemiştim. Aşkı tanıyınca insan olduğumu hissetmeye başlamıştım. Fahişeyken karşılıksız hiçbir şey vermez, hep alırdım. Ama aşık olunca bedenimi, ruhumu, aklımı ve tüm çabamı düşünmeden verdim. Asla bir şey beklemedim, sahip olduğum her şeyi verdim, kendimi tümüyle bırakıp tüm silahlarımdan, tüm savunmalarımdan arınarak çırılçıplak kaldım. Oysa fahişeyken kendimi korur, her an savaşırdım; hiç korunmasız kalmazdım. Gerçek benliğimi korumak için erkeklere dış kabuğumu sunardım. Yüreğimle ruhumu korur; bedenimi edilgen, hareketsiz, hissiz rolünü oynamaya bırakırdım. Edilgen olarak direnmeyi, hiçbir şey vermeksizin kendimi tümüyle korumayı, kendi dünyama çekilerek yaşamayı öğrenmiştim. Diğer bir deyişle, erkeklere bedenime sahip olabileceklerini, ölü bir bedene sahip olabileceklerini, ama tepki göstermemi, heyecanlanmamı, haz ya da acı duymamı beklememelerini söylerdim. Hiçbir çaba, hiçbir enerji harcamaz, sevgi gösterisinde bulunmaz, düşünmezdim. Dolayısıyla hiç yorulmaz, tükenmezdim. Ama aşkta her şeyimi vermiştim; yeteneklerimi, çabamı, duygularımı, en derin duygularımı... Bir azize gibi, bedelini hiç hesaplamadan, elimde avucumda ne varsa hepsini vermiştim. Tek bir şey dışında hiçbir şey istememiştim, hiçbir şey: aşkın korumasına sığınmak. Kendimi yeniden bulmak, yitirdiğim benliğimi yeniden kazanmak. Küçük görülmeyen, aşağılanmayan, tersine saygın ve üstün tutulan, duyarak yaşayan bir insan olmak.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 88 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 88 - Metis Yayınları)

yalnızlık yağıyor insanlığın üstüne…
görmüyor musun, duygulara kelepçe takılmış?. karşılıksız sevgi müebbet hapis!. hep arzu edilen, istenilen duygusuzluk veriliyor bedava, şeker niyetine…
yani almış çoban eline haritayı, takmış arkasına götürüyor insanlığı ama nereye?!...

Sevmek
Sevmek

Sevmek emek ister. Sevebilmek yürek ister.
Ve sürdürebilmek sonsuza dek; esneklik, geniş açı ve sabır ister.
Cümledeki özneye, niyete, beklentiye sadece "ben" kelimesini eklemek ve bununla sevgiye yürümek; tüm karşılıksız sevebilenlere hakaret olsa gerek.
"Yalnız seni seveni sevmek, sevgi değil değiş-tokuştur" diyor Cenap Şahabettin. Takas tanımlaması ile şifreyi çözmüş yani.
Şöyle günlük bir gözlem yapalım; sokaktan, ekonomi ve iş dünyasından, doğadan, sosyal medyadan, haber kaynaklarından, politikadan, ittifaklardan...
Takas katagorisine girmeyen, sosyal ilişkiler oranı yüzde kaçtır acaba?
Sahhaflar bile sarraf olmuş beyim, onlar da konjonktüre uymuşlar.
Beş adet tertemiz okunmuş kitabı verip, bir tane eski kitap alamıyorsunuz. Genelleme gibi algılanmasın da, çoğunluk bu mantıkla yürüyor.
Ayrılan aileleri, dostları, arkadaşları, sevgilileri gözlemleyin, iki gram az sevgi gösterdi diye hemencecik üçüncü cihan harbini başlatıp ayrılabiliyorlar.
Hele sosyal medya paylaşımlarınızda, davranış ve algı kalıplarına uymayan bir şey paylaşın, sanki kişiye özel mektupmuş gibi algılayıp, engelleyerek sizi cezalandırabiliyorlar. Ne kadar sığ, basit, tutarsız, sevgi atmosferinden uzak ve acınacak bir mantık silsilesi değil mi?
Çünkü bilinçaltına, nöronlara yerleşmiş, merceğe dönüşmüş, beynini kemiren, olumsuz anılardan bulaşan sosyal virüsler iş başında.
Düştüğümüz kuyu bir tane olsa, " hadi hep birlikte oradan çıkalım" diyeceğim de, her anımız, her yanımız, her sokak başı, her anlayış, her tartı, her ölçü ve her önyargıda, içine düşebileceğimiz bir kuyu bizi bekliyor.
Çivisi çıkmış, iskeleti eskimiş, çimentosu zaman aşımına uğramış bir dünya anlayışını düzeltmek elbette çok zor.
Ama en azından her birey kendi kapısının çöpünü, yüreğinin pasını, zihninin çöp kutusunu temizleyerek, yeni bir anlayışın oluşumuna katkı sağlayamaz mı?
01.03.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis

Abdullah Tunç, Dönüşüm'ü inceledi.
27 Şub 23:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her insana karşı vermis olduğum karşılıksız sevgi ve saygıyı gördüm gregor'da. Aynı sekilde ona yapilan her türlü degersizligide. Dönüşmek için her hangi bir yaratığin bedenine gerek yok, insan bedenimizde de dönüşebiliyoruz.

Hatciş, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Öyledir Ya...
Sevgi karşılıksız verilen bir değer ve kolay bitmeyen bir edinimdi.

Çok Güzel Tükendik, HiraiZerdüş (Sayfa 37)Çok Güzel Tükendik, HiraiZerdüş (Sayfa 37)