Martin Eden & Schopenhauer
Martin Eden’ı daha bitirmeden Schopenhauer’ın Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar’ına başlamıştım. Bence güzel denk geldi (aslında tam tesadüf de sayılmaz. Martin Eden’ı okurken ismi geçen, yazarı etkileyen tüm düşünürlerin, yazarların ismini daha sonra araştırmak üzere not ettiğimi söylemiştim. Schopenhauer da onlardan biriydi ve kütüphanenin kıt felsefe rafında görünce de hemen aldım. Ayrıca Schopenhauer’ın, yaşamının bir döneminde Nietzsche’yi etkilemesi de kitabı okumak için istek uyandırdı bende) daha 30. sayfadayım ama şimdiye kadar okuduğum çoğu yer beni kendi benliğimle yüzleştirirken Martin Eden’la ilgili de de javu yaşıyorum özellikle az önce okuduğum paragraf Martin’in sürekli “iş çoktan bitmişti” dediği son dönemdeki hayattan tıka basa doymuş ruh halini tam olarak betimliyordu bence. Paragraf şöyle;

Zihinsel güçleri ağır basan bir insan, yalın bilgi yolunda, istencin hiçbir biçimde karışmadığı en canlı ilgiyi göstermeye yetkindir, hatta muhtaçtır. (Bu kısım, martin eden’in bilgiye açlıkla kütüphanede saatlerini geçirdiği, günde 4 saat uykuyla çalışmaktan eriyip gittiği ilk zamanlarını anımsattı. Şimdi her şeyi başardıktan, kitapları basıldıktan, aşık olduğu ve terkedildiği kadın da tüm bu başarılarından sonra kendi ayaklarıyla ona geldikten sonraki Martin Eden’in iç dünyasına dalıyoruz:

... Ama sonra bu katılım onu hemen, acının yabancı olduğu bir bölgeye, adeta rahat yaşayan tanrıların atmosferine götürür. Buna göre, geri kalanların yaşamı sersemlik içinde geçer, akılları fikirleri bütünüyle kişisel esenliğin küçük ilgilerine ve böylelikle her türden pisliğe yöneliktir; bu yüzden bu amaca yönelik çalışma durduğunda ve kendi kendileriyle baş başa kaldıklarında, dayanılmaz bir can sıkıntısına kapılırlar.

——- Martin Eden’i sonunda intihara sürükleyen şey de bu boşluk ve can sıkıntısı olmuştu bence

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
21 Mar 11:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İstanbul’daki 1. Ordu’nun konuşlandığı Selimiye Kışlasına da el atıldığı söyleniyor.
AB son ‘Katılım Ortaklığı Belgesi’ne azınlık vakıflarının kanunsuz şekilde edindikleri gayrımenkullerin iade edilmesi veya bunlar için tazminat ödenmesi talebini 'dinsel özgürlükler’ yaftası altında sokmuş bulunuyor. Hedef yıllardan beri söylediğimiz hedef: Suriçi İstanbul Namı diğer Yedi Tepe.
Konuyu ele alan Sadi Somuncuoğlu şöyle yazıyor:
"AB bu meselede de ustaca mesafe alıyor. Önce tüm azınlık vakıflarına sınırsızmal-mülk edinme hakkı verilmesini sağladı. Ardından 1936 beyannamesine aykırı olarak edindikleri ve büyük bölümü İstanbul'da, hem de Suriçi'nde olup devlet tarafından yürürlükteki kanunlara uygun şekilde Hazine'ye devredilen yüzlerce mülkün iadesini gündeme getirdi. Vakıflar Yasa Tasarısı ile bu talep de karşılandı ve Hazine'nin elinde olanların iadesi öngörüldü. Ama AB yine tatmin edilemedi ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Rehn, Hazine'den üçüncü şahıslara geçmiş malların da ya geri verilmesi veya tazminatının ödenmesi için 'muhtıra' gibi mektuplar gönderdi. Hızını alamadı, Vakıflar Yasası'nın, AB uzmanlarıyla birlikte hazırlanmasını teklif etti."
"Tüm bunların anlamı Türkiye'nin içten istila edilmesinin yolunun açılmasıdır. Çünkü bu, emsal teşkil edeceğinden, sadece hazinedeki mülklerin değil, yine sadece İstanbul'dakilerin de değil, ülkenin dört bir yanında çok eskiden Hıristiyanlara ait görülen, tüm kiliseler ve diğer gayrımenkuller üzerinde, hak iddia edilmesinin hukukî altyapısı hazırlanmış oluyor."

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 308 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 308 - Yeni Boyut Yayınları)

Memduh Şevket Esendal Okuma Etkinliği
20 Mayıs- 20 Haziran tarihleri arasında Memduh Şevket Esendal Okuma Etkinliği yapsak katılım olur mu acaba?

1000 Kitap Izmir - 8. Buluşmasi :)
İzmir 1K'dan herkese selamlar :)

Dün yine şahane bir buluşma ile bir araya geldik hanımlar beyler :) 8. İzmir 1000 Kitap buluşmamızı dün gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Artık giderek büyüyen bir aile gibiyiz. Katılım sağlayan, sağlamak isteyip sağlayamayan, gelicem deyip gelmeyen (isim vermek istemiyorum :} ) herkese çok teşekkür ediyoruz. Çünkü her etkinlik bir öncekinden daha kalabalık, daha samimi geçiyor.

Dün saat 2 sularında Karşıyaka-Latife Hanım Köşkü'nün bahçesinde yavaş yavaş toplanmaya başladık, şansımıza İzmir'de bulutlu fakat yalancı bahar bir hava vardı çünkü bahar ilk bizim şehrimize gelir ,ülkenin en batısında olmanın en büyük avantajı :) ağaçların içinde efil,efil başladı söyleşimiz.

Buluşma için Sema Kaygusuz 'dan - Yere Düşen Dualar kitabını seçmiştik. Çoğumuzu zorlayan bir kitap oldu, ortak kanı kitabın edebi değerinin yüksek olmasına rağmen, yazarın konuyu epey ucu açık bırakmış olması. Cümleleri çok fazla dolaylı kurduğun için , zaman zaman okuru boğduğu fakat mistik kendine has bir yazım tarzı olduğundan bahsettik.

Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız da oldu :) Ayşegül Tomris Çakır hanım , Döndü Eser hanım ve arkadaşı , Li-3 sizleri aramızda görmekten mutluluk duyduk.

Diğer katılımcılarımız, bittabi Nurhan Işkın , İlhan Engin ,Can Özsoy (ve geç saatlerde aramıza uğrayan arkadaşı Ender ) , İbrahim (Sisifos) , Oğuzhan Yücel , Elif KY. ve 2 adet bebiş :)) , bhmflzf ( Mehmet ) , Ayşe* , Hasibe Dal , Arslan erol özler

Hepsine katılımlarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Bir sonra ki buluşmamız 22 Nisan 2018 Pazar günü saat :14:00'de gerçekleşecektir. Yeri henüz netleştiremedik , netleştirdikten sonra burdan duyuru yapacağız.
9. toplantı için seçmiş olduğumuz kitap ; Hasan Ali Toptaş - Gölgesizler

Katılım sağlamak isteyen arkadaşlar iletinin altına yazabilir ya da özel mesaj aracılığıyla iletişim kurabilir. Bir sonra ki etkinlikte görüşmek dileğiyle :)

Son olarak fotoğrafımızı da ekleyelim tam olsun :)

https://hizliresim.com/oOmpGQ