• Sadakatimi köpeklik mi sandın?seni unutamam, senden gidemem diye mi düşünüyorsun?sana koşulsuz sunduğum aşk, ona ihanet etmem anlamına gelmiyor katilim.ki ihanet bir insanlık suçudur bana göre. Ve ihanet intikamın yan komşusudur; bir gün mutlaka kapını çalar
  Kahraman Tazeoğlu
  Sayfa 61 - Destekyayinevi
 • SARIYER BELEDİYESİ FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASI ‘NA İŞTİRAK EDECEK OLAN YARIŞMACILARA 23.000 LİRALIK PARA ÖDÜLÜ DAĞITILACAK.(SON KATILIM TARİHİ.19 NİSAN 2019)…

  ’HERKESİN BİR ÖYKÜSÜ VARDIR’ AMAÇ: ”Herkesin bir öyküsü vardır” sloganı ve edebiyatın bütünleştirici etkisi ile halkımızın okuma yazmaya olan ilgisini artırmak amacıyla “Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması” düzenlenmiştir.

  YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI;

  1-1. Kategori: Ortaokul (10-14 yaş) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

  2. Kategori: Lise (15-19 yaş) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

  3. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 1 (Ortaokul - Lise öğrencisi olmayan, 18 yaş üzeri ve bugüne kadar öykü kitabı yayımlanmamış olanlar) Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

  4. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 2 (01.01.2018 – 19.04.2019) tarihleri arasında yayımlanmış olanbir öykü kitabıyla katılabilirler) .

  2- Yarışmacı bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet fotoğrafını küçük zarfa konularak teslim edecektir. Küçük zarfın içinde bulunan özgeçmişe adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın üzerine sadece yarışma kategorisi yazılacaktır. Adresi ya da yaş gurubu belirlenemeyen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Öykülerde, öykü yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır.

  3- Yarışmaya katılacak öyküler ve özgeçmiş; 12 punto ile Times New Roman karakterinde, hem kâğıt, hem de CD’ye kaydedilmiş biçimde hazırlanacaktır. Özgeçmiş, bir adet vesikalık fotoğraf ile küçük bir zarf içine konulacak olup küçük zarfın üzerinde sadece yarışma kategorisi belirtilecektir. Öyküler (5 nüsha olarak), küçük zarf ve CD büyük zarfın içine konularak tek zarf halinde teslim edilecektir.

  4- Öykü konusu serbesttir.

  5- Öykülerin uzunluğu 1,5 satır aralığıyla 5 (A 4) sayfasını geçmeyecek boyutta olacaktır.

  6- 4. Kategoride (yarışmaya öykü kitabı ile) katılacak olan yarışmacılar 5 adet öykü kitabı ile yarışmaya başvuracaktır. 5 adet öykü kitabı, 1 A4 kağıdını aşmayan özgeçmişi, nüfus cüzdan fotokopisiyle birlikte büyük zarfta gönderilecektir.

  7- Önceki yıllarda düzenlenmiş öykü yarışmalarımızda eserleri dereceye girenler bu yıl yapılacak öykü yarışmasına aynı kategoride katılamaz.

  8- Yarışmaya gönderilen öyküler ve öykü kitapları iade edilmeyecektir.

  9- Birden fazla kişi tarafından yazılmış ortaklaşa öyküler yarışmaya kabul edilmez.

  10- Öyküler Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü-Pınar Mahallesi, Günyüzü Caddesi, No.2 Maslak-Sarıyer-İstanbul adresine elden, APS, Kargo ve kurye ile gönderilebilir.

  11- Sarıyer Belediyesi yarışmada ödül kazanan eserleri yayınlama hakkına sahiptir.

  12- Yarışmada üç kategoride ilk üçe giren öykülere ödül verilecektir. Ayrıca ilk üç kategoride mansiyon ödülü verilecektir.

  13- Dördüncü kategoride Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü “ verilecektir.

  14- Yarışmaya gönderilen öykülerin bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığı, alıntı, kopya ya da başkasına ait olduğunun tespit edilmesi durumunda söz konusu öyküler yarışma dışı bırakılacak olup hukuki sorumluluğu da yarışmacıya ait olacaktır.

  15- Yarışmaya son başvuru tarihi 19 Nisan 2019.

  16- Yarışma sonuçları 09 Eylül 2019 tarihinde açıklanacaktır. Kazanan öykülerin sahipleri http://www.sariyer.bel.tr sitesinde yayınlanacaktır.

  17- Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir. 18- Yarışmaya öykü gönderen yarışmacılar bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

  SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ;

  1. ve 2. Kategori Seçici Kurul Üyeleri: İbrahim Balcı (Yazar) Cafer Hergünsel (Yazar) Tuncay Dağlı (Yazar) Bilge Karaduman (Yazar) Murat Gürbüz (Edebiyat Öğretmeni)

  3. ve 4. Kategori Seçici Kurul Üyeleri: Zeynep Oral (Yazar) Ayşegül Tözeren (Yazar) Halil Genç (Yazar) Özcan Karabulut (Yazar).

  ÖDÜLLER;
  Yarışmada dereceye girecek öykü sahiplerine şu ödüller verilecektir:
  1.KATEGORİ BİRİNCİYE: 1500 TL İKİNCİYE: 1000 TL ÜÇÜNCÜYE: 750 TL MANSİYON: 500 TL
  2.KATEGORİ BİRİNCİYE: 2000 TL İKİNCİYE: 1000 TL ÜÇÜNCÜYE: 750 TL MANSİYON: 500 TL
  3.KATEGORİ BİRİNCİYE: 5000 TL İKİNCİYE: 3000 TL ÜÇÜNCÜYE: 2000 TL MANSİYON: 1000 TL
  4. KATEGORİ Fakir BAYKURT Öykü Kitabı Ödülü: 5000 TL.

  SONUÇLARIN İLANI: 09 Eylül 2019.

  İLETİŞİM;
  Çağrı Merkezi: 444 1 722/ Özcan Aydın Dahili:3313 E- Posta: kulturvesosyalisler@sariyer.bel.tr Web: http://www.sariyer.bel.tr
 • Herkese Merhaba arkadaşlar;

  04.12.2017 tarihinde ilk buluşmamızı yapmıştık. İlk buluşmamız üzerinden kocaman bir yıl geçecek önümüzdeki ay. Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bırakacağız ama burada bitmeyecek biz yine toplanmaya, kitapları konuşmaya devam edeceğiz.
  1. yılımızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız :)

  12 toplantımız 09.12.2018 Pazar saat 13.30'da
  Okuyacağımız kitap: Hakkari'de Bir Mevsim

  Okunacak Kitap: Hakkari'de Bir Mevsim
  Tarih: 9 Aralık 2018 Pazar
  Saat: 13:30
  Mekan: Okkalı Kahve Kadıköy
  Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Halitağa Cd. No:42 Kadıköy/İstanbul


  Toplantıya katılmak isteyen arkadaşlar katılım durumlarını bildirirse listeye ekleme yapalım.

  Katılacaklar Listesi:

  Muzaffer Akar
  Selman Ç.
  Ebru Ince
  Canan
  Turhan Yıldırım
  özlem
  Osman Y.
  Ezgi Eroğlu
  Fatma Zehra Aksoy
  Yağmur.
  mecdbrs
  Fırat İnan SARIÇİÇEK
  Serdal Şimşek
  D-503
  Alper Kırtay
  Enes Bayrak
  Bengü
  Ümit K.
  Bülent Karakuş
  Mehmet Altıntaş
  ™ Parende
  Ezgiperest
  Özden Sağlam
  Esra Koç
  Müptedi Kâri
  Hero of tales
  Hilal
  Emre Fe
  Roquentin
  Sinan
  Cansu Eraslan
  Demet Eraslan
  zeyneb
  Yaz
 • Merhabalar 1K
  Kısa bir okur buluşması özeti ile karşınızdayız.
  Bugün 5. buluşmamızı her zaman gittiğimiz küçük ve tatlı mekânda Yeşilçam esintili dekor ile bizi karşılayan ve ismi ile samimiyetini hissettiren Hababam Kafe'de gerçekleştirdik. Bu okur buluşması değil miydi niye mekan övgüsü okuyoruz diye düşünenler olabilir. Hemen açıklıyorum... Nasıl giriş yapayım bilemedim sanırım toplantıda konuşulan konulardan hangisi ile giriş yapılır karar veremedim. :)
  Toplantılarımıza katılım sayısı az oluyor genelde ve genel olarak aynı arkadaşlarla bir araya geliyorduk. Bu toplantıda gelecek olan arkadaşlardan bazıları çeşitli nedenlerden aramıza katılamadı bu açığı geleceğinden haberimiz olmayan Berivan Altınparmak aramıza sürpriz bir şekilde katılarak kapattı ve bizi sevindirdi umarım aramızda olmaya devam eder.
  Toplantıya katılan arkadaşlar bir kişi hariç (Musa) yeni üyelerden oluştuğu için önce bir tanışma faslı oldu.Daha sonra diğer toplantıların nasıl geçtiği genel olarak özet geçildikten sonra belirlenen kitabımız (bkz: Sessizliğin Anarşisi)hakkında herkes fikirlerini belirtti. Hayat-ölüm arasına sıkışan insan toplum, kitaplar, çocuklar, tarih, arı vız vız, psikoloji, çocuklar ve ölüm, insanlık, siparişler, çay-sigara, psikolojik önyargıların etkileri, anne-baba, Freud, empati, tatlı rüyalar, huzursuzluk, değişen insanın çıkmazları, başarı, hırs, çekirdek, yalnızlık, anaokulu konuları çerçevesinde çeşitli konuşmalar oldu.
  Ayrıca arkadaşlarla kitap dışında bide izlemek ve değerlendirmek için her buluşma için bir film önerisinin olabileceğini ve bunun etkinliğe renk katacak bir şey olabileceğini konuştuk. Fakat bu buluşma da henüz bir film belirlemedik bundan sonraki buluşmalarda olması umuduyla.. :)
  Toplantı genel itibariyle güzel, verimli ve keyifli geçti yeni katılan arkadaşların kısmen beklentilerini karşılayabilmiş olmaktan ötürü biz de memnunuz. :)
  Gelelim asıl mevzuaya iki hafta sonraki 6. buluşma için Berivan Altınparmak arkadaşımız
  Zülfü Livaneli'nin "Huzursuzluk" kitabını önerdi ve kabul edildi.
  Aramıza yeni katılan arkadaşlara teşekkür ediyor ve yeni katılacak arkadaşlara şimdiden hoşgeldiniz diyor ve hemen aşağıya küçük bir link bırakıyorum. :)) http://hizliresimyukle.com/image/2r4Cu

  Katılanlar
  1-Musa
  2-Savaş tuncer
  3-Berivan Altınparmak
  4-Kadir Talay
  5-Serhat Çalımlı

  Bir sonraki buluşma
  Yer: Pia Kafe
  Tarih: 24 Kasım Cumartesi
  Saat: 14.00
  Okunacak Kitap: Huzursuzluk
  Toplantı için bir başka ileti açılacak fakat katılmak isteyen arkadaşlar şimdiden bu iletinin altında yorumlarıyla kendilerini belli edebilirler. Onları bir sonraki buluşma listesine eklemekten keyif duyarım. :) Görüşmek üzere
 • M.SUNULLAH ARISOY 2019 ŞİİR ÖDÜLÜ'NÜ KAZANAN ŞAİRE 3.000 LİRALIK PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.31 ARALIK 2018 PAZARTESİ)...

  Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) yöneticilerinin düzenlediği ve ilki 1996‘da verilen M.Sunullah Arısoy ödülü, bu yıl da şiir dalında verilecek.
  M. Sunullah Arısoy'un Türkçeye gösterdiği özen ve emek göz önüne alınarak, ödüle katılacak yapıtların değerlendirilmesinde Türkçeye özen, belirleyici ölçüt olacaktır.

  KATILMA KOŞULLARI;

  -01 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında yayımlanan ve daha önce ödül almamış şiir kitapları ya da kitap oylumundaki (en az 15 şiirden oluşan) şiir dosyaları ile ödüle aday olunabilir. Ödüle katılan yapıtlar arasında, seçici kurul değerlendirmelerinin bitimi olan 15 Nisan 2019'a kadar herhangi bir ödül kazanan yapıt değerlendirme dışı kalacaktır.

  -SON BAŞVURU TARİHİ.31 Aralık 2018’dir.

  -Ödüle katılacak kitap ya da dosyanın 6 örneğinin katılımcı ya da onun yetkili kıldığı yayınevi tarafından bir başvuru dilekçesi eşliğinde, özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle birlikte, elden ya da posta ile aşağıdaki adrese ulaştırılması gerekmektedir.

  M.Sunullah Arısoy Şiir Ödülü
  Camiatik Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No.67
  Kuakmer Binası
  09400 Kuşadası-Aydın

  -SEÇİCİ KURUL;Hidayet Karakuş-Ayten Mutlu-Ahmet Özer-Çiğdem Sezer-Halim Yazıcı.

  -ÖDÜL;3.000 (Üç bin) TL.’dir ve kazanan yapıtın sahibine, 17 Mayıs 2019 tarihinde, Kuşadası’nda düzenlenecek tören sırasında bir plaket ile birlikte verilecektir.

  -Ödül bölüştürülmeyecektir.

  -Ödüle Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu ve Seçici Kurul üyeleri aday olamazlar.

  M. SUNULLAH ARISOY ŞİİR ÖDÜLÜ SEKRETERLİĞİ;

  Şadiye Evgin
  Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) Müdürü
  Tel.0-506-5450188
  E Postalar.kegev.net@hotmail.com veya sadiyeevgin@hotmail.com
  http://www.kegev.org.tr

  Zerrin Boratav Bağçivan
  Eşgüdüm Sorumlusu
  Tel.0-542-6754003
  E Posta.zerrinbagcivan@hotmail.com
 • Tenime giren bıçağın ucu karnımı öyle şiddetli bir şekilde yırtmıştı ki çığlık atamayacak kadar büyük bir acıyla olduğum yatağa gömülmüş, elinde bıçakla bana öylece bakan adamın gözlerinin içine bakmıştım. O benim ilk katılım değildi, o gün onun gözlerinin içine baktığımda onun son katılın olmayacağını da kendi gözlerimle görmüştüm.
  *Ona göre o benim son katilimdi. Bilmediği bişey vardı; ben ondan önce defalarca kez öldürülmüştüm, ondan sonra da öldürülmeye devam edecektim.
  Binnur Nigiz
  Dokuz yayınları
 • Bir paslı kutuya koydular yüreğimi
  Oysa ben yüreğimi hep avuçlarımda taşırdım
  -ki şimdi; bir kızıl mıhtır
  avuçlarımdaki-
  Kimsenin gölgesine denk düşmezdi, şaşardım
  Sıyıra sıyıra soydular gölgemi
  -ki gölgem; sırtımda çarmıhtır
  Usûl buydu, duymadığım usûllerden biri
  Göğün yedi kat altıydı, geceydi
  Vuruldum, vuruluşum; fâili meçhûllerden biri
  Başıma iki kurşun sıkıldı sessizce
  Cesedim pıtıraklı bir çukura atıldı, gizlice
  Namâzımı yer altında ifritler kıldı
  -ki ifrit namâzı; salâsız, istikametsizdir-
  Yerin yedi kat altıydı, geceydi
  -ki gece;
  bir kurşun kadar merhametsizdir-
  Vurdular, vuruluşum; kim bilir hangi parmağa düştü
  Meçhuldü fail dedim ya, sakladı yağlı zifir
  Yıldızlar tutuklandı, ay tuzağa düştü
  -ki hilali;
  bir hırçın denizde boğdular-
  Hangi dava, hangi döngü, hangi çevgendi katlim
  Ben bilmedim, karım bilmedi,
  hiç kimse, hattâ katilim
  Kurşun değildi, cevabı yok sorulardı beynime sıkılan zehir
  Dile gelen kelimeleri koğdular
  -ki boşlukta bir çengele astılar kelimeleri-
  Geceydi, iki can bulacaktım o gece;
  -ki canlarım; o geceye doğdular-
  Gök yarıldı, yer sarsıldı, ateş ocağa düştü
  İki kurşun yedim, iki can yerine
  -ki kurşun başımda bir yerdedir-
  Bir yürekte üç can aldılar
  Ben görmedim, karım görmedi, hele bebelerim
  -ki bebelerin doğuşu; zaten meçhûledir-
  Kesildi bağlar, kundak dürüldü öylece
  Çağrıldı yer altından kubur ifritleri
  Kırıldı kalem, tükendi kelam, kapandı defter
  Hiç yoran olmadı, bir soran olmadı,
  -ki yürekler paslı kutuya konulmuştu zaten-
  Etime et vuran olmadı bir sefer
  "Ve iz kateltüm nefsen" (*)
  Yasaklandım mucizelerden...
  Katlime hüküm sürüldü böylece
  "-ki ölüm; belirsiz,
  delil; kifayetsizdir!"-
  Göğün yedi kat altıydı, geceydi
  -ki gece;
  bir kurşun kadar merhametsizdir