1000Kitap Logosu

Katip Bartleby

64 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Cevapsız sorular... Kitabı bitirdiğim zaman diğer herkesin de aynı sorularla kalakalmış olabileceğini düşündüm. Şahsen klasik kitaplar benim için çok kıymetli olmakla birlikte bazıları hayatımda pusula olarak görev görüyor. Tek tük beğenmediğim klasik olmuştur. Kısa ve öz klasikler daha çok çekiyor beni. Bu da onlardan oldu. Ne anlattı bu kitap, neyi sorgulamaya başladım, neden sorular cevapsız kaldı, kimdi bu Katip Bartleby, nasıl hayattan bu kadar soyutlaşmış ve neden hep yapmamayı tercih ediyordu? Kendi halinde, hiç bir zararı olmayan hatta bir zaman sonra yararı da olmayan bu Katip, bu kısacık kitapta, bir ölü mektup okuyucusundan (ki bu sadece kulağa gelen bir dedikodu da olabilir) bir ölü gibi, kimseyle konuşmayan, yapılması isteneni tercih etmeyen birine dönüştü? Ve neden? Verimli bir kitap, okuyucuya soru sorduran kitapları severim. Kendimi sorgulamak, empati kurmak bir yana, düşüncelerimi şekillendiren duyguları yaşatabilen kitaplar, benim için çok daha kıymetli oluyor. Bu da onlardan biri oldu. :)
Katip Bartleby
8.2/10
· 7,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
7
50 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Yapmamayı tercih ederim!" Bu kısa cümleyle başlayan sessiz, hareketsiz ve istikrarlı bir direniş öyküsü okudum. Neye ve niçin direndiği kimimizce anlaşılacak kimimizce belki saçma bulunacak ama benim için çok anlamlı ve yerinde bir direnişti Katib Bartleby. Bir iddianız varsa onun için sağlam bir direnişiniz de olmalı...
Katip Bartleby
8.2/10
· 7,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
80 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Tercihen
Bir ara sanki herkes birbirinin kulağına bir şeyler fısıldıyor gibi geldi bana. "Okudun mu? Okudun mu?" Katip Bartleby adı memurlar arasında oldukça popüler olmalı. Değil aslında ama olmalı. Çünkü bu bir düzene karşı varoluş, kendi tercihleri ile var oluş hikâyesi. Sakin, telaşsız, kaygısız bir var oluş: Yapmamak veya yapmak sizin tercihiniz olsun. Aksi halde yaşıyor olmanın ne önemi var?
Katip Bartleby
8.2/10
· 7,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
50 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İnsan yaşanmışlıklarıyla yaşlanır, yaş aldıkça değil. Öyle değil mi?
Yaşanmışlıklar konuşmalarımızda, suskunluklarımızda, beden dilimizde, tercihlerimizde, yüzümüzdeki her bir çizgide, saçımızdaki bir tel ak'ta; belki vücudumuzdaki bir iz'de ve de çokça bakışlarımızda gizlidir. Katip Bartleby, yazarın da ifade ettiği gibi "Atlantik Okyanusu'nda bir batık" ve "yıkılmış bir tapınağın ayakta kalmış son sütunu" olan bir karakter. Bariz bir şekilde yalnızlığı tercih eden, susmayı ve yapmamayı yeğleyen, ölgün bakışlı ve bana göre "hayata isyan etmekten vazgeçecek kadar isyankar!" Kitap bitti... Ben ise Bartleby'nin neler yaşadıklarını düşünmekle ve de hayata karşı tercih ettiği duruşunu sorgulamakla baş başa kaldım! Hacmine oranla beni fazlasıyla etkiledi. Herkese öneriyor ve keyifli okumalar diliyorum.
Katip Bartleby
8.2/10
· 7,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
50 syf.
·
5 günde
·
4/10 puan
Tercihlerin insanı olmak.. Kitap çok sade , tertemiz , konusu güzel , akıcı , berrak.. Olay örgüsü ve olayların işlenişi oldukça güzel. Bazı yerlerde , olayı kendim yaşıyomuşum gibi hissettim , bazı yerlerde olaya dış göz olarak baktım. Sadece tercihleriniz üzerine yaşıyorsunuz. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmıyorsunuz ama bunu ne küstahça ne de çirkin bi üslupla dile getiriyosunuz , oldukça kararlı ve saygılı bir tutumunuz var. Böyle güzel bir hikayenin sonunu biraz daha bağlayıcı bekledim ama biraz muallak kaldı. Ben okurken bir tık zorlandım doğrusu , 50 sayfalık kitap 4 gün elimde kaldı. Normalde 1 saatte bitebilecek kadar akıcı ama benden kaynaklı bir problem oldu. Kesinlikle okunmalı mı ? Bence hayır. Ama böyle kısacık , tadımlık okumak isterseniz güzel bir alternatif.
Katip Bartleby
8.2/10
· 7,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
7