• ‘Kawaii’ kelimesi 11’inci yüzyılda kullanılan ‘mahcup olmak, utanmak’ anlamına gelen ‘kawa hayushi’ (yüzü kızarmak) ifadesinden gelmektedir. 12’inci yüzyılda ‘kawa hayushi’ kelimesi ‘utanmak, kendini bir garip hissetmek’ anlamına gelen ‘kawayui’ şeklinde sadeleştirildi. Zamanla ‘kawayui’ ‘acınacak bir halde olma’ ve ‘birine/bir şeye acımak veya merhamet duymak’ anlamlarıyla özleşleşti. Günümüzde ‘zavallı’ anlamına gelen ‘kawaisou’ kelimesi de ‘kawa hayushi’ ifadesinden türemiştir. (Kaynak:Sharon Kinsella)

  Kawaii ifadesinin sevimli, güzel ve tatlı gibi anlamlarda kullanılması 16’ıncı yüzyılın sonlarına doğru oldu. Japonya’daki kawaii kavramının bildiğimiz ‘sevimlilikten’ farkı, kawaii bulunan bir şeye/kimseye insanın dönüşmeyi veya onun ta kendisi olmayı istemesidir. (Kaynak:Sharon Kinsella)

  ——-
  İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde Japon halkı ülkenin yeniden inşası için devlet eliyle bir seferberlik moduna sokuldu. Her şeyi feda ederek ülkesi için uzun saatler çalışan Japonlar, Meiji döneminde (1868–1912) başlayan, Japonya’nın modernleşme çabalarının bir ürünüdür. Bugün bile Japonlar, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ünlen bu namı değer ‘çalışkanlıklarıyla’ bilinmektedir.

  Modern ve güçlü bir Japonya’nın inşasında kadın ve erkeklere bir birinden ayrı görevler düşüyordu. Erkeklerin eve ekmek getirmesi, kadınların ise işe gitmek yerine yuva kurması ve ev işleriyle uğraşması bekleniyordu. Kadın ve erkeklerin toplumdaki rollerinin bu kadar kesin ayrılmış olması, kadınların gelecekleri hakkında söz sahibi olmadıkları ve onları gelecekte bekleyen pek bir fırsatın olmadığı anlamına gelmekteydi. Kawaii kültürü, kadınların bu geleneksel ve basmakalıp görüşlere karşı çıkmasıyla başladı.

  1970’lerin sonunda kız öğrenciler okulda öğretilen dilbilgisi ve güzel yazı kurallarına bilerek uymayarak, özellikle yanlış kelimeler seçerek farklı farklı kawaii yazı şekilleri kullanmaya başladı. Gençlerin kawaiileştirdikleri Japonca yoluyla, onlara nasıl davranılması gerektiğini söyleyen yetişkinlere ilk kez karşı çıkmaya başladı.(Kaynak: Kazuma Yamane) Daha sonra bu yazı okullarda yasaklanmıştır.

  Kawaii geleneksel kültüre karşı kullanılıyordu. Geleneklerin onlara verdiği rollere başkaldıran kızlar (daha sonra yetişkin kadınlar) zekayı kucaklayarak mevcut standartlara uymuyorlardı.

  Kawaii modasına uygun giyinen genç kızlar, bu şekilde giyinirsen bir koca bulamazsın” tarzı cümlelere “iyi” şeklinde cevap veriyordu.
  ——
  Ayrıca insalara ulaşmak için anime, manga ve oyunları kullanılmaya başlandı. 90’lardan sonra Pokemon ve Tamagotchi’nın (sanal hayvan) ünlenmesi bu kültürün bir parçasıdır.(Kaynak: Jennifer Robertson).

  http://japonoloji.com/kawaii-ne-anlama-gelir/