Hayat bir Otobüs yolculuğu gibidir,bazı duraklarda inmesi gereken yolcuları indirmek yeni yolcularla yola devam etmek gerekir.
Kimileri biner
kimileri iner..
Ve o gün geldiğinde
sende inersin..
Önemli olan kazasız belasız
güzel bir şekilde yolculuk yapmaktır..
Alıntı

Meğer aşk, indiği kalbi ihya ediyordu ya, ihya edemezse yok ediyordu. Kazasız belasız kurtulmanın imkanı yoktu.

Nazan Bekiroğlu

Selamun Aleyküm Türkiye Allahın Rahmeti Bereketi
Cümlemizin Üzerine Olsun Rabbim Kazasız Belasız bir gün nasip etsin ((aminamin)) CUMANIZ MÜBAREK OLSUN..

NigRa // Andronikos, Kreutzer Sonat'ı inceledi.
26 Şub 14:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Kırmızı Pazartesi kitabında olduğu gibi başta bize ortada bir cinayet olduğunu söyler. Biz tüm kitap boyunca katilin ağzından aşama aşama cinayeti işleyene kadar neler olduğunu, ne tür bir ruh haliyle bu suçu işlediğini dinleriz bir tren yolculuğu süresince.

Öncelikle kitabın çok fazla etkisinde kaldım, Tolstoy’un bağnaz tutumu karşısında şok oldum. Kimi yerde abartılı kimi yerde istemsizce haklı bulduğum acayip buhranlı bir karakter okudum.

Evlilik ve cinsel ilişkiyi iğrenç bulması, 13 çocuk sahibi olduğu düşünüldüğünde çok ironik değil mi? Sürekli genelevler iğrenç, cinsel dürtü iğrenç, kadınlar evde aksesuar tabak çanak sadece gibi savunumlarla nefret saçmış olmasını bir bana mı ilginç geldi. Hani merhametli, adaletli naif bir adamcağızdı bu?

Öte yandan söylediği kadınların küçük yaştan itibaren iyi koca bulmak için eğitildikleri, bütün tuzakları bildikleri ve erkeğin cinsel dürtüsünü uyandırarak onu ağına düşürdükleri çok yanlış sayılmaz sanki. Bir bayan olarak pek çok hemcinsimin yaptığı her davranışın bu amaca yönelik olduğuna defalarca şahit oluyorum. Hem günümüzde de tekstil ve kozmetik sektörünün patlamış olması, dizilerde reklamlarda bize gösterilen hepsi şıkır şıkır giyinip süslenmiş kadınlar bu amaca hizmet ediyor sayılamaz mı?

Sonra kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olamadıkları için intikamlarını alma biçimi olarak yer verdiği düşünceleri ile duygusal aşırılıkların hep ihtiyaçtan fazla yemek yemekten kaynaklandığına dair fikirleri gülümsetti. #27550545 #27546817

Kitaptaki karakter ya da Tolstoy dedemiz sanki dini inançları ve bedensel arzularının arasında sıkışıp kalmış, ne birinden vazgeçebilmiş ne ötekinden bu yüzden de bunalımlardan bunalımlara sürüklenmiş. İkisinin de hakkını tam olarak veremediği hissine kapılıp gitmiş sanki. İç çatışması, sürekli kendisiyle çelişmesi, karmaşık ruh hali çok güzel aktarılmış hatta epey Zweigvari aktarılmış diyebilirim. Sanki kompartımanda hikayesini anlattığı kişi benmişimcesine elle tutulabilir derecede hissettim aksiliğini, ikilemlerini, pişmanlığını…

Kitaptaki kadın gerçekten suçlu muydu yoksa Nikolayeviç kıskançlıktan her davranışa olmayan manalar mı yükledi bilemiyoruz. Fakat son bölümde apar topar eve girmesi, odaya ilerlemesi ve gelişen olaylar sonucu ne olacak bilmeme rağmen çok gerildim. Aşk, evlililik, kadın erkek ilişkileri yönündeki düşüncelerini hala çok bağnazca bulsam da kitabın serüvenini sevdim.

Hepimizin buhranlarını kazasız belasız atlatması dileğiyle herkese keyifli okumalar dilerim.

Sangrariel, bir alıntı ekledi.
19 Şub 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Galiba hiç kimse uzun süreli partnerlerinin önünde ruhları görünene dek soyunamıyordu. Gururdandı hep, kendini koruma içgüdüsündendi. Birbirleri hakkında öğrenecek başka bir şey kalmamış gibi yapıp ilişkilerini kazasız belasız rayına oturtmak daha kolaydı."

Sırrını Derine Göm, Liane Moriarty (Sayfa 488 - Neo Kitap, 2015)Sırrını Derine Göm, Liane Moriarty (Sayfa 488 - Neo Kitap, 2015)

Şiir alıntılarımdan kazasız belasız kurtulan takipçilerime geçmiş olsun diliyorum.

Yeni Güne Merhaba Diyelim. Kazasız Belasız Bir Gün Geçirmemiz Dileğiyle;);) Günaydınlar.

Aykut, Pranga'yı inceledi.
 03 Şub 01:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi kitabına inceleme yazmak çok garip bir duyguymuş. :) Baştan söyleyeyim kitabın olay örgüsü, işleyişi gibi konular hakkında bilgi almak isteyenler okumayı burada bırakabilir. Çünkü kendi yazdığım bir kitap üzerinde tespitler yapmak ne derece doğru ve etik bilmiyorum. Öz eleştiri hakkımı da kendime saklamak bunları okuyacak olan insanlardan duymak istiyorum açıkçası. :)

Benim bahsetmek istediğim şey daha çok süreçle alakalı aslında. Belki kitap yazmak, bastırmak isteyen kişilere de bir faydam dokunmuş olur böylelikle. Bu süreç beni oldukça yıpratan, strese sokan bir süreç oldu.Yıllarca emek verip ortaya bir şey koyup karşılığında kalite değil sadece magazin arayan, yani popülarite ile ilgilenen yayın evlerini karşımda görmek üzücüydü. Onlara hak verdiğim bazı noktalarda var aslında, neticede kimse duyulmamış bir yazarın kitabını basmaya yanaşmıyor. Kurdukları en basit denklem; ''Dostoyevski veya duyulmuş bir yazarın kitabını basmakta aynı masraf, senin kitabını basmakta. Neden riske gireyim'' şeklinde. Küçük hesaplar peşinde koşanlar için denklem doğru olsada bu bakış açısı hiçbir yenilik kazandırmayacaktır.
Para vererek bastırmakta mümkün elbette. Fakat bu kadar emek verip üzerine beni sadece maddiyat olarak gören kişilerle çalışmayı da ben istemedim. Yine bu süreçte adını vermek istemediğim bazı yayın evlerinin dolandırıcılığına, emek hırsızlığına, sözleşme üzerinde yaptığı küçük gibi gözüken ama ciddi sonuçlar doğuran maddelerine şahit oldum. Kitabın telif haklarını, tüm formatta ki haklarını, sonra ki olası kitapların haklarını ve hatta çok daha fazlasını isteyen maddeler ile karşılaştım, bu durum oldukça yordu ve üzdü diyebilirim. Fakat mutluluğum kazasız belasız bu süreci atlatmış olmak. Bu süreçte yanımda olan insanlara kitabın ilk sayfasında zaten teşekkür etmiştim, ama onlar kendini bilir bir de buradan teşekkür etmiş olayım. :) Son olarak da okuyacak olan arkadaşlar umarım beğenir, ya da yaptıkları eleştiriler bana bir şey katacak hatamı düzeltmemi sağlayacak seviyede eleştiriler olur. :)

Gönüller her daim bir olsun Sağlıcakla kalın hastalıksız kazasız belasız bir gün geçirmeniz dileğiyle hepimize iyi geceler...)