Big hug 50
In Kenya, I visited a school where all of the 500 kids there were orphaned and forty-eight were HIV-positive. They each got to eat one meal a day: cornmeal with protein powder dumped on it. There wasn’t anything else on the menu. That’s all they got each and every day. I’d never seen anything so
Yemen'de, Güney Sudan'da, Kenya'nın kuzeyinde, Somali'nin güneyinde insanlar ölmeye devam ediyor. On binlerce insan... Senin benim gibi insanlar... Bizi mağdur olan bu insanlardan ayıran tek şey, tesadüfen farklı bir ülkede doğmuş olmamız.
Ama hiçbir yerdeydik. Kakuma hiçbir yerdi. Bize daha en başta Kakuma'nın Kenya dilinde hiçbir yer anlamına geldiği söylenmişti. Kelimenin anlamı fark etmiyordu çünkü bu yer, bir yer değildi.
Sayfa 402Kitabı okudu
bu çıplak geceler yok mu bu plak böyle ağlamıyor mu camları kırmak işten değil delirecek miyim neyim kirpiklerimden mısra dökülüyor kenya'da simsiyah yalnızım yoksul bir şilepte gemiciyim malezya'da yük bekliyorum önümden çekilirsen istanbul görünecek nerede olduğumu bileceğim
Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Senin camin hangi renk?
Dünyanın dört bir yanından rengarenk camiler.. :) 1.cami: Filipinler'de bulunan Dimaukom cami 2.cami: Kenya'da bulunan jamia cami 3.cami: Umman'da bulunan Muhammedü'l Emin camii 4.cami: Brunei'de bulunan Seyfeddin Camii 5.cami: Sri Lanka'da bulunan jamiu'l alfar 6.cami: Endonezya'da bulunan Doksan dokuz kubbeli cami 7.cami: Güney Hindistan'da bulunan Vizhinjam camii 8.cami: Hindistan'da bulunan Sarı cami 9.cami: BAE'de bulunan Büyük Şeyh Zayed camii 10.cami: Mali'de bulunan Djenne camii
Kenya'daki Masailer -başka bir göçebe toplum- enerji ihtiyaçlarının yüzde 80'ini sütten alırlardı. Hayvanlarını öldürmeden kanlarını akıtıp, sonra da hiç durdurmadan yara yerini kapattıkları teknikle kötü bir nam salmışlardı. Uzun süreli göçebe toplumlarında benzer tekniklere rastlanırdı. Çünkü kan da süt gibi yaşayan ineklerden alınabilecek bir besin maddesidir. Kanı tüketmeden önce pişiren yerleşik düzen insanları, göçebelerin bir damarı delerek kan içmelerini vampirlik veya barbarlık gibi algılasa da, hareket halindeki sürü yetiştiricilerinin ve step insanlarının enerji eksikliği ancak böyle karşılanabilirdi. Çünkü Moğolların savaş anlayışında bu stratejik bir araçtı; akıncı birliklerini lojistik yardım ihtiyacından kurtarmak, düşmanı şaşırtan bir hızla saldırmak, büyük bir imparatorluğu ucuz yöntemlerle yönetmek.
Sayfa 103 - PdfKitabı okuyacak
Darwinizm (Evrim teorisi) ve teorinin alt üst olması
Evrim teorisi adı verilen bu düşünce tarzı ilk olarak İngiliz biyoloji bilgini Charles Darwin (1809-1882) tarafından formüle edildiği için, buna "Darwinizm"de denilmiştir. Darwin, "aynı kökten gelen türler, çevre, beslenme gibi çeşitli etkilere bağlanabilecek değişimler gösterir.
512 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Nana her fahişe gibi erkeklerin sırtından geçinen bir yosmadır.
Emile Zola
Emile Zola
NANA Roman; Emile Zola; Kenya Yayınevi (Basım yılı yok nedense;dikkat edilmeli!) / Türkçemize Çeviren: Bir çeviren ismi yok kitapta, bu hususa da dikkat!; 496 Sayfa Devrettim Emile Zola'nın Nana adlı bir fahişeyi anlatan bu mükemmel romanını. Okumak zor Nana gibi klasik romanları: Çok emek karşılığında az keyif. Özellikle başlangıç bölümünde zorlandım zira Yazarımız bir türlü gelişme bölümüne geçmedi hep giriş bölümünde kaldı. Nana her fahişe gibi erkeklerin sırtından geçinen bir yosmadır. Erkekleri soyup soğana çevirmekte ustadır. O kadar yozlaşır ki mesleğinde sadece erkeklerle yetinmez Satin adında bir kadını da dost edinir kendine. Konu bayağı idi ya fazla olay olmamasına rağmen Zola'nın neredeyse beş yüz sayfalık bu eserinde mükemmel bir kurgu çıkarmış olmasına hayran kaldım. Çok az yazar aynı konuda bu kadar uzun ve müthiş yazabilir... Puanım tam oldu dokuz buçuktan, kahramanların betimlemeleri zayıf kalsa da Yazarımız onların yaptıklarını başarıyla anlatıyor.
Emile Zola
Emile Zola
Kitabı okuyacak olanlar bundan sonrasını okumasın! Nana sonlara doğru çiçek hastalığına yakalanıyor. Hastalık kendisine küçük oğlu Louis'ten geçiyor. Ve bu hastalık Nana'yı ölüme götürüyor. Kahraman adlarını şuraya yazıyorum: Fauchery (Oyun yazarı. Oyunbaz) Bordenave (Tiyatro müdürü. Küfürbaz...) Georges (Takma adı daha doğrusu Nana'nın taktığı adıyla: Zizi. Nana'nın en genç âşığı.) Kont Muffat (Nana'nın bir barışıp bir ayrıldığı âşığı. Nana donuna kadar soyar Muffat'yı...) Satin (Önceleri sokaklarda erkek bekleyen adi fahişelerden. Sonradan Nana'nın sevicisi)
Nana
NanaEmile Zola · İş Bankası Kültür Yayınları · 20214.077 okunma
Somali Batı sömürüsü nedeniyle yoksul değil Arap-İslam emperyalizmi nedeniyle o halde. Örneğin komşusu Kenya eski İngiliz sömürgesi ama durumu Somali'den çok daha iyi! Kişi başına ulusal gelir PPA 'da Somali 600 $ Kenya 5130 $ Neredeyse 10 misli Neden? Çünkü Kenya İslamcı değil.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.