• Neden kapıyı açmamıştı?
  Sağlığına aşırı ölçüde, titizlikle düşkündür. O soğuk gecede kapıyı açmak için yatağından kalkarsa, üşüyebilir, nezle olabilir. Onun nezle olmasındansa, benim gibi bir kişinin değil, onlarca kişinin bütün bir kış gecesi sokakta kalıp hastalanması çok daha uygundur. Çünkü o, büyük bir bilgindi; kendi önemine, kendi değerine inanmış bir kişiydi.
 • 206 syf.
  Uzun zaman önce 2-3 TL gibi ucuz bir fiyata almıştım. Pek bilmediğim bir yayın evinden okudum. Çevirisi bana fena gelmedi. Sadece başta ilk bölüm ile son bölümün isimlerini karıştırmışlar. :) İlk kez Şirazlı Sadi'nin bir eserini okudum. Masal mı okuyoruz şiir mi orası belli değil. İç içe geçmiş bir kitap desek yeridir.

  Sultanların geleneklerine, Derviş ahlakı, Kanaat ve yetinmenin erdemleri, Sükûtun faydası, Aşka ve gençliğe dair, güçsüzlüğe ve yaşlılığa, eğitim ve öğretime, sohbetin kurallarına dair olmak üzere sekiz etkileyici bölümden oluşuyor.

  Sadi biraz kendini beğenmiş birisi gibi geldi. Mesela kendine "Sadi'nin sözleri, hikmetli, kıvrak ve zekicedir." Diyor. Daha başka yerlerde de buna benze cümleleri görebilirsiniz. Eserini de öve öve bitiremiyor. Kısmen haklı buluyorum. Faydalı, ders ve nasihat alınması gereken hikâyeler var. Bazı yerleri anlayamadım. Yani bana ters geliyordu. Mesela padişah gündüz vakti “Şimdi gecedir” derse onaylayacaksın diye bir kısım var. Belki de ben yanlış anlamışımdır. Haklı bulmadığım bir diğer tarafı kadınlar hakkındaki düşünce ve sözleri olabilir.

  Kitapta çok güzel alıntılar ile karşılaştım. Bazılarını paylaştım. Kuranı Kerim, İncil ve diğer kitaplar ile ilgili kısımlar ile karşılaşıyoruz. Yeri geldiğinde peygamberler den, kıssalarından bahsediyor. Mesela Muhammet, Nuh, Yunus, Yusuf, İbrahim ve diğer peygamber isimleriyle karşılaşabilirsiniz. Hiç duymadığım isimlerde geçiyordu. Araştırdığım da tarihte yer edinmiş şairler ve yöneticilermiş. Hikâyelerin hepsi kısacık olmasına karşın anlam olarak çok uzunlar dersem yanlış olmaz. Hikâyeler de genelde Padişah, Sultan, Vezir, Derviş, Allah dostları, Âlim, Hoca, Şair filan var. Bazı dizeleri bana Yunus Emre'yi hatırlattı. O da aynı Şirazlı Sadi gibi dervişliğin taç ile hırka olmadığını söylüyordu.

  Sonuç olarak ise akıcı bir üslup ile yazılmış kısa hikâyelerden oluşan, ahlak konusu temel alınarak ders çıkarma, nasihat etme gibi amaçlar ile yazıldığı anlaşılan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.