• 88 syf.
  ·2 günde·8/10
  Bence değeri pek görülmemiş kitap olmuş. Bizim edebiyatımızdan nelerin çok okunduğunu göz önüne aldığımda bu kitabın kesinlikle çok daha fazla okunması gerekiyordu. İçinde 7 kısa öykü barındırıyor. Bazıları alt metinde güzel mesajlar verirken bir kaçı altı boş öykü olarak kalmış. BEn Kitaba ismi verilen on ikiye bir var öyküsünü çok sevdim açıkçası . Sürekli zamanı tahmin edebilen bir adam ve başına gelenler, hem merak edici hem de alt metinde bazı konular güzel işlenmiş.( Zamanda sadece geçmişe takıldığımız vb gibi.) Eğlence olarak Ayak hikayesi baya iyiydi. En iyi alt mesajda İzinli Leylekti :) (uçamayacağımızı bilerek, uçmayı denemek). Arttırma hikayesi başarılı bir öykü olmuş. Diğerleri de güzeldi lakin bunlara nazaran sönük sayılabilir. Ama kesinlikle hiç sıkıcı öyküsü yok. Kesinlikle alıp okuyun. Ben dediğim gibi alt metinsiz öykülerinden ve bana göre dipnot fazlalığından ( Son olarak bazı kelimelerin gereksizliğinden, olmasa daha iyi olur diyeceğim kelimelerin varlığından) 2 puan kırdım. Ama kesinlikle okunması gerekiyor.
 • 888 syf.
  ·51 günde·Beğendi·9/10
  Uzun soluklu harika bir kitaptı! Sayfa sayısı çok olmasına rağmen araya başka kitaplar soktum hemen bitmesin diye.
  Annesi ve babası olmayan, dayısı tarafından bakımı üstlenilen ama sonrasında dayısının da vefatı üzerine yengesi ve kuzenleriyle yaşamak zorunda kalan Jane Eyre'nin hayatını okuyoruz bu kitapta.
  Yatılı okulda geçen zor yıllar, sonrasında Thornfield malikanesinde yapılan mürebbiyelik, bu malikanede meydana gelen ve tam olarak nedeninin acıklanamadığı bazı olaylar...
  Okurken Jane ile birlikte kimi zaman bende aç kaldım, kimi zaman üzümlü cöreğin tadını çıkardım; bazen haksızlığa uğradım, bazen ise sonuna kadar hakkımı aradım... Ama en güzeli de o aşıkken bende aşıktım.
 • (Resûlüm!) O, sana Kitab'ı hak ve önceki kitapları tasdik edici olarak tedricen indirmiş; daha önce de, insanlara doğru yolu göstermek üzere Tevrat ile İncil'i indirmişti. Furkan'ı da indirdi. Bilinmeli ki, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler için şiddetli bir azap vardır. Allah, suçlunun hakkından gelen mutlak güç sahibidir.
  Âl-i İmrân : 3
  (Melekler, Meryem'e hitaben İsa hakkında sözlerine devam ettiler:) Allah ona yazmayı, hikmeti, Tevrat'ı, İncil'i öğretecek.
  Âl-i İmrân : 48
  Benden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri de helâl kılmam için gönderildim. Size Rabbinizden bir mucize getirdim. O halde Allah'tan korkun, bana da itaat edin.
  Âl-i İmrân : 50
  Ey ehl-i kitap! İbrahim hakkında niçin çekişirsiniz? Halbuki Tevrat ve İncil, kesinlikle ondan sonra indirildi. Siz hiç düşünmez misiniz?
  Âl-i İmrân : 65
  Tevrat'ın indirilmesinden önce, İsrail'in (Ya'kub'un) kendisine haram kıldıkları dışında, yiyeceğin her türlüsü İsrailoğullarına helâl idi. De ki: Eğer doğru sözlü iseniz, o zaman Tevrat'ı getirip onu okuyun.
  Âl-i İmrân : 93
  İçinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında olduğu halde nasıl seni hakem kılıyorlar da sonra, bunun arkasından yüz çevirip gidiyorlar? Onlar inanmış kimseler değildir.
  Mâide : 43
  Biz, içinde doğruya rehberlik ve nur olduğu halde Tevrat'ı indirdik. Kendilerini (Allah'a) vermiş peygamberler onunla yahudilere hükmederlerdi. Allah'ın Kitab'ını korumaları kendilerinden istendiği için Rablerine teslim olmuş zâhidler ve bilginler de (onunla hükmederlerdi). Hepsi ona (hak olduğuna) şahitlerdi. Şu halde (Ey yahudiler ve hakimler!) İnsanlardan korkmayın, benden korkun. Âyetlerimi az bir bedel karşılığında satmayın. Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.
  Mâide : 44
  Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik.
  Mâide : 46
  Eğer onlar Tevrat'ı, İncil'i ve Rablerinden onlara indirileni (Kur'an'ı) doğru dürüst uygulasalardı, şüphesiz hem üstlerinden, hem de ayaklarının altından yerlerdi (yeraltı ve yerüstü servetlerinden istifade ederek refah içinde yaşarlardı). Onlardan aşırılığa kaçmayan (iktisatlı, mutedil) bir zümre vardır; fakat çoğunun yaptıkları ne kötüdür!
  Mâide : 66
  «Ey Kitap ehli! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni hakkıyle uygulamadıkça, (doğru) bir şey (yol) üzerinde değilsinizdir» de. Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun küfür ve azgınlığını elbette artıracaktır. Kâfirler topluluğuna üzülme.
  Mâide : 68
  Allah o zaman şöyle diyecek: «Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve annene (verdiğim) nimetimi hatırla! Hani seni mukaddes ruh (Cebrail) ile desteklemiştim; (bu sayede) sen beşikte iken de yetişkin çağında da insanlarla konuşuyordun. Sana kitabı (okuyup yazmayı), hikmeti, Tevrat ve İncil'i öğretmiştim. Benim iznimle çamurdan, kuş şeklinde bir şey yapıyordun da ona üflüyordun, hemen benim iznimle o bir kuş oluyordu. Yine benim iznimle anadan doğma körü ve alacalıyı iyileştiriyordun. Ölüleri benim iznimle (hayata) çıkarıyordun. Hani İsrailoğullarını (seni öldürmekten) engellemiştim; kendilerine apaçık deliller (mucizeler) getirdiğin zaman içlerinden inkâr edenler, «Bu, apaçık bir sihirden başka bir şey değildir» demişlerdi.
  Mâide : 110
  Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler. (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah üzerine hak bir vaaddir. Allah'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin. İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır.
  Tevbe : 111
  Muhammed Allah'ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ekicilerin de hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük mükâfat vâdetmiştir.
  Fetih : 29
  Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: Ey İsrailoğulları! Ben size Allah'ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti. Fakat o, kendilerine açık deliller getirince: Bu apaçık bir büyüdür, dediler.
  Saf : 6
  Tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerce kitap taşıyan merkebin durumu gibidir. Allah'ın âyetlerini yalanlamış olan kavmin durumu ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.
  Cuma : 5
 • 136 syf.
  ·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
  "Toprak Ana" Cengiz Aytmatov'dan okuduğum 3. kitap oldu. Hepsi de birbirinden güzeldi. Herkesin okuması gereken kitaplardan...

  İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 oğlunu ve eşini savaşa gönderen ( hele Caynak'ın veda bile etmeden sessiz sedasız gidişi daha bir ağır oldu.) kendi de geliniyle beraber köyde o zor şartlarda her işin her zorluğun üstesinden gelerek ayakta durmaya çalışan bir kadın.
  Bir kadın düşünün bir anne bir eş ... 3 oğlunu, kocasını ve gelinini kaybeden acı dolu ama bir o kadar da güçlü, çalışkan, ayakta durmayı başarabilen bir kadın, Tolgonay.

  Bugün kendi kendime diyorum ki, eğer dünyadaki bütün insanlar, o gün bizim köyde olduğu gibi hep iyi şeyler düşünseydiler, çocuklarını, kardeşlerini, babalarını, eşlerini bizim kadar çok sevseydiler, belki savaş hiç başlamazdı. ( sf: 95 )

  Ben bu kitabı çok duygulanarak okudum ve beni çok etkiledi.
  Kısacık ama çok akıcı, çok etkileyici ve dolu dolu bir kitap.

  Tavsiye ederim, bu muhteşem eseri kesinlikle okuyun.
 • 210 syf.
  ·3 günde·9/10
  "YAŞAMAK" Tek kelime ile harika bir kitap harika bir anlatım. İyi ki okumuşum ve bitti ama beni de bitirdi. Bir insan düşünün ki en tepeden en dibi görüyor buda yetmiyor! Annesini, babasını, karısını, kızını, oğlunu, damadını ve torununu kendi elleri ile toprağa gömüyor... Fugui Çinde yaşayan yaşlı bir köylü ve onun hayatına acılarına sevinçlerine onca yaşadığı yıllara sığdırdığı acılara bizde konuk oluyoruz. Ve bittikten sonra diyorum ki buda da yaşamak mı? Neyse uzatmaya gerek yok ama ne olur okuyun bu kitabı kesinlikle pişman olmayacaksınız... Kitapla kalın sevgiyle kalın mutlu kalın güzel insanlar...
 • 144 syf.
  ·Puan vermedi
  Çerezlik bir kitap. Çok tatlı bir kitaptı. Kalbime işledi. Beklenmeyen olaylarıyla beni düşünmeye itti. Ayrıca okuyacaklar spoiler almak istemiyorsa arka tarafı okumalarını tavsiye etmem. Buradan sonrasını kitabı okuduktan sonra okumanızı tavsiye ederim.
  .
  .
  .
  .
  Arka kapağında ki "ölümle sonlanan arkadaşlık" yazısını gördüğümde zaten hafif bir ön bilgi almıştım bir kısa filmden. Fareler ve İnsanlar'ı okuduğunda çok ağladığından söz ediyordu kısa filmde bir kadın. Zaten az çok tahmin ediyorken büyük bombayı almıştım. Yine de kitabın heyecanından çok bir şey eksilmedi. Kitapta kesinlikle tahmin edilebilirlik yok. Kimin öleceğini, ölümden önceki son cümlede bile anlamıyorsunuz. Sürekli ertelememi hak etmeyen bir kitaptı. Zaman kaybetmeden okuyun derim.
 • 223 syf.
  ·3 günde·9/10
  Gogol'un eserlerini her okuduğumda nasıl bu zamana kadar hiç elime almamışım diye kendime kızıyorum. Mükemmel tasvirler, ince ayrıntılarla dolu şahane bir eser. Tüm hikayeleri masal tadında... 6 hikayenin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bu kitapta her bir hikayeyi okurken "aa en iyisi bu bence" dedim ve en nihayetinde "en" olanı seçemedim :) Gogol okumayanlara kesinlikle tavsiyedir, tereddüt etmeden okuyun. Dilin sadeliği ve akıcılığı sizi içine çekecek zaten...