• Okunan kitaplarla ilgili yorumlardan hareketle insanların henüz hangi kitabı okuması gerektiğinin farkında olmadığı sonucuna vardım. Kitap seçiminde kişinin bilgi düzeyi kitabin üslubu ve içeriği oldukça önemlidir. Sadece başkaları tarafından çok okunmuş diye kitap okunmaz. Felsefe ile ilgili temel düzey eserler okunmadan bir birikim olamayacağı için ileri düzeyde felsefi bir kitap okuyup " hiç güzel değil " gibi bir yorum yapmak bir kitaba yapılmış en büyük haksızlıktir. Kitabin içeriği ve yazar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bizde bıraktığı izlere dair anlamlı bir yorum yapmak daha doğru olacaktır. Saygılarımla...
  Elif
 • Böyle öncü bir kitap hakkında nasıl bu kadar az yazılıp çizilir şaşıyorum yahu!
  Toy olduğum zamanlarda birkaç kez Darwin'in Türlerin Kökeni adlı eserini okumaya yeltensem de sıkılıp ilerleyememiştim. Bana ilaç gibi çıkmıştı bu kitap, okuma alışkanlığı olmayan beni hiç sıkmadı, kulaktan dolma bilgilerimi düzeltti.
  Öncelikle bu kitabı toplu yerlerde okur-taşırsanız neler olacağından bahsedelim; insanlar size dik dik bakar, başka bir gezegenden gelmiş bu genç adam neden böyle 'cıs, ayıp, günah' kitaplar okur diye. Bazen yaratılışçılık inancına kendini kaptırmış orta yaşlarında bir adam bazen de yaşlı bir dede ayıplar sizi.
  Sadece bunlara bakarak Türkiye'deki bilim, din, evrim, yaşamın kökeni vb. birçok konuda hangi noktada olduğumuz, neden batının 50 yıl(iyimser bir rakam oldu) gerisinden geldiğimiz gibi soruları kolayca cevaplayabilirsiniz.
  Bazı günlerde ise 'madem maymundan geliyorsak şimdiki maymunlar neden insan olmuyor' diyip nobel ödülü beklercesine bir gurura sahip olan varlıklar atlar önünüze. Bitti mi? Tabi ki hayır ama daha uzatmanın gereği yok. Gözümüzün önündeki düzeltilmesi gereken eksikliği gördük ama kim düzeltecek?
  İşte Çağrı Mert Bakırcı ve ekibi bu amaçla başlamamışlardı yollarına. En başta ODTÜ'de biyoloji ve genetik topluluğu olarak kurulup sonra bu konuda yayınlar yapmaya başladılar. Evrim ağacı adı altında en başta sayılı bilim dergilerinden çevirilerle başlayıp sonra bu ülkedeki diğer değerli bilim insanlarını da yanlarına katarak şuanda bile büyümeye devam eden bir topluluk yarattılar sıfırdan. Bir de komünist manifesto gibi amaca yönelik yada semavi din yayarcasına bir kutsal kitap gerekiyordu. İşte böyle ortaya çıktı 'Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları'
  Kitabı yanlış anlaşılmaları düzeltmek üzerine kurduğu ve sadece bilimden mahrum halk kitlelerini hedef aldığı için bazıları tarafından eleştirildi tabi. Ama daha evrimin bilimsel bir gerçek değil de inanç olduğunu ısrarla sürdürenlere başka türlü nasıl öğretebilirdi yanılgılarını? Anlaşılırlık burada önem kazandığından bilimsel terimlere yer vermek yerine hikayeleştirme yöntemini kullandı bu amaçla. Başucu kitabı denilir tarzda, bilmediği konu hakkında atıp tutanlara tokat niteliğindeki bu kitabı herkes (evet sen de) okumalı. Artık 'maymundan mı geldik' sorusunu duymaktan sıkıldığımdan söylüyorum bunu. Evrim bu kadar basite indirgenebilir bir konu değil. Şu anda evrimsel robotik, evrimsel tıp vb. birsürü multidisipliner alan ülkemizde dahi yerleşmeye başladı bile. Çünkü evrim hayatın her yerinde olan bir kavram ve modern biyolojinin en güçlü dalıdır.
  İçeriğe fazla değinmeden kitaptaki kontrol noktalarının size yol göstereceğini umarak iyi okumalar diliyorum.