Kitaptaki hiçbir şeye şaşırmadım. Güzel kitaptı ama bana "vay canına" dedirtmedi. Özellikle sonlara doğru iyice sıkıldım. Dili akıcı ve güzeldi ancak gereksiz uzatılmıştı.

“Bir zamanlar her şey mümkünmüş gibi hissettiren insanın artık kırık camlar üzerinde yalınayak dolaşıyormuşsun hissi vermesi.”

Sen hiç görmedin,
Dans ettik durmadan kırık camlar üstünde.'

A juez, bir alıntı ekledi.
03 Nis 21:03 · Kitabı okuyor

..camlar kırılmış, içeri iri taşlar atılmıştı. Duvarlar eğrilmiş, her yanı bir toz tabakası kaplamıştı. Joad kırık camlarla yerdeki taşları gösterdi.
"Çocukların işi.." dedi. "Cam kırmak için hiç üşenmez kilometrelerce yol teperler. Bir zamanlar bende yapmıştım. Bir evin ne zaman boşaldığını bilirler. Birileri evlerini boşaltınca yaptıkları ilk iş budur."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 51 - Oda Yayınları, 5.Basım Mayıs 1994)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 51 - Oda Yayınları, 5.Basım Mayıs 1994)
Harun Bora Tunç, bir alıntı ekledi.
08 Mar 00:24 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rahat döşeğinde ölmeyen İsa'nın mezarı etrafında, çepeçevre, Müslüman jandarmaları nöbet beklemektedir. Kilise içinin her parçası başka millete ayrılmış olduğunu yazmıştım: Her millet kendi yerini süpürür, yıkar ve taşı üstüne yalnız o millet ayağı basar. Birinin süpürgesi ötekinin taşına dokundu mu, cinayet olur ve İsa'nın mezarına gözyaşı yerine kan sıçrar. Şişli bastonlar gibi, Kudüs'te hançerli putlar vardır.

İsa'nın mezarı, üstünü temizlemek sevabı pay edilemediği için, toz toprak içindedir.İpi kopararak düşen çanı hiç kimse kaldırıp yerine takmaz. Beytüllâhim kilisesi de böyle idi: Enver Paşa, kilise camlarının niçin kırık bırakıldığını sorduğu zaman, masraf etmek sevabını milletlerin paylaşamadıklarını ve her teşebbüsün arkasından kan ve kavga çıktığını söylemişlerdi. Başkumandan kiliseyi bir jandarma müfrezesi ile sardırdı ve kilisenin pencerelerine yeni camlar ancak böyle takılabildi.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 71 - Pozitif)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 71 - Pozitif)
burcu çınar, bir alıntı ekledi.
 09 Şub 09:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnce Teller (Ters Lale)
"Kanıksanmış yüzler vardır pencerelerde.Sebepsiz bulutlanmalarla yüzler kasvetli...Gün gelir ararsınız.Sıradanlıklarından sıyrılırlar.Çünkü sonrası boş pencerelerdir ve kırık camlar.Hayalsiz yaşamalar...Bir daha göremezsiniz onları isteseniz de.Rüzgâr girer çıkar oyuklardan, kırıklardan; boşluklardan eser rüzgâr, kalbinizden geçer.Özlenen, saf yağmurlara dönüşür o yüzler.O yüzler ki unuttuklarınız."

Al Çiçeğin Moru, Sevinç Çokum (Sayfa 144 - Kapı Yayınları)Al Çiçeğin Moru, Sevinç Çokum (Sayfa 144 - Kapı Yayınları)
Meryem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Senin istediğin nedir
Bile bile
Avucunda sıkıca sakladığı
Renkli kırık camlar
İki elin kızıl kanda
Aç avuçlarını sesini yükselt
Gel dirilt değiştir"

Deli Kızın Türküsü, Gülten Akın (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları 7. Baskı)Deli Kızın Türküsü, Gülten Akın (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları 7. Baskı)