Kadınlarda Annelik vazifesinin gereği olan aşırı duygusallık, Akıllarına(Hakikatlere) perde ile günlük hayatta başlarına beladır.
(C_i)

Hadis-i Şerif
"Ey kadınlar, sadaka veriniz istiğfarı çok yapınız. Çünkü bana cehennemlikler gösterildi, çoğu sizler idiniz."

Bunun üzerine o kadınlar: "Ya Resulallah, bizler ne yaptık da cehennemliklerin çoğu bizden olmuş." diye sordular.

Resulullah (a.s.m.) şöyle cevap verdi:

"Çünkü sizler ötekine berikine çokça lanet eder, kocalarınıza karşı nankörlükte bulunursunuz. Ne gariptir ki, kendine hakim akıllı ve dinine bağlı bir kimsenin aklını, sizin kadar eksik dinli hiçbir kimsenin çelebildiğini görmedim."

Kadınlar tekrar sordular:"Aklımızın ve dinimizin noksanlığı nedir, Ya Resulullah?"

Resulullah (a.s.m.) "Kadının şahitliği erkeğin şahitliğinin yarısı değil midir?" diye sordu.

Kadınlar "Evet!.." cevabını verdiler. Resul-i Ekrem Efendimiz izah etti ve tekrar sordu:

"İşte bu aklın eksikliğinden hayız gördüğü zaman [günlerce bekler] namaz kılmaz, Ramazan`da bir müddet oruç tutmaz değil mi?"

Kadınlar, "Evet!.." dediler.

[Hadis için bk. Buhârî, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Küsûf 9, Nikah 88; Müslim, Küsûf 17, (907), İman 132, (79); Nesâî, Küsuf 17, (3, 147); Muvatta, Küsuf 2, (1, 187)]

Açıklama:
Hadisin içinde geçen bazı noktalar, burada söz konusu edilen aklın noksanlığı, geri zekâlı olma anlamında olmayıp, duygusal taraflarının daha fazla olduğuna işarettir. Hadiste bu konu açıklanırken, kadınlara hitaben: “Siz çok lanet okuyorsunuz, kocanızın/yakınlarınızın iyiliklerini inkâr ediyorsunuz.” şeklindeki ifade bunu göstermektedir. Çünkü, kızgınlık anında başkasına lanet okumak veya gördüğü iyiliğini inkâr etmek, duygusal hareket edildiğinin en bariz göstergesidir.

Hükümler çoğunluğa göredir. Bu gün yüzde doksan aile bireyleri, erkek ve kadın olarak, kadınların daha alıngan, daha sabırsız, daha duygusal, işine gelmediği zaman, bazı iyilikleri, güzellikleri -bile bile- inkâr etmeye daha meyyal, ufak meseleleri bile büyütüp problem hâline getirmeye daha yatkındır. İşte, duyguların öne çıktığı bir durumda, akıl devreden tamamen veya kısmen çıkar. Bu da aklın noksanlığı olarak ifade edilir.

Bu duygusal tarafın pozitif bir ayrımcılığı da vardır. İşin ehli olan âlimler, bir erkeğin, kırk yılda ancak varacağı bir velayet mertebesine, bir kadının kırk günde yetişebildiğini söylemektedir.

“Cennet annelerin ayakları altındadır.”hadisinde de bu pozitif ayrımcılığı görüyoruz.

https://sorularlaislamiyet.com/...-mudur-eger-dogruysa

Esmaa.., bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:11 · Kitabı okuyor

Bu sebepten cehennemde mutlak yalnızlık, cennette birliktelik hakim ..
Hiçbir kimse başkalarının çektiği acılardan dolayı asla teselli olamayacaktır ama herkes başkalarının mutluluğundan dolayı mutlu olmayı başarabilir.

Kırk Hadis, İsmet ÖzelKırk Hadis, İsmet Özel
Esmaa.., bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:03 · Kitabı okuyor

Yetişkinlik, tefekkürle yoğrulmuşluktan başka bir şey değildir.

Kırk Hadis, İsmet ÖzelKırk Hadis, İsmet Özel
Esmaa.., bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:02 · Kitabı okuyor

Bu basitlik başka türlü olanı..
Kibirli insanlar cennet beklentisini basit bulur. Mü'min bu basitliği baş tacı eder.

Kırk Hadis, İsmet ÖzelKırk Hadis, İsmet Özel
Esmaa.., bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:00 · Kitabı okuyor

Hak din söz konusu..
Dini otorite; güçlünün güçsüz üzerindeki baskısını değil, sahibiyle güce kavuştuğu bir egemenlik ifade eder.

Kırk Hadis, İsmet ÖzelKırk Hadis, İsmet Özel

*Şimdiki ilahiyatçılar*
Adını bilmediği ama künyesiyle tanıdığı Ebû Hanife'nin binlerce talebesi olup, bunların kırk kadarı müctehid mertebesine ulaşmış olduğu halde bizim ilahiyat hazırlık talebesi Nisa Nur, İmam-ı Azam’ın içtihadlarına kafa tutuyor. Utanmıyor. Çünkü o mutlu.

İlahiyat 4. Sınıf öğrencisi Özgürcan’ın okumaya vakit bulamadığı kitapları derleyen, toplayan, yazan, bir hadis için binlerce kilometre giden İmam Buhari, Özgürcan’ın derin tenkitlerinden kurtulamıyor. Çünkü Onun Google var ve çok mutlu.

66 yaşında hapis cezası olarak kuyuya atılan ve 15 senelik bu zamanda ezberden öğrencilerine 30 ciltlik El Mebsut isimli kitabını yazdıran İmam Serahsi’ye, sehiv secdesi yapmayı bilmeyen İlahiyat 2.Sınıf öğrencisi Betül kafa tutuyor. Ama mutlu

Abdullah ibni Mesud hadis rivayet ederken yüz şekli değiştiği, nefesi kesildiği, titrediği halde, ilahiyat 2. Sınıf öğrencisi Umutcan Hadis okurken veya kendisine okunurken bacak bacak üstüne atıyor. Çünkü olabildiğince edepsiz ama bir o kadar mutlu.

Muhammed İdris er-Razi, hadis için ilk çıktığı yolculuğu yedi sene sürdü. Yaya olarak yürüdüğü yollar bin fersah kadardı. İlahiyat 1. Sınıf öğrencisi Şeyma dolmuşla gidip geldiği fakülte yollarında Hadislerin sıhhat durumunu tartışıyor. Çünkü o mutlu ..

İmam Buhari gece uykudan uyanır, lambasını yakar, hatırına gelen faydalı bir şeyi yazardı. Hatta bir gecede yaklaşık yirmi defa kalktığı olurdu. İlahiyat 1. Sınıf öğrencisi Mert sabah namazına kalkmadığı halde hadis tenkiti yapıyor. Çünkü o aşırı mutlu.

İlahiyat 4. Sınıf öğrencisi günlük 10 sayfa okumadığı halde, İbn Cerir 40 yıl boyunca her gün 80 sayfa yazdı. Ama İbni Cerir bir ilahiyat öğrencisi kadar cüretkar değildi. Çünkü onun Google ve ahkam keseceği sosyal medya hesapları yoktu.

Mezhep İmamı olan İmam Mâlik'e kırk soru sorulmuş¸ otuz altı tanesine ‘’Bilmiyorum' cevabını verdiği halde, ilahiyat ikinci sınıf talebesinin altından kalkamadığı mesele yok. Demek o yüzden mezhep beğendiremiyoruz.

Kübra A., bir alıntı ekledi.
06 Mar 17:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısmen yaşamak yaramaz, tamamen yaşamalıyız.

Kırk Hadis, İsmet Özel (Sayfa 12 - Tiyo Yayıncılık)Kırk Hadis, İsmet Özel (Sayfa 12 - Tiyo Yayıncılık)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
06 Mar 17:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Alman düşünürü Lichtenberg'in (1742-1799) dediğine kulak verirsek: "Kitaplar aynalar gibidir, aynaya bir maymun bakınca oradan bir havarinin görünmesi imkansızdır."

Kırk Hadis, İsmet Özel (Sayfa 27 - Tiyo Yayıncılık)Kırk Hadis, İsmet Özel (Sayfa 27 - Tiyo Yayıncılık)
Papatyalar, bir alıntı ekledi.
04 Mar 13:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Bir insan kırk hadis bellese Allah onu yarin rúz-i mahşerde alımlere beraber hasredecek.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 66 - Server yayınları)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 66 - Server yayınları)