Kirkıgorun Tilmizi'nin Kapak Resmi

Çatımızda bulunan martı yavrusu her susadığında çatıdan bulunduğumuz balkona suyunu içmek için iniyor daha doğrusu düşüyor, getirdğimiz suyu içtikten sonra çatıya annesinin yanına çıkartıyorum ve sonra annesi yavruyu yukarı koyarken yavruya bir şey yaptığımı zannederek bana saldırıyor :D

Okuduğum eski kitapları buraya geçirmeye kalksam en çok okuyanlarda ilk 100'e girerim fakat onları buraya geçirirken harcayacağım vakitte neredeyse bir kitap okunur. Böylecene bu hava atma olayına girmeye değmeyecektir =) Onun yerine bu minik iletide ego tatmini yapmak daha mâkul)))

Kirkıgorun Tilmizi, Ene 'Sus Ey Nefsim''i inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nefs, insanın arzu ve heveslerinin peşinde herhangi bir etik kurala bağlı olmadan koşuşturtabilen ve bu isteklere tapındırtabilen bir yapıdayken bu güdüyü kontrol altına almak için uğraşmamak ziyana uğramış bir hayatın seçimidir. Kendinizi beninizle kısıtlamayın, ben' kirkigorun dediği gibi "sonlu ve sonsuzun sentezidir', "henüz tam olarak varolmamıştır." Öyleyse Ben'i varolan mutlak hükümdara boyun eğip, insani benin arzu ve isteklerinden çıkıp yüce olana erişilmeli ve Allahın bize üflediği ruh açığa çıkartılmalı.

Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sahip olan bir tanedir. Biz bu dünyaya şahit olmaya geldik.

Ene 'Sus Ey Nefsim', Fatih Duman (Sayfa 129 - NESİL)Ene 'Sus Ey Nefsim', Fatih Duman (Sayfa 129 - NESİL)
Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

1837 II A 643
Bütün ruhların öldükten sonra dirildiği Hesap Günü ne kadar dehşetlidir: tamamen yalnız başına olmak, yalnız başına ve hiç kimse tarafından tanınmadan, hem de hiç kimse tarafından...

Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren KierkegaardGünlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren Kierkegaard
Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

1850 X 2 A 590
"Kadının gerçekten sevdiği kişiye ilişkin olarak; kendisini bu tek düşünceyle aşırı derecede meşgul etmesinden dolayı sevdiğine karşı bir tiksinme hisseder."

Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren Kierkegaard (Sayfa 576 - ANKA)Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren Kierkegaard (Sayfa 576 - ANKA)
Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
Dün 16:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Amr bin Âs seferden sonra Peygamberimize geldi ve sordu:
'İnsanların içinden en çok kimi seversin?"
-'Aişe'yi"
'Erkeklerden?'
-'Babasını'
'Sonra kimi seversin'
-'Ömer'i"

Sünnete Göre Günlük Hayat, Mehmed Paksu (Sayfa 204 - NESİL)Sünnete Göre Günlük Hayat, Mehmed Paksu (Sayfa 204 - NESİL)
Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
Dün 03:22 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsan Soyunun Ahlaksızlaşması
Bu ahlaksızlaşma artan bir hızla ilerlemektedir.
Eğer böyle söylememe izin verilirse, bireyler gittikçe daha önemsiz hâle gelmektedir. Öbür yandan bireyler somut bir güç hâline gelebilmek üzere bir kitle oluşturmada gittikçe daha fazla ustalaşmakta ve bununla küstahça övünmektedir. Buna karşın kendi mümkün olan kurtuluşlarını gittikçe daha imkânsız hâle getirmektedirler.
Bu arada burnunu çekip duran profesörler ve rahipler insanın ölümsüzlüğünü anlatmakta ve bunu kanıtlamaktadır. Ah, evet -ama ayrıca şimdi insan olarak adlandırılanların insan olduğunu da kanıtlamalısın.
Ölümsüzlük! Her şeye ilişkin olarak, en önemsiz konularda bile, parti olmaya, böylece çok sayıda başa sâhip olmaya alışkın olan insanlar için; parti olmak ve çok sayıda başı olmanın gerçekten her şey anlamına geldiği insanlar için bunun ne anlamı olabilir?

Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren KierkegaardGünlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren Kierkegaard
Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
Dün 02:23 · Kitabı okuyor · Beğendi

Kirkıgorun ölmeden önceki sözleri
Dua ettiğimde önce günahların affı için, her şeyin affedilmesi için duâ ediyorum. Sonra ölürken umutsuzluğa düşmemek için duâ ediyorum ve ölümün Tanrı'yı memnûn etmesi gerektiği sözü sık sık aklıma geliyor. Sonra en çok istediğim şey için, ölüm yaklaştığında biraz önceden bilebilmek için duâ ediyorum.

Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren Kierkegaard (Sayfa 780 - ANKA)Günlüklerden ve Makalelerden Seçmeler, Soren Kierkegaard (Sayfa 780 - ANKA)
Kirkıgorun Tilmizi, bir alıntı ekledi.
Dün 01:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

12 Mayıs 1839
"Ey Cennet'teki Tanrı! Hiçliğimi gerçekten hissetmeme, bunu hissetmekle umutsuzluğa kapılmama değil, Senin yüceliğini daha yoğun hissetmeme izin ver."

Kierkegaard'dan Hayat Dersleri, Robert FergusonKierkegaard'dan Hayat Dersleri, Robert Ferguson

Bir flört uygulamasının reklamında aynen şu yazıyordu "Biz insanları sunacağız sen seçeceksin"
İnsanlar birbirlerine karşı güzel kokan/gözüken yemek muamelesini bıraktıkları zaman belki gerçekten seçim yapabilecekler ama böyle ancak daha fazla kandırılırsınız =)

İbrahim ÖZEN, bir alıntı ekledi.
20 Haz 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

.. her kalp en sonunda bir kalbe karşır...

Gökyüzüne Not, Ahmet Batman (Sayfa 79)Gökyüzüne Not, Ahmet Batman (Sayfa 79)