1000Kitap Logosu

Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?

Hatice
bir alıntı ekledi.
Trabzon'a üniversite için gittiğimde hissettiğim...
İzmir'de, Trabzon'a gideceğimi duyan pek çok kişi, yine şanslısınız, demekte birleşmişti, Karadeniz'in en güzel kentdir Trabzon. Vardır ya öyle her şanssızlıktan bir şans çıkarmaya çalışanlar. Ben de kendimi olağanüstü bir kent güzelliği görmeye hazırlamış olmalıyım. Belki bundandır. Geldim ki Trabzon'a, gri bir kent. Neden öyleydi, o gün mü öyleydi bilmiyorum; ama griydi, çok kullanılmış, eskitilmiş, yıpranmış, havı dökülmüş bir görünümdeydi.
8
Hatice
bir alıntı ekledi.
Kadro Hareketi
Bilindiği gibi Kadro Hareketi, Yakup Kadri'nin yaşamında dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır. Atatürk'ün yakın desteğiyle çıkarılmaya başlanan Kadro dergisinin bir öğrenci tarafından incelenerek sınıfa sunulmasını bu nedenle istedim. Ayrıca Yakup Kadri'nin, ağırlıklı olarak işlediğimiz “Yaban” romanındaki düşünceleri, Kadro dergisi çerçevesinde oluşturulmuş düşüncelerden başkası değildir. Kadro dergisi işlenerek bir tek şeyin propagandası yapılmış olabilir: Atatürkçülüğün. Atatürk Türkiye'sinde Atatürkçülük propagandası yapmak ne zamandan beri suç sayılmaktadır? Sizin de beni, Atatürkçülük propagandası yapmış olmakla suçluyor olmadığınızı ümit etmek isterim.
9
Osslleemmm
Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?'ı inceledi.
296 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
Gayet aklı başında,kendini yetiştirmiş bir öğretim görevlisinin derste Nazım Hikmet'le ilgili yaptığı yorum,bu yorumun yasaklı zamanlara denk gelişi,bir öğrencinin şikayetiyle hakkında açılan soruşturma...Görevinin askıya alınması, haksızlığa ugrayışı, sürgün edilmesi, çaresizliği...Ve sonrasında verdiği mücadele...Kendisiyle,ailesiyle, dostlarıyla...O kadar güzel anlatmış ki o duyguları, okumadım adeta yaşadım Sibel'le beraber o anları.Sibel'i vurdular, kırdılar, yakıp kavurdular,oradan oraya savurdular ama...Direndi...Ve kazandı... İşini kazandı, öğrencilerini, hayatını.Sanki bir el uzandı ve hadi kaldığın yerden devam deyip kaldırdı düştüğü yerden. Ve verdiği ilk karar,o güne kadar verdiği bütün kararları yok sayan,onu koruyup kollamaya çalıştığını öne sürerek koskoca bir takoz gibi yolunu tıkayan eşinden ayrılmak oldu. Sibelim...Yolun yolumuzdur,durma...Bu dünya sen ve senin gibi kararlı kadınlarla güzel... Aydınlık...
Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?
Okuyacaklarıma Ekle
2