• Her okuyanda mutlaka belli bir etki birakan ve hayranlik uyandiran kitap.
  Kitapta hayvan çiftliğinde geçen karakterler hayvanlardır. bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük olmuştur artık.
  Alt başlığı "Bir Peri Masalı " , kitapçılarda çocuk kitabı diye geçen ama çocuk kitabı olmayan George orwell in mükemmel eseri :)
 • güzeldi hayvanlar üzerinden insanların vahim ironi komik yönü eleştirilmiş kıtapta sosyalizm eleştirisi veriliyor günümüz sistem anlatılmış sorgusuz sualsiz itaat tek adamlılık özgür düşüncenin yasaklanması sorgulanmanın yasak olması vs... yetişkin masalı olarak gayet kısa ve öz düşündüren kitap
 • 1984'ün yazarı, vizyoner yazar Orwell'den büyüklere peri masalı. Okuması çok akıcı; çok kısa sürüyor. Okuduktan sonra ise üzerine düşünmesi daha uzun...
 • Sevgili yazar dün başladım şimdilik çok güzel kitapa benziyor gibi ama devam edecem. Çünkü kitap okumayı seviyorum şimdilik hayvan çiftliği ve george orwell. İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok Bindokuzyüzseksendört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940'lardaki 'reel sosyalizm'in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında 'yergi' türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği'nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamındna olabilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı'dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.
  (Arka Kapak)

  SEVGİLİ HAYVAN ÇİFTLİĞİ

  George Orwell diye hayvan çiftliği var. Çeviri : CELAL ÜSTER BEY YAZMIŞTIR. Çok güzel kitap birden çok hayvan var. Say say bitmez. Toplantı da hayvan seçmeleri , rol almaları , başkan seçmeleri , plana göre , çizimlere , yerleşim yerlerine , insanlara vb . gibi . Barakalar , samanlar , geliştirme , hayvanlara göre yerleşim planı , hayvan çiftlik şarkısı . Bu zamana kötü ve iyi duydum karışık . Kötü anlamlı söz duymadım . Ama genel olarak beğendim kitabınızı . Masal etkinlik kitabı 20.03.2018 salı mart 2018'te başlamışım. İnşallah bitimde yine yazıcam yılı,günü,ayı . 78 sayfadayım şuan bakalım ilerde beni neler bekliyor olucak çok merak ediyorum . Heyecanlayım ve çok iyi bir ders çıkarılması gereken kitap herkes okumalı bu kitabı bulan devam kitapa eğer başka kitap okunsa bile devam mükkemel gidiyor kitap harika hayvanlar çiftliği var . Bazıları sorumlu bazıları da yönetimden sorumlu bir de rollerden sorumlu ve insanlar da önemli ne yaza ki okuyanlar mutlu oluyor belki ders çıkaran olur benim gibi iyi ki bu kitapı okuyorum ben . Ben çok beğendim hala okuyorum . Hayvan çiftliği dayanışması toplu davet ve topluntular. Savaşlar, yer değirmeni, yıkım, düşmanlar, roller, yavrular, ölümler , karşıdaki düşmanlarla anlaşmalar ve balkonlar yanlış sahte olması oyuna getirilmeli, yanlış bilinmeli uzaklaşma saklanma ağaçlar, yerleşme , yorulma , destek çıkması, hayvan çiftliği şarkısı, emirler, yazılar , dersler, konumlar, bahçeler, yeni çiftlik kurulması , yardımlaşma bakma birbirine hasta olunca, samanlar , yeşilikler , insanlar, biralar, yorganlar, ayıp şeylerde bulunması biraz gösterme ve eylemler, yer değirmeni her zaman yapma , her defasında düşman yıkması, iş saatti ve pes etmemek , oyuncular, mutluluk ve mutsuzluk , siyaset konusu olması , dışlanmak, konuşmak, bir sürü hayvan ölmesi , yaşlanması ve yaşabildiği kadar mücadele tek başına taş götürme ve bazen hep birlikte taşımak. Bazen mutlu bazen ise mutsuz , yeni şarkılar yazılması , ingiltire yasağı gelmesi şarkının iyi ki okumuşum bu kitapı . Yaşasın Beylik Çiftliği insalar eşit , Hayvanlar eşit , Tüm değişik canlı ve insalar farklılar eşittir. Toplumlatılar , farklı hayvanlar gelmesi herkes birbirine çalışıyor ve diğerleri de kendine çalışıyor. Koyunlar ve domuzlar,köpekler . Son .
 • bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar.
  jessie'yi julia ormond seslendiriyor
  ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük olmuştur artık. george orwell bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. romandaki önder domuzun, düpedüz stalin’i simgelediği açıkça görülecektir. diğer kişiler birebir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. romanın alt başlığı ‘bir peri masalı’dır. küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir ama bir masal anlatımıyla yazılmıştır.
 • Komünist sistemin nasıl ortaya çıktığını ve nasıl yıkıldığını anlatan bir peri masalı niteliğinde kitap. Kitabı okurken bir an olsun bile sıkılmıyorsunuz zaten kısa olduğu için kolaylıkla bitiyor. Kısa dediğime bakmayın 400-500 sayfa romanlardan daha iyi anlatıyor olayları. Basit bir uyarı yapayım kitabı okurken anlattığı şeyleri ve temsil ettiği insanları bilmiyorsanız takıldığınız yerleri internetten bakın.
 • Çocukların değil de yetişkinlerin okuması gereken bir peri masalı... Kısa sürede okunabilecek fakat üzerine uzun uzun düşünülebilecek bir eser.

  George Orwell'ın okudum ilk kitabıydı. Konusu, anlatım tarzı, eleştirdiği konuyu farklı bir üslupla ele alışı beni oldukça etkiledi. Bazı kitaplar vardır, aradan belli bir zaman geçtikten sonra tekrar okunduğunda kişiye yine çok şey katar. Tabii bunda geçen zamanda artan bilgi birikiminin de etkisi oldukça büyük diye düşünüyorum. Hayvan Çiftliği de benim için tekrar okunmayı hak eden eserlerden biri.

  Kitapta, insanların zorba yönetiminden kurtulup özgürlüklerini kazanmak isteyen çiftlik hayvanlarının hikayesi anlatılmakta. "Bütün insanlar düşmandır! Bütün hayvanlar yoldaştır." "Dört ayak iyi, iki ayak kötü!" gibi sözlerle başlayan serüven "İnsan'a karşı savaşırken sonunda ona benzememeliyiz." diye devam edip sonunda da insanla aynı masada oturup kadeh tokuşturmakla son bulur.

  Keyifli okumalar.