• 600 syf.
  ·38 günde·7/10
  Kişisel gelişim kitabı olarak okursanız içinde size kendinizi sorgulatacak güzel soruları var. Güzellik anlatılırken kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Sürükleyici. Nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Küçük, çarpıcı notlar aldım. Evet ya bu cümle bu tanımlamak istediğim ama bir türlü kuramadığım cümleler gibi.
 • 2000’lerin başı. Meşhur anayasa krizi.
  Taze mezunum. Çiçeğim burnumda, hayaller havada uçuşuyor.. Büyük adam olacaktık lakin hepimiz işsiziz..

  Aile parası da yenmez artık, yakıştıramıyoruz tabi kendimize.. Kaldı ki para da yok ☺️

  Bir şey yapmalı.. Adım atmalı.. Full time iş bulana kadar para bulmak şart.

  Cağaloğlu’nda yayın evlerini dolanıyorum. Her birine girip çevirmen ihtiyacı olup olmadığını soruyorum.. Bir şey çıkmıyor..

  Sonra Kadıköy. . Alkım Yayınevi o sıralar yeni. Editör karar veriyor diyorlar. İsim ne?
  “Biz söyleyemeyiz, kendi buluyor çevirmeni.”

  Adama ulaşmak lazım. O dönem Linkedin filan yok :)

  Oturup tüm kitaplarını inceliyorum. Ortak bir isim var mı diye :) Adamı bulup bir sayfa çeviri gönderiyorum direkt. CV zaten boş. Ne yaptığımı görsün ☺️

  Part time başlıyorum. İlk çevirdiğim kitap Kişisel Gelişim kitabı ☺️ Az da olsa para kazanmaya başlayınca, rahatlıyorum. Bizimkiler diyor ki, ah çocuk boşuna okudu ☺️

  1 sene içinde iş buluyorum. 4-5 kitap çevirmişim.

  O gün yaptığım çeviriler tam 16 yıl sonra bir kitap yazmama yardım ediyor.

  O an bilmiyorum ama editör gözüyle bakmayı öğrenmişim.

  Bazen yaptıklarımız o an için bir hiç, sonrası için bir fırsat!

  Milton Berle’nin muhteşem bir sözü var:

  “Eğer fırsatlar kapınızı çalmıyorsa, bir kapı inşa edin.”
 • Yorumu okumaya başlamadan belirteyim bunlar tamamı ile benim fikirlerim ve beğenenlere saygım sonsuz fakat sizden bu yorumu okurken ne olursa olsun saygı çerçevesinde kalmanızı rica ediyorum. İyi okumalar.
  Öncelikle ben bu kitabı almadan önce beklentim o kadar yüksekti ki anlatamam fakat sayfaları çevirdikçe inanın beklentim düştü düştü ve düştü. Hatta bu sene gereksiz yere şişirilen kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Kitap kötü değil kötü demiyorum. Fakat ben neredeyse hiç etkilenmedim. Sıkıcıydı ve asıl değinilmesi gereken konuya değinirken etkileyicilik sıfırdı. Kapak tasarımı olsun ele aldığı konu olsun çok mükemmel. Ama yazarların ya da çevirmenlerin dili hiç ama hiç etkileyici kullanmadıkları aşikar. Kişisel gelişim kitapları genelşikle çok eğlenceli olmuyor ama bence bahsedilecek konu 'insanların hayatlarındaki amaç' olunca azıcıkta olsa insanın kalbine dokunmalı diye düşünüyorum. Bunlar benim fikirlerim. Hem belki bu kitaba karşı olumsuz düşüncelerim belki sınav haftasında değilde daha sakin bir dönemde okumam gerektiği için oluşmuş olabilir. 15 tatilde tekrar okuyup tekrar bir yorum paylaşmayı düşünüyorum. Umarım işinize yarar kendinize iyi bakın.
 • 176 syf.
  ·5 günde·6/10
  Ne çok merak etmiştim bu kitabı, ne çok almaya çalışıp hep bir engel çıkmıştı. Dedim var bunda bir hayır. Pdf bulup okumaya başladım eş zamanlı olarak kardeşim de bu kitabı almış. Yarı pdf - ki hiç sevemiyorum ekrandan okumayı, kitaba dokunmam gerek- yarısı da kitaptan okudum. Bütün sayfalarını okudum diyemem. Güzel yerlere temas olması ile beraber okunmasa da olabilir şahsi fikrim.
  Bu kitap ve diğer kişisel gelişim kitaplarının hepsi,
  *Kendini bilme
  *Anda kalma
  *Fazla olan şeylerden kaçınma (duygular ve yemek vs..)
  *stresden uzak durma
  *Meditasyon yapmaktan bahsediyor bir şekilde.
  Ama İslam nimeti ile müşerref ola bu çerçevede kalan kişi meleklerden de üstün, çerçeveyi aşan kişide esfeli safilin oluyor. Bizim dinimiz o kadar yüce ki eğer insanoğlu değişmeden bu güzel dinini muhafaza edebilseydi bu kitaplara gerek
  Olur mu idi bilemiyorum.
  En çok meditasyon dikkatimi çekiyor. Bence Müslümanın meditasyonu Tefekkür'üdür.
  Ikıgaı ; hayatını adayacağın bir şey veya kişi.
  Kitap uzun yaşamayı anlatmış. Ölümsüzlük Sevdası gibi oluyor bu cümle benim için...
  Uzun yaşamak mı önemlidir yoksa kaliteli yaşamak mı.
  Kitap kötü demiyorum ama biz evliyamızın, enbiyamızn, alimlerimizin tavsiyelerine uyusak bunlar basit gelir diye düşünüyorum. Onların bir tavsiyesi üzerine bir çok kitap yazılabilir.

  Dünya üç günlüktür. Dün bugün yarın
  Dün geçti, yarın henüz gelmedi.
  Bugünü yaşamaya bak.
  cümlesi bana göre kitabı özetler...
 • 112 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  "Hayat bir mucizedir. Çoğu insan bunu unutur. Sorunlara, eksikliklere, gereksiz çabalamalara, aptalca kaygılara odaklanır."

  Bu kitap hakkında ne yazacağım, aklımdaki düşünce ve fikireri buraya nasıl dökebilirim inanın bilmiyorum.
  Kütüphanede kitaplara bir göz atarken tasadüf eseri adından dolayı biraz derettüt de kaldığım ama arkasındaki yazıyı okuduktan sonra çok farklı tepkiler verdiğim bir kitaptı açıkçası.
  Konusu; bir adamın trafik kazası geçirdikten sonra hastanede uyanır. Aslında gözleri felan açıktır sadece bilinci yerinde değildir. Etrafındaki her şeyden, olan olaylardan haberdardı. Ama bir türlü kendinde değildir.
  Kitabın konusu bu şekilde, baş karakterimiz kendi iç sesiyle konuşuyor, onunla tartışıyor ve bizde aralarında konuşmaları okumuş oluyoruz bir nevi.
  Kitabın sonunda öyle bir olay oluyor ki okurken (şuan bile hatırlarken ağlayasım geliyor) şok oldum. Ben bile bu kadarını beklemiyordum. O son ile hayatımızın kendisi ya da nefes alışımız olsun bırakın yaşamımız olsun mucize olduğunu gösterren kitap.
  Ertesi günü elime aldım ve sadece iki saat içinde bitirmiş olmama şaşırdım. Kısacık bir kitap ama içinde anlattığı, aklınız gelebilecek her şey olsun, bizleri dünya ve kendimiz hakkındaki gerçekleri öğrenmeye iten bir kitap.
  Bu kitabı internetten ve buradan baktım ama okuyan kişi çok az cidden, zaten pek şaşımadım da doğrusu.
  Kişisel gelişim kitabı da diyabiliriz bu kitap için aslında yediden yetmişe herkesin okuyabileceği bir kitap.
  Bu kitap hakkında ne yazacağımı cidden bilmiyorum alın okuyun. Ne demek istediğimi anca o zaman anlarsınız zaten.
  OKUYUN... OKUTTURUN... ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.

  Yeni bir kitap serüvenin görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.
  Kitap dolu günleriniz olsun.
 • 531 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Bu kitap bir harika Herkese ısrarla tavsiye edeceğim bir kitap olacak kendileri. Ve ilk kez kitap okuyacak kişilerin bile severek okuyacağını düşünüyorum.
  .
  Peki, Kitap neyi anlatıyor?
  .
  Kitabın ismiyle kitabın içeriği arasında pek bir bağlantı kuramadım işin açığı 🤔 Kitabın içeriğini tek cümleyle özetleyecek olursam "Peygamber efendimiz sav in ve sahabelerin hayatı ışığında insanlarla iletişim kurma sanatı".. Bu konuyu bir İslam davetçisi nasıl olmalı şeklinde algılamayın. Bundan daha kapsamlısını anlatıyor.
  .
  Konuşma havasında işlemiş konuları. Kitabı okurken kişisel gelişim seminerinde gibi hissediyorsunuz kendini. Konu konu bölerek anlatmış. Mesela, atıyorum, Mütevazi ol, güler yüzlü ol gibi ayrı ayrı başlıklar açmış. Her başlığın altında da konuyla alakalı Efendimiz sav in hayatından bir örnek vermiş. Yada kendi yaşadığı şeylerden örnek vermiş. Bu şekilde ilerliyor kitap. Baskı kalitesi tasarımı falan müthiş. Bu kadar kaliteli bir kitap beklemiyordum kitabı alırken. Tabi bu kadar iyi özellik bir araya gelince fiyatına da biraz yansımış. .
  Kitaplara zam gelmeden önce almıştım bu kitabı. O zamanlar bir kitabın fiyatı 10 tl nin üstündeyse çok pahalı geliyorduVe 16 tlye almıştım bunu. Şimdi 10 tl nin altında kitap yok nerdeyse. Fiyatına baktım 22 tl Neyse konu dağıldı ne diyordum..
  .
  .
  Sonuç olarak kitap herkese tavsiyemdir. Benim yaptığım gibi hemen okuyup bitirmeye çalışmayın ama Her bölümü okuduktan sonra onu hayatınıza geçirmeye çalışın. Çünkü her biri Peygamber ahlakından bir kısım. Ben altını çize çize okudum. Okuduklarımdan aklımda kalanları da hayatıma uygulamaya çalışacam inşallah. Rabbim bizi ahlakın en güzeline ulaştırsın.. Yaradılışımızı güzel eylediği gibi ahlakımızı da güzel eylesin . Sözümüzü anlaşılır kılsın. Amin amin amin..
  .
 • 156 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Yüzlerce cümlelik bir inceleme yazabilirdim bu eser üzerine... Yazdım da ama paylaşmak istemedim. Zira ben böylesine bir adamın yazdıklarını bırakın eleştirmeyi, övmeye bile cüret edemem. Sorarım kendime onaylamak haddine mi düşmüş diye...

  İnsan olabilmenin zorlaştığı, öneminin göğe ulaştığı, beş on kitap okuyanın kişisel gelişim kitabı yazdığı, bu sayıyı on yirmi kitaba çıkaranın yaşam koçluğu sertifikası aldığı, otuz kırk kitap okuyanın hayatın anlamını çözdüğü, elli kitap okuyanın düşünür - hem de derin- diye sıfatlandırıldığı, üstüne bir de bu asalakların insanların hayatına müdahale edebilecek kadar cüretkar olduğu, -unutmadan bunu da belirtmekte fayda var: - tüm bunların hepsine kıymet veren zekasında ilerleme kaydedemeyenlerin olduğu bir dönemde ne kitaptı be!

  Çok geç karşılaştım seninle...

  Burada çok sözde felsefeci, guru , düşünce liderinin adını zikredip hepsini yerebilirdim ama yapmamayı tercih ediyorum onlar martıları sevsin, inekleri kutsal ilan etsin, hadsizce kitapları basılmaya da okunmaya da devam etsin diye...

  İşin özüyse tek cümleyle;

  Bir Kral ile sohbet ettim dün gece...