FIRAT YAMAN, Hasretinden Prangalar Eskittim'i inceledi.
5 dk. · Kitabı okumayı düşünüyor · 10/10 puan

HASRETİNDEN PRANGALAR ESKİTTİM

Bir şiir kitabına dair nasıl inceleme yapılır hiçbir fikrim yok. Ancak Ahmed Arif'e dair söyleyeceklerim var.

Ahmed Arif günün birinde Ankara'da polisler tarafından yakalanır.Hakim karşısına çıkarılmak için Istanbul'a götürülmesi gerekmektedir.Zor zamanlardır.Şair, yakalandığı günü şu sözlerle ifade edecektir; "Serçe kadar canım vardı.Boğazımda kanama vardı.Hastaydım.Ekmek çiğneyemez, yemek yiyemezdim.Zaten zayıf bir çocuktum, büsbütün zayıflamışım.İşte böyle bir günde götürdüler beni..."
İki komiser, dört de polis nezaretinde İstanbul'a gitmek üzere trene binerler.Ahmed Arif, yolculuk bitiminde çekeceği işkenceyi düşünmektedir.Bindikleri kompartımanda yaşlı bir teyze ile bir amca onlara eşlik etmektedir.Havadan sudan laf açılır, yol boyu sohbet edilir.Bir ara polisler uykuya dalınca yaşlı teyze Ahmed Arif'e yaklaşır ve şöyle der; "Oğlum nedir halin?"
Ahmed Arif ne cevap vereceğini bilemez. Siyasiyim, sosyalistim, eylemciyim ya da oğrenciyim dese olmayacaktır. Çünkü tüm bu cevaplar yaşlı teyze için hiçbir şey ifade etmeyecektir. Şair, bunun gayet farkındadır. Ve birden aklına gelen en uygun cevabı verir yaşlı kadına; "Sevdadır bu teyze..."
Bunun üzerine yaşlı kadının gözleri parlar, Ahmed Arif'e sarılıp öpmek ister. O an yaşadıklarını ve hissettiklerini uzun bir süre unutamaz.

Tam olarak buydu işte. Sevdaydı ondaki. Yine en iyi kendisi anlattı bunu;
"Ne alnımızda bir ayıp
Ne koltuk altında
Saklı haçımız.
Biz bu halkı sevdik
Ve bu ülkeyi.
İşte bağışlanmaz
Korkunç suçumuz..."

Kavgayla geçen bir hayat. Hayatın her dönemi zorluk, ekmek kavgası, memleket sevdası, direniş, cezaevi, işkence ve tabi ki şiir. Yaşadığı hayat, şiirlerinin temelini oluşturmuştur. Bu sebeple ;

Öfkenin ve inceliklerin şairidir o,

İsyancı ruhun ve başkaldırının sözcüsü,

68 kuşağının Ahmed abisi,

Dağların ve 'Daha deniz görmemişler'in şiirdeki karşılığı,

Tüm ezilen halkların ve bireylerin bastırılmışlıklarina, ötekileştirilmişliklerine, yok edilişlerine sırtını değil yüzünü dönen,

Dayak yiyen, işkence gören, her mahkeme öncesi çırılçıplak soyulan,

1943'te Van'daki Muğlalı katliamı için yazdığı 'Otuzüç Kurşun' şiiri sebebiyle sorgulanan, dövülen ve tellerden aşağı atılıp ölüme terk edilen halk adamıdır.

Bu yüzden onu dövenler, ona eziyet edenler, ölüme terk edenler, şiir yüzünden yillarını cezaevinde geçirmesine sebep olanların hepsi öldü, ölüyor ve ölecekler. Ama Ahmed Arif siirleriyle sonsuza dek yaşayacak.

KİTABA DAİR...

Ahmed Arif kitabin ilk asamasında adını 'Dört Yanım Puşt Zulası' koymak ister ancak bir dostunun uyarısı sonrası 'Hasretinden Prangalar Eskittim' koyar.

Kitap birkaç bölümden oluşuyor;

-İlk bölüm klasik şiirlerinden oluşan kısım,

-İkinci bölüm Diyarbakır Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi (Adiloş Bebe, Ahmed Arif'in kız kardeşinin oğlu),

-Üçüncü bölüm 1943'te Van'da 32 kişinin ölümü ve bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan Muğlalı katliamı ile ilgili yazdığı Otuzüç Kurşun,

-Dördüncü bölüm ise Ahmed Arif'in vefatından sonra toplanan bazı şiirlerinden oluşmakta.

Ayrıca kitabın sonunda Ahmed Arif'e ait kısa ama muazzam bir röportaj mevcut.

Beyza Önerli, Kendine Ait Bir Oda'yı inceledi.
37 dk. · Kitabı okudu · 3/10 puan

Belki de ölene kadar feminizmin sadece bir sanat kuramı olduğunu söyleyeceğim onu savunanlara. Feminizmin bir handikap olduğunu ötekileştirmeyi eleştirirken ötekileştirmenin alâsını yaptığını anlatacağım tek taraflı bakanlara. Sanat hayat vermelidir, hayata anlam katmalıdır. Var olduğumuzu kanıtlamanın en güzel, en estetik yoludur sanat. Sanatçı da aynı çizgide olan hayatı anlamı kılan estetik kişidir, kendi hayatına son verip üstüne kitleleri etkileyecek fikirler atan değil. Bütün bu düşüncelerin üzerine yine de dünyayı anlayabilmemiz için okumamız gerekli hele ki bu kitabı ve feminist yazarını. Yazarın sevdiğim birkaç sözünden biridir “Kendine Ait Bir Oda..” O da sevmiş olacak ki kitaba adını vermiş. Peki bu kitap okunmalı mı? Elbette, yürekten evet. Çünkü bir şeyi bilmeden anlayamazsınız. Farklı düşünmek için bile farklısını okumak gerek. O yüzden evet okumalıyız. Çok fazla uzattığım için affedin ancak yazar kadınlara kendinize ait bir odanız olsun, yazın kim ne düşünür demeden yazın derken haklı. Kendine ait bir oda kendi ayaklarının üzerinde durmak demek çünkü. Onu da belirtmeden geçmeyeyim.

Papatyalar, Kalbimin Aklı'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Kitap kişisel gelişim alanında yazılmış güzel bir eser. İçeriği ; yedi bölüm ve veda kısmından oluşmakta. Yazar sohbet havasında yazmış. Kalple mi istiyoruz yoksa dille mi istiyoruz birşeyleri. Gerçekten olmasi için mi istiyoruz ya ben elimden geleni yaptim havasında olmak için mi? Yazar kişinin kendisine bir çok soru sorarak bu ve bunun gibi sorunların cevaplarını bulmak istiyor.
Hayatlarimizdan memnun olmamak en büyük şikayetimiz, hep bize dayatilan hayatı yaşadığımızi iddia ederiz. Aslında içinde doğdumuz ve istediğimiz hayat arasında sıkışıp kalmisizdir. Mantık basitti aslında ; inandığını yaşa ya da yaşadığına inan.
Başarı ve mutluluğa gitmek için hangi yollardan geçmeniz gerekir. Yanımıza almamız gereken yada ardimizda bırakmanız gereken şeyler neler. Kendimize en büyük özeleştiriyi nasıl yapmamız gerektiği hakkında yol gösteriyor yazar. Önemli olan bizim o yolu nasıl kullandığımız.
Onyargilar su dünyada insanoglunun en büyük düşmanı. Ya öyle değilse, ya basaramazsam, ya rezil olursam... Onyargilarimizi bir kenara bırakıp gerçeklerle yuzlesmemiz lazim.
İnsanlarla anlaşmanın yolu anlamaktan geçer. Ama kendi anladığımız şekilde herkesin anlamasini bekleyemeyiz. Nasıl insanlar görünüş olarak sarışın , esmer , kumral diye ayriliyorsa düşünceler bundan daha çok şekilde birbirinden ayrılır. Karşımızdaki empati kur derken kendimiz ne kadar kuruyoruz aslında. Unutmamali ki dünyayı değiştirmek istiyorsak buna kendimizden baslamaliyiz.

Bu kitabı yaklaşık bir yıl önce kişisel gelişim için gittiğim seminerden sonra almıştım. Ve gerçekten okurken kendi sorularima cevaplar buldugum bir kitap. Kişisel gelişim alanında kitap okumak isteyen herkese tavsiye olunur.

( Not ; Kitaplığımi duzeltirken bu kitap elime geçti. Normalde siteye girmeden önce okuduğum kitaplari sisteme girmiyorum ama bu kitabı görünce dayanamadım. Peşpeşe bir çok paylaşım yapıp , anasayfanizda yer kapladığım için hakkinizi helal edin.)

Selametle kalın hayrli geceler
Es selamun aleyküm :)

Saniye SAFKAN, Kadından Kentler'i inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın isminden yola çıkarsak yazar adeta tuğla tuğla işleyerek bir kent oluşturmuş. Oluşturduğu kentte de kadın ve onun dünyası adına gizli saklı bir şey kalmamış gibi. Her hikayede farklı bir karakter, nokta atışı psikolojik tahliller, bireysel sezişler var. Hikayelerin kurgusu da asla sıkmıyor. Birbirinden farklı mizaca, ruh haline, mesleğe vs. sahip bir "kadın dünyası kartelası" tutuyorsunuz elinizde. Tıpkı hayat gibi kitap; ister başından, ister ortasından, ister sonundan başlayın, bu kentte bir kadın ve onun elinin, ruhunun değdiği sokaklar çıkacak karşınıza.

Hem hemcinslerime hem de kadınları anlamaya çalışan karşı cinse tavsiye ederim :) Bu arada yanınıza altı çizilecek cümleler için bir kalem almayı unutmayın.

"İnsan masumiyetini bazen bir başkasının günahıyla kaybeder."[Sayfa 138]

münteha acar, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tekrar okumak istediğim kitaplar arasında bunu buraya yazarak kendime not bırakıyorum.Tabiki bazı yerler benim hayata bakış açımla çelişse de çok doğal ve hayata farklı bir açıdan bakılarak yazılmış bir kitap. İlerde tekrar okumak istiyorum çünkü bakalım hayat bana neler getirecek ve bu kitap ile aramdaki düşünce farkı ne yönde değişecek :) okuyun bence

Reyhan Gültekin, Güneşin Kızı'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

GÜNEŞİN KIZI
GONCA ÇİFTÇİOĞULLARI
KİTAP YORUMU:

Leyla... Küçücük bir kız çocuğu...
O Güneş'in Kızı
Okul sabahında polis olan babası gözlerinin önünde kurşunlara kurban olur..
Ve hayatı boyunca bunun acısı ile yaşar..
Adaletin er geç yerini bulması adına o da babasının izinden giderek polis olur ve yıllar sonra Yaşadığı İzmir'i ve kariyerini hiçe sayarak Memleketi Adıyaman'a tayinini ister ve babasının katillerinin peşine düşer...
Burada onu nelerin bekleyeceğinden habersizdir Leyla..
Alışık olmadığı bir kültür, bambaşka hayatlar, gelenekler onu inanılmaz bir yolculuğa sürükler.. İmkansız bir AŞK da kapısını çalacaktır.. İzmir'de işlenen bir cinayet Adıyaman'daki uyuşturucu karteliyle de bağlantılıdır.. Ve bu Leyla'ya babasının katillerini bulma yolunda bir kapı açacaktır..
Bir yanda da geride (Izmir'de) bıraktığı ortağı can dostu Çetin ve onun yaşadığı ikilemler..
Hayat Leyla için hem acı hem tatlı süprizleri ile karşısındadır artık...
Veee o ters köşeler
Gerçekten çok iyiydi
Geri kalanlar serimizin ilk kitabında

Sevgili Gonca Çiftçioğulları
Çok sevdim.. Adeta akıp giden satırlar..
Her sayfasında ayrı bir duygu yoğunluğu ve heyecan... Adıyaman'ın hiç bilmediğim güzellikleri ve tarihi... Kaleminize sağlık..
Şimdi merakla serinin diğer kitaplarında sıra

Reyhan Gültekin, Paranoya'yı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

PARANOYA (Gölge Serisi 1)
TUBA ARIK
KİTAP YORUMU:
Uzun zamandır okuduğum en iyi fantastik romandı desem hiç abartmış olmam...
Beni benden aldı... Bambaşka bir dünyanın içindeydim okurken..
Ve galiba epeyce de öyle kalacağım..
Konumuza gelince,
Fegel 18. Yaş gününde, onu 9 yaşından beri takip eden "Gölge''den kurtulduğunu düşünür...
Ona hayatı zindan eden bu korku ve ablalarıyla hayat Fegel için hiç kolay değildir..
Ta ki kalbine apansız giren Marlo'nun aşkına kadar...
Aşklarını doya doya yaşayacaklarını hayal ederlerken, "Gölge" Fegel'i sonsuza dek almak için gelir...
Ve bundan sonrası Fegel'in sonu mu yoksa başlangıcı mı olacaktır..
Petra...
Sonsuz bir hayatı yaşayan, ölümsüz bir Aşkı içinde barındıran, doğanın tüm gizlerini içinde yaşatan Petra...
O'nun duyduğu aşk ve bilgeliği Dünya'da görülmemiştir..
Bu kitapta aşkı.. En doyumsuz haliyle yaşayacak... Felsefenin, simyanın,kahinlerin dünyasında müthiş bir yolculuğa çıkacaksınız..
ASİL ve mağrur Petra'nın akıl almaz aşkını okumaya hissetmeye doyamayacaksınız..
Ve hep şu soru geçecek aklınızdan..
Gerçek Aşk nedir???
Çok istemek midir..
Yoksa O'na kavuşmak uğruna,
Ona hiç dokunamamak mıdır....
İkinci kitabı nasıl bekleyeceğim bilemiyorum...

Evet. Bir "iki benin" barışması sahnesine daha şahit oluyorsun. Kendini şanslı bil!

Bu barışmaya başlamadan önce, şu anda bu barışmayı yazıyor olmama sebep olan nacizane pek değerli dostum Bugs Bunny 'ye teşekkür ederim. Agatha'yla benim tanışmamı sağladı ve bu pek zekice yazılmış kitabı bana hediye etti. Hayat yüzüne gülsün dostum! Gülmezse sen de ona gülme! Akışına bırak ve anı yaşa! :)

Artık incelemeye geçebiliriz. "İki benim" şu anda barışık yani sorun yok. °_•

Agatha çok zeki bir kadın ve yazar. Yazarlıkta zekilik önemlidir. Zekilik neydi? Zekilik yaratıcılık ve üretkenlikti. Zekilik hazır cevaplıktı. Zekilik dik durmaktı. Zekilik "iki beninden" faydanandı. Zekilik, kaybedince çökmek değil aksine daha da güçlenmekti. Agatha neden zeki? Onlarca hatta yüzlerce romanı/öyküsü var. Sırf bunları "yazmak" için mi yazdı? İki "benim" de -HAYIR- diye haykırıyor. İsviçre bilim insanlarının dediklerine göre bu romanlarda ne kendini tekrarlıyor ne de akılıcıktan ödün veriyor. Polisiyenin kraliçesi olmasında naçizane neden bu. Keşke günümüz teknolojisiyle ve koşullarıyla da romanlarını yazabilseydi...

Agatha sadece üretken olduğu için mi zeki? Hayır. Mesela bu kitabı yazabilmek, bu muazzam olay örgüsünü kurabilmek mükemmel bir zeka gerektirir.

Agatha'nın kendine has bir tarzı var. Günümüz klasilikleşmiş polisiye romanlarında çokça görülen kurban- katil- polis(FBI) üçlüsünden yanısıra farklı bir tarza sahip.
O yüzden herkesin seveceğini düşünmüyorum. Şahsım adıma ben sevdim ama genelde günümüz polisiye kitaplarını okuduğumdan bana farklı geldi. Ama tabii Agatha okuma devam edeceğim.

Hatta pek değerli dostumla iddiaya girmiştim. Ben kaybettim, katili bulamadım. Bulurum diye düşündüm ama bulmak için çok kurnaz olmak gerek. İşte Agatha bu yüzden zeki... O katilin bulunması içi çok kurnazca olmak gerek. Ve bu kurnazlığı satır aralarına yerleştirebilecek kadar kurnaz ve zeki olan Agatha, kitabın sonunda aklınızda hiçbir soru işareti bırakmıyor. Bir o kadar da zeki. Anlatamadım en iyisi kitabı okuyun. Birazdan spoilerlı bölüme geçeceğim ama onun öncesinde şunu söylemek istiyorum: bana çooook hitap eden bir tarzı yok ama gereksiz detaylar olmayışı, katili bularken sanki bir filmdeymişiz gibi hissettirmesi güzel. Hele ki yazıldığı döneme göre...

-Spoiler-

Verilmek istenen mesaj var. Bu mesaj katil imajıyla veriliyor. Ve ben o mesajı anlatacağım o yüzden kitabı okumak isteyenler ya da okuyanlar bu bölümden sonrasını okumasın. Zevkiniz kaçar.

~Spoiler~


Biz insanları mesleklerine, maddi manevi durumuna göre mi değerlendiririz? Bir insanın mesleği onun genel olarak "iyi" ya da "kötü" olması hakkında bir fikir sağlamalı mı?
Cevabım: her zaman değil. Bir insan devletin yüksek makamlarında çalışan bir memur bile olsa ona körü körüne, sorgulamadan, ne dese doğrudur diye inanmamalıyız. Meslekler göz boyar.

Yüksek mertebeli memurlara toplumumuz hep saygı duyar. Ne derse inanırız, sorgulamadan.

Kitap okumayı bu yüzden seviyorum ya hayatı(mı) sorgulatır. Gözümde, at gözlüğü yoktur. Bu konu üzerinde konuşmak faydasız. Bakış açısı değişmez. Değişmesi için bireyin bir şeyden çokça etkilenmesi gerekir.

Bir şeyi yüz defa dedikten sonra yine de pek bir fayda etmiyor. Bu incelemem pek iyi olmadı biliyorum ama en azından iki benim bugün rahat rahat uyuyacak. Barıştılar. Keyifli okumalar dilemiyorum, keyifli barışmalar diliyorum.
Nice barışmalara.

Ayşe Karataş, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir 'kitap' anacak bu kadar etkileyici olabilirdi ! Sonunun hiç gelmesini istemediğim ama bir o kadarda sonunun merakı içinde bitirdiğim en güzel kitaplardan biri... özellikle "O" cümle çok etkileyici tamamen elinde olmaksızın meraka saran ve kitabın derinliklerine doğru içine çeken o cümle: " Sana 'beni hiç tanımamış olan' sana!.. Bir 'hayat'ancak bu kadar güzel ve özel bir mektuba nasıl sığdırılabilir?mutlaka okunması gereken bir kitap...

Gündoğumu, Dönüşüm'ü inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar zor olursa olsun hayat devam ediyor ve ne kadar sevilirse sevilsin öldüğü için hayat durmuyor . Kısa ve öz şekilde anlatmış kafka. Okunası kısa bir kitap.