@Pesa, Alemdağ'da Var Bir Yılan'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba sevgili okurlar. Öncelikle, uzun zamandır okumayı düşündüğüm Alemdağ'da Var Bir Yılan kitabını okumama vesile olan https://beta.1000kitap.com/gingerbread ve https://beta.1000kitap.com/AkakiAkakiyevic a teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.

İlk önce size kitabı nasıl elde ettiğimi yazayım. Bir gün sitede dolaşırken bir kitap hediyesi çekilişi gördüm. Sevgili https://beta.1000kitap.com/Aczbirisi "Alemdağ'da Var Bir Yılan" kitabını hediye ediyordu. Normalde pek katılmam bu tür etkinliklere ama Sait Faik'in bu kitabını okumak istiyordum. Neden olmasın, dedim ve katıldım. Kitap bana çıktı. Çok mutlu oldum. Kendisine tekrar teşekkür ederim.

Kitabı çok istiyordum, çünkü; Sait Faik deyince aklıma ortaokul yıllarım geliyor. Türkçe öğretmenim, bize okuma alışkanlığı kazandırmak için Sait Faik'i anlatmıştı. Bilirsiniz. Hani şu malum hikaye: Sait Faik'in Seçme Hikayeler kitabındaki, "Haritada Bir Nokta" adlı hikayesinde geçer. Hikayenin sonunda şöyle yazar: "Söz vermiştim kendi kendime. Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem kağıt aldım. Oturdum. Adanın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

Öğretmenim bu hikayeyi anlattığında içim yazmak ve okumak aşkıyla dolup taşmıştı. (Yalnız, öğretmenim de öyle tutkulu, öyle yaşayarak anlatırdı ki; sanırsınız Sait Faik mezarından kalkmış gelmiş kendini anlatıyor. Kendisi bana şiiri de sevdirmiştir. Ahmed Arif'i, Cahit Sıtkı'yı, Orhan Veli'yi, Atilla İlhan'ı ve daha nicelerini onun sayesinde tanıdım ve sevdim. Her ders mutlaka bir şiir okuyarak başlardı derse. Türkçe derslerini iple çekerdim. Edebiyata olan merakım buradan gelir.)

Bu hevesle ben de yazayım dedim. Bir şeyler karalamaya başlamıştım. İlk yazdığımda, sanki şaheser yazmışım gibi mutlu olmuştum. Bir ay sonra yazdıklarımı tekrar okuyunca "Bunları mı yazmışım?" deyip, yırtıp, çöpe atmıştım. Şimdi elimde hiçbir şey yok. Yazmayı da bıraktım. İleride belki tekrar denerim.

Kitaba döneyim. Alemdağ'da Var Bir Yılan, hepsi birbirinden güzel 17 hikayeden oluşuyor. Ben en çok; "Yalnızlığın Yarattığı İnsan", "Dülger Balığının Ölümü", "Kafa ve Şişe" ve "Yılan Uykusu" hikayelerini beğendim. Sait Faik yine; denizi, maviyi, balıkları, ağaçları, yeşili, bulutu, yalnızlığı ve sevgiyi kendine has üslubuyla yazmış. Günlük hayatımızda sadece bakıp geçtiğimiz, önem vermediğimiz ayrıntıları görmüş, görmemizi sağlamış, anlatmış. Tadına doyamadım.

Herkesin kitaplığında olması gereken bir kitap. "Yazmasam deli olacaktım." diyen yazarın kitabı. İyi ki yazmış.

Sıla Hayran, Yağmurun Gelini'yi inceledi.
19 May 03:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

okuma aşkımı başlatan kitap. Yorum yazarken bile mutlu oluyorum bu kitap sayesinde okuma alışkanlığı kazandım asla okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap kesinlikle öneririm

Kağanhan koçak, Ölüm Adası'ı inceledi.
 11 May 13:41 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Okuduktan sonra bir hafta aklımdan çıkmayan, şuan sorsalar, takılmadan tüm olayları anlatabileceğim kitaptır. Öylesine sarıyor ki sürekli olacakları merak ediyor, durmadan okuyorsunuz. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve kitap okumayı sevmek isteyenler için güzel bir kitap. Okura pek birşey katmıyor lakin hayal gücünüzü canlandıracağına emin olabilirsiniz. İyi okumalar

Murat Ç, bir alıntı ekledi.
10 May 23:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlber Ortaylı:

"Atatürk düzenli okuma alışkanlığı olan biridir. Hatta okurken okuduğu kitap, metin her neyse onun üzerine notlar alır."

Kafa Dergisi Sayı: 39, Kolektif (Sayfa 11 - Kafa - Sayı: 39, İlber Ortaylı, Şiirle Yetişen Bir Neslin Temsilcisi: Atatürk)Kafa Dergisi Sayı: 39, Kolektif (Sayfa 11 - Kafa - Sayı: 39, İlber Ortaylı, Şiirle Yetişen Bir Neslin Temsilcisi: Atatürk)
Merve Özge KOÇ, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir'i inceledi.
 09 May 19:51 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap on sekiz kısa hikayeden oluşuyor. Başkomser Nevzat, baş karakterimiz ve her hikâyede cinayetleri aydınlatıyor. Bana göre günlük bir roman. Yeterince tasvir, tahlil ve betimleme olmadığını düşünsemde yazarın hayal gücü ve emeğine saygım büyük. Daha ağır romanların arasında çerezlik olarak veya birine okuma alışkanlığı kazandırmak için okunabilecek bir kitap.

Büşra Nur Aksu, Dehşetin Sonu'yu inceledi.
08 May 08:23 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Gerilim setiyle elime geçen Dehşetin Sonu için ilkel çaplı bir polisiye diyebilirim. Takıntılı bir arkadaşımız aynı saç rengi ve tiplere benzeyen minyon kızları sebepsizce öldürmeye başlar. Ailelerle görüşüldüğünde tüm kızların yeni tanıştığı gizli bir sevgilileri olduğu ortaya çıkar. Katilin asıl amacı gerçek hedefini öldürmeden birer alıştırma yapmaktır aslında.
Diğer tarafta sevgilisinin bir yıl önce terkettiği güzel bir kız var. Bu kızımız tabii ki herkese güvenmekte problem yaşayan ailesini kaybetmiş ve kızların katilini araştıran dedektife aşık olur. Kitap boyunca ikisi arasındaki romantizm çok üst düzeyde tutulmuş ve abartılmış buda kitabın polisiye olma özelliğini yok etmiş diye düşünüyorum. Belki de çok fazla polisiye okuduğum için beklentim katili bulma yönündeki araştırmalardan sıkça bahsedilmesi ve yöntemlerin, suçlu profillemelerinin daha sık anlatılması yönündeydi. Bu anlamda beklentimi karşılayan bir kitap olmadı diyebilirim.
Yeni okumaya başladıysanız ve henüz tam manasıyla okuma alışkanlığı edinememişseniz okuyabilirsiniz. Çünkü kitap kalın gözükse de sıkça bölümleri ve büyük puntolarıyla hızlı okunuyor.

Çizgi Roman
Yaklaşık üç yıldır 1K'dayım. Dikkatimi son zamanlarda çeken şey 'çizgi romanlar' oldu. Meğer onlar da okunan kitaplar arasında sayılıyormuş.

Benim ilk ve ortaokul yıllarım Tay Yayıncılıktan çıkan Teksas, Tommiks'ler ile Milliyet'in verdiği Red Kit ve Kaptan Swing'leri okuyarak geçti. Eski kitapçılarda çok dolandım. :) Onları da ekleyip, eklememekte kararsız kaldım. Sizce eklemeli miyim; eklenmeli mi?

Ayrıca şu bir gerçek ki, kitap okuma alışkanlığı kazanmamda en büyük paylardan biri Serhat Çocuk Klasikleri ile bu çizgi romanlardır.

Kitabın ismini ilk duyduğumda garip gelmişti incelemek için elime bir aldım ve okudukça okuyasım geldi ilk defa bu denlice bir kitap okuma alışkanlığı kazandım Şerif Bey'in titizlikle yazmış olduğu eser çok hoşuma gitti ve bir solukta bitirdim.

Ceyhun guney, Bütün Öyküleri'ni inceledi.
06 May 11:11 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yusuf Atılgan-Bütün Öyküleri

Yarım kalan Canistan romanı ile 3 romanı ve hikayelerinin toplandıgı bu kitapla toplamda 4 kitabı var.
Keşke daha fazla yazsaymış dediğimiz degerli yazarın kitap yorumuna gelince:
öncelikle dili ağır, anlatımı yoğun ve tarzı özgün dolayısıyla yazarın yazdıklarını anlamak ve okumak zor. Uzun cümleleri anlamak için defalarca okumak zorunda kaldım.
Oykü okuma alışkanlığı olmayanlar bence bu kitapla başlamasın, Öykü okumayı seven farklılık arayan okurlar içinde şiddetle tavsiye ederim.Hikayelerin içine sakladığı mesajlar ve anlattığı dönemin anadolusundan kesitler sunması benim için fazlasıyla memnunluk verici oldu. Tutku adlı oyku en begendiğimdi.


Ceyhun Güney

Sercan Akbayrak, Arı Kovanına Çomak Sokan Kız'ı inceledi.
 06 May 02:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu seriyi okudun mu diye soranlara kitapla haşır neşir olan herkes muhakkak okumuştur diye cevap verirdim. Hani matematik de göz el dil beyin alissin diye ilk konusu bellidir ya okuma alışkanlığı kazanmak içinde bu seri önerilir. Kitap o kadar akıcı ki değerli dostlar ben 1 günde bitirmiştim. Sabah namazını kılıp başlamış diğer sabah namazına kadar bitmişti. :)) Kitap okumaya odaklanamiyorum ama çok da kitap okumak istiyorum diyen yakınlarınız varsa direkt verin eline okusun. Mamafih ısveç kültürünün de neyden ibaret olduğunu bu seri ile anlayabiliriz :) wesselam.