• Benim renkli dünyama hoş geldin. Öncelikle ben bir potterheadım. Bu sayfada sizlere kitap önerileri yapıyorum. Bazense Harry Potter evreni hakkında konuşuyorum. Canım sıkılırsa boş yapıyorum. Hogwarts'ta okuyorum. Seçmen Şapka beni Ravenclaw binasına seçti. Hogwarts'ta 3. senemdeyim. Binadaş olsak da olmasak da seninle çok iyi anlaşacağıma eminim 😉. Beni takip etmeyi unutma..! Olur mu?

  «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «» «»
  İSTERSEN ARKADAŞLARIMIN BANA VERDİĞİ TAKMA İSİMLERE GÖZ ATABİLİRSİN.
  Bunlar,

  ⚜️BONİBON 〰️Lisa Bell Malfoy

  ⚜️Ravenclaw Prensesi 〰️Aidan Mandy Bianca

  ⚜️EFSANE RAW〰️Lisa Bell Malfoy

  ⚜️Aisha Alberta Ravenclaw〰️Bright Memory✓

  ⚜️Kayıp Diadem〰️Amanda Ellerby

  ⚜️Ravenclaw's Star 〰️Annabel Lee

  ⚜️Ravenclaw Lahmacunu 〰️Hüzünlü Çiğ köfte

  Şimdilik bu kadar. Tekrardan görüşmek üzere hepiniz hoşçakalın..!

  Küçük Bir NOT=) Bana bu lakapları takan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum 🌸.
 • 232 syf.
  ·13 günde·Beğendi·10/10
  Bu kitapta ''Büyük Gerileme'' hakkında 15 yazarın makalesi bulunuyor. Bir derleme yani.

  ''Büyük Gerileme'' ve ''Zamanın Ruhu'' ise kısaca dünyadaki sağcılığın yükselişi, popülizmin yayılması, demagog liderlerin ve takipçilerin etkisi. Bunun etkisi olarak göçmen nefreti, yabancı düşmanlığı, çevre sorunları, neoliberalizm, kapitalizm sorunları. Genel olarak da günümüz meselelerini tahlil edip, bazen solcuların pratikte ne yapması gerektiğini anlatıyor.

  Benim çok beğenerek okuma sebebim öncelikle çok güncel olması. 2016 yılında hazırlanmış. Biraz daha geç yazılmış olsa Trump hakkında yazılanlar çok daha fazla olabilirdi. Kitapta bahsedilen konulara pandeminin normalleşmeye başladıktan sonra dünyanın alacağı hali düşünerek yaklaştım. ''Zamanın Ruhu''ndaki çatışmanın küreselcilik ve yerellik arasında olduğunu düşünürsek yerellik lehine sonuçlar çıkacağı muhakkak.

  Bu kitap Türkiye'yi anlamak için de çok faydalı aslında bahsettiğimiz konuların ülkelere has olmadığı farklı formlarda tüm dünyanın (Zamanın Ruhu'nun) meselesi olduğunu görüyoruz. Bu yüzden çok üzüldüğüm ve tepkili olduğum konu ise Türkiye'yi bu kadar yakından ilgilendiren, defalarca Türkiye'den bahsedilen, farklı farklı ülkelerden yazarların olduğu bir derlemede bir Türk yazarın olmaması.

  Makaleler hakkında kısaca:
  1-Demokrasi Yorgunluğu, Arjun Appadurai: Appadurai'nin zaten kendi tezi olan ''ekonomik egemenliği kontrol altına almanın imkansızlığı, kültürel egemenliğin vurgulanmasına yol açıyor'' fikri anlatıyor.
  2- Nesnesinin ve İsmini Arayan Semptonlar, Zygmunt Bauman: İktidarla siyasetin ayrılması, gelecekten ümitsizlik, göç ve öteki üzerine Bauman'ın enfes yazısı.
  3- Geç Neolibarizmle İlerici ve Gerici Siyaset, Donatella della Porta: Bana en faydalı olan makalelerden biriydi. Sol protestolardan, bunların değişen tabanları hakkındaki tespitleri çok önemli. Evrensel bir memnuniyetsizlikten ve bunun sebep sonuçlarından bahsediyor.
  4- İlerici Neoliberalizme Karşı Gerici Popülizm: Bir Hobson Seçimi, Nany Fraser: ABD'deki siyasi durum ve karşıtlıklar hakkında. Trump-Clinton rekabetini Trump'ın nasıl kazandığının anlaşılmasında faydalı.
  5- Bağımsızlaşma Paradoksunda Liberal Elitlerin Ölümüne, Eva Illouz: İsrail ve Türkiye'nin süreçlerinin ne kadar benzer olduğunu anlamamı sağlayan çok güzel bir yazı.
  6- Çoğunlukçu Gelecekler, Ivan Krostev: Genel tema içerisinde çoğunlukçuluğun ve popülizmin geleceği hakkında bir makale. Bunun nasıl böyle olduğunu da değiniyor.
  7- Güvenli Avrupa, Bruno Latour: Çevre sorunları hakkında Avrupa merkezli bir makale.
  8- Özgürlük Korkusunu Aşmak, Paul Mason: İngiltere'de işçi sınıfının ekonomik durumu ve içindeki ırkçılıktan bahsediyor ayrıca sol politika için reel politikte somut çözüm önerileri sunuyor.
  9- Hınç Çağında Siyaset: Aydınlanma'nın Karanlık Mirası: Pankaj Mishra: Farklı noktalarda gerçekleşen yerel olayların aslında aynı sebepten gerçekleştiğini bununda etik hakkında olduğu tezini anlatan modernizm tespitleri yapan bir yazı.
  10- Cüret Etme Cesareti, Robert Misik: Sağ seçmen hakkında bir yazı.
  11- Uygarlık Dışına Çıkma: Batı Toplumlarındaki Geriye Yönelik Eğilimler Üzerine, Oliver Nachtway: Norbert Elias ve modernleşme tespitleri var. Diğer yazılardan farklı olarak sistemler değil daha çok birey üzerine bir makale.
  12- Küresel Gerilemeden Postkapitalist Karşı Hareketlere, Cesar Rendueles: İsminden anlaşıldığı gibi mevcut hareketler üzerine bir yazı.
  13- Neoliberal Kapitalizm İçin Sonun Başlangıcı: Bastırılanların Geri Dönüşü, Wolfgang Streeck: ''Post truth'' ve belirsizlik hakkında çok güzel bir yazı.
  14- Sayın Başkan Juncker, David van Reybrouck: Avrupa Konseyi başkanı olan Jean-Claude Juncker'e mektup biçiminde yazılmış, kitabın en edebi metni. Demokrasi yorumları ve tespitlerini çok beğendim.
  15. Popülist Cazibe, Slovaj Zizek: Bir Zizek makalesine yorum yapmaya cüret etmiyorum en faydalı makalelerdendi.
 • KİTAP ÖNERİLERİ
  #masaldankitaplik
  Selamlar! Bugün benim çok severek okuduğum kafa dağıtan, su gibi akıp giden ve sizi çok yormayacak ama bir o kadar da güzel kitap önerileri yapmak istedim. Yani tam yaz kitapları önerisi olacak. Ayrıca kitap okuyamama durumunda olanlar için de birebir kitaplar bence. O halde artık başlayalım.
  🌟
  1. Harry Potter Serisi 🎩 +12
  2. Rick Riordan’ın tüm kitapları📚+12
  3. Nevermoor ☂️ +10
  4. Ölümcül Oyuncaklar Serisi ☠️ +15
  5. Ay Günlükleri Serisi🌜+15
  6. DiskDünya Serisi🌍 +17
  7. Steelheart Serisi ❄️ +17
  8. Marie Lu’nun tüm kitapları📚 +16
  9. Betül Güçlü tüm kitapları📖 +15
  10. Otostopçunun Galaksi Rehberi 🚀 +17
  11. Kemik Mevsimi - Mim Hanesi 🦴 +16
  12. Meg Derinlerdeki Dehşet 🦈 +16
  13. Karanlık Zihinler Serisi 🌑 +15
  14. Kül 🌬 +15
  15. Asla Asla 🌪 +18
  🌟
  Bayağı uzun bir liste oldu bence🥰. Geneli çok da bilinen kitaplar değiller, farkındayım. Ama bence bir şans vermelisiniz. Genelde seri ve yazar önerileri yaptığım için en az 50 kitap var bu listede ama okuyup okumamak size kalmış😊. Ayrıca kendimce kitapların yanına da hangi yaş grubuna uygun olduğunu yazmak istedim. Umarım sizler de severek okursunuz. Sayfamda her kitabın yorumunu bulabilirsiniz. Şimdilik sizlere veda ediyorum. Kendinize çok iyi bakın, kitapla kalın!
 • 320 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  Bu kitabı aldıysan kitapta bulabileceğiniz içerikleri sıralayım.
  1)Belgesel çekmede fikir ortamının oluşturulması için kaynakların araştırılması ve projenin oluşturulması
  2)Röportaj tekniğinin öğrenilmesi
  3)Kurgu ve Hikaye anlatma sanatı
  4)Kamera, aydınlatma ve ses üzerine rehber
  5)Belgeselin pazarlanması ve dağıtımı
  6)Film,kitap önerileri
  7)Film yapımcılarıyla röportaj ve son olarak mini sözlük
  Belgesel ve sinema çekimine giriş niteliğinde iyi bir kitap.Eksiği ise ülkemizi kaynak ve aracıları yönünden pek yansıtmaması. Örnek verirsek BBC gibi şirketler veya yabancı sinema kuruluşlarının telefon numaraları adresleri vs. verilmiş.
 • 544 syf.
  ·106 günde·Puan vermedi
  Yaklaşık 3 ay süren bir okuma serüveniydi.Yazarın kitabı 1971 yılında yazmaya başlayıp,20 yılda tamamlamasından sonra benim 3 ayda okumam ne ki? Ciddi bir emeğin ürünü.Kitabı okumayı çok istiyordum.Her ne kadar ben seçmiş olsam da kitap bana hediye geldi.Kitabı hediye edenin hayat felsefelerinden biri şuydu:”Bilmemek mutluluktur!”Bu pasif düşüncede kendince haklıydı çünkü bildiğin her şeyden sorumluydun bu hayatta. Ama ben şuna inanıyorum:Bilmek belki bedeni tutsak kılar, fakat ruhu özgürleştirir.

  İşte bu kitap tam olarak ruhu özgürleştirmek için kaleme alınmış.Özgür bir ruh,bedene de sağlık verir.Okuduğum süre boyunca paylaştığım alıntıları instagram profilime sabitledim.Çünkü kaybolup gitmelerini istemedim.Yazar,Jungcu psikanalist ve aile mesleği diyebileceğimiz öykü anlatıcısı.İnsanın masallar,mitler,öyküler aracılığıyla daha kolay anladığını savunuyor.Öyküler üzerinden hayat dersleri veriyor.Başlarda dili epey ağır,terimler yabancı geldi ama sonra diline alıştım sanırım.

  Her kadının okurken kendinden bir şeyler bulacağını garanti ediyorum.Üstelik yazar anlatmakla kalmamış,anlattıkları sonucunda uygulamamız gereken,düzeltmemiz gereken,meditasyon önerileri gibi yollar da sunmuş.

  Kitabın ismiyle ilgili;”kurtlar ve kadınlar,doğaları,araştırıcılıkları,büyük bir dayanıklılık ve güce sahip olmaları bakımından yakın akrabadırlar.Sezgileri çok güçlüdür,değişen koşullara uyum sağlamakta deneyimlidirler.”

  Kadın sezgileriyle yaşamayı öğrendiğinde criatura(yaratıcı)benliğine kavuşmuş,psişesi gelişmiş ve kendini daha özgür,daha mutlu hissetmeye başlamış olur.Kadın,yaratma gücüyle dünyaya geldiğinden,hayatı boyunca beden ve ruh olarak anneliğe hazırlanır.Bir kadın göründüğünden çok daha fazlasıdır.Kendinizi keşfedin ve keşfedilin.Merak eden herkese tavsiyemdir.
 • Kendi Benliğinizi Keşfetmeniz İçin Okumanız Gereken 10 Kitap:
  1-Carl Gustave Jung/Dört Arketip
  2-Abraham Maslow/İnsan Olmanın Psikolojisi
  3-Carl Gustave jung/Keşfedilmemiş Benlik
  4-Erich Fromm/Sevginin ve Şiddetin Kaynağı
  5-Sigmund Freud/Cinsel Yasaklar ve Normaldışı Davranışlar
  6-Gustave Le Bon/Kitleler Psikolojisi
  7-Karen Horney/Kendi Kendine Psikanaliz
  8-Doğan Cüceloğlu/İnsan ve Davranışı
  9-Sigmund Freud/Psikanaliz Üzerine
  10-Viktor E.Frankl/Duyulmayan Anlam Çığlığı

  Farkındalık İçin Kitap Önerileri:
  1-Don Elkins/Ra Bilgileri
  2-Eckhart Tolle/Şimdinin Gücü
  3-Joe Dispenza/Kendiniz Olma Alışkanlığını Kırmak
  4-Joseph Murphy/Bilinçaltının Gücü
  5-Paramahansa Yogananda/Bir Yoginin Otobiyografisi
  6-Ramtha/Eş Ruhlar/Beyaz Kitap
  7-Dolores Cannon /Ölümün Ötesi
  8-Louis Hay/Düşünce Gücüyle Tedavi
  9-Napoleon Hill/Düşün ve Zengin Ol
  10-Kybalion/7 Kozmik Yasa
  11-Thea Alexander/MS 2150
  12-Debbie Ford/Işığı Arayanların Karanlık Yanı
 • 1- Herkesi takip etmiyorum takip ettiklerimi kaç kitap okuduklarına, alıntılarına, incelemelerine, iletilerine göre takip ediyorum..

  2- Etkileşim vermeyenlere etkileşim vermiyorum ve uzun süre etkileşim vermeyenleri görünce takipten çıkıp çıkarıyorum..

  3- 16 yaşındayım, evet yaşım küçük biliyorum bunun farkındayım sizin de belirtmenize gerek yok..

  4- DM yi sadece kitap ve film önerileri, ve dil bilgisi konusunda yardımcı olanlar için açık bırakıyorum.. Eğer bi sorunuz veya sorununuz varsa direk konuya girin yoksa cevap vermem..

  5- Takipten çıktığınızda görebiliyorum ve takiptn çıkıyorum yani boş boş takip edip çıkmayın..

  6- Kürdçe yazdığım alıntı ve iletileri anlamıyorsanız yorum da belirtirseniz çevirisini yazarım..

  Başka sorunlarınız varsa belirtin onu da ekliyim, eğer yoksa da isteyen takipten çıkabilir..