00.00 Biri Sizi Düşünüyor

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.925
Gösterim
Adı:
 00.00 Biri Sizi Düşünüyor
Sayfa sayısı:
432
Format:
Ciltli
ISBN:
6057583970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
EPHESUS YAYINLARI
İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan Nazlı ve Ezel, Jane Austen üzerine ortak bir ödev hazırlamak zorunda kalırlar. Ancak bu ödev zamanla Nazlı’nın kendi hayatıyla hesaplaşma işine dönüşür. Geçmişini unutarak kendine yeni bir kimlik belirleyen Nazlı, her attığı adımda karanlık düşlerine biraz daha gömülür. Bu yolda ona ne en yakın arkadaşı Ecem, ne Ezel, ne de diğer insanlar yardımcı olabilirler. Çünkü bu tamamen, Nazlı’nın çözebileceği bir kördüğümdür.
 
Edebiyat ve sanata dair hem hoş hem de sorgulayıcı ayrıntıların yer aldığı 00.00 Biri Sizi Düşünüyor aşkı en derinlerde bulmaya çalışan bir roman. Ve baş döndürücü, bir atlıkarıncada vakit geçiriyormuş gibi…
 
Herkesin dünyada bir kez birine karşı, insanların aşk dediği o şeyi hissedebileceğine inanıyordum ve kendi hakkımı çoktan kullandığımı biliyordum
432 syf.
·Beğendi·9/10
İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan Nazlı ve Ezel, Jane Austen üzerine ortak bir ödev hazırlamak zorunda kalırlar. Ancak bu ödev zamanla Nazlı’nın kendi hayatıyla hesaplaşma işine dönüşür. Geçmişini unutarak kendine yeni bir kimlik belirleyen Nazlı, her attığı adımda karanlık düşlerine biraz daha gömülür. Bu yolda ona ne en yakın arkadaşı Ecem, ne Ezel, ne de diğer insanlar yardımcı olabilirler. Çünkü bu tamamen, Nazlı’nın çözebileceği bir kördüğümdür.

Konusunu okuduğunuzda sıradan klişe bir kitap olduğunu düşünebilirsiniz, başta ben de öyle düşünmüştüm ama kitabın ilk sayfasını okuduğum anda yanıldığımı anladım. Başta hiçbir karakteri sevememiştim. Ne Nazlı, ne Ezel, ne Ecem... Ama son 100 sayfası beni bitirdi. Son 100 sayfa gerçekten başka bir boyuttu. Bu kitap hakkında ne söylersem söyleyeyim yetersiz kalacak. Okuduğum en iyi genç-yetişkin kitabı diyebilirim. Kitaptaki alıntılar, edebiyat ve sanata dair ayrıntılar hepsi o kadar güzeldi ki... Her cümlesinin altını çizmek, hepsini yeniden yeniden okumak istedim. Romeo ve Juliet'ten Gurur ve Önyargı'ya kadar birçok kitap ve filmin de kitapta konu olması çok etkileyiciydi. Bu kitap kalbime dokundu diyebilirim. En sonunda tüm karakterlere aşık oldum. Ve en sonunda da yapbozun tamamlanması gibi olayların parça parça yerine oturması, hayaletin tahmin edemediğim bir kişi çıkması kitabı kusursuzlaştırdı. Kitap gerçekten muazzamdı. Okuyun okutturun kesinlikle. 01:01'den bir karakterle bir sahne olması da çok hoş bir ayrıntıydı. 00:00 çok güzelsin! Parla!
432 syf.
·4/10
Ara ara genç-yetişkin kitaplarının diline bakmak için böyle kitaplar okurum. Özellikle klasiklerden, ağır dilden sıkılmışsam. Çok fazla kişiden olumlu yorum aldım ve şans vermek istedim, en fazla ne olabilirdi ki? Çok şey olabilirmiş... Yanlış dil kullanımı, sayfa doldurmak için kullanılan gereksiz cümle/kelime tekrarları, metnin diline uygun olmayan, yazarın bildiğini göstermek için kullandığı kelimeler (örneğin raks etmek) ve dahası. Konusuna çok farklı diyenleri de anlamış değilim ama birkaç yerinde şaşırmadım diyemem. Yine de karakterin kıvranışı ve yazarın bu kıvranışları pek fazla kelime bilmemesinden ötürü hep aynı tabirlerle anlatması okuyuşumu pek heyecanlandırmadı.
Konusunu bir yerlerden öğrenmişsinizdir. Eleştirim şu ki, kitap boyunca oturup iki karakterin ödevlerini yapmasını ve aralarında çetin bir Aşk ve Gurur diyaloğu yaşanmasını bekledim fakat yaşanan diyaloglar beni yine tatmin etmedi. Kadın karakterin erkek karakteri çok klişe bulması ama kadın karaktere sürekli klişe davranışlar yüklenmesi de ayrı bir olaydı.
Kitapta bazı yerler gerçekten içimi ısıtmadı değil ama çok fazla popüler olması için eklenmiş ögeler vardı. Lunapark, atlı karınca, çatı katı, sıcak çikolata, kahve, Tumblr... Yani hepsi kitap okumayı sosyal medyadan öğrenen henüz ufak adımlar atan gençlerin ilgisini çekmesi için kullanılmıştı bu barizdi.
Aynı zamanda kitapta zaman akışı sorunu da vardı. Herkes bilir ki romanlar kurgudur fakat bir kurguda gerçek hayat ele alınıyorsa karakterlerin de gerçek davranmasını beklersiniz. Yani bunca olay oldu ve üniversite hocasının dönem sonu ödevi için bu kadar çok bekleyeceğini sanmıyorum. Zaman sorununda başka bir problem de yine baş karakterin sürekli gidip gelmesi ve bunlar arasındaki geçişler.
Aslına bakarsak, farklı bir üslup ile popüler olmak kaygısı içermeden yazılsaydı kitap çok daha güzel işlenebilirdi.  00.00 Biri Sizi Düşünüyor
432 syf.
·Beğendi·10/10
Ne yazsa okunur denecek bir yazarın en yeni çiçeği. Konusu ve işlenişi bakımından çok başarılı bir genç yetişkin. Hatta okuduğum en başarılı genç yetişkin olabilir. Nagilanın kitaplarına zaten aşırı düşerim ama bu çok farklıydı. Kelimelerle bu kitabı ifade edebilmek çok zor ama kitap size kendini kelimeleri kullanarak çok güzel bir şekilde ifade ediyor. Nazlı karakterinin iç dünyası bence herkesin iç dünyasına benzer ama tabii ki sona doğu neden bu kadar baskın duygular içerisinde olduğunu ve kendisini yaşayamamasını anlıyoruz. Hayalet kesinlikle beklemediğim biriydi, kitap sona doğiru çokçok mükemmelleşti. Tek kelimeyle harika. Okumayan anlayamaz, okuyun anlayın.
432 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Güzel bir kitabı inceleyeceğiz bugün, son derece farklı ve alıntı yapmaktan doğru düzgün okuyamadığım bir kitap. O kadar çok alıntı çıkardım ki yavaş yavaş paylaşacağım sayfam alıntılara boğulmasın diye :)

Nazlı ve Ezel İngiliz Edebiyatı okuyan iki üniversite öğrencisidir. Nazlı her sınavda birinci olmaya alışmış son derece çalışkan (ve aslında biraz sinir bozucu gelecek size:) biridir ancak Jane Austen ile ilgili bir sınavda ikinci olduğunu görür, hatasını öğrenmek için hocasının yanına gider ve hocası Nazlı'nın bu takıntılı tutumumu görünce Nazlı'yla Ezel'den birlikte Jane Austen'la ilgili bir ödev hazırlamasını ister. Bu şekilde Nazlı, Ezel'le tanışmak zorunda kalır.

"Jane Austen'ın masasına dokunmak istiyorum mesela, Dante'nin Beatrice ile karşılaştığı o sokaktan geçmek istiyorum. Hemingway'in kendini öldürdüğü o silaha dokunmak istiyorum. Notre Dame Katedrali'nde 'yazgı' kelimesini arayıp parmaklarımı o duvarlarda dolaştırmak istiyorum."

Kitap bu şekilde başlıyor ama o kadar güzel bir şekilde devam ediyor ki... Kitapta Jane Austen, Shakespeare ve Hemingway ile ilgili onlarca alıntıya rastlıyorsunuz. Karakterlerimizin arasında kitaplar sayesinde öyle bir ilişki yaşanıyor ki eriyerek okuyorsunuz kitabı. Karakterlerin sürekli farklı kitaplar hakkında sohbetleri olduğu için şunu söyleyebilirim, okumadan önce mutlaka Romeo ve Juliet, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Gurur ve Önyargı'yı okuyun... O şekilde okurken daha da keyif alacaksınız.

"Hemingway okuyorum, çünkü av tüfeğiyle kendini vuran bir adamın söylemediği şeyler vardır."

Kitabın şahane baskısına değinmek istiyorum. Normalde 12 kitaplık bir seri. Setini aldım ve o kadar güzel bir baskısı var ki kitapların, anlatılmaz görülür... Bu arada bu serinin kitapları birbirinden bağımsız olsa da şunu söylemeliyim, ilk kitabın sonlarında ikinci kitaptan bir karakter bir bölümlüğüne karşımıza çıkıyor, geldiğinde zaten anlıyorsunuz kim olduğunu çünkü diyaloglar arasında ikinci kitabın ismi geçiyor.

Bu şekilde... Ben beğenerek okudum ve diğer kitaplarını da sınava çalışacağım dönemlere bıraktım çünkü çok akıcılar. Herkese iyi okumalar diliyorum:)

"İnsan soğuğun kokusunu alabilir miydi doktor? Burnumdaki bu buz kokusu, gözlerimi kapatıp haykırarak ağlama arzusu nedendi?"
432 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Çok etkileyici bir kitaptı. Nazlı Buse Aladağ sen o kadar güzelsin ki ilk defa bir karaktere, karakterin saf ve mükemmel kalbine, duygularına ağladım. Nazlıdan ilk başta o kadar nefret etmiştim o kadar sinir olmuştum ki ona, kişiliğine, kabalığına ama çok yanılmışım çok önyargılı yaklaşmışım. Zaten çoğumuz böyle değil miyiz? Her şeye herkese karşı önyargılı ama aslında o kişinin neler yaşadıklarını neden o şekilde davrandıklarını asla düşünmeyiz. Bu kitabın sonunda hiçbir şeye önyargılı yaklaşmamamızı anlayacaksınız. Hayatımda okuduğum en iyi kitaplardandı kesinlikle. Kitap bitince en sevdiğiniz, taktığınız bir müziğin bitip tekrar tekrar başlatmanız gibi okumak isteyeceksiniz zamanla. Okuyun okutturun! ilk defa bir kitaptan bu kadar çok etkilendim okuyunca asla pişman olmayacaksınız :)♡
432 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
00.00 serisinin ilk kitabı Biri Sizi Düşünüyor, üniversitede edebiyat öğrencisi olan Nazlı'nin hikayesini anlatıyor. Yaptığı her şeyde mükemmel olmak isteyen Nazlı, düşük aldığı bir dersin ödevi için Ezelle eşleşiyor.
Birbirlerinin kadrajlarına girdikçe Nazlı geçmişiyle yüzleşmeye başlar. Daha doğrusu mecbur bırakılır.
.
.
Arka kapakta yazan konu metnini okuduğumda sıradan tipik bir genç kurgu kitabı sanmıştım. Daha doğrusu klasik bir Watty hikayesi fakat gerek karakterler olsun gerekse kurgu kesinlikle normalin dışında. Her sayfada yapılan betimlemeler ve alıntılar o kadar doğru gibi ki ve asıl konu o kadar beklenmedikki. Kesinlikle Nazlı ile tanışmalısınız. Yazım dili ve konusu ile epey kolaylıkla okunan bir kitap. Sizi anında içine çekiyor.
432 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"İçimde bacasından zehir tüten bir hasret vardı artık. Sokak sokak dolaşıp kendini bulabilir miydi bir insan?"
.
Selam, nasılsınız? Bugün size sevdiğim bir kitapla geldim. Bu kitapta İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan Nazlı ve Ezel'in aşkını ve Nazlı'nın kendini bulma hikayesini okuyoruz. Nazlı ve Ezel Jane Austen ile ilgili bir ödev ile bir araya gelirler ve işte kitap burada başlar. Ödevleri dolayısıyla birtakım edebi konularda konuşurlar, filmlerden bahsederler. Aşk aslında neydi onlara göre? İki çok farklı pencereden aşkı tartışırlar.

Kitabın ilk başlarında Nazlı ve Ezel arasında sıkça geçen bu edebiyat ve aşkla ile ilgili konuşmalara bayıldım. Kitabın bana göre en keyifli kısımlarıydı.

Kitap akıcı bir dile sahip. Hemen okuyup bitirebileceğiniz türden bir kitap. Sizi sıkmıyan aksine içine çeken bir anlatıma sahip. Kitabı genel olarak sevdiğimi söyleyebilirim ancak son kısımlarını pek sevemedim. Sizi şaşırtan ilginç bir finali var ama dediğim gibi ben pek sevemedim o kısmı ama onun dışında çok güzeldi. Ben galiba baştan beri süren hikayeye, Nazlı'nın acılarına alışmıştım. Onun acılarını ve hayal kırıklıklarını derinden hissetmiştim. Bu yönden kitabın sonunu sevemedim herhalde. Serinin devam kitaplarını mutlaka okuyacağım.

Kitapla kalın...
.
https://www.instagram.com/...?igshid=ktnc78fczk9e
432 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
P A R L A
Çok çok çok beğendim,ruhuma şifa gibi geldi.Nazlı ve ezel birbirlerini tanımıyorlardı tâki belma hoca onlara proje ödevi verene kadar.Karakterlerimizin hikayesi buradan başlıyor.Akıcılı ve dili çok iyidi.
Kitaba puanım:5/5
432 syf.
·10/10
Kitap N. G. Kabal'ın bir kitabı olduğu için oldukça ilgimi çekiyordu. Beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Nazlı ve Ezel'in Jane Aysten üzerine yapmak zorunda oldukları ödev Nazlı'nın hayatını değiştirecekti. Kitap çok akıcıydı herkese tavsiye ederim
430 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Nagila ne yazsa okurum diyebilirim fakat bu kitap çok farklıydı . Yazarın kalemi sade ve akıcı çok hızlı okuyoruz , betimlemeler aşırı değil ve okuyucuyu sıkmıyor . Ana karakterimiz Nazlı ; egoist , mükemmeliyetçi ve soğuk bir karakter. Böyle yazdığıma bakmayın okuduğumuz her bir sayfada aslında Nazlıdan kendimize ait parçalar buluyoruz . Nazlı aslında biraz da biz . Nazlı Aladağ saçını atkuyruğu yapmayı ve sınıf birincisi olmayı sever . Hikaye Nazlının bir dersten düşük not almasıyla başlıyor. Ve not yükseltmek için sınıfın en yüksek notunu alan Ezel ile bir Jane Austen ile ilgili bir ödev yapması gerekiyor. Bu ödevle Nazlı hayatında birkaç kapı aralıyor ve Nazlının sıradan gibi görünen ama sıradan olmayan hayatıyla ilgili birçok şey öğreniyoruz . Yaptıkları ortak ödevle Nazlı ile Ezel arasındaki oluşan bağa tanık oluyoruz. Kitapta geçen ve okuyucuyu başlarda çok etkilemeyen ama sonralarda merak uyandırıp rahatsız eden 'Nazlının hatırlaması gereken bir gerçek' var . Kitabın başından itibaren her şey sıradan gelse de son sayfalarda şoka uğrayabileceğiniz o gerçeği öğreniyoruz . Bu kitaba kesinlikle bir şans verilmeli . Nagila cidden çok güzel yazmış.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında başlarken çok yüksek beklentilerle başladım çünkü bu kitabı okuyan neredeyse herkes kitabı çok beğendiklerini ve mükemmel olduğunu dillendiriyorlardı.Kitaba başlarken biraz da korktum açıkçası ya ben aynı şeyleri düşünmezsem diye.. Ama o kadar güzeldi ki.. duyguları tam anlamıyla hissedebiliyorsunuz kitapta ve ben bittikten sonra bile bittiğini kabul etmek istemedim
Kitap hakkında alıp almamak ya da başlayıp başlamamak hakkında bir kararsızlığınız varsa eğer hiç düşünmeyin direkt başlayın derim ben.Pişman olmayacaksınııız:))
432 syf.
·Beğendi·10/10
Yine Nagila ve yine kalbime dokunan satırları...
Neredeyse bir ay önce almıştım bu kitabı. Bir aydır kitaplıkta bekliyordu.
Dün beş altı saat hiç durmadan okudum. Bazen ağladım, bazen güldüm, bazen ise sinirden deliye döndüm.
İlk başlarda Ecem'e çok kızıyordum aslında. Sonra her şey değişti.
Kim kitabı yorumlasa Nazlı'ya ilk başta çok kızacaksınız ama sonlarda onu anlayacaksınız diyordu. Gerçekten de öyle oldu. Nagila çok çok farklı aslında. Neyse ki beyinlerimiz aynı çalışıyor.
Her zaman söylerim, beni kimse anlamazsa Nagila anlıyor. Nasıl yapıyor bilmiyorum ama ne zaman kaçmak isteyip ona gitsem beni geri çevirmeyip, moral verecek bir kaç sihirlirli sözcük ile beni yeniden hayata döndürmeyi başarıyor. Ne zaman karanlığın içinde kaybolsam ona kadar sayabiliyorum artık.
Aslında Nagila haklı. Ne Nazlı ne ben diğerleri gibi değiliz. Onlar canavarlardan kaçar, biz canavarların gözyaşlarını sileriz.
Yara bantlarını ben de çok severim ama çoğunluğun aksine yaraları kapatıp iyileştirdiği için değil, orada bir yara olduğunu işaret ettiği için. Orada bir yara var ve o yarayı ben açtım, üzerini kapatmaya çalışmak bunu değiştirmeyecek.
Düşündüğüm zaman sevdiğim birinden vazgeçmek beni rahatsız etmiyordu;rahatsız edici olan hayatım boyunca verdiğim bu kararla yaşamak zorunda olmaktı. Diğerlerinin anlamadığı da buydu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
 00.00 Biri Sizi Düşünüyor
Sayfa sayısı:
432
Format:
Ciltli
ISBN:
6057583970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
EPHESUS YAYINLARI
İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan Nazlı ve Ezel, Jane Austen üzerine ortak bir ödev hazırlamak zorunda kalırlar. Ancak bu ödev zamanla Nazlı’nın kendi hayatıyla hesaplaşma işine dönüşür. Geçmişini unutarak kendine yeni bir kimlik belirleyen Nazlı, her attığı adımda karanlık düşlerine biraz daha gömülür. Bu yolda ona ne en yakın arkadaşı Ecem, ne Ezel, ne de diğer insanlar yardımcı olabilirler. Çünkü bu tamamen, Nazlı’nın çözebileceği bir kördüğümdür.
 
Edebiyat ve sanata dair hem hoş hem de sorgulayıcı ayrıntıların yer aldığı 00.00 Biri Sizi Düşünüyor aşkı en derinlerde bulmaya çalışan bir roman. Ve baş döndürücü, bir atlıkarıncada vakit geçiriyormuş gibi…
 
Herkesin dünyada bir kez birine karşı, insanların aşk dediği o şeyi hissedebileceğine inanıyordum ve kendi hakkımı çoktan kullandığımı biliyordum

Kitabı okuyanlar 956 okur

  • Beyza Kanıcı
  • Ece Akaslan
  • Nursima
  • Aleyna Alptekin
  • 1seslidüşünür
  • -hülya-
  • irem’
  • Selen okgerman
  • Çalıkuşunun Kitaplığı
  • Sadem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48.9 (247)
9
%21 (106)
8
%15 (76)
7
%6.3 (32)
6
%4.4 (22)
5
%1.4 (7)
4
%1.4 (7)
3
%0.8 (4)
2
%0.4 (2)
1
%0.4 (2)

Kitabın sıralamaları