10,5 Bölümde Dünya Tarihi

8,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
496 gösterim
Julian Barnes’ın 10,5 Bölümde Dünya Tarihi adlı romanı, bildiğimiz, alışageldiğimiz dünya tarihlerinden değil. Bir kere, yapısını kuru ve kavramsal düşünceler değil, o düşünceleri doğuran estetik yaşantılar oluşturuyor. İkincisi, geleneksel bakış açılarından sapan alternatif bir tarih, hatta deyim yerindeyse, Doğa’nın gözünden muhalif bir İnsanlık Tarihi. Sonra, ilginç bir şekilde, kesirli, artığı olan bir tarih. Nedir bu artık? Bu artık, kitabın bir bölümünü (“Parantez”) oluşturacak kadar önemli; çünkü Julian Barnes “aşk” kavramını, çok bilinmeyenli Dünya Tarihi denkleminde olmazsa olmaz bir parametre olarak görüyor ve ona romanında son derece önemli ve anlamlı bir yer açıyor.

Barnes romanında, o eşsiz ironisiyle, bize olağanüstü çeşitlilikte öyküler anlatıyor, ama her şeyden önce de sorular soruyor:

Nuh efsanesi bir tahtakurdunun bakış açısından anlatılacak olursa ortaya nasıl bir Tarih yorumu çıkar? Filistinli teröristler, Akdeniz’de seyreden bir yolcu gemisini ele geçirip de taleplerinin yerine getirilmesi için yolcuları öldürmekle tehdit ederlerse, Nuh efsanesi çağdaş zamanlarda nasıl bir yankı bulmuş olur? XVI. yüzyıl Fransası’ndaki Mamirolle köyü sakinleri haşaratı mahkemeye verirlerse karşımıza nasıl bir dava çıkar? Ve insanlığın en eski düşlerinden biri, düşünüzde uyandığınızı görmek, ölümsüzlük konusundaki görüşlerinizde nasıl bir değişikliğe yol açabilir?

İşte Julian Barnes, 10,5 Bölümde Dünya Tarihi adlı romanında, bizlere bu denli değişik ama aynı zamanda da bu denli çok ortak paydaya sahip öyküler anlatıyor. Hayatta kalma ve aşk, sanat ve gerçeklik gibi edebiyatın evrensel temalarını ele alıp Tarih’in farklı dönemlerinden değişik öykülerle bütün bu yaşantılar arasındaki derinlerde yatan koşutlukları, yaşantı birliğini keşfetmeye girişiyor ve bunu yaparken de, Kitabı Mukaddes’in dilinden argoya kadar çok geniş bir anlatım yelpazesi içinde ustalıkla kalem oynatıyor. Tabii, bütün roman boyunca o eşsiz ironik üslubunun damgasını taşıyarak...

10,5 Bölümde Dünya Tarihi, okuduktan sonra dünyayı mutlaka farklı göreceğimiz ve belleklerden kolay kolay silinmeyecek, çarpıcı bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  978-975-539-236-3
 • Orijinal Adı:
  A History of the World in 10½ Chapters
 • Çeviri:
  Özden Arıkan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
YASİN YILMAZ 
25 Nis 19:57 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Böyle yenilikçi ve üst düzey bir roman okumayalı uzun zaman olmuştu. Bu roman gerek kurgusu gerek tekniği ile beni çok etkiledi.
Her bölümde birbiri ile azda olsa bağlantılı aynı zamanda tamamen farklı hikayelerden oluşuyor. Özellikle kiliseyi yıkan tahta kurularını savunan avukat ile köylülerin mahkemesinin anlatıldığı bölüm çok başarılıydı. Aynı zamanda kitabın bir bölümü ülkemizde, Ağrı Dağı'nda geçmekte.

Kitaptan 1 Alıntı

"Kötü şeyleri görmezden gelmek, insanın onlara
katlanmasını kolaylaştırır. Ancak siz kötü şeyleri görmezden
gele gele sonunda kötü şeylerin hiç bir zaman
var olmadığına inanmaya başlıyorsunuz."

10,5 Bölümde Dünya Tarihi, Julian Barnes (Ayrıntı Yayınları)10,5 Bölümde Dünya Tarihi, Julian Barnes (Ayrıntı Yayınları)