12 Eylül Adaleti

7,6/10  (11 Oy) · 
41 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.365 gösterim
12 Eylül, bir metamorfozun adıdır. Eğitimden hukuka, herşeyin tümüyle değiştiği bu dönemden sonra artık hangi taşı kaldırsanız altında 12 Eylül var. Bugün yaşadıklarımız, öncesiz sonrasız, hep var olan şeyler değil. 12 Eylül ile birlikte topluma zorla giydirilen bir deli gömleği.

Bu yapının oturabilmesi için hukuk da amansızca kullanıldı. Ancak, hukuktan önce adalet kavramı var. Adalet, bir ideal durumun, özlemin adı. Hukuksa, adalete ulaşmanın yollarından sadece biri. Hukuku kullanarak, adaletsizlik de yaratabilirsiniz. Parlamentodan çıkan metin, hukuktur ama mutlaka adalet değildir. İşte 1982 Anayasası, işte 141-142 ve benzerleri...

Bu kitabın adı, bu nedenle 12 Eylül Adaleti. Çünkü okuyunca, hukuk diye değil, adalet diye sızlayacak vicdanınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789758084234
 • Yayınevi:
  Um:ag Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Usta yazardan son derece güzel bir araştırma eseri. 12 Eylül darbesinden sonra Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından düzenlenen Siyasi Partiler soruşturması ile ilgili olarak başsavcı Albay Nurettin Soyer ile sıkıyönetim komutanı ve eski MİT Müsteşar yardımcısı Recep Ergun arasındaki çekişmeleri anlatan bir eser. Recep Ergun'un sürekli sol örgütler ile mücadele etmeye çalışması, sağ örgütlere müsamaha göstermesi, MHP soruşturmasını kapatmaya çalışması gibi noktaları bir yazı dizisi olarak açıklıyor. Ancak diğer görüşlere de önem vererek, Alparslan Türkeş gibi isimlerin yazara yazdığı cevabi mektuplar, konu ile ilgili belgeler de yer alıyor. O dönemdeki işkenceler, hapisten kaçırmalar gibi önemli olayların da anlatıldığı bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.

Cemile yılmaz 
19 Tem 18:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Evet 12 eylülde siyasi görüsü ne olursa olsun ölen, öldürülen ve herkesin devlete hizmet ettiğini sandığı, en iyi vatanseverin kendi siyasi gorusu oldugunu savunduğu, sagın solu, solun sağı vatan hainligi ile suçladı bir ortamda adaletimiz ne durumdaydı? Şimdilerden pek farklı degildi. Belgelerle yayınlanmış bir 12 eylül gercegi. Yinede kim gerçekci hala soru işareti.

Kitaptan 1 Alıntı

“Anneler ve babalar, çocuklarını sokak ortalarında
eşkıya çetelerince öldürülsünler diye yetiştirmediler.
Bir gün bunların hesabı sorulacaktır.
Devlet koltuklarına dayanarak kabadayılık yapanları,
sanık sandalyesinde göreceğiz bir gün.”

12 Eylül Adaleti, Uğur Mumcu12 Eylül Adaleti, Uğur Mumcu