12 Yıllık Esaret Solomon Northup'un Olağanüstü Gerçek Hikayesi

8,1/10  (9 Oy) · 
36 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.307 gösterim
1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider.

İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kendisini kaçırıp Güney'de bir çiftlikte köle olarak çalışması için satarlar. Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan bir grup insanın umutsuzluğuna şahit olacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur... Aynı isimle filme de aktarılan 12 Yıllık Esaret bir nefeste okunacak bir şaheser.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786054909070
 • Çeviri:
  Seçil Ertürk
 • Yayınevi:
  Zodyak Kitap
 • Kitabın Türü:
Ahsen B. 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okumadan önce kölelik ile ilgili okuyacağım ilk kitap ve filminin de 2014 Oscar en iyi film ödülünü kazanmasından dolayı beklentim çok yüksekti. Fakat sonuçta biraz hüsrana uğradığımı hissettim. Kitap anlatım tarzıyla ve özellikle kelime seçimleri ile beni biraz sıktı. Ortalarına doğru kitaptan koptuğumu fark ettim. Sonlarını ise çok beğendim. Keşke sadece Solomon Northup'ın değil diğer kölelerin hayatlarından da biraz daha bahsedilseymiş kitap daha tatmin edici olurmuş. Yine de genel olarak beğendiğim ve bu tarz konularla ilgilenenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

buse soysal 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aslında 2014 yılında çıkmış olan ve benim de çok izlemek istediğim ama bir türlü fırsatını bulamadığım bir filmin kitabı.Film ile kitap çok benzediği için aslında kitabı okumaya çokta gerek yokmuş maalesef arkadaşlar.Ama bende huydur bir şeyin sanki ilk seferinde anlamıyormuş gibi önce kitabını okur sonrada üstüne cilası olsun diye filmini izlerim.Film ayrıca Oscar ödülleri de adlı 2014 yılında.

Gerçek bir hayat hikayesi olduğu için bir çok insanı derinden etkileyebilecek bir kitap ve film aslında.Ama ben okurken de izlerken de öyle çok fazla etkilenmedim.Oyunculuklar bana biraz yavanmış gibi geldi öncelikle ayrıca buna benzer çok fazla film çekilmişti daha önceden ve bende bşr çoğunu izlediğim için sanırım artık bu tip şeylere bağışıklık kazandığımdan mıdır nedir bilemiyorum.Ama her şeye rağmen beni ağlatan yine de bir çok sahne oldu ...

Özgür bir adamın ailesinden koparılıp kaçırılarak köle yapılmasını anlatıyor.Özgür bir zenci olduğunu kanıtlamaya gücü yetmeyince 12 yıllık bir esaret başlıyor.Ayrıca filmde bir de Brad Pitt süprizi var :)

İsmail Altunbüker 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Esaretin de böylesi olur mu demeyin özgür ve siyahi olan bir adam esir alınıyor ve aradan 12 yıl geçiyor özgür kalmak o kadar da kolay olmuyor gerçekten de harika bir çalışma insanlara insanlık katan bir eser herkes okumalı Keyifli okumalar Türkiye ...

Sevomberkom 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap anlatım tarzıyla sıkıcı ve duyguları güzel yansıtamamış.Çok eski dönemde yazıldığı için o günlerde köleliğin ne kadar acı verici ve etkileyici bir şey olduğunu bilen okuyucu bu yazılanları okuyunca kesinlikle etkilenmiştir.Şuan için kölelik kavramı bittiği için biz sadece yazılan kısımlarla ilgileniyoruz ve beklentimizi alamıyoruz.Filmin kitabından etkileyici olduğunu düşünüyorum.Sırf filmi için bu oyu verdim.

Kitaptan 3 Alıntı

Şeyma Köse 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hakikaten, en çok hangisinden korktuğuma karar vermek zordu: Köpekler, timsahlar ya da insanlar !

12 Yıllık Esaret, Solomon Northup12 Yıllık Esaret, Solomon Northup
Şeyma Köse 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Refah zamanında ve onu yaralayacak ya da korkutacak bir şey olmadığında Tanrı'yı hatırlamaz. O'na karşı gelmeye bile açık olurdu insan. Ama onu tehlikenin ortasına koy, kimsesiz biçare bırak, mezarını gözleri önünde kaz; o zamam, o musibet anında inanmayan adam Tanrı'nın koruyucu kollarından başka umut, sığınak veya emniyet olmadığı için O'ndan medet umardı.

12 Yıllık Esaret, Solomon Northup (Sayfa 109)12 Yıllık Esaret, Solomon Northup (Sayfa 109)
Şeyma Köse 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan mahkemesi onun kaçmasına izin verdi ama yanlış beyanın kabul edilmediği daha başka, daha yüce bir mahkeme daha var ve ben oradaki duruşma için hazırım.

12 Yıllık Esaret, Solomon Northup (Sayfa 236)12 Yıllık Esaret, Solomon Northup (Sayfa 236)