Adı:
16.50 Treni
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752104673
Kitabın türü:
Orijinal adı:
4.50 From Paddington
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
16.50 Treni
Lahitteki Ceset
4.50 From Paddington
Sıradan bir günde, herşeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır.
Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır.
Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. Zavallı kadının bir süre sonra cansız bedeni yere yığılır ve o anda tren hareket eder.
Bu düğümü çözebilecek tek kişi Jane Marple dan başkası değildir.
Ve belki de Elspeth e inanacak tek kişi... Çünkü ortada ne şüpheli, ne başka tanık, ne de ceset vardır.
Trende işlenen bir cinayeti anlatsa da Doğu Ekspresinde Cinayet gibi bir tren (yol) hikayesi beklemiyor okuyucuyu. Yaşlı bir kadın, tren yolculuğu sırasında yanlarından geçen trende işlenen bir cinayete tanık olur ancak gördüklerini anlattığı kimse ona inanmak istemez, bir tek kişi dışında: Christie'nin iki baş karakterinden biri olan Jane Marple. Fahri dedektifimiz Marple akla gelmeyecek bir yol izleyerek izleyerek cinayetin adım adım izini sürer.

Agatha Christie'nin romanlarında sıklıkla kullandığı izlekler, unsurlar var. Bir malikane (canına yandığımın İngilteresinde hiç mi varoşlarda cinayet işlenmez?), her biri potansiyel katil adayı aile fertleri, hizmetçiler... Bu romana da klasik bir Agatha Christie romanı diyebiliriz bu anlamda. Hele de yazarın külliyatına hakim olanlar için katilin kimliği (spoiler vermemek için adlı adınca belirtmiyorum), cinayetin işleniş şekli de hiç mi hiç şaşırtmıyor. Henüz tüm kitaplarının yarısınıa bile erişememiş bir okur olarak benzer kurguda en az üç Christie romanı sayabilirim bir çırpıda.

Bir çok okur tarafından On Küçük Zenci ve Doğu Ekspresinde Cinayet'in hemen ardından en iyi Christie romanlarından biri olarak gösterilse de her bir örgüde özgün, ezber bozan bir anlatı bekleyen bir okur olarak ben aynı kanıda değilim. Akıcı mı? evet akıcı. Tempo, merak unsurları tatmin edici mi? Evet yeterince. Ama özgün değil. Bu yüzden çok daha zevk aldığım başka Christie romanları okuduğumu söyleyebilirim.
Güzel bir Jane Marple romanı. Marple'ın arkadaşı Elspeth trenle evine giderken trenin yavaşladığı sırada karşısındaki trende bir cinayete şahit olur ama bayan Marple dışında ona kimse inanmaz. Jane fe yaşlı olduğundan bir tanıdığı olan hizmetçi Lucy'den yardım ister. Cesedin Rutherford malikanesi sınırlarında olduğundan şüphelenir. Ve Lucy gerçekten de bulur. Cesedin o binada yaşayan Crackenthorpe ailesi ile bir ilişkisi olduğundan şüphelenilir. Ayrıca malikanede cinayetler işlenmeye devam eder. Evin reisi ölmez iken oğulları ölmeye başlar. Katil yakınlarda ve hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba Scotland Yard'dan Dermot Craddock, Lucy ve Jane Marple bu olayı çözebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.419 Oy)19.178 beğeni43.759 okunma3.037 alıntı184.518 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.950 Oy)8.921 beğeni26.534 okunma2.703 alıntı115.848 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.783 Oy)13.511 beğeni34.814 okunma3.468 alıntı147.288 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.613 Oy)8.892 beğeni28.949 okunma848 alıntı140.757 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.240 Oy)6.945 beğeni20.290 okunma727 alıntı114.178 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.623 Oy)9.125 beğeni25.550 okunma1.553 alıntı128.127 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.701 Oy)5.803 beğeni19.837 okunma834 alıntı102.125 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.522 Oy)7.934 beğeni21.530 okunma4.040 alıntı130.563 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.356 Oy)9.319 beğeni25.888 okunma1.854 alıntı119.862 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.957 Oy)3.061 beğeni11.170 okunma253 alıntı40.914 gösterim
Yine Agatha Christie yine kitabın sonuna kadar süren bir tempo. Trende işlenen bir cinayet sonrasında katilin kim olduğunu öğrenmeye çalıştığımız, bizi kitap boyunca farklı kişilere yönlendiren ve sonunda şaşırtan bir kurgu. Agatha Christie’nin zekice kurgulanmış, sürükleyici bu romanını okumanızı tavsiye ederim.
Bir Agatha Christie klasiği...Yine her zamanki gibi çok güzel. Çok usta bir kurgu ve akıcı bir dedektif öyküsü. Rahatlamak istediğim de arandığım bir yazar..
Miss Marple'ın yakın arkadaşı Elspeth yolculuk yaparken trenin yanından geçen başka bir trende bir adamın bir kadını boğarak öldürdüğünü görür. Her ne kadar bu konuyu yetkili kişilere bildirsede kimse ona inanmaz. Bunun üzerine Miss Marple'a bu olaydan bahseder. Miss Maprle'ın tutmuş olduğu Lucy 'nin de yardımları sonucu ceset bulunur. Ancak olay gittikçe karmaşıklaşır. Çünkü artık işin içinde yüklü bir miktar miras söz konusudur. Bölgenin polis gücünün yetersiz olması üzerine Scotland Yard'dan müfettiş Craddock olayı çözmek üzere görevlendirilir.
Agatha Christie milyonlarca satan polisiye roman yazarıdır. 80'e yakın belki de daha fazla kitabı bulunmakta. Hikayelerinde yarattığı karakter Jane Marple'ı kullanır ve çoğu zor olayları, çözümü karışık olanları bile sonuca ulaştırır. Bunun dışında Mary Westmacott takma adıyla duygusal romanlarda yazmıştır.
Kitabı uzun sürede okumuş olmamın nedeni hem aynı anda birden fazla kitap okumam hemde bu kitabı epub olarak okumam. Normal şartlarda bir gün içerisinde okuyabileceğiniz akıcı ve sıkmayan bir kitap.
Çocukluğumun yazarı. Yeniden okumak keyifliydi. O zamanlardaki heyecanın aynısını hissettim. Hele son 10 sayfayı, kimse bana dokunmasın; katili bulmak üzereyim, diye diye herkesi başımdan savarak okudum. Hafta sonlarında, derin okumaların arasında bir nebze soluklanmak için ideal yazarlardan. Gizem, heyecan, entrika seviyorsanız okuyun, derim.
Agatha Christie ile beni tanıştıran bir eser oldu, 16.50 Treni. Ne zamandır adını duyduğum ve okumayı merak ettiğim bir yazardı her ne kadar yazdığı türe mesafeli olsam da. Kanıt dizisini izlemiş ve sevmiş olan birinin Agatha Christie'i de seveceğine inanıyorum.


Yazar, zekası sayesinde okuyucuda kafa karışıklığına ve önyargılara rahatlıkla sebep olabiliyor. "Aa katil bu!" dediğiniz anda büyük ihtimalle yanılıyorsunuz. Çünkü bildiklerimiz yazarın verdikleri kadar. Yazarın verdikleriyle yetindiğiniz, hayal gücünüzü pek kullanmadığınız taktirde katili bulmanız çok zor olacaktır.

İnsanın alçaklaşması için ne kadar mal mülk gereklidir? Yoksa bunlar alçak olan insanoğlunun alçaklığını gösterebilmesi için sıradan bahaneler midir?

Kitap okuma konusunda, arada sırada okunulan tarzın dışına çıkılması gerektiği düşüncesindeyim. Alışık olduğumuz, sevdiğimiz türün dışına çıkmak ona olan bağlılığımızı artırmanın güzel bir yoludur ve yeni türlerle, güzel eserlerle tanışmanın...
cok güzel bir cinayet romanı kimse kitabın sonuna varmadan cinayetlerin kimin işledini bilemez ben beğendin...
16.50 treninde bir cinayet işlenir. Adamın biri bir kadını boğarak öldürür. Şans eseri o anda yanlarından geçmekte olan trende seyahat eden yaşlı bir kadın olaya şahit olur. Başlangıçta kimseye inandıramaz ve ceset bulunamadığı için de konu kapanır. Ancak dedektiflik konusunda yeteneği olan arkadaşı Miss Marple olaya el koyar. Lucy isimli bir yardımcıyı da olaya dahil ederek cinayeti araştırır.

Uzun zamandır aklımda olan bir kitaptı ve nihayet okudum. Söz konusu Agatha Christie ise kitabın kötü olma ihtimali yok gibi bir şey zaten. Sadece bazı olaylar şansa fazla bağlanmış gibi geldi ancak genel olarak beğendiğim bir kitap oldu.

!!SPOİLER!!
Bir ara Harold'ın ölümünde eşinin parmağı olabileceğini düşünmüştüm açıkcası ancak öyle olmadığı ortaya çıktı. Alfred'in ölümüyse beni fazlasıyla şaşırttı. Dr. Detektifle ilk konuşurken ona olayları anlatmaları içime sinmemişti zaten varmış bir bildiğim.Emma fazla masum bir karakter değil miydi? Böyleleri pek kalmadı bu zamanlarda :))
Kitabın sonunda Lucy'nin kiminle evlenceğini konuştular. En başından beri Cedric'le yakıştırıyorum Lucy'yi nedense ancak Bryan daha mantıklı duruyor. Sizce evleneceği kişi kim? Katili tahmin edebilmiş miydiniz?
Kitabı okurken meraktan çatladığınız,aşırı sürükleyici bir kitap. Az kalsın kitabın sonunu direk okuyacaktım ki kendimi zor tuttum.Kitabı özellikle yolda giderken okudum ve sürekli hikayenin en başını kafamda canlandırdım. Bana,şurdan bir kişi uzatır mısın diye teyzeden bile şüphelenmeye başladım..
Okuduğum ilk Agatha Christie romanıydı. Geç kaldığımı rahatça söyleyebilirim. Katili son bölüme kadar asla tahmin edemedim. Her karakterin şüpheli durumuna düşmesi, beklenmeyen ölümler ve aşk iç içeydi, bundan sonra ara vermeden okuyacağım bir yazar oldu kendisi.
Kitap güzeldi, yani bir önceki okuduğum "Doğu Ekspresinde Cinayet" adlı kitabından daha akıcıydı, tek olumsuz tarafı bence her şeyin çok çabuk oluşu ya da bana öyle geliyor ama güzel kitap okuyun :)
"Çok zor bir dünyada yaşıyoruz, değil mi?" diye sordu. "Doğru yolu bulup ayakta kalmak çok zor, demek istiyorum. Özellikle de buna göre yetiştirilmemişseniz."
"Dr. Haydock eğilmemi ve diz çökmemi kesinlikle yasakladı... Eğilmeden, diz çökmeden ne yapılabilir ki?...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
16.50 Treni
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752104673
Kitabın türü:
Orijinal adı:
4.50 From Paddington
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
16.50 Treni
Lahitteki Ceset
4.50 From Paddington
Sıradan bir günde, herşeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır.
Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır.
Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. Zavallı kadının bir süre sonra cansız bedeni yere yığılır ve o anda tren hareket eder.
Bu düğümü çözebilecek tek kişi Jane Marple dan başkası değildir.
Ve belki de Elspeth e inanacak tek kişi... Çünkü ortada ne şüpheli, ne başka tanık, ne de ceset vardır.

Kitabı okuyanlar 776 okur

 • Annabel Lee
 • Timur İğret
 • N.E.A 'nın Kütüphanesi
 • Bilge Karaağaç
 • Serap
 • Beyza Duman
 • Feyzullah Gözler
 • Selvihan Aksay
 • Candan İnan
 • Fatma Oruç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%28.9
25-34 Yaş
%29.9
35-44 Yaş
%21.3
45-54 Yaş
%7.6
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.7
Erkek
%26.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.2 (43)
9
%18.4 (34)
8
%30.8 (57)
7
%16.8 (31)
6
%4.3 (8)
5
%4.9 (9)
4
%1.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları