16.50 Treni

8,2/10  (84 Oy) · 
398 okunma  · 
68 beğeni  · 
1.981 gösterim
Sıradan bir günde, herşeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır.
Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır.
Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. Zavallı kadının bir süre sonra cansız bedeni yere yığılır ve o anda tren hareket eder.
Bu düğümü çözebilecek tek kişi Jane Marple dan başkası değildir.
Ve belki de Elspeth e inanacak tek kişi... Çünkü ortada ne şüpheli, ne başka tanık, ne de ceset vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752104673
 • Orijinal Adı:
  4.50 From Paddington
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
17 Ağu 12:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Koşulları sizin tekelinizde olmayan bir cinayete şahit olsaydınız, tepkiniz ne olurdu? " Neme lazım! Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. " deyip olayı hasır altı mı, ederdiniz yoksa menfi bir çıkar gözetmeksizin, vicdanınızın sesine kulak vererek zanlının yakalanması için elinizden gelen her türlü çabayı bir dakika bile düşünmeden sarf mı, ederdiniz?

Kahramanımız Elspeth yapmış olduğu noel alışverişinden 16:50 treni ile evine dönerken, bir anlık pencereden dışarı bakmasıyla aynı güzergâhta ilerleyen başka bir trende, işlenmekte olan bir cinayete tanık olur. Gördükleri karşısında afallasa da, serinkanlılığını kaybetmez ve trenden iner inmez ilk işi kondüktörü durumdan haberdar etmek olur. Lâkin, dikkate alınan ihbar eşliğinde yapılan araştırmalar sonucunda, maktule ait hiçbir emare bulunamaz. İşlenen cinayete dair bir delile de rastlanılmadığından, ihbar da havada asılı kalır.

Zanlı son derece profesyonel hareket etmiştir. En ince ayrıntısına kadar, titizlikle düşünülüp, tasarlanmış bir cinayet. Ortada maktule ait herhangi bir delil bulunulmadığı için, adli kurumların yapabileceği bir şey de yoktur. Ta ki devreye Jane Marple girinceye kadar! Elspeth'in yakın arkadaşı olan Jane Marple arkadaşının ihbarını dikkate alarak, cinayeti aydınlatmaya karar verir. Ama son zamanlarda sıklıkla baş gösteren fiziksel rahatsızlıkları cinayeti çözmesine büyük bir engel teşkil etmektedir. Jane Marple de, aklına ve zekasına güvendiği Lucy Eyelesbarrow'un yardımlarına başvurur. Acaba bu ikili Elspeth'in gözlemleri eşliğinde cinayeti aydınlığa kavuşturabilecek mi?

Muhteşem bir Agahta Christie romanı. Tadı damağınızda kalacak türden. Eğer cinayet romanlarından hoşlanıyorsanız, Agatha Christie ile mutlaka tanışmalısınız.

Değerli okur arkadaşlarım ben eseri pdf olarak okudum ve ilk defa bu kadar çok memnun kaldım. Normalde esere dokunup hissetmeyi sevdiğim halde, telefondan ve özellikle " Tucan Reader " ile okumaktan büyük bir haz ve keyif aldım. Bir zamanlar, pdf kitaplara bayağı bir eğilimim olmuştu. Ama o zamanlar notebook kucağımda bir bebek gibi taşınmak zorunda kalmakta ve saydam olan ekrana sürekli bakmak sonucunda da görüş açımda kısa süreli de olsa lekeler oluşmaktaydı. Hal böyle olunca eserleri pdf okumakta sıkıntı yaşamaktaydım. Bu son okumuş olduğum eser de, memnun kaldığımdan dolayı, eşimin sürekli telkin ettiği ama benim de sürekli göz ardı ettiğim bir " E-Kitap Okuyucu " arayışına girdim. Doğal olarak bu hususta sıfır bilgiye sahip olduğumdan, nasıl bir okuyucu almalıyım hususunda kararsızım. Bilgisi dahilinde olan okur arkadaşların, incelememin altına bana yardımcı olabilmek adına, bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

" Çok farklı bir dünyada yaşıyoruz değil mi? " diye sordu.
" Doğru yolu bulup ayakta kalmak çok zor, demek istiyorum. Özellikle de buna göre yetiştirilmemişseniz. "
Agatha Christie

Serdar Poirot 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir Jane Marple romanı. Marple'ın arkadaşı Elspeth trenle evine giderken trenin yavaşladığı sırada karşısındaki trende bir cinayete şahit olur ama bayan Marple dışında ona kimse inanmaz. Jane fe yaşlı olduğundan bir tanıdığı olan hizmetçi Lucy'den yardım ister. Cesedin Rutherford malikanesi sınırlarında olduğundan şüphelenir. Ve Lucy gerçekten de bulur. Cesedin o binada yaşayan Crackenthorpe ailesi ile bir ilişkisi olduğundan şüphelenilir. Ayrıca malikanede cinayetler işlenmeye devam eder. Evin reisi ölmez iken oğulları ölmeye başlar. Katil yakınlarda ve hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba Scotland Yard'dan Dermot Craddock, Lucy ve Jane Marple bu olayı çözebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Yağmur SÖNMEZ 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine Agatha Christie yine kitabın sonuna kadar süren bir tempo. Trende işlenen bir cinayet sonrasında katilin kim olduğunu öğrenmeye çalıştığımız, bizi kitap boyunca farklı kişilere yönlendiren ve sonunda şaşırtan bir kurgu. Agatha Christie’nin zekice kurgulanmış, sürükleyici bu romanını okumanızı tavsiye ederim.

İzzet Ali 
13 Oca 05:24 · Kitabı okudu · 2 günde

Kurgusuyla baştan sona kadar meraktan çatlatan bir kitap. Okuyanı sürekli acaba katil bu mu diye düşünmeye itiyor. Olayları kesintiye uğratacak, okuyanı sıkacak hiçbir bölümü yok. Kesintisiz bir kurgusu var. Her şey titizlikle düşünüp örülmüş. Sonuc olarak da çok şaşıracaksınız. Ayrıca okumaya başladıysanız bitirmeden rahatlamanız imkansız.

Hüsamettin Çalışkan 
12 Mar 19:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Agatha Christie klasiği...Yine her zamanki gibi çok güzel. Çok usta bir kurgu ve akıcı bir dedektif öyküsü. Rahatlamak istediğim de arandığım bir yazar..

Çocukluğumun yazarı. Yeniden okumak keyifliydi. O zamanlardaki heyecanın aynısını hissettim. Hele son 10 sayfayı, kimse bana dokunmasın; katili bulmak üzereyim, diye diye herkesi başımdan savarak okudum. Hafta sonlarında, derin okumaların arasında bir nebze soluklanmak için ideal yazarlardan. Gizem, heyecan, entrika seviyorsanız okuyun, derim.

suleyman gazıoğlu 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

cok güzel bir cinayet romanı kimse kitabın sonuna varmadan cinayetlerin kimin işledini bilemez ben beğendin...

Can 
10 May 10:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Trende gerçekleşen bir cinayetin tek görgü tanığı kadının çabaları ile katilin bulunmasını anlatan sürükleyici bir roman. Ben tarzı nedeniyle beğenmedim ama macera, polisiye, dedektiflik türü kitap sevenler okuyabilir.

Mert Özker 
01 Eyl 12:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap güzeldi, yani bir önceki okuduğum "Doğu Ekspresinde Cinayet" adlı kitabından daha akıcıydı, tek olumsuz tarafı bence her şeyin çok çabuk oluşu ya da bana öyle geliyor ama güzel kitap okuyun :)

Ayça 
13 Ağu 14:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Siradan bir günde her şeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır...
Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tanığı bir kadındır.

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Tuğçe 
28 Haz 11:36 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanoğlu denilen kahramanlıkla korkaklığın ilginç bir bileşimi."

16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 194)16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 194)
Didem 
 05 Oca 15:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Onun için yaşamda önemli olan zamanı kazanmak değil, iyi değerlendirmekti. "

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie
Yağmur SÖNMEZ 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

'Hayır!' dedi Miss Marple. 'Cinayet asla oyun değildir.'

16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 190)16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 190)
Seval Arslan 
03 Ağu 22:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevimli bir insan! Sürekli şımartılıp gezmeye çıkarılmak isteyen bir köpek gibi!"

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie
Yağmur SÖNMEZ 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

'Sorun insanoğlunun açgözlülüğü,' dedi Miss Marple. 'Bazı insanların. Bildiğin gibi çoğu kez her şeyi başlatan da budur. Başlangıçta ne cinayet, ne cinayet düşüncesi, ne de bu türden bir istek vardır. Bu gibi durumlarda her şeye yalnızca hırs,açgözlülük hakim olur; kişi hakkından fazlasını, daima daha fazlasını ister.'

16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 268)16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 268)
Yağmur SÖNMEZ 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kimi zaman bazılarının özel hünerlerine gerek duyulabilirdi...Ama bu biraz kendini beğenmişlik olmuyor muydu? Kendisi böyle bir durumda ne yapabilirdi ki? Birden aklına arkadaşının sözleri geldi:
Eskisi kadar genç değilsin...

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie