16.50 Treni

8,2/10  (64 Oy) · 
320 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.696 gösterim
Sıradan bir günde, herşeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır.
Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır.
Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. Zavallı kadının bir süre sonra cansız bedeni yere yığılır ve o anda tren hareket eder.
Bu düğümü çözebilecek tek kişi Jane Marple dan başkası değildir.
Ve belki de Elspeth e inanacak tek kişi... Çünkü ortada ne şüpheli, ne başka tanık, ne de ceset vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752104673
 • Orijinal Adı:
  4.50 From Paddington
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir Jane Marple romanı. Marple'ın arkadaşı Elspeth trenle evine giderken trenin yavaşladığı sırada karşısındaki trende bir cinayete şahit olur ama bayan Marple dışında ona kimse inanmaz. Jane fe yaşlı olduğundan bir tanıdığı olan hizmetçi Lucy'den yardım ister. Cesedin Rutherford malikanesi sınırlarında olduğundan şüphelenir. Ve Lucy gerçekten de bulur. Cesedin o binada yaşayan Crackenthorpe ailesi ile bir ilişkisi olduğundan şüphelenilir. Ayrıca malikanede cinayetler işlenmeye devam eder. Evin reisi ölmez iken oğulları ölmeye başlar. Katil yakınlarda ve hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba Scotland Yard'dan Dermot Craddock, Lucy ve Jane Marple bu olayı çözebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Yağmur SÖNMEZ 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine Agatha Christie yine kitabın sonuna kadar süren bir tempo. Trende işlenen bir cinayet sonrasında katilin kim olduğunu öğrenmeye çalıştığımız, bizi kitap boyunca farklı kişilere yönlendiren ve sonunda şaşırtan bir kurgu. Agatha Christie’nin zekice kurgulanmış, sürükleyici bu romanını okumanızı tavsiye ederim.

İzzet Ali 
13 Oca 05:24 · Kitabı okudu · 2 günde

Kurgusuyla baştan sona kadar meraktan çatlatan bir kitap. Okuyanı sürekli acaba katil bu mu diye düşünmeye itiyor. Olayları kesintiye uğratacak, okuyanı sıkacak hiçbir bölümü yok. Kesintisiz bir kurgusu var. Her şey titizlikle düşünüp örülmüş. Sonuc olarak da çok şaşıracaksınız. Ayrıca okumaya başladıysanız bitirmeden rahatlamanız imkansız.

Hüsamettin Çalışkan 
12 Mar 19:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Agatha Christie klasiği...Yine her zamanki gibi çok güzel. Çok usta bir kurgu ve akıcı bir dedektif öyküsü. Rahatlamak istediğim de arandığım bir yazar..

Çocukluğumun yazarı. Yeniden okumak keyifliydi. O zamanlardaki heyecanın aynısını hissettim. Hele son 10 sayfayı, kimse bana dokunmasın; katili bulmak üzereyim, diye diye herkesi başımdan savarak okudum. Hafta sonlarında, derin okumaların arasında bir nebze soluklanmak için ideal yazarlardan. Gizem, heyecan, entrika seviyorsanız okuyun, derim.

suleyman gazıoğlu 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

cok güzel bir cinayet romanı kimse kitabın sonuna varmadan cinayetlerin kimin işledini bilemez ben beğendin...

Can 
10 May 10:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Trende gerçekleşen bir cinayetin tek görgü tanığı kadının çabaları ile katilin bulunmasını anlatan sürükleyici bir roman. Ben tarzı nedeniyle beğenmedim ama macera, polisiye, dedektiflik türü kitap sevenler okuyabilir.

Agatha Christie'nin etkileyici kurgularından birisi. Bayan Marple'ın zekası, okuru yine hayran bırakıyor. Okumadıysanız, bu kitabı es geçmeyin derim.

Çetin Özdemir 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Agatha Christie nin okuduğum ilk romanıydı. Okuyucusunu sıkmayan, devamlı meraklandıran, farklı düşüncelere iten güzel kurgulanmış bir cinayet romanı. Son dakikaya kadar kati hakkında farklı düşüncelere iten ve finalde ters köşe yapan güzel bir kitap.

Çok heyecanlı bir Miss Marple macerası. Neredeyse hiç bir kanıt yokken bir cinayet nasıl çözüme kavuşturulur göstermiş bize sevgili Agatha Christie. Okurken bariz bir şekilde tahmin ettim dediğim karakteri katil yapmayarak biraz oynadı sanki. Fakat açıklama olarak hiç bir eksiği yok, cevapsız hiç bir soru kalmıyor geride. Uzun lafın kısası Agatha bir numara..

Kitaptan 4 Alıntı

Didem 
 05 Oca 15:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Onun için yaşamda önemli olan zamanı kazanmak değil, iyi değerlendirmekti. "

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie
Yağmur SÖNMEZ 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

'Hayır!' dedi Miss Marple. 'Cinayet asla oyun değildir.'

16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 190)16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 190)
Yağmur SÖNMEZ 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

'Sorun insanoğlunun açgözlülüğü,' dedi Miss Marple. 'Bazı insanların. Bildiğin gibi çoğu kez her şeyi başlatan da budur. Başlangıçta ne cinayet, ne cinayet düşüncesi, ne de bu türden bir istek vardır. Bu gibi durumlarda her şeye yalnızca hırs,açgözlülük hakim olur; kişi hakkından fazlasını, daima daha fazlasını ister.'

16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 268)16.50 Treni, Agatha Christie (Sayfa 268)
Yağmur SÖNMEZ 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kimi zaman bazılarının özel hünerlerine gerek duyulabilirdi...Ama bu biraz kendini beğenmişlik olmuyor muydu? Kendisi böyle bir durumda ne yapabilirdi ki? Birden aklına arkadaşının sözleri geldi:
Eskisi kadar genç değilsin...

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie