16. Yüzyılda İstanbul Kent, Saray, Günlük Yaşam

8,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
0 beğeni  · 
553 gösterim
16. Yüzyılda İstanbul, büyük ölçüde bilgilendirici, eğlendirici ve dünden bugüne karşılaştırma yapmaya elverişli "resim okuma"larla donatılmış bir kitap.

Metin And, İstanbul'a hayran bir İstanbullu. Genç yaşta ayrılıp kısa süreli ziyaretler için gelip gittiği bu kente onu en parlak yüzyılındaki haliyle anlatarak borcunu ödemiş. 16. Yüzyılda İstanbul, büyük ölçüde bilgilendirici, eğlendirici ve dünden bugüne karşılaştırma yapmaya elverişli "resim okuma"larla donatılmış bir kitap. Aslında yabancıların kalem ve fırçasıyla çizilmiş büyük bir İstanbul Panoraması. Bu panoramaya bakınca İstanbul'u "Kent - Saray - Günlük Yaşam" gibi kesitlere bölünmüş olarak görüyorsunuz. Her bölüm kendi karakterine uygun resimlerle, resimlerde görülenlere ilişkin açıklamalarla ele alınmış ve İstanbul "yemyeşil, huzur içinde, toplumsal yaşamı uyumlu" bir kent olarak yansıtılmış.

16. Yüzyılda İstanbul, bu büyük kenti tanımaya, sevmeye yardımcı olacak, merak ettiğimiz birçok soruyu cevaplandıracak, adı var kendisi yok ya da ancak izleri kalmış Bizans ve Osmanlı anıtlarını eski çizimleriyle tanımamızı sağlayacak, bugüne kalanların ise eskiden nasıl olduğunu gösterecek bir kılavuz, bir el kitabı aslında...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789750818325
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
 17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

16. Yüzyıl İstanbulu'nun her yönüne dair yazılmış güzel bir eser. Yabancı seyyahların seyahatnamelerinde yer verdiği bilgiler ışığında oluşturulan eserde; İstanbul'un nufüs yapısından sosyal hayatına, saray yaşamına, kadın olgusuna dair pek çok bilgi bulunuyor. Çoğusu henüz Türkçe'ye çevrilmemiş olan bu seyahatnamelerde yer alan bilgilere ulaşmak açısından da avantajlı bir kitap. Eğlenerek birçok şey öğrenilebilir bu eserden. İçerisinde bolca minyatürün bulunması ve Yapı Kredi'nin baskı kalitesi okuyucuyu kendine çekiyor. Keyifli okumalar.

Kitaptan 3 Alıntı

Şeyma Öztürk 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İngiltere Kraliçesi Elizabeth, kapitülasyonlarin yeniden verilmesi umuduyla Sultan III. Mehmed'e armağanlar göndermek istemişti. Ancak, bunların gönderilebildiği yıl olan 1599'da İngiliz elçisi Sir Edward Barton ölmüş bulunduğundan, armağanlar Sultan'a elçinin kâtibi Hery Lello tarafından sunulmuştu. Bu armağanların en ilginci, Thomas Dallam tarafından yapılan ve sarayda kurulması için yapıcısıyla birlikte gönderilen bir orgdu."

16. Yüzyılda İstanbul, Metin And (Sayfa 101 - Yapı Kredi Yayınları)16. Yüzyılda İstanbul, Metin And (Sayfa 101 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bayramlarda yapılan şenliklerde bu alanda (At Meydanı) kuzu çevirilir, halka dağıtılırdı. Şenliklerden sonra salınan kurt, tavşan, tilki, köpek, kuş gibi birçok canlı hayvanı halk neşeyle ve birbirini ite kaka yakalamaya çalışırdı."

16. Yüzyılda İstanbul, Metin And (Sayfa 57 - Yapı Kredi Yayınları)16. Yüzyılda İstanbul, Metin And (Sayfa 57 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Şeyhülislam Ebussud Efendi, Müslüman halk ile Müslüman olmayan halka uygulanan bu ayrımın yalnızca insanların giyeceği yiyeceklerle kalmayıp bir fetva ile hayvanlara da uygulandığını söyler. Örneğin, bir Müslüman'ın atıyla bir Yahudi'nin ya da bir Hıristiyan'ın atı aynı biçimde bezenemezdi. Çingenelerin at yetiştirmesi, at sahibi olmaları, ata binmeleri bile yasaklanmıştı. Bunlar ancak eşeğe biner, arabalarına eşek koşabilirlerdi."

16. Yüzyılda İstanbul, Metin And (Sayfa 43 - Yapı Kredi Yayınları)16. Yüzyılda İstanbul, Metin And (Sayfa 43 - Yapı Kredi Yayınları)