·
Okunma
·
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
1938 O'nun İçin
Baskı tarihi:
2 Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
438
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055622565
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yayın B
ATATÜRK, seni sevmek, tebcil etmek her ütk vatanseverinin milli ödevi, ve namus borcudur.
CELAL BAYAR Başvekil

Kadirbilen ve büyük evlâd yetiştiren milletimizin yüreğinde “ KEMAL ATATÜRK” adı sevgi ve hürmet içinde ebedi olarak yaşayacaktır.

İSMET İNÖNÜ
438 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
"Deniz kenarında doğdu, iki derya gibi gözle. Altın başaklar arasından fışkırdı, altın başak rengi saçlarla. Gözlerinin maviliklerinde bir hayat kaynağı vardı. Baktığını bağlardı kendine... O, kayalar kadar fakat kayalardan daha kuvvetli; O, denizler kadar fakat denizlerden daha engin; O, gökler kadar fakat göklerden daha yüksek; O, güneşler kadar fakat güneşlerden daha parlak Türk milletine baktı ve onu kendine bağladı. Kendi de ona bağlandı. O, öyle bir tılsımdı ki, herkesi teshir etti, şarkta parladı, garba ibret oldu...
Atam, sen kahramanlar kahramanısın... Ey kahramanlar kahramanı, delen ve ileri, daima ileri geçen, geçtiği yeri aydınlatan pozitif görüş... Asırları şahlandıran ve seneler sığdıran kuvvet... Sen ölmedin! Sen on yedi milyon kalp olarak bugün çarpıyorsun. Öyle bir kalp ki, on yedi milyondan sonrakilerde de hem artacak hem ilelebet çarpacaksın. Seni yine karşımızda, yanımızda, benliğimizde görüyor, hissediyor ve kalbinin kalbimizde çarptığını duyuyoruz. Şimdiye kadar senin maddi mevcudiyetin bizim mihrakımızda. Şimdiden sonra manevi varlığın bize ışık, bize hamle, bize kaynak, bize ebediyet verecek bir mihrab oldu. Açtığın yoldan ileri gideceğiz, daima ileri...
Muzeffer Güral "

Bu kitap, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından bir yıl sonra Fatih Halk Evi'nin çalışması olarak 1939'da " O'nun İçin Yazılanlar Söylenenler" adıyla yayınlanmıştır. Orijinaline hiç dokunulmadan "1938 O'nun İçin" adıyla tıpkı basımı yapılmıştır.
Kitapta İsmet İnönü, Celal Bayar, Nurullah Ataç, Orhan Seyfi Orhon gibi birçok tanıdık isimlerin Atatürk'ün ardından duydukları derin üzüntüye ve o dönem Atatürk'ün vefatıyla ortaya çıkan manzaralara tanıklık edeceksiniz.
438 sayfa boyunca acılara, hasrete, özleme, vefaya tanık olacaksınız.

" Atatürk öldü fakat yarattığı eser, Cumhuriyet ve İnkılap yaşadığı müddetçe, Türk milleti var oldukça, O Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu, Türk milletinin kurtarıcısı olarak yaşayacaktır. Hakikatte yattığı yer, Türk milletinin O'nun için aşk ve iftiharla dolu olan kahraman ve vefalı göğsüdür."

....
Atatürk öldü mü demiştim? Hayır, yanlış söyledim; Atatürk ölmedi, ebedi oldu!

İlk defa bir etkinliğe #34407909 katıldım ve bu güzel etkinlik için Hibernian teşekkür ederim. :)
Düşman siperlerine bakmak! Bu, hiç kolay değildi. Düşman ateşten göz açtırmazdı. O, göz açtırmayan ateşe gözlerini kırpmadan bakardı.

O'nu ben, ilk defa " Korku bilmeyen adam" olarak tanıdım.
Ve Türk tarihine, " Türk milletinin maddi ve manevi ölümlerden kurtaran adam" diye geçecektir.

O, medeniyet tarihine " Dünyanın en mühim bir parçasında yeni bir medeniyet kuran adam" diye geçecektir.

O, insanlık tarihine " Asırlarca ıstırap çeken insanları saadete kavuşturan adam" diye geçecektir.

O, askerlik tarihine " Yere serilmiş addedilen bir milletten yaman bir ordu çıkaran ve zaferler kazanan yenilmez kumandan" diye geçecektir.

O, siyaset ve idare tarihine " Bir saltanatın perişan enkazı üzerinde yepyeni ve muhteşem bir devlet kuran dahi devlet adamı" diye geçecektir.

O, inkılap tarihine " Türkiye'de ve şarkta geceyi gündüz, cehli ilim, geriliği yenilik, maziyi istikbal yapan emsalsiz müceddid, eşsiz inkıkapçı" diye geçecektir.
Her kim ki Atatürk'e iman ediyordu, bilmiş olsun ki, Atatürk ölmüştür. Her kim ki Türk milletine, Türk soyunun kudretine inanıyor, bilmiş olsun ki Türk milleti ölmeyecektir.

Bu milletin evladı olan aziz Atatürk de milletinin en ümitsiz, en bedbin bir anında dünyaya gelmedi mi?
Medeni insan, mektep sıralarında tahsil gören her insan, Ademoğlunun geçirdiği inkılapları bir anda hafızasında canlandırabilir.

Tarih hadiseleri seyrini takip ettikçe, devirleri devirlere bağladıkça bir evvelkinin harikuladeliği söner yahut bir ışık noktası halinde kalır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
1938 O'nun İçin
Baskı tarihi:
2 Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
438
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055622565
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yayın B
ATATÜRK, seni sevmek, tebcil etmek her ütk vatanseverinin milli ödevi, ve namus borcudur.
CELAL BAYAR Başvekil

Kadirbilen ve büyük evlâd yetiştiren milletimizin yüreğinde “ KEMAL ATATÜRK” adı sevgi ve hürmet içinde ebedi olarak yaşayacaktır.

İSMET İNÖNÜ

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Aykutcan GÜNGÖR
  • Hicret ‍

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0