Adı:
2001: Bir Uzay Destanı
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053755951
Kitabın türü:
Orijinal adı:
2001: A Space Odyssey
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
2001: Bir Uzay Destanı
2001: Bir Uzay Efsanesi
2001: Bir Uzay Destanı
“Aman Tanrım, yıldızlarla dolu!” 2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yeniden İthaki Yayınları’nda! Gizemli bir monolit, Ay’ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. Daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin Satürn’e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. Bu sinyalin kaynağını öğrenmek için Discovery yola çıkar. Discovery’nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar HAL 9000 de vardır. Fakat HAL’ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve Discovery’nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar. Arthur C. Clarke’ın Stanley Kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Kitabın yazılış süreci üzerine notlar ile…Kitaba ilham olan Gözcü ve Şafakta Karşılaşma öyküleri ile…Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick’in önsözüyle…
365 syf.
·4 günde·9/10
İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 19. kitap oldu. Arthur C. Clarke'ın okuduğum ilk kitabı, Çocukluğun Sonu'ydu. Oldukça beğenmiş ve birçok kişiye tavsiye etmiştim. Ancak bu kitap, sanırım beni Çocukluğun Sonu'ndan daha çok etkilemeyi başardı ve yine oldukça beğendiğim bir Clarke kitabı oldu.

Isaac Asimov ve Robert A. Heinlein ile birlikte bilimkurgunun üç büyük isminden biri olarak kabul ediliyor Arthur C. Clarke ve kitaplarında genellikle evren, uzay, uzaylılar, evrim, yapay zeka gibi konuları işliyor. Bilimkurguyu, bilim ve kurgunun birlikte ele alınması olarak basitçe tanımladığımızda, Arthur C. Clarke'ın %70 bilim, %30 kurgu üzerine eserler verdiğini açıkça ifade edebilirim. Arthur C. Clarke'ı ya da ilk kez bilimkurgu kitapları okumak isteyen okurların, bu basit tanımımı göz önünde bulundurarak tercih yapmalarını tavsiye ediyorum.

Kitabın temelleri, 1964 yılında ünlü yönetmen Stanley Kubrick'in Arthur C. Clarke'a "dillere destan bir bilimkurgu filmi" yapma isteği olup olmadığını bir mektupla sorması üzerine atılıyor. Mektuptan sonra bu efsane iki isim kafa kafaya veriyorlar ve hem huzurlarınızdaki kitaba hem de sinemaya uyarlanabilecek bir senaryoya imza atıyorlar. (Birbirine yakıştırdığınız iki arkadaşınızın sevgili olması gibi sevindirici bir durum bu. En azından benim için öyle.)

Filmi henüz izlemedim; ama kitabın konu olarak merkezinde yer alan flashback(geçmişe dönüş) durumunu göz önünde bulundurduğumda, filminin de oldukça güzel olduğunu tahmin edebiliyorum. Ancak kitaba dair küçük bir eleştiri yapmam gerekirse, kitapta bu tür bir flashback olgusuna yer verilmemesini tercih ederdim. Çünkü okurken kafamda hep bir film senaryosu canlandı ve kitabın sonunda nereye dönüleceğini tahmin etmek hiç de güç olmadı. Kitaba ilişkin yapabileceğim en büyük eleştiri, sonunun tahmin edilebilir olmasıydı.

Kitabın konusunun, biz insanlardan önce evrende zeki varlıkların yaşamış olup olmadığı veya bizden sonra evrende zeki varlıkların var olup olamayacağı sorularının cevabı üzerinde temellendiğini söyleyebilirim. Oldukça ilgi çekici bir konu. Gerçekten de şu anda evrenin herhangi bir yerinde bizim gibi zeki varlıkların yaşıyor olabileceği fikri veya bizden önce de bir takım zeki varlıkların evrende yaşamış olabileceği ihtimali yahut biz yok olduktan sonra başka zeki varlıkların evrene egemen olabileceği ihtimali kafa kurcalayan bir takım ihtimaller dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu cümle üzerine biraz kafanızın karıştığını tahmin edebiliyorum; ama yazar da okurun kafasını birçok yerde karıştırmayı ve cevapsız sorular bırakmayı tercih etmiş.

Arthur C. Clarke anladığım kadarıyla uzay, evren, evrim ve yapay zeka konularını oldukça seven ve önemseyen bir yazar. Bilimkurgu kitaplarında işlediği bu konularla bilime yön verdiğini söyleyebiliriz. Çünkü daha Ay'a ayak bile basılmadan önce bu kitap yazılmış ve basılmış. Yapay zeka konusunda da bilimsel olarak hala yazarın fikirlerine erişilemediğini söylersek yanlış söylemiş olmayız. Arthur C. Clarke'ın oldukça geniş bir perspektiften baktığı evrim konusu ise yazarın her iki kitabında da son derece gerçekçi ve bilimsel olarak işlenmiş. Mesela bu kitaptaki ilkel insanlar gayet açık bir şekilde "maymun adam" olarak nitelenmiş. Evrim konusuna ilgili olduğum için beni rahatsız etmedi; ama birçok okuru rahatsız edebilir.

Bilimkurgu ile ilk defa tanışmak niyetinde olanlar için ağır bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Fakat geçmişte birkaç bilimkurgu kitabı okuduysanız mutlaka Arthur C. Clarke ile tanışmalısınız. Yazarın kitaba dair sözleriyle yazıma son veriyorum:

"Lütfen unutmayın, bu yalnızca kurmaca bir eserdir. Gerçek, her zaman olduğu gibi, çok daha tuhaf olacaktır."
300 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Stanley Kubrick'in 2001: Bir Uzay Macerası adlı filmini izleyenler filmin çekildiği 60'lı yılları aşan çok ilginç bir görselliğe de sahip olduğunu hatırlıyordur. Kubrick'in başyapıtlarından olan bu filmin son kısımlarındaki görsellik, filmin insanlığın ilk dönemlerini anlattığı kısımlarından sonra uzay çağını anlattığı ve uzay gemilerini ya da makinelerini klasik müzik eşliğinde izlediğimiz kısıma kıyasla daha da etkileyici. Kitabı okurken filmi iyi ki izlemişim dedim, çünkü kitap boyunca anlatılan şeyleri hayal edebilmem benim için hiç kolay olmayacaktı, çünkü okurken sadece okuyorum ve hayal etmiyorum genel olarak.

Arthur C.Clarke'ın bilimkurgunun en önemli üç isminden birisi kabul edildiğini biliyorum. Bilimkurgu deyince bambaşka bir zaman ve dünyadaki insanların, toplumların hikâyelerini anlıyorsak eğer o galiba Ursula K. Le Guin'in tarzı oluyor. Arthur C. Clarke'ın tarzı böyle değil. Geçen hafta okuduğum Haldeman'ın Bitmeyen Savaş'ı bile çok daha okunabilir bir eser kanımca; en azından karakterler çok daha ilginç. Burada ise yazarın neredeyse tamamen bilime odaklandığını, kurguyu ise sadece anlatmak için kullandığını görüyoruz. Eğer bilimkurguda farklı ekoller varsa yazar herhalde en sert ekole ait olmalı; kitabın sonunda yer alan Gözcü ve Şafakta Karşılaşmalar adlı son iki hikâye benim bildiğim bilimkurgu tarzına daha yakın duruyor ve okunması daha kolay. Kitabın tamamı ise çok büyük oranda makinelerin çalışması, mekanizmaların işleyişi tarzında sürüyor ve böyle yaparak 50 sene önce yazılmış bir kitap olarak yazarın esas meselesinin mümkün olduğunca gerçekçi ve mümkün bir gelecek hayâl edip kurgulamak olduğunu görüyoruz. Fantastik boyutları tamamen dışlayarak yazar kitabın final bölümündeki en uç noktalarda bile mümkün olabilecek ve kitabın genel atmosferine, gerçekçi havasına uygun olan bir tarzla yazıyor ve hiç birşey bize uydurma ya da abartı hissi vermiyor. Tevfik Uyar ve arkadaşlarının Muhabbet Teorisi adlı internet programında birkaç haftadır bilimkurgu nedir, ne değildir tartışması sürüyor. Orada da sözü edildiği üzere bu gerçekçilik hissi kitabın en güçlü yanı. Kitabın klasik kabul edilmesindeki en güçlü yönlerden birisi bu olsa gerek; bu kadar sene önce ve daha Ay'a çıkılmamışken böylesi bir hayâl gücü... Bunun dışında karakter geliştirmek anlamında bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz eserin. Galiba bunu dert edinmiyor da ; ancak bu durum kitaba hiç bir şekilde zarar vermiyor.

"2001: Bir Uzay Macerası", Ay'da bir monolit keşfeden insanlığın kendi kökenlerini ya da uzaydaki diğer zeki canlıları bulma arayışını anlatıyor. Yaşı 3 milyon yıl olarak tahmin edilen bu monolit evreni dolaşan bir zeki uygarlığın gözcü ve kaşiflerinin bıraktığı izlerden birisi belki de. Hayatın gizemini uzayın, evrenin farklı yerlerine yaşam tohumları bırakan çok gelişmiş bir uygarlığın varlığında arayan kitap ve film bir şekilde Homeros'un Odysseia'sının kahramanı gibi varoluşunun özüne yani ülkesine, yuvasına dönmekte ter döken bir insanlık resmi koyuyor önümüze. Yazarın hayal gücünün zirve yaptığı son bölümde bir çok cevap buluyoruz. Ursula K. Le Guin'in Mülksüzler'de söylediği gibi, gerçek yolculuk geri dönüştür dercesine biz de geri dönüyoruz, dünyaya ve kitabı bir çok cevap ve çok daha fazla sayıda soruyla bitiriyoruz. Son iki öykü ise kitabın sert havasını yumuşatıyor ve finalini daha da güzelleştiriyor.

İlk defa bilimkurgu okuyacak olanlara bu kitabı önermiyorum. Bilimkurguyu çok sevenler için ise okunmaması imkânsız bir kitap 2001. Dört devam kitabı daha bulunuyor. Umarım İthaki onları da basar.
304 syf.
·6/10
Aslında uzayla ilgili şeyleri seven biri değilim ancak bilim kurgu okumak istiyordum ve bu kitap ilgimi çekti. Durgun bir kitaptı pek olay yaşanmadı, genel olarak uzay ve uzay gemisi hakkında bilgi içeriyordu ki beni sıktı. Giriş kitabı olduğu için mi durgundu bilmiyorum ama bende seriye devam etme isteği uyandırmadı. Yazarın çok güzel kurguladığı yerler vardı ancak genel olarak saçma ve sıkıcı buldum kitabı.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
1968 yılında yayınlanmış eser, 2001 yılına kadar teknolojiye dair olabilecek gelişmeleri hayal ederek kurgulanmış bir uzay macerası. Yazıldığı dönemin teknolojik şartları göz önünde bulundurulursa, inanılmaz bir hayal gücü ve zekanın ürünü olduğu kesin.
Roman yazıldığı sırada, henüz Ay'a ilk adım atılmamış ve dünyanın uzaydan fotoğrafı çekileli sadece 9 yıl olmuş. Ama bu adam interstelları (yıldızlararasını) hayal etmeyi ve okuyucuya da hayal ettirmeyi başarmış.
Teknolojinin 21. Yüzyılın başlarında gezegenler arası seyahat etmeye başlayacağımız kadar ilerleyeceğini düşünerek yazdığı bu "gelecek" romanı, bazı kesimler tarafından "çocukça bir hayal gücü işte. Clarke yanıldı." şeklinde eleştirilse de, üzerinde düşünmek lazım.
Clarke haklı olarak, 1969 yılında Ay'a insan gönderip onu yürütebilecek kadar gelişmiş olan teknolojinin, 50 sene sonra insanı uzayda koloniler kurup, jüpiter ve satürn gibi uzak gezegenlere götürebilecek kadar gelişmiş olacağını düşünmüştü. Bu hiç de çocukça bir düşünce olmasa gerek...
Hatta soru şu: "neden olmadı?" ...
304 syf.
·7/10
Ben okuduğum kitapta diyalog sevenlerden biriyim. Siz de benim gibi iseniz Arthur C. Clark pek de bize göre bir yazar değil, ama şöyle bir durum vardır ki Alt Kültür düşkünü, fantastik ve bilim kurgu okuyucusu ve takipçisiyseniz Clark okumamızın gerekli olduğu bir yazardır. Ama bilimsel anlatımı ve dili diyalog seven birine ağır gelebilir. Kitap benim için ‘beğendim’ demesi zor bir kitaptır, çok inişli çıkışlıdır, heveslenir sonra tempo düşüşünden sıkılabilirsiniz. Bu sıkkınlıktan şöyle kurtulabilirsiniz ya da tesseli edebilirsiniz, unutmayın dostlar bu kitap 1968 yazımı, daha o zamanlar Aya ayak basmamıştık! Devamı için;
https://ozanlarinoykuleri.com/...-ve-film-incelemesi/
299 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitaba ne ara başladım ne ara sonuna geldim anlamadım. Cidden. Evet, tüm zamanların en iyi bilimkurgu eseri olduğuna dair yorumlara defalarca denk geldim. Fakat kurgusunun beni bu kadar çabuk içine alabileceğini tahmin etmiyordum.

Şaheserin yazım süreci de kurgusu kadar etkileyici. Zamanının en başarılı yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick ve yine Kubrick tarafından dünyanın en iyi bilimkurgu yazarı olarak nitelendirilen Arthur C. Clarke işbirliğinde; film ve kitap olaral detaylandırılmış bir projenin ürünü 2001: Bir Uzay Destanı. Kitap da film de alanının en başarılı örneklerinden oldular.

Yazıldığı zamanı ve o zamanki teknolojik gelişmeleri ve Clarke'ın kitabı o gelişmeler üzerinden şekillendirerek yazdığını da göz önünde bulundurursak; eserin bir kez daha ağzımızı açık bırakması olasıdır elbette.

Uzay ve sonsuzluğu hakkında bir çok kitap okudum, oyun oynadım ve film izledim. Fakat uzayın devasalığı ve bu devasa uzay içinde yapayalnız kalmanın karşıya bu kadar iyi geçirildiğini hatırlamıyorum.

Ayrıca İthaki Yayınları'nın Bilimkurgu Klasikleri olarak bu gibi tüm eserleri bir araya toplamalarını takdir ediyorum. Çok faydalı ve her okurun kitaplığında bulunması gereken eserler aynı zamanda üzerinden en çok geçilmiş en detaylı baskılar. Öyle ki, Clarke ve Kubrick'in 2001: Bir Uzay Destanı hikayesini oluşturmadan önce esinlendikleri iki öykü de kitabın sonunda bizlere veriliyor.

Bilimkurgu sevseniz de sevmeseniz de bu mükemmel kurguyu tatmalısınız benim fikrimi sorarsanız. Harika sona adım adım yaklaşırken tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceksiniz.
304 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Başından sonuna kadar sürükleyici bir kitaptı. Bir bölümü bitirdikten sonra diğer bölümü merak ettiğinizde, kitabı nasıl bitirdim diye düşünebilirsiniz.
304 syf.
1960'lı yıllarda yapılmış olan filmini de izlemiş biri olarak kitabını bu kadar geç okuduğum için vallahi vakit kaybetmiş gibi düşünüyorum. Her şeyden önce bilim kurgu tarihinin en muazzam örneği olabilecek bir kitap. Hem yazıldığı dönemin bilimsel keşifleriyle eş zamanlı hikayeler yazan clarke'ın yönetmen ile uzun süre fikir alışverişinde bulunması hem de filmi ile bu kadar farklılık göstermesi kitabı eser haline getiriyor. Solucan deliği kavramını bir romanda bu kadar ustalıkla tasvir etmek her yazarın yapabileceği bir iş değil hele ki bizim nesil için oldukça tırt olarak anlatılan bir konuyu astronomi bilimi içerisinde anlatabilmek hiç az iş değil. Hele ki neredeyse uzay astronomi içeren bütün bilim kurgu materyallerinde olduğu gibi ' dünyadaki yaşamın uzayın derinlerinde gelişmiş bir ırk tarafından başlatılması' şeklindeki klişeyi de muhtemelen ilk kullanan ve dolayısıyla ortaya çıkaran kitap oluşu da apayrı bir özelliği zira dini metinlerde bile aynı şeylerden bahsediliyor ve günümüz bilim kurgu filmlerinde yada romanlarında artık eskitilmiş klişeleşmiş bir başlangıç hikayesi oldu bu. Kitabı okurken önce ay üssüne daha sonra arada büyük bir boşluk ile Uzay seyahatin in ine düşüş sebebini merak edemeden konuyu kaçırmamayı da başarabiliyorsunuz çünkü okuyucunun algısını çok güzel yönetiyor kitap ilk defa henüz 50 mb depolama alanına sahip kısıtlı teknoloji ürünü olan bilgisayar teknolojisini çok ta büyük bir öngür sayamayacağım şekilde bir bilim kurgu da süper bilgisayar ismiyle kullanmak ve bu kavramı ortaya çıkarmak güzel hamle i. Ya da ben filmi de bildiğim için paralel gidebildim bilmiyorum ama sonuç olarak çok beğendim hemen gidip ikinci kitaba başlıyorum bu kitabı okumayı düşünen ya da sadece bilim kurgu seven varsa kaçırmasın hemen okuyun bilim kurgu konusunda kült bir kitap çünkü.
304 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Uzay Efsanesi serisinin ilk romanı. Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Heywood Floyd meşhur bir uzay araştırmacısıdır ve bir sıkıntıdan dolayı aniden Ay'a gitmesi gerekir. Ay'da araştırmacılar çok garip bir şey bulmuştur. Ve sonrasında David Bowman ile Frank Poole adında iki bilim adamı, 3 adet dondurulmuş bilim adamı ile beraber Discovery uzay gemisi ile Satürn'e doğru yola çıkarlar. Kendilerine meşhur bir bilgisayar olan süper zeki HAL eşlik etmektedir. Ancak HAL bir süre sonra kontrolden çıkar. Poole ölür ama Bowman geçinin kontrolünü ele geçirmeyi başarır. Floyd ile görüşür ve gerçeği öğrenir. Ay'da bulunan taş milyonlarca yıl önce insanlığı kurtaran ve dünya dışı medeniyete ait bir taştır ve Satürn'ün bir uydusundan emir aldığı düşünülmektedir. Bownan bu uyduya gidecek ve incelemede bulunacaktır. Bunu zor da olsa başarır ve uyduya yaklaşır. I taşa benzer bir yapı vardır. İçine girer ve tüm hayatı değişir. Acaba dünyaya dönebilecek midir? Boyut mu atlamıştır? Bowman'ı ne gibi sürprizler beklemektedir? Soluksuz okunan bir roman. Ayrıca kitabın sonuna da iki adet kısa hikaye eklemişler. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
304 syf.
·9/10
Bilimkurgu'nun en iyi 2 isminden biri bence C.Clarke. Bu kitapta bambaşka dünyalara gittim diyebilirim. Özellikle sonu çok ilginçti. İthaki'nin serinin devamını çıkartmasını heyecanla bekliyorum. Ayrıca filmini izlemeyenler de mutlaka izlesin. O zaman kitap bir şölene dönüşür anlamadığınız yerleri anlarsınız. Film biraz sıkıcı gelebilir çünkü konuşma çok az ama güzel bir film.
304 syf.
Herşey gizemli bir monolitin ortaya çıkmasıyla ve bildiğimiz insanın varoluş hikayesiyle başlıyor.
Kitabın ilk ortaya çıktığı tarihe bakarak yakın bir gelecek düşünülerek kurgulanmış olsa da Arthur C. Clarke'ın zamanının ne kadar ötesinde bir yazar olduğunu görüyoruz.
Bir bilim-kurgu kitabı olarak yazarın dili oldukça akıcı. Güneş sistemi, evren, yapay zeka gibi konularda verdiği bilgiler oldukça faydalı ve etkileyici. Varoluş, insanlık ve uzay gibi konularda da kurgunun içine koyduğu tezleriyle bir felsefesi de var kitabın kesinlikle.
Kitabın sonuna koyulan 2 ayrı hikaye de oldukça düşündürücü ve bir çok kitaba ve filme ilham kaynağı olduğu açık.
"İletişim yöntemleri daha mükemmel hale geldikçe, içeriği daha önemsiz, bayağı ve can sıkıcı gibi görünüyordu."
Aklı gördüğü harika şeylerle uyuşmuş değildi, mantığı ona neredeyse her şeye kadir ve her şeyi kontrol eden bir zekanın koruması altında olduğunu söylüyordu.
"Bütün dünya patlayabilecekken, nasıl mutlu bir doğum günü geçirebilirsin?"
Arthur C. Clarke
Sayfa 16 - Stanley Kubrick'in 36. doğum gününde bir kart

Kitabın basım bilgileri

Adı:
2001: Bir Uzay Destanı
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053755951
Kitabın türü:
Orijinal adı:
2001: A Space Odyssey
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
2001: Bir Uzay Destanı
2001: Bir Uzay Efsanesi
2001: Bir Uzay Destanı
“Aman Tanrım, yıldızlarla dolu!” 2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yeniden İthaki Yayınları’nda! Gizemli bir monolit, Ay’ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. Daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin Satürn’e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. Bu sinyalin kaynağını öğrenmek için Discovery yola çıkar. Discovery’nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar HAL 9000 de vardır. Fakat HAL’ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve Discovery’nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar. Arthur C. Clarke’ın Stanley Kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Kitabın yazılış süreci üzerine notlar ile…Kitaba ilham olan Gözcü ve Şafakta Karşılaşma öyküleri ile…Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick’in önsözüyle…

Kitabı okuyanlar 281 okur

  • Neval Öz
  • FATMA GÜLŞEN KAYA
  • Ali Eren Esen
  • Ali
  • Barış Can
  • Uğur Çevik
  • Avernus
  • sıla
  • Kadir Utku Yarışan
  • Çağla öztaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.5
14-17 Yaş
%1.5
18-24 Yaş
%16.4
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%13.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.9
Erkek
%74.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.9 (30)
9
%35 (48)
8
%21.2 (29)
7
%9.5 (13)
6
%3.6 (5)
5
%1.5 (2)
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%0