2001: Bir Uzay Efsanesi

8,8/10  (12 Oy) · 
38 okunma  · 
10 beğeni  · 
812 gösterim
“Aman Tanrım, yıldızlarla dolu!” 2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yeniden İthaki Yayınları’nda! Gizemli bir monolit, Ay’ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. Daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin Satürn’e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. Bu sinyalin kaynağını öğrenmek için Discovery yola çıkar. Discovery’nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar HAL 9000 de vardır. Fakat HAL’ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve Discovery’nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar. Arthur C. Clarke’ın Stanley Kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Kitabın yazılış süreci üzerine notlar ile…Kitaba ilham olan Gözcü ve Şafakta Karşılaşma öyküleri ile…Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick’in önsözüyle…
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9786053755951
 • Orijinal Adı:
  2001: A Space Odyssey
 • Çeviri:
  Oya İşeri
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aslında uzayla ilgili şeyleri seven biri değilim ancak bilim kurgu okumak istiyordum ve bu kitap ilgimi çekti. Durgun bir kitaptı pek olay yaşanmadı, genel olarak uzay ve uzay gemisi hakkında bilgi içeriyordu ki beni sıktı. Giriş kitabı olduğu için mi durgundu bilmiyorum ama bende seriye devam etme isteği uyandırmadı. Yazarın çok güzel kurguladığı yerler vardı ancak genel olarak saçma ve sıkıcı buldum kitabı.

Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzay Efsanesi serisinin ilk romanı. Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Heywood Floyd meşhur bir uzay araştırmacısıdır ve bir sıkıntıdan dolayı aniden Ay'a gitmesi gerekir. Ay'da araştırmacılar çok garip bir şey bulmuştur. Ve sonrasında David Bowman ile Frank Poole adında iki bilim adamı, 3 adet dondurulmuş bilim adamı ile beraber Discovery uzay gemisi ile Satürn'e doğru yola çıkarlar. Kendilerine meşhur bir bilgisayar olan süper zeki HAL eşlik etmektedir. Ancak HAL bir süre sonra kontrolden çıkar. Poole ölür ama Bowman geçinin kontrolünü ele geçirmeyi başarır. Floyd ile görüşür ve gerçeği öğrenir. Ay'da bulunan taş milyonlarca yıl önce insanlığı kurtaran ve dünya dışı medeniyete ait bir taştır ve Satürn'ün bir uydusundan emir aldığı düşünülmektedir. Bownan bu uyduya gidecek ve incelemede bulunacaktır. Bunu zor da olsa başarır ve uyduya yaklaşır. I taşa benzer bir yapı vardır. İçine girer ve tüm hayatı değişir. Acaba dünyaya dönebilecek midir? Boyut mu atlamıştır? Bowman'ı ne gibi sürprizler beklemektedir? Soluksuz okunan bir roman. Ayrıca kitabın sonuna da iki adet kısa hikaye eklemişler. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Cavanşir Gadimov 
13 Oca 23:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş bir uzay ve bilim kurgu romanı. Ama aynı zamanda insanounun serüvenini anlatıyor. Mağaradan çıkıp uzayın derinliklerine kadar devam eden bir yolculuk ve macare. 1968'de bir bilim kurgu romanı olarak uzay konusundaki gelişmeleri çok öncesinden iyi tahmin eden bir yazar. O kadar ki yazdığı şeylerin bir çoğu gerçekleşti. Her ne kadar kitabın ana fikri olan insanın evrimi konusuna katılmasam da şimdiye kadar okuduğum en iyi uzay konulu bilim kurgu, hatta bana göre en iyisi..
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...bir-uzay-destan.html

Burak Erdoğdu 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Arthur C.Clarke'dan bilim ve edebiyatın ahenkli raksı... Zihin açıcı bir üslupla ustaca kaleme alınmış zamanın ötesinde bir eser. 20. yüzyılın ortalarından iki yüz yıl sonrasına selam çakan bir başyapıt. İnsan türünün evrende işgal ettiği yerin önemsizliğine dair naif, ustaca işlenmiş ve oldukça gerçekçi bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Murat Ç 
 01 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uzay
Iapetus’un Gözü ufak bir toz zerresinden kurtulmak istiyormuş gibi açılıp kapandı. David Bowman dokuz yüz milyon mil uzaklıkta ve doksan dakika gelecekte bekleyen Görev Kontrol’dekilerin asla unutamayacakları son birkaç kelime söyleyebildi ancak...

“Bu şey boş... Sonsuza dek sürüyor ve... Aaa, Aman Tanrım, bu yıldızlarla dolu!”

2001: Bir Uzay Efsanesi, Arthur C. Clarke (Sayfa 143)2001: Bir Uzay Efsanesi, Arthur C. Clarke (Sayfa 143)

Onlarınki bizim hayal bile edemeyeceğimiz bir yalnızlık, sonsuzluğa bakıp da orada düşüncelerini paylaşacağı hiç kimseyi bulamayan tanrıların yalnızlığıydı.

2001: Bir Uzay Efsanesi, Arthur C. Clarke2001: Bir Uzay Efsanesi, Arthur C. Clarke