·
Okunma
·
Beğeni
·
1.864
Gösterim
Adı:
2054: Çıkış Yok
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752117068
Kitabın türü:
Çeviri:
Özgecan Kunt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı.

Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Gerçeği ararken kime güvenebilir? Yakalayan, ürperten ve fazlasıyla gerçek. Elden bırakılamayacak bir macera romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
368 syf.
·1 günde
2031 'de İngiltere'de Avrupa'da kredi krizi, ekonomik çöküş ve Birleşik Krallık AB 'den çekilip sınırları kapatmasıyla ülkede barış yanlışı yapılan gösteriler protestolar yerine gerilim ve öfke getirmesiyle ilk önce cep telefonları 21 yaş altındakiler için yasaklanıyor.

O dönemin başkan yardımcısı olan William Adam M. Armstrong acımasızlığı ile nâm salmış,DKT(devlet karşıtı teröristler) ve çetelere baskınlar düzenlemiştir. Ancak eşi ise Sivil Hürriyet yanlışı bir avukattır. Bu iki karşıt görüşlü eşin evli olması bana bir garip geldi desem yalan söylemiş olmam. Bu distopik seride hayli kafamı karıştıran şeyler mevcut her neyse; huriyet yanlısı avukatımız "Özgür Birleşik Krallık Partisi" olarak kampanya başlatır ve bu iki zıt karakterin birbirlerine olan güçleri karşında bir koalisyon kurulur.

William Adam M. Armstrong tarafindan yeni başlatılan Hukuk ve Düzen Hareketi var, bu da Hudalar'ı nereden ortaya çıktığını bize gösteriyor. Şiddete ve sivil itaatsizliğe sıfır tolerans, kanuna karşı gelenlere sert cezalar. Diğer tarafta gençlerin, gösterici öğrencilerin, çetelerin rehabilite edilmeleri gerektiğini savunan görüş var. Yaptıklarının onların suçu olmadığı ileri sürülüyordu. Bu geldikleri yere, nasıl yetiştirildiklerine bağlıydı, kötülüğe maruz kalmış olabilirlerdi. İnsan olarak anlayışı ve saygıyı hak ediyorlardı, yani yardımı, cezayı değil bu yüzden Beyindeki anılarla ilgili Otizm ve buna benzer hastalıklarla ilgili insanlara yardım etmek için çalışırlarken, (biraz da kazayla) bir uygulamanın kişinin anılarını sildiği sonucuna ulaştılar. Ve buna da "Programlama" adını verdiler. Bu da Koalisyon hükümeti için mükemmel çözüm oluyor. Suçluları sertçe cezalandırmak yerine onlara temiz bir program verilebilindi.

2054'ün İngiltere'sinde ise on altı yaşındaki Kyla 'da onlardan biri. Kitap boyunca aklımda tek soru dolaştı durdu. Acaba Kyla geçmişte ne yaptı da programlanmak durumunda kaldı? Ve bu merak kitabın sonuna kadar götürüyor insanı. Kitabın ilk yarısında Kyla'nın 9 aylık bir programlama sürecinden sonra hastaneden çıkıp yeni bir aileye dahil oluşu ve adapte olmasıyla başlıyor. Kızımız her taraftan izleniyor ve onu izleyenler hükümete her adımının raporunu vermekte. Sürekli testlere tabii tutuluyor. 6 ay kalması gerektiği hastanede sırf kâbusları yüzünden 9 ay kalıyor ki Kyla belkide daha fazla kaldığını bile düşünüyor.

Hastanenin okulunda Kyla'ya ve onun gibilere programlamakla ilgili temel bilgileri öğretmişler, hepsinin -hafızalarınızı ve kişiliklerini silen- programlanma cezasına çarptırılmış ve yeni bir başlangıç yapabilecek suçlular olduklarını, programlanmalarının yirmi birinci yılında çıkarılıncaya kadar her şeyin iyi işlediğinden emin olmaya yarayan Levo'ları var. Yani programlanma onun gibiler için ikinci bir şanstır.

Levo ise seride;beyne cerrahi müdahaleyle implante edilmiş bir çip sayesinde iletişim sağlayarak duyguları okuyor. Çok düşerse beyne giden kan akışını ani bir şekilde kesecek şekilde basıncı düşürüyor, böylece bilinç kaybı oluyor; daha da düşerse akış kalıcı olarak kesiliyor, bu da krizlere ve ölüme neden oluyor. Ama ya seviye etkilenmezse?

Kyla sürekli gördüğü kabuslar ve fısıltılardan bir nebze uzaklaşabilmek için koruyucu ailesine okula gitmek için ısrar eder. Sonrasında okula başlayıp Ben ile tanışıyor ve zamanla aralarında sevimli denebilecek bir aşk başlıyor. Bu masum aşk hikayesi.Tüm bunlar anlatılırken kitap biraz yavaş ilerliyor. Dili akıcı olmasına rağmen konu ağır akıyor. Ancak ikinci yarıdan itibaren tam aksi bir durum oluşuyor ve kitap inanılmaz heyecanlı bir hale dönüşüyor. 

Kyla diğer programlanmış çocuklardan farklı ama neden? Nedenini kitap ilerledikçe görüyoruz ve yazar kitabın sonunda vurucu darbeyi yapıyor.

2031 yılındaki William Adam M. Armstrong 'un Kyla ile arasındaki bağlantısı kim?

Kyla 'nın üvey babasının DTK yanlısı kafa karıştırıcı konuşmaları neden onu korkutuyor?

Üvey ablası Amy neden kendi isteği ile proglamlanmak istedi?

Kyla Davis 'e tıpa tıp benzeyen, kayıp kişiler listesindeki Lucy Connor aslında kim?

Kyla bu aileye uyum sağlayamazsa annesi neden onun son şansı olduğunu söyledi?

Huda 'ların proglamladıkları kişiler sadece devlete karşı gelen suçlularsa, bir anda ortadan kaybolan kişiler şu an nerede?

Levoları olanlar ya proglamlanmamış insanların düşündüğü gibi devletin casuslarıysa?

Sizlere böyle uzun bir soru listesi hazırlayabilirim. Okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap kesinlikle. Hatta seridir. Birazdan ikincisine başlayacağım. Keyifli okumalar.
368 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Ben bu kitabı tesadüfen gördüm. Ve ilgimi çekti. Okuduktan sonra bırakamadım olayların akışı bence iyi. . Okuduğunuzda seveceğinizi düşünüyorum. Suçlu olanların hapse atılmak yerine hafızalarını silme yöntemi bulundu. Ve onun kişiliği yok edildi, o programlandı. Hükümet hafızasını sildi.artık o başka biriydi. Ve bulunduğu hastanedeki parogramlanmışlarla gideceği ailesini bekliyordu. Hastanedeki her şey aklında, yerlerini ezberlemiş ve çok iyi resim çiziyordu. Tek söyleyebileceğim şey "o diğerlerinden farklıydı."
368 syf.
·3 günde·8/10 puan
Yıl 2054; Ülke Huda adı verilen insanlar tarafından yönetiliyor. Direnişlere karşı hiç bir tolerans gösterilmiyor. teröristler 16 yaşından büyükse idam ediliyor. küçükse de programlanarak ikinci bir şans elde ediliyor ve yeni bir ailenin yanına veriliyor. Geçmişleri, anıları, hafızaları tamamen siliniyor. Kollarına ise Levo denen mutluluk seviyesini ölçen bir alet bağlanıyor ve bu sayede şiddetten ve kötü düşüncelerden uzak tutulmaları sağlanıyor.

Kitapta ana karakterimiz 16 yaşındaki Kyla. O bir programlanmış. Fakat Kayla da yolunda gitmeyen bir şeyler ortaya çıkıyor ve olaylar başlıyor. .
.
Öncelikle kitap distopya türünde bir genç yetişkin romanı. Slated üçlemesinin ilk kitabı. Konusuna bakacak olursak; bana göre gayet özgün bir konuya sahipti. Kurgu güzel işlenmişti.Programlama, Hudalar, Levo, levonun çalışma sistemi başarılı, farklı kılan detaylardı. Vıcık vıcık aşk olaylarının, üçgenlerin, beşgenlerin olmaması da benim açımdan güzeldi.
Bana göre serilerde en önemli kitap ilk kitap. Özellikle üçlemelerde ilk kitap beni seriye bağlamazsa devam edemiyorum.
O yüzden başarılı bir ilk kitap diyebilirim. Konuya kısa sürede adapte oluyorsunuz ve merak ediyorsunuz.
Kitapta canımı sıkan tek şey; şimdiki zaman kullanılarak yazılmasıydı. - yor eki resmen beni yordu. İlk 50-60 sayfayı dile alışmaya çalışarak geçirdim. Hatta bir ara bırakmayı dahi düşündüm ama merakıma yenik düştüğüm için devam ettim. İyi ki de etmişim. Ardından 2. kitaba da başladım. uzun zamandır arka arkaya seri kitap okumuyordum.
Genç yetişkin distopya okumayı sevenler severek okuyacaktır. :)
.
368 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Kyla adında bir çocuk, zamanında suç işlediği için programlanmış ve bileğine Levo adında bir alet konulmuştur. Bu alet duygu patlaması olduğunda uyarı vermektedir ve seviye üçün altına inerse kişiye zarar vermektedir. Kyla, bir aile tarafından evlat edinilir. Annesi, zamanında babası yüzünden büyük itibar gören biridir ve ablası Amy de onun gibidir. Okula gitmeye başlayan Kyla, resime büyük yeteneği olduğunu farkeder ve bu arada Amy'nin erkek arkadaşı Jazz, Mac, Ben ile tanışır. Ben ile çok iyi arkadaş olur ancak bu arada okulda Phoebe ve bir kaç çocuk kaybolur. Huda denilen polisler ve teröristler arasında bu programlanmış insanlar yüzünden sürekli çatışma çıkar. Ayrıca Kyla, gerçekte farklı biri olduğunu Mac ve gizli yollarıyla öğrenir. Bu arada Ben elindeki Levo'yu çıkarmaya çalışır ve ortadan kaybolur. Dr. Lysander, öğretmen Hatten, okuldaki bayan Ali ve daha pek çok insan Kyla'yı sıkıştırır. Kyla sinirlendiği zaman Levo tepki vermemektedir. Acaba ona kim neden yardım etmiştir? Bundan sonra ne olacaktır? Kyla Ben'i bulabilecek midir? Annesi mi yoksa babası mı güvenilirdir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
368 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Uzun zamandır bu seriye başlamak istiyordum ve daha fazla ertelemediğim için bir yandanda mutlu oldum. Okurken nedendir bilmem ama konu olarak hiç benzememesine rağmen bana Evrenin Ötesi üçlemesini anımsattı. Daha önce hep polisiye okumayı çok sevdiğimi söylemiştim fakat bilim-kurgu kitaplarının yeri benim için apayrı. Bu yüzden çok severek ve beğenerek, yani okuduğuma hiç pişman olmadan bir solukta okudum. Tabiki bundan maratonunda büyük katkıları var.

Daha fazla uzatmadan hemen konusuna geçerek neden bu kadar beğendiğimi anlatmaya başlıyorum.
Kyla hastanedeki tedavisinin bitimi ile ailesi ile yaşamaya başlar. Başta yetişkinler ile anlaşmazlıklar yaşasada yeni hayatına - ikinci şansına çabuk ayak uydurur. İkinci şans, çünkü Kyla hafızası silinmiş bir suçludur. Kanunlara göre 16 yaş altı suçlular bu yöntem ile topluma geri kazandırılıyor. Tedavinin sonunda gönüllü ailelere evlatlık veriliyorlar ve bir bilekliğin aracılığı ile takip ediliyorlar. Kendisinin diğerlerine göre farklı olduğunu sezen Kyla başlarda kendini yalnız hisseder. Ben ile tanışması ile mutlu bir dönem geçirir. Lakin geçmişine dair görüleri peşini bırakmaz.
Kyla geçmişine dair neler hatırlıyor?
Neden ve nasıl hatırlıyor?
Kyla acaba diğerlerine göre gerçekten farklı mı?
Yoksa kendini yalnız hissettiği kadar yalnız değilmi?
Ben yanlışlıkla 2. kitabı direkt almışım. 1. kitaptan haberim yokmuş meğerse... Konusu güzel, fakat dediğim gibi, 2. kitaptan başlamışım.
368 syf.
·4 günde·Puan vermedi
2054'ü ilk gördüğümde kapağına bayılmış sonra arka kapağını okuduğumda aklımdan bu kitabı okumalıyım diye düşünmüştüm. İçimde büyük bir merak uyandırmıştı.
2054'ün İngiltere'sinde hükümet suçlu işleyen, çevresine zararlı olan gençlere ikinci bir şans vermek adına bir programlama geliştiriyor. Bu programlama 16 yaşından küçük çocuklara uygulanabiliyor ve Kyla da onlardan biri. Kitap akıcı bi kitap. Ama ben pek adapte olamadım. Yazarın şimdiki zaman kipleri beni çok zorladı. Onun haricinde distopya türü sevenler severek okuyabilirler.

#OKUDUMBİTTİ
#ALINTI

Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı.

Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Gerçeği ararken kime güvenebilir? Yakalayan, ürperten ve fazlasıyla gerçek. Elden bırakılamayacak bir macera romanı.
368 syf.
·Puan vermedi
Distopya türünün güzel örneklerindendi. Kyla'yı ve kendini arayışını çok sevdim. Güzel ve iyi kurgulanmış bir kitaptı, sıkılmadan ve merakla okudum.
368 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bazen söylemek istediğiniz çok şey olduğu halde doğru kelimeleri bulamazsınız ya işte tam da böyle bir kitap 2054 Çıkış Yok.Müthişti.Heyecanla sonunun gelmesini beklediğim nadir kitaplardan biriydi.
368 syf.
·13 günde·4/10 puan
Arkadaşlar distopya konusunda artık uzman bir göze sahip olduğumu düşünüyorum ve net olarak diyebileceğim şey bu kitap kocaman bir klişe balonu. Öncelikle daha önce yazılmış pek çok yabancı distopya örneklerine çok benzer şeyler var. Neler mi? Gelin bir sayalım:

-Belli bir yaşın üstündeki insanların öldürülmesi
-Gençlerin programlanmaya çalışılması
-Gençlerden birinin "uyumsuz" çıkması :) Evet aynen.
-Gençlerin başka ailelerin yanına verilmesi
-Söz konusu uyumsuz gencin aslında kim olduğunu ve kimliğini arayışı vs.

Herhangi bir altmetin var mı? Yok. Verdiği mesaj: "Gençler özgürlüğünüzün kıymetini bilin." bu kadar. Hatta kitabın kapağına "Sinirlenmek herkesin hakkı" diye bir patlangaç koysalar yeridir. Yani en az 50-60 tane distopya türünde kitap okuyan bir okur şu kitabı elinin tersiyle iter rafa bile koymaz.

Kim neden beğenmiş zerre kadar anlamadım. Kitabın tek artısı sulu zırtlak ergen aşk üçgenleri yoktu. Onun dışında yaratıcılık konusunda tamamen dibe vurmuş. Açlık Oyunlarından şunu alalım, Maze Runner'dan bunu alalım, Uyumsuz'dan da şuraları alalım. İçine biraz bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeylerden serpiştirelim hoooop olsun sana 2054.

Şurada 3-5 kitap okuyup kendini kitap gurmesi sanan çoluk çocuk yer bunu da hakkıyla kitap okuyan insanlara yediremezsiniz. Gerçekten doğru düzgün ve özgün distopya eserler okumak istiyorsanız:

(bkz: Distopya Alanında Best Of Listem)

Şu listeme bir göz atın.
"Bu kadar memnun görünme kendinden. Senin tarafmdan ya da seninle ilgili herhangi biri tarafmdan bir daha hiçbir zaman rahatsız edilmek istemiyorum. Bu yeterince açık mı?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
2054: Çıkış Yok
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752117068
Kitabın türü:
Çeviri:
Özgecan Kunt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı.

Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Gerçeği ararken kime güvenebilir? Yakalayan, ürperten ve fazlasıyla gerçek. Elden bırakılamayacak bir macera romanı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 113 okur

  • Roni
  • Luna
  • Bennaelif
  • Rabia Hilal
  • Ezgi Alabaş
  • Burcu Yıldırım
  • yusuf simsek
  • bookghost...
  • Ömer SABAH
  • Habibe Duman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.9
13-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%41.2
25-34 Yaş
%17.6
35-44 Yaş
%17.6
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71
Erkek
%29

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (16)
9
%15.9 (7)
8
%11.4 (5)
7
%18.2 (8)
6
%9.1 (4)
5
%2.3 (1)
4
%2.3 (1)
3
%4.5 (2)
2
%0
1
%0