2061: Uzay Efsanesi 3

8,8/10  (4 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
433 gösterim
2061'de;Siyah tektaşın gizemi devam ediyor.Daha önceki iki araştırma uçuşunun kahramanı Heywood Floyd; Dave Bowman ve 'Bağımsız" bilgisayar Hal'la bir kez daha karşılaşıyor. Ve bilinmeyen bir uygarlığın gücü, insanın evrenin gelişiminde bir rol üstlenmesine karar veriyor.Arthur C. Clarke "... madde evrenin harikalarını, bilimsel doğruluğa saygı ile şaşırtıcı bir lirizmi birleştiren cümlelerle betimleyerek ustalığını koruyor."-The New York Times Book Review-"Clarke... Uzay çağının büyük şairi."-Los Angeles Times-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9789756902073
 • Çeviri:
  Ardan Tüzünsoy, Oya İşeri
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzay efsanesi serisinin üçüncü ve bu ana kadar olan en güzel romanı. Heywood Flood, Jüpiter'in içine patlayıp Lucifer adında bir güneşe dönüşmesi sırasında yolculukta sağ kalan nadir kişilerden biri olmuştur ve Ay'da yaşamaktadır. Lawrence adında meşhur bir Çinlinin iki adet gemisi vardır. Bunlardan biri zamanında insanlara yasaklanan Europa yakınlarında araştırma yaparken kaçırılır ve Europa uydusuna indirilir. Gemide Europa'da oluşan sağ ile ilgili ilginç bir teorisi olan bilim adamı Van Der Berg ve Flood'un torunu uçuş elemanı Chris de vardır. Diğer gemi içinde Dimitri ve Heywood olduğu halde Halley kuyruklu yıldızına iniş yapmış ve incelemelere başlamıştır ama Europa'da mahsur kalanlara yardıma gidecektir. Bu arada Chris Flopd ve Van Der Berg Europa'daki Zeus dağının aslında Jüpiter'in çekirdeğinden kopan bir elmas olduğunu ispatlar. Acaba dünyaya sağ salim dönebilecekler midir? Heywood ile Chris arasındaki ilişki düzelebilecek midir? Elmasa ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman daha.

Murat Ç 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

**********SPOİLLER***
Aslına bakılırsa diğer kitapların bir tık altında kalmış gibiydi. Asıl değinmek istediğim nokta ise güneş sistemimizdeki hayat konusunda fazla toz pembe düşüncelere sahip olması.
2. Kitapta Europa'daki yaşam belirtileri bu kitapta jüpiter,hatta gezegen dışındaki bir astroitte bile kendini gösteriyor. Bu kadar çok hayat belirtisi biraz fazla değil mi sizce de?