21. Yüzyıl İçin 21 DersYuval Noah Harari

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.203
Gösterim
Adı:
21. Yüzyıl İçin 21 Ders
Baskı tarihi:
1 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052205082
Kitabın türü:
Orijinal adı:
21 Lessons for the 21st Century
Çeviri:
Selin Siral
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kolektif Kitap
Baskılar:
21. Yüzyıl İçin 21 Ders
21 Lessons for the 21st Century
21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlayacağımız 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça
Kapak Tasarımı: Deniz Akkol / Kolektif Tasarım
Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt
İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=e1HHTSNQI2A

"Demokrasi Abraham Lincoln'ın, "Tüm insanları bir süre kandırabilirsiniz,birtakım insanları sürekli kandırabilirsiniz ama tüm insanları sürekli kandıramazsınız." prensibi üzerine kuruludur. Bir hükümet yozlaşmış ve insanların hayatını iyileştirmekten acizse, eninde sonunda yeterli sayıda vatandaş durumu idrak eder ve bu hükümetin yerine başkasını getirir. Ancak hükümetin medya üzerindeki kontrolü Lincoln'ın mantığını boşa çıkarır çünkü bu durum vatandaşların hakikatin farkına varmasını engeller. Medyayı tekeline alan oligarşi tüm başarısızlıklarını tekrar tekrar başkalarının üzerine atıp dikkati hayali ya da gerçekdışı mihraklar üzerine çeker."

Dünya çapında tanınmış tarihçi ve yazar olan Harari, yeni kitabının ilk sayfalarını bu şekilde yazmış. Peki Harari'nin sözleri size bir yerlerden tanıdık geldi mi?


1976 yılında doğan tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari 21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden...
İlk kitabı "Hayvanlardan Tanrılara Sapiens" ile tanınmaya başlanan ve ardından çıkardığı "Homo Deus - Yarının Kısa Bir tarihi" kitabıyla da dünyada çok satanlar listesinin başına geçen Harari yeni bir kitap ile karşımızda.

Sapiens kitabı ile insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü anlatırken, Homo Deus'ta da insanlığın geleceğini ve ölümsüzlük,mutluluk,tanrısallık gibi konularda nasıl çaba gösterdiğini anlatmıştı.

Yeni çıkan kitabı 21. Yüzyıl için 21 Ders adlı kitabı ise bu iki kitabının arasında kalarak bugünü,yani 21. yüzyılı anlatıyor.
Harari kitabının giriş kısmında,bu kitabının diğer iki kitabından farkını şu şekilde söylüyor: "Sapiens ve Homo Deus'un aksine bu kitap tarihsel bir anlatı olarak değil bir ders seçkisi şeklinde tasarlandı."

Ders seçkisi mi? Yazarımız 2002 yılında Oxford Üniversitesi'nde tarih doktorasını tamamlamış.Şimdilerde de Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü'nde dünya tarihi dersleri veriyormuş. Ee tabi ders seçkisi demesi normal çünkü hayatı ders olmuş bir nevi...

Kitabın da giriş bölümünde bahsedildiği gibi bu kitap halkla diyalog içinde yazılmış. Diyaloglar nasıl oluyor derseniz Harari birçok konuşma,sohbet ve konferansa katılmıştır. Bunlardan birisi de Davos...

Okurların,gazetecilerin ve iş arkadaşlarının kendisine sorduğu soruları bu kitapta cevaplamaya çalışmış.
Önceki kitaplarında da olduğu gibi bu kitabında da "yerellik" var. Kitapta Melis'i görebilirsiniz Ahmet'i de... Ya da müziklerden örnek verdiği kısımda Nilüfer ve Sezen Aksu'yu... Bu yazarın özel isteği olduğu için kitap basılacağı ülke için yerelleştiriliyor :)

Dediğim gibi 21. yüzyılı eleştiren,insanı düşünmeye teşvik eden ve farklı konulara değinen bu kitapta demokrasiyi eleştirdiği kısmı ben çok sevdim.
Başka sevdiğim kısmı ise modern çağda insanlığın bilgiye çok mu çok gömülmesini anlattığı ve "Bilgi Yanılsaması" diye adlandırdığı kısım.

Yazarın Yahudi olması nedeniyle bazı yerlerde İsrail'i övdüğünü okudum. Bunun dışında tuhaf bir şekilde de ilk kitabı olan Sapiens çıktığı zaman da yahudiler, bize yeteri kadar yer vermemişsin diye Harari'ye kızmış :D

Kitapta hoşuma gitmeyen diğer kısım ise "Ermeni Soykırımı" kelimesini yazdığı kısım ki bunu anlatmama gerek yok...

Kitap genel olarak güzel olmakla beraber Teknoloji,Siyaset,Din gibi konularda gerçek anlamda sorgulamalar yaptıracak sorulara cevap arıyor.
Bu noktada kitabı okumanız için söylemek istediğim son cümle ile incelememi bitirmek isterim.

Pavese der ki: "Okurken aradığımız yeni düşünceler değil, kendi düşüncelerimizin basılı sayfada doğrulandığını görmektir."

Hadi o zaman, bu kitabı alın ve okuyun. Kendi düşüncelerinizi doğrulamak için değil, farklı bakış açılarını ve farklı düşünceleri de öğrenmek için...

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
Kitabın adına bakıp madde madde öneriler bekliyorsanız, aldatıcı olduğunu söylemek isterim fakat bu Harari'ye kızmanıza sebep olmamalı. Eğer 21 tane öneri de bulanabilmiş olsaydı bu kez kızmalıydınız çünkü teknolojinin ve iklim değişikliklerinin önümüzü tam olarak görmemizi engellediğini söyledikten sonra, Harari önerilerde bulunabilse tam göremediği bir gelecek hakkında ahkam kesmiş olurdu.

Harari, insanların kurmacalara inanarak güçlendiğinden ve bu sayede dünyayı yönetmesinden bahsediyor ve genel olarak bakıldığında Harari'nin kendisi de iyi bir kurmaca ustası :D

İlk bölümler okuru epey heyecanlandırsa da ilerleyen bölümlerde çözümler beklerken, çözümleri bulamıyorsunuz. Bu sebeple asıl iş kitap bitince başlıyor ve kitapta bahsi geçen problemlere çözüm aramaya başlıyorsunuz.
 • Satranç
  8.7/10 (8.806 Oy)8.741 beğeni23.920 okunma1.595 alıntı110.870 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.565 Oy)18.074 beğeni40.953 okunma2.592 alıntı172.054 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.069 Oy)7.628 beğeni21.422 okunma739 alıntı83.548 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.716 Oy)6.020 beğeni15.845 okunma2.632 alıntı81.804 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.145 Oy)8.447 beğeni27.067 okunma744 alıntı131.938 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.166 Oy)3.677 beğeni12.193 okunma1.108 alıntı49.924 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.488 Oy)8.430 beğeni24.860 okunma2.208 alıntı107.190 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.202 Oy)8.629 beğeni24.000 okunma1.245 alıntı117.731 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.418 Oy)5.524 beğeni18.717 okunma766 alıntı95.680 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.373 Oy)11.042 beğeni27.281 okunma1.471 alıntı143.553 gösterim
Harari'nin ilk iki kitabını okuduğumda çağımızın vebasının insanın sorgulama, düşünebilme ve cehaleti kabul etme yetilerinin körelmesi olduğu ayırdına vardım ve hemen beynimdeki ampulü yaktım. O yüzden yazarın bir deha ve zihin açıcı olduğunu kabul etmekle birlikte bu kitabı diğer iki kitabın tekrarı olarak görmekten ileri gidemedim. Mesleki evrim, yapay zeka, ekolojik çöküş, kurumlar ve anlatılar. Zaten diğer iki kitabında da belirttiği konuların altını bir kez daha çizmiş. O açıdan beni fazla beslediğini söyleyemem. Yine de farkındalığımı pekiştiren bir kitap oldu.
Yazar, ilk kitabı “Sapiens” ile insanlığın tarihini, ikinci kitabı “Homo Deus” ile insanlığın geleceğini son kitabı olan bu kitap ile de insanlığın günümüzdeki halini inceliyor ve bizlere büyük dersler veriyor.

Kitabın giriş bölümü çok etkileyiciydi ve çok beğendim. Harari, giriş bölümünde bu kitabın diğer kitapları gibi tarihsel anlatı şeklinde değil “ders seçkisi” şeklinde tasarlandığını belirtmiş.

Kitapta günümüzün yani 21. yüzyılın evrensel sorunlarını ve bunların getirileri ve götürülerini kaleme alınmış. Laiklikten milliyetçiliğe, terörizmden savaşa, göçten cehalete, bilimkurgudan meditasyona kadar birçok konu kitapta mevcut.

Kitapta en çok dikkatimi çeken konulardan biri sürekli izlendiğimiz konusuydu. Kalp atışlarımızdan dinlediğimiz müziğe, ne düşündüğümüzden nereye gittiğimize, ne yediğimizden ne içtiğimize kadar her şeyin izlendiğini biliyoruz ve buna biz izin veriyoruz. Orwell’ın ünlü romanı 1984’te dendiği gibi “ Big brother is watching you”

Kitapta olumsuz gördüğüm iki nokta var. Birincisi yazarın İsrail milliyetçiliği yapması. İkincisi ise kitapta sadece bir yerde geçen “Ermeni Soykırımı” terimi. Harari kitaplarını okuyanlar bilir. Yazarın kitaplarındaki örnekler ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Mesela kitabın Amerika baskısında New York, Los Angeles, Washington gibi örnekler veriliyorsa Türkiye baskısında İstanbul, Ankara, İzmir örneklerini görebilirsiniz. Bu konuda hassas olan yazar, yayınevi, çevirmen ya da her kimse “Ermeni Soykırımı” yerine “Ermeni Sorunu” yazabilir miydi?
Yeterince tatmin etmeyen bir kitap. Beni tatmin etmedi, doyurmadı. Ufkumu açtığını söyleyemem, kitabı alırken beklentim bu yöndeydi. Düşünce dünyamı genişletmesini bekledim.
İlk bölümlerde güzel, akıcı, ilgi uyandırıcı bi anlatım var. Bi yerden sonra kitap kilitleniyor. Bilindik şeyler sürekli tekrar edildi. Sıkıcılaştı. Ve son 50 sayfayı filan okumadım. Bana bişey katmadığını farkettim.
Merak edenlere keyifli okumalar.
Çıkar çıkmaz satın alışım Yuval Noah Harari'nin kalemine ne kadar güvendiğimi gösteriyor. Bu sefer de güvenim boşa çıkmadı ve kitaba hayran kaldım. Detaylı inceleyecek olursak; önceki iki kitaptan daha genel olarak günümüz dünyasının sorunlarının ve olası çözümlerinin ele alındığını görebiliriz. 21 ayrı başlıkta inceleniyor bu sorunlar ve çözümler, başlıklar arasında bir bağlantı olduğu için okumada herhangi bir kopukluk olmuyor. Paylaştığım alıntılardan da anlayacağınız gibi kitabın birçok yerinde durup "İşte bu." dedim, altını çizdiğim cümleler, üzerine düşündüğüm fikirler cabası. Çeviri ve yazım hataları var ama bunun sorumlusu da Kolektif kitap. Sonuç olarak Harari'nin diğer kitaplarından geri kalır bir yanı yok bunun da, şimdiden keyifli okumalar.
Bu da yuval noah harari’nin son kitabı.
Ted konuşmasıyla tanıdığım bi yazardı kendisi. İnsanlık tarihine yön vermiş büyük olayları anlatış tarzıyla hayata bakış açısı çok farklı bir bilim insanı .en azından teddeki konuşmalarını izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız .Tarih kitaplarına elim gitmiyordu bir türlü ama macera kitabı okur gibi okuduğumu söyleyebilirimm..
Sıradan bir insanın (benim) anlamayacağı güncel uluslararası politik meselelerin kabuğunu kırarak ve evrensel bir gözle krokisini çıkararak görmemizi kolaylaştırmış. Pek çok insanın dini konulardaki hassasiyetlerini zedeyebileceğini düşünüyorum, hassas olmayanlar içinse haklı argümanlar elde ettikleri gibi derin nefes alarak içlerini huzurla doldurmalarını da sağlayabilir. Yazar önceki bir kitabında belirttiği gibi çağımızın geçmişe göre savaşları ve ölümleri azalttığını pekiştirmek istemiş. Süper güçlerin başkanlarına anlamlı giydirmeler yaparak genel okuyucuya bağlılığını güçlendirmeye çalışıyor gibi gelse de, uluslararası dayanışmanın gene de iyi fikir olduğunu ön planda tutarak vurgulaması bu işte bir bit yeniği mi var diye düşündürmüyor değil. Mütedeyyin olanlarımızı sinirlendirecek pek çok bölüm olsa da burada adaleti gözettiğini söyleyebilirim hristiyanlık ve özellikle de konu milliyetçilik olduğu zaman kendi ülkesi ve milli dini (yahudilik) ile ilgili de sağlam eleştirilerde bulunuyor, bu da yazarın objektifliği konusunda güven veriyor diyebilirim. Ülke standartlarımıza göre ağır sayılabilecek eleştirilerden ötürü alıntı yapmak konusunda tereddüt ettiğim zamanlar oldu ki devamında gelebilecek yorumlarla uğraşmaya enerjim de doyurucu bilgim de yoktu doğrusu. Hayatın anlamına dair görüşlerini de barındırdığı 21 derin ve çok temel olan konuları yüzyılımızla şekillendirmesiyle birlikte, özellikle de geleceğe vurgu yaparak değerlendirmiş, düşündürücü yorumlar katmıştır. Ayrıca kendi hayatındaki manevi boşluğu güçlendirmek adına motive edici güç olarak yıllardır meditasyon yaptığını da detaylandırarak anlatması samimi geldi. Sorgulamayı özümsemiş olan hayatımı rasyonel temeller üzerine oturtma konusunda yardımcı olduğunu söyleyebilirim.
Harari yine mükemmel bir eserle öne çıkarmış kitap adı içeriğiyle pek uygun olmasada beni tatmin etti bu sefer öteki kitaplarına nazaran daha kendi düşüncelerini makale ve örneklerle anlatmayı yeğlemiş benim için ‘20. Bölüm Anlam ‘ bambaşkaydı bitmesini istemedim
Yuval Noah Harari son dönemin en başarıları yazarlarından biri. Ana branşı tarih olmasının yanında bilim, antropoloji, felsefe ve daha birçok konuda önemli derecede bilgi sahibi. Çok iyi bir gözlem yeteneğine sahip ve sosyal zekası çok üst düzeyde. Kitaba gelecek olursak günümüzde üzerinde durulması gereken 21 konu üzerinde yorumlarını ve düşüncelerini bizlere aktarmış. Kendi yolunu çizmeye çalışan kişilere rehber olacak bir kitap. Umarım okuyan herkeste çok güzel farkındalıklar yaratır.
Kesinlikle bir başucu kitabı.. Zaman zaman açıp herhangi bir bölümünü tekrar okumak lazım. İnsanın ufkunu açan, bakış açısını değiştiren, düşündüren hatta tabularını yıkan, uyandıran bir eser.. En az yazarın diğer kitapları kadar bilgi yüklü ve sürükleyici.. Emek verildiği kitabın her kelimesinden belli oluyor.. İşte bana böyle kitaplarla gelin diyebileceğiniz türden.. Yavaş yavaş sindire sindire okuyunuz.. Tabi becerebilirseniz.. Çünkü kitap sizi içine çekiyor ve aklınızı sürekli meşgul ediyor.. Fakat bir şey hatırlatmakta fayda görüyorum.. Kitabı anlamak için bazı kimliklerinizden ve önyargılarınızdan soyutlanmanız ve belli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerektiğini düşünüyorum kendi kişisel kanaatimce.. Bu kitabı okuyunuz efenim.. Hemde pürdikkat.. Birşey kaybetmiyeceğiniz gibi bir çok şey kazanırsınız.. Sevgiler..
Harari’nin ilk iki kitabını çok beğendiğimden, hemen ulaşıp okumaya başladığım bir kitaptı. Sapiens i okumak için geç kaldığımı düşünmüştüm ilk okuduğumda. Homo Deus’u ise hemen alıp bir çırpıda okumuştum. 21.yy İçin 21 Ders i devam kitabından ziyade ilk iki kitaptaki konuların daha detaylandırması olarak gördüm. Önceki kitaplarında bizi sorgulatan Harari, bu kitabında da sorgutlamaya devam ederek, yine birden fazla çözüm yolu sunmuş ancak, hiçbirini seçmememizi istemiş gibi. Kitaptaki sevdiğim nokta, 21.yy dan ziyade, yakın zamanda yaşanan olaylarla alakalı, kendi yorumlarını ve yaşananların etkilerini anlatması oldu. Evet, hepsinin içerisinde alacağımız dersler var, ama uygulanmasının zorluğu ve çözümleri hala bizi tatmin edecek ölçüde değil. Hala önlemler bence yeterli değil. Dili yalın, söylemek istediğini net belirten keyifli bir Harari kitabı. Ancak, Sapiens ve Homo Deus’ un beni etkilediği kadar etkilemedi bu sefer.
Medyayı tekeline alan oligarşi tüm başarısızlıkları tekrar tekrar başkalarının üzerine atıp dikkati hayali ya da gerçekdışı mihraklar üzerine çeker.
Dünya giderek daha da karmaşıklaşıyor ve insanlar ne olup bittiği hakkında ne kadar cahil olduklarını algılayamıyorlar. Bunun sonucunda meteoroloji ya da biyoloji hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyen biri, kalkıp iklim değişikliği ve genetiğiyle oynanmış ekinler hakkında siyasi önerilerde bulunabiliyor; haritada Irak ya da Ukrayna'nın yerini gösteremeyecek insanlar, bu ülkelerde ne yapılması gerektiği konusunda son derece kesin görüşlere sahip olabiliyorlar. İnsanlar cehaletlerinin ayırdına pek varmazlar çünkü kendilerini, benzer düşünen arkadaşlar ve düşündüklerini olumlayan haberlerden oluşan bir yankı odasına kapatırlar ve odada inançları durmadan desteklenirken neredeyse hiç sorgulanmaz.
Siyasetçilerin müzisyenleri andıran bir yanı vardır ve çaldıkları enstrüman insanların duygusal ve biyokimyasal sistemidir.
İnsanlar da film yıldızları gibi sadece kendilerine önemli bir rol verilmiş senaryolardan hoşlanır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
21. Yüzyıl İçin 21 Ders
Baskı tarihi:
1 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052205082
Kitabın türü:
Orijinal adı:
21 Lessons for the 21st Century
Çeviri:
Selin Siral
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kolektif Kitap
Baskılar:
21. Yüzyıl İçin 21 Ders
21 Lessons for the 21st Century
21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlayacağımız 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça
Kapak Tasarımı: Deniz Akkol / Kolektif Tasarım
Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

Kitabı okuyanlar 61 okur

 • Ahmet Cengiz Canbazoğlu
 • Drkitapsever
 • Esen
 • burak akı
 • Özkan Mart
 • palermo
 • Ceren beyza
 • Mehmet Akif Durmus
 • Memduh Er
 • Abıdan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (19)
9
%26.3 (10)
8
%15.8 (6)
7
%5.3 (2)
6
%0
5
%2.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları