21. Yüzyılda ABD'nin Küresel Stratejileri

·
Okunma
·
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
21. Yüzyılda ABD'nin Küresel Stratejileri
Baskı tarihi:
Mart 2006
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756285190
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tasam Yayınları
Her krizi doktrinimizin en dar kalıbı olan askeri müdahale yaklaşımıyla çözmeye çalışmak ABD'yi çökertti. Dış politikada artık daha gerçekçi bir çizgi izlenmesi gerekiyor. Neo-conizm, tarihin tozlu raflarında, başarısız ideolojiler arasında yerini almalı. Çünkü artık benim dahi destekleyemeyeceğim bir şekil aldı..."
Francis Fukuyama

Dünyaya kalıcı bir şekilde hakim olma niyetiyle yola çıktık ama sonra kendi başımıza kaldık... Korkulan, nefret edilen, yozlaşan ve yozlaştıran, devlet terörizmi ve rüşvetlerle düzeni sağlamaya çalışan megaloman Amerika, bütün dünyayı karşısına almış durumda...Napolyon’un aslanına binmiş durumdayız. Ancak nasıl geri ineceğimizi bilmiyoruz...
Chalmers Johnson

Amerika’nın dış politikası, her türlü düşünce ve denetimden yoksun olarak akan nehir misali bir yerlere doğru sürüklenip gidiyor..
Emmanuel Todd

Bush yönetiminin Stratejik Önalıcılık Doktrini, tek taraflı bir biçimde uygulandığı takdirde sınırı olmayan, BM ya da uluslararası hukuka hesap vermeyen, sorumlu hükümetlerin kolektif kararlarına dayanmayan ve daha da kötüsü pratik bir zorunluluk olduğuna dair inandırıcı bir gerekçe gösterilmesini gerektirmeyen bir doktrindir.
Richard Falk

Bush görevinden ayrıldığında Amerika çok daha zayıf bir hale gelecek.
Immanuel Wallerstein

ABD, sadece ülkenin karakterini değil, dünyadaki rolünü de değiştiren aşırı bir ideolojinin elindedir. Hükümet, daha önceden olmadığı gibi otoriter ve zalimce davranmaktadır. Bush yönetiminin politikaları, yalnızca Amerika’nın dünyadaki durumunu etkilememekte, aynı zamanda yurt içinde orta sınıfın ve fakirlerin aleyhine zenginlere yaramaktadır.
George Soros

Hegemonyaya destek verenlerin ortaya koyduğu dış politikanın sadece gaz pedalı var, fren pedalı yok. Bu kişilerin sadece tek yanlılığa ve hegemonyaya odaklanmaları ABD için kötü sonuçlar doğurabilir.
Joseph Nye
21. Yüzyılda ABD'nin Küresel Stratejileri benzeri kitaplar
Gösterilebilecek uygun bir kayıt bulunamadı.