22 - Britanya Yolu

7,3/10  (37 Oy) · 
92 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.049 gösterim
Her savaş bir kaybediştir...
Kimi sevdiğini, kimiyse benliğini kaybeder...

Silvana ve Janusz, yeni evli bir çifttir ve bu mutlu evliliklerini bir bebekle taçlandırmışlardır. Ancak II. Dünya Savaşı'nın başlayıp Varşova sınırlarına kadar ulaşmasıyla, o huzurlu günler de geride kalır. Janusz, ülkesini savunmak için Polonya birliklerine katılırken, Silvana'ya da küçük oğlunu korumak adına tüm zorluklarla mücadele etmek düşer.

Aradan geçen kâbus dolu altı yılın ardından Silvana, sekiz yaşındaki oğlu Aurek ile birlikte bir deniz yolculuğuna çıkar. Janusz, onların Polonya'dan İngiltere'ye gelmelerini istemiştir. Artık barışın hüküm sürdüğü topraklarda yeniden bir arada olacaklardır. Bir 'aile' hayali ise Silvana'nın biricik oğlu Aurek için gerçekleştirmek istediği tek şeydir.

Fakat ne Silvana ne de Janusz, eskiden oldukları kişilerdir artık. Mutlu bir aile tablosu çizmeye çalıştıkları her an, beraberinde getirdikleri sırların ağına takıldıklarının farkındadırlar. Ya umuda yelken açıp bu sır ağından birlikte kurtulacaklardır ya da onun kendilerini dibe çekmesine göz yumacaklardır.

İhanetin, sevginin, şefkatin ve annelik duygusunun birlikte harmanlandığı yürek burkan bir roman... -22- Britanya Yolu, savaş sancısıyla dağılan bir ailenin toparlanış öyküsünü etkileyici bir dille anlatıyor.

"Anne ve çocuk arasındaki o kopmaz bağı konu alan bu romanı kolay kolay unutamayacaksınız."
The New York Times Book Review
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789759996574
 • Orijinal Adı:
  22 Britannia Road
 • Çeviri:
  Buse Barış
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Dönem kitapları okumayı çok seviyorum. Hikaye vasat bile olsa, geçmişte gerek çevrenin gerek insan yaşantısının nasıl olduğunun anlatıldığı kitapları beğenirim. Bu kitapta İkinci Dünya Savaşı sırasında biri savaşmak, diğeri de savaştan kaçmak zorunda olan bir çifti anlatıyor. O dönemde yaşanabilecek günlük hayatı ve zorluklarını yazar iyi yansıtabilmiş. Karakterlerin insansı yanlarını ve zayıflıklarını görebiliyorsunuz. Ancak ben bu kitabı sevemedim. Hikayesini de karakterleri de benimseyemedim. Olayları anlatış biçimi ilgi çekici bile olsa (hem günümüzü hem de geçmişte yaşananları bölüm bölüm veriyor) kitap beni tatmin etmedi. Sonlara doğru okuyucuyu şaşırtmaya yönelik bir hamle yapmış ama bana göre olmamış. Hikaye ya da yazarın kalemi bana yeterince duygu yansıtamadı. Sanki hikayenin ruhu eksik gibi hissettim.

Nurhan Işkın 
 10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

II.Dünya Savaşı başlamadan önce, Polonya'da yaşayan birbirine aşık olan Silvana ve Janusz ilişkilerini evlilikle sonuçlandırıp gelecek ile ilgili umutlarına veda edeceklerinden habersizlerdi...

Savaşın ayırdığı bu iki insanın hayat akışları onların dahi hayal etmediği kadar ihanete, yalana ve yaşam da kalma savaşını da beraberinde getirecekti...

Silvana'nın hamileliği ve doğumu savaşın ortasında gerçekleşmiş ama ummadığı kayıpları ve travmaları beraberinde getirmişti...

Silvana oğlu Aurek'i babası dahil herkesten korumaya çalışıyordu. Yeni hayatlarını uyum sağlamakta zorlanıyorlar, toplum hayatından ve savaşta görüp yaşadıklarının izlerini silmeye çalışıyorlar ama kabuslar ve düşman diye adlandırdıkları herkesi sorgulamaktan geri kalmıyorlardı...

Zorlu geçen yıllardan sonra Silvana ve Janusz sırları ile tekrar bir araya gelmişlerdi. Memleketlerinden uzakta İngiltere'de göçmen olarak hayatlarını, sevgilerini birleştirmeye çalışmalarının zorluğunu, ortaya çıkan sırlar ile birbirlerine ne kadar yabancılaştıklarını keşfediyorlardı...

Eser, savaşın gerçek yüzünü ve insan psikolojisi üzerinde ki etkilerini anlatıyor olsa da, ben hikayenin içine bir türlü giremedim...

Sadettin TANIK 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

İkinci Dünya Savaşı başladığında bir genç çiftin, savaşın etkisiyle savruldukları hayatları ve savaş bitiminde yani 6 yıl sonra bir araya geldiklerinde, yeni hayatlarını ve çıkmazlarını anlatan bir kitap.

figen cane 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitap Birinci Dünya Savaşı sırasında Janusz'un savaşa katılmasıyla ayrı düşen ve altı yıl sonrasında karısı Silvana ile oğlu Aurek 'i bulup İngiltere'ye getirtmesi, yeni den bi aile olma çabalarını anlatıyor.. Yer yer sinirlendiğim, beni yiyip bitiren tarafı ise başta kesinlikle Janusz denen karakterdi. -. - Yemediği pislik ve uyuzluk kalmamış ama kendisinin de yaptığı bir olayda hemen Silvana'ya çöküyor. Bir başka olumsuz yön ise yaşadığım bir hayal kırıklığı. Yazarın bana bi kişide önce ümit vermesi daha sonra ise onun hiç ummayacağım bir yüzünü göstererek beni üzmesi oldu :(

Kitap herkesin okuyacağı tarzda bir kitap değil bence. Çünkü içinde fazlaca dram ve hüzün barındırıyor. Tabi bazı yerleri de oldukça sert ve acımasız. Ama siz sonu mutlu olsun da ne olursa olsun diyenerdenseniz ve de hayatta her şeye rağmen diyen karakterleri seviyorsanız bu kitabı da seversiniz büyük ihtimalle :) iyi okumalar şşimdiden..

Ahsen B. 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

22- Britanya Yolu'nun ne yazık ki abartılmış kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Anlatımı sıradan, tarihi romanların çoğunda gördüğümüz flashback tekniğinin kullanılmış olması sıradan ve konusu da benim için çok da güzel değildi maalesef.
Yine de akıcılık konusunda fena sayılmayan bu kitabı çok fazla beğenmeme sebebim büyük ihtimalle kitap hakkında çok güzel şeyler duyduğumdan beklentilerimin çok yüksek olmasıdır.
Kısacası, bu kitap pek de abartıldığı kadar iyi değil diyebilirim.

Elif Şulenur AYAZ 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk kısımlarında kitap epey sıkıcıydı. 2. dünya savaşı kitabından çok ayrı kalmış iki çifti anlatıyordu. sonra yavaş yavaş savaşın barut kokusu gelmeye başladı.

*spoiler
Janusz'un savaştan kaçarken Silvana'nın çektiği zorluklar çok acımasızcaydı. Yazar aynı anda iki karakterle de savaşın acı yanını gösterebilirdi. Kolaya kaçmış, yaşanabilecekler hakkında kendini -hayal gücünü- zorlamamıştı sanki.

Aliye Arslan 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

2. Dünya savaşı yıllarında geçen bir dram.Yazarın ilk kitabı olma özelliğini taşıyor.Savaşın insanlara yaşattıklarını, acımasızlığını anlatıyor.Savaşta parçalanmış bir ailenin tekrar aile olabilme savaşını...

ilker Görkem 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hoşuma giden II.Dünya Savaşı romanlarından... Amanda Hodgkinson'un yalın bi anlatımı var... Bir solukta okuyabileceğiniz dönem romanıdır efendim.

Kitaptan 26 Alıntı

Nurhan Işkın 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ülkesi komünist güçlerce yönetiliyordu artık. Gerçeklerle yüzleşmeliydi. Özgür ve bağımsız bir Polonya düşüncesi, sadece bir hayalden ibaretti.

22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 16)22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 16)
Nurhan Işkın 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Babam bu sefer aile yadigarlarını saklamakla uğraşmadı. Tek istediği çocuklarının güvende olmasıydı. Bu yüzden savaş bitene kadar eve dönmemizi yasakladı.

22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 166)22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 166)
Nurhan Işkın 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşkın olduğu yerde affediş de vardır...

22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 1 - Kapak iç yazısı)22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 1 - Kapak iç yazısı)
Nurhan Işkın 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Babası burada olup da ailesini bir araya getirdiğini görseydi, onunla gurur duyardı.

22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 15)22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson (Sayfa 15)
BirGaripOkur 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anılar yok oluyordu. Sürekli kullanılan bir sabun kalıbı gibi bozulup kokuları azalıyor, inceliyor ve tutması zor hale geliyordu.

22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson22 - Britanya Yolu, Amanda Hodgkinson
3 /