221B Dergisi - Sayı 15 (2018 Mayıs-Haziran)

·
Okunma
·
Beğeni
·
82
Gösterim
Adı:
221B Dergisi - Sayı 15
Alt başlık:
2018 Mayıs-Haziran
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
977-214999500415
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
İktidar döngüsünün babalar ve oğulların peşini bıraktığı hâlâ söylenemez. Modern psikoloji, bir oğulun kendisini var edebilmesinin yolunun baba figürüyle kavgasını kazanmasmdan geçtiğini söylüyor. Her evde taht olmasa da kişinin varlık tahtına kimin oturacağı da bir kavga meselesi. Sürekli babalarının fısıltılarını kafalarının içinde duyan oğullar, o sesin içinde kendi seslerini duyabilmek için hem kendileriyle hem de babalarıyla büyük mücadeye girişiyorlar.
Kolektif
Sayfa 66 - Ezgi Özcan
İnsanın, unutmak ve hatırlamaktan ibaret olduğunu düşünüyorum. Ve politikadan ticarete kadar her türlü ilişkinin bu ikisi üzerinden yürütüldüğünü görüyoruz. Bunun için de toplumla uyumlu bir yaşam sürdürmemiz için unutmamız ve hatırlamamız gereken olayların listesi veriliyor bize. Üstelik bu liste sürekli güncelleniyor. Ve esas soru da bu noktada geliyor: Ya o listeye uygun davranmaz ve hatırlanmaması gerekenleri hatırlarsanız? O zaman ne olacak? Bunun cezası nedir? Hepimiz biliyoruz ki bunun cezası, en iyi ihtimalle toplumdan dışlanmak, en kötü ihtimalle de linçtir.
Suçun temsilinin bizi neden büyülediğini sorusunun cevabı, Ortaçağ Avrupa’sında idam alanlarında toplanan halkın psikolojisinde yatıyor aslında. İnsanoğlunun DNA’sına işlemiş olan birtakım dürtüler, o zamanlardan bu zamana etkisini kaybetmeden devam ediyor ve bizi suç konusunda büyülüyor. Suçun ve suçlunun temsili, en temel içgüdülerimizden birini yani saldırı içgüdümüzü besliyor her şeyden önce. Bununla birlikte, bu içgüdüyle hareket edip suç barındıran eylemlerde bulunduğumuzda ortaya çıkacak muhtemel sonuçlara da tanıklık etmiş oluyoruz. Suçluyu ve suçun temsilini dışarıdan gözlemlemek, karakterlerin kuralları çiğnediğini görmek ve toplumsal normlara aykırı hareketlerde bulunduklarına şahit olmak bize keyif veriyor çünkü olacakları her zaman güvenli bir mesafeden tecrübe edebiliyoruz. Bu temsil, aynı zamanda bizim için bir ders niteliği de taşıyor, çünkü hayatta kalabilmek için mümkün olan tüm tehlikeleri öğrenip bunlara karşı bir savunma mekanizması geliştirmek de en temel içgüdülerimizden biri.
Kolektif
Sayfa 43 - Fulya Turhan
Benim polisiye roman tanımım şu: Polisiye romanlar, geniş bir edebiyat havuzundan keyfî olarak seçebileceğimiz, heyecan ve merak uyandırmak için yazılan, işlenmiş bir suçu ele alan ve kahraman olarak araştırmacı bir karakteri merkezine oturtan eserlerdir.
Kolektif
Sayfa 5 - Wolfgang Schorlau

Kitabın basım bilgileri

Adı:
221B Dergisi - Sayı 15
Alt başlık:
2018 Mayıs-Haziran
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
977-214999500415
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Hasan Tunç
  • Yiğit Koçyiğit
  • Büşranur Tekkardeş
  • Mehmet Erdem
  • Alper Kanık
  • Beyza
  • Başak Mutlu
  • İbrahim Demiröz
  • Gamze Ö.
  • Felicity Lemon

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (2)
9
%0
8
%0
7
%33.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0