24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkası

·
Okunma
·
Beğeni
·
182
Gösterim
Adı:
24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkası
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
332 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
12 Eylül öncesinde Demirel'in azınlık hükümetinin aldığı en tartışmalı kararlardan biri olan 24 Ocak ekonomik kararlar paketinin nasıl alındığını detaylı bir şekilde anlatan faydalı bir araştırma eseri. Demirel'in başbakan olduktan sonra ekonomiyi kurtarması için daha önceden de beraber çalıştığı Özal'ı ikna etmesi, Özal'ın CHP döneminden kalan bürokrat olan Kaya Erdem ile beraber çalışmaya başlaması, Özal'ın hem Başbakanlık hem de Planlama Müsteşarı olarak çalışması ile başlıyor kitap. Sonrasında IMF, OECD ülkeleri ile yapılan toplantılar ve borç alma ile borç erteleme çalışmaları, Kaya Erdem'in yetkileri ve Özal'ın çalışma şeklinden dolayı hükümet içinde yaşanan sıkıntılar, Özal tarafından Kenan Evren ve diğer komutanlara brifing verilmesi gibi konular anlatılarak kitap devam ediyor. Dolar 70 liraya yükseldikten sonra yaşananlar, faizin serbest bırakılması ve bankalar ile bankerler arasında yaşanan kavgalar, gelen kredilerden dolayı yaşanan suni rahatlama, dost denilen Arap ülkelerinin peşin para olmadan bir tanker petrol vermemesi gibi olaylar da anlatılıyor. O gergin siyasi ortamda ekonomiyi merak edenler için bulunmaz bir nimet bu kitap. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Türk ekonomisi 1970'li yılların başında açmaza girmeye başlarken, bu sorunun çaresi hep yabancı ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan aramıştır.
Aydınoğlu:
- Soljenitzin'in bir kitabında okumuştum. Stalin'in yanına herkes, başıma acaba ne gelecek diye korku içinde girermiş. Eğer Stalin içeride bağırıp çağırırsa, adamlara hakaret ederse durum gayet iyi demekmiş. Tecrübeliler bunu çok iyi bilir ve içeride küçük düşerlerse, hakarete uğrarlarsa yanından mutlu bir biçimde sevinçle çıkarlarmış. Ancak, eğer içeride iltifat ve güleryüz görürlerse, başlarına mutlaka bir şey gelirmiş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkası
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları

Kitabı okuyanlar 13 okur

  • Umut
  • İlhan Çağlar
  • Medlerdenceren2
  • Uğur Savcı
  • ZEHRA YİĞİTER
  • Ali Can
  • Uğur Barun
  • Didem
  • Murat Gürgen
  • Hakan Tuna

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (2)
9
%33.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0