3 Silahşörler

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.861
Gösterim
Adı:
3 Silahşörler
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
27
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059291446
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kidspro Yayınları
Bu kitapta, üç silahşörlere katılmak isteyen Dartanyan'ın hikâyesini okuyarak onun cesaretini yüreğinizde hissedebilirsiniz.
755 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
"Birimiz hepimiz için ,hepimiz birimiz için" ne güzel bir dayanışma modelidir. Kütüphanede bulunmayı ve mutlaka okunması gerekenler listesinde olmayı hak eden bir kitap.
755 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum ikinci Alexandre Dumas kitabı. Monte Cristo Kontu’da çok etkilemişti beni. Doğruyu söylemek gerekirse üç silahşörden de bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Bilirsiniz her yazarın bir kült eseri vardır ve Dumas’ın ki de Monte Cristo Kontu diye düşünmüştüm. Bu kitabı da okumayı bu sebeple ve belki de yedi yüz elli beş sayfa olması da okumamı bu kadar ötelememde ki etkendir. Bu arada yıllar önce filmini seyretmiş olmam da diğer bir etkendi. Ancak okuyunca anladım ki kendimi çok güzel bir kitaptan sırf ön yargılarımdan dolayı mahrum etmişim. Şeytanın dünyada vücut bulmuş hali Milayd, Athos, Porthos, Aramis ve Dartanyan’ın maceraları eminim sizi de etkisinde bırakacak.
755 syf.
·Beğendi·10/10
Klasikler arasında ilk 10'a girmeyi hak eden bir kitap. Kesinlikle çok güzel bir anlatımı var bunun en büyük sebebi kesinlikle Türkiye İş Bankası Kültür yayınlarından olması bence. Tercümesi de bir o kadar güzeldi. Klasikleri bundan sonra sadece bu yayından okumayı düşünüyorum.
755 syf.
·Beğendi·7/10
Fransa zayıflamış, Kral’ın otoritesi sarsılmaya yüz tutmuş, gitgide güçlenmekte olan senyörler ortalığı karıştırmaya başlamış, düşmanlar sınıra dayanmıştı. Gerçekten zordu durum. Richelieu’dan sonra Kardinal olan Mazarin, halkı ağır vergilerle eziyor, elinde ruhundan başka birşey kalmayan, ruhunu haraç-mezat satamayacağı için zafer öyküleriyle uyutulup, sabırlı olmaya davet edilen, zafer taçlarının karın doyuracak et ve ekmek olmadığını bilen halk da uzun süredir homurdanıyordu.Bütün zamanların en becerikli silahşörleri Athos, Porthos, Aramis ve d’Artgnan yirmi yıl sonra tekrar bir araya geldiklerinde Fransa’nın durumu böyleydi. Artık o kadar genç değildiler ama şövalyeliğin bütün üstün özelliklerine ve tabii romantizmin maharetlerine hala sahiptiler. Zaman her birini bambaşka yerlere ve yaşam tarzına savurmuştu ama hiçbir zaman yokedilemeyen ’silahşörlük ruhu’ yollarını yine kesiştirmişti. Düşmanlarının onları alt edebilmesi için yine imkansızın sınırlarını zorlamaları gerekiyordu.
Açıkçası sayfa sayısı ilk zamanlarda bitiremeyeceğim diye beni tedirgin etmişti fakat okudukça konunun içerisine girdikçe sarmaya başladı.İyi ki okumuşum.Herkese tavsiye ederim.
755 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Klasikler arasında okuduğum en maceralı kitaptır. Meşhur "Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için." lafının kaynağı bu kitaptır. Dumas bizi 17. yüzyıl Fransa'sına götürür. Köyünden çıkıp kralın şövalyeleri arasına katılmak için gelen D'artagnan burada kralın muhafızlarının komutanı Möstö De Treville'in gözde silahşörleri Athos, Porthos ve Aramis'le ayrı ayrı olarak kavgalar çıkartır ve hepsiyle düello etmek için sözleşir. Düello meydanına geldiğinde ise krala türlü komplolar kuran Fransa'nın en etkili ikinci kişisi Kardinal Richeliu'nun silahşörlerini görürler ve düelloyu unutup onlarla mücadele ederler. Böylece roman boyunca sürecek olan bir dostluğun temeli atılmış olur.
Hikaye boyunca Kardinal'e ve Athos'un eski aşkı Mileydi'ye karşı mücadele eden kahramanlarımız, savaşa gitmekten kraliçeyi korumak için baş düşmanları Buckhingham Dükü'ne mektup taşımaya kadar türlü işlere girmekten çekinmezler. Başları her daim beladadır ama bütün zorlu işlerin üstesinden hep beraber gelirler. Ne de olsa onların hepsi bir, biri hepsi için vardır. Onlar aslında dört kişi olan Üç Silahşörler'dir.
755 syf.
·Beğendi·8/10
Alexandre Dumas başyapıtı olan tarihi macera romanı Üç Silahşörler;
“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!” sloganı ile hafızalara kazınmış, Mart-Temmuz 1844’te Le Siècle dergisinde tefrika halinde daha sonra ise kitap olarak basılmıştır. Roman Fransa'da kralın muhafız birliğinde görev yapan Athos, Porthos ve Aramis adlı üç silahşöre katılmak üzere Paris’e giden d'Artagnan (Dartanyan) adlı gencin maceralarını anlatır. Romanın kahramanı Dartanyan’ın hikayesi, Dumas’nın “Yirmi Yıl Sonra”(1845) ve de “Bragelonne ve Vikont: On Yıl Sonra” (1847-1850) isimli eserleriyle devam eder. Bu arada Alexandre Dumas'nın eserlerinde, özellikle de "Üç Silahşörler"'i yazarken tarihi çok saptırdığı, olaylara fazlasıyla hayal gücünü kattığı söylenir. Bu söylentiler kulağına kadar gelince "Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu " demiştir.
755 syf.
·9/10
Tek solukta okunabilecek kitaplardan birisi.Etkileyici bir olay örgüsü var.En ilginci de kitapta 4 silahşör olması.Aksiyon arıyorsanız okuyun derim
755 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Evet, öncelikle bu kitap 4 aydır kitaplıgımdaydı ve açıkçası başlamaya cesaret edemiyordum.Bugün kitabı 5 gün gibi kısa bi sürede bitirmiş olmamdan anlayacağınız üzere bu kitabı bu kadar beklettigim için çok pişmanım :) Çünkü şu ana kadar okuduğum kitaplar arasında en maceralı en akıcı kitaptı. Şimdi kitap incelemesine geçelim.

1600 lü yıllar... Âdil Louis denilen Fransa Kralı'nın otoritesi zayıflamış, Kardinal(Katolik Din adamları)in emirlerini dinler olmuş, Ingiltere ile savaşlar devam ederken aynı zamanda Huguenot(Fransız Protestanlar ) ile savaşılmıştır. Bu savaşlar da Ingiltere yine sinsiliğini gösteriyor direk Fransa'ya bir savaş açmak yerine Huguenot'lara destek veriyor. Aynı zamanda saray entrikalarının en çok oldugu bir dönem.Gaskonyalı kahramanımız yani D'artagnan böyle bir zamanda karşımıza çıkıyor. Gaskonya'yı ülkemiz de Karadeniz bölgesine benzetebiliriz, geldiği yerin özelliklerini taşıyan kahramanımız inatçı olduğu kadar cesurdur.Tanışacagı 3 arkadaşıyla macera başlar ve kitap boyunca Kardinal' in başının belası olur. Tabi bir kişi de kahramanımızın belası olacaktır :) Okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi okumalar :)
755 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Kralın silahşörleri olan Artos,Patos ve Amerisle bir zaman sonra Daryartan ile duello'ya girerler.Düello başladığında olağan dışı bir olay gerçekleşir.Kral ile Kardinal'in arası bozuktur.Ve düello'da Kardinal'in adamları baskın yapar.Dartayan bu üç silahşör ile birlik olur ve başarılı olurlar.Artık bu bu dört silahşör iyi birer dost olmuşlar ve birçok başarıya imza atarlar.Bu dört silahşör kralın korumacılığına imza atarlar.Dartaryan'ın banasının hayali gerçek olmuş ve oğlu kral'ın koruması olmuştur.Keyifli okumalar.
755 syf.
·8 günde·8/10
Yedi yuz elli sayfalik guzel bir eser. Artik okumak zorunda oldugumu hissedip basladim. Ne de olsa Üç Silahşor herkesin bildigi, adini duydugu bir eser. Lakin heyecanla basladigim kitabi bitirmem zaman aldi. Bazi konular o kadar uzundu ki... Zaman kaygim olmasa zevkle okurdum. Uc sezonluk dizi gibi okurdum ama hizlanmak zorundaydim. Bu yüzden biraz sıkıldım sonlara doğru.
Kraliceyi seven Buckingham dükü ve d'artagnani seven Bonacieux... Isimlerjni unutmayayim diye yazayim. Bu kitabin isimsiz kahramanlari da sizlersiniz.

Bu arada dört kisiler ama kitabin adi Üç silahşor. D'artagnan garibimi neden dahil etmemis yazar merak edilesi.
Athos, Porthos, Aramis ve dartagnan dostlugunu sevdim. Talisiz bir dekilde karsilastilar ama dostluklari güzel oldu.
Keyifli okumalar.
755 syf.
·Puan vermedi
Hayatımda okuduğum ilk kitap bu. 1. ya da 2. sınıftayken incecik bir versiyonunu okuduğum için ne anlatıldığını pek hatırlamıyorum ama okuduğum ilk kitabın adını hiçbir zaman unutmadım ve daha ilk okumada bana okumayı sevdirdiği için hep minnettar kaldım. Burada denk gelince de bişeyler yazmadan duramadım :) Elime geçerse mutlaka tekrar okuyacağım. Bu 150 harf de dolmadı bir türlü..
Kibar ve anlayışlı olmak korkaklık anlamına gelmiyor ki.
Alexandre Dumas
Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 7.Basım
"Eh!" dedi Athos, "Muhammed'in müminlerinin dediği gibi Allah büyüktür ve gelecek onun ellerindedir."
Alexandre Dumas
Sayfa 536 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sevseydiniz her şeye daha farklı bir açıdan bakardınız.
Alexandre Dumas
Sayfa 149 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 7.Basım
Teşekkürler, artık hiçbir şeye güvenmiyorum.
Alexandre Dumas
Sayfa 206 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 7.Basım
İnsan yüreğinde sönen en son şey, umut.
Alexandre Dumas
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 7.Basım
Neyle yaşamamı bekliyordunuz? Elimde sadece anılarım var.
Alexandre Dumas
Sayfa 147 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 7.Basım
Şimdi hepimiz odalarımıza çekilelim, uykuya ihtiyacımız var.
Alexandre Dumas
Sayfa 716 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 7.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
3 Silahşörler
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
27
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059291446
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kidspro Yayınları
Bu kitapta, üç silahşörlere katılmak isteyen Dartanyan'ın hikâyesini okuyarak onun cesaretini yüreğinizde hissedebilirsiniz.

Kitabı okuyanlar 1.772 okur

  • Erhan Şifa Talu
  • Mehmet Zâhid Eser ﷽

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0
8
%0.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları