30 Ağustos Hatıraları (Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Salih Bozok, Muzaffer Kılıç, Cevat Abbas Gürer)

·
Okunma
·
Beğeni
·
106
Gösterim
Adı:
30 Ağustos Hatıraları
Alt başlık:
Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Salih Bozok, Muzaffer Kılıç, Cevat Abbas Gürer
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Nurer Uğurlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
124 syf.
30 Ağustos Zaferi hakkında başta Mustafa Kemal olmak üzere ordulara komutanlık etmiş olan, planı hazırlayan ve Mustafa Kemal'in yanında bulunan kişilerin anılarından oluşan bir eser. 26 Ağustos'tan itibaren olayları en canlı anlatan kişi bana göre Salih Bozok olmuş. Direk olarak savaş meydanında buluyorsunuz kendinizi ya da bir anda Nif,Kütahya,Eskişehir veyahut İzmir Kordon boyunda. Büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde hazırlanan son darbe, anlatıcıların (aslında onlar bu işin aynı zamanda mimarı) bahsettikleri anıları ile ne mükemmel bir zafer olduğunu gözler önüne seriyor. Detaylarda boğuluyorum okurken diyerek mazeret bildiren arkadaşlarıma önerebileceğim güzel bir eser
124 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
30 Ağustos’taki büyük zaferi bizzat yaşayanlardan duymak için okunabilir. Ulu Önderin bu büyük zafer için uyguladığı planı ve büyük zaferin hangi şartlarda kazanıldığını ihtiva eden eser bir anı kitabı niteliğinde. Eser tek nefeste okunabiliyor. Kitap oldukça muhtasar ama Anadolu Türklüğü için son derece mühim olan Büyük Taaruz hakkında genel bilgiler veriyor.

Bununla birlikte yer yer Osmanlı Türkçesi cümlelerin ağırlığı hissedilmekte beraber; eserin anlaşılmasını bu durum çok zorlamamakta.
Ertesi gün,sabahın erken saatlerinde Başkumandan Mustafa Kemal muharebe meydanını dolaşıyordu.Gördüğü manzaradan müteessir ve muztaripti. Binlerce düşman cesedi ve birbiri üstüne yığılmış yüzlerce topçu hayvanı,terk edilmiş toplar,cephaneler...
Bu elim manzarayı bir müddet seyrettikten sonra:
-Bu manzara insanlığı utandırabilir! dedi. Fakat meşru müdafaamız için buna mecbur olduk. Türkler başka milletlerin vatanında böyle bir harekete teşebbüs etmezler...
Kolektif
Sayfa 57 - Cumhuriyet
Güneş ufukta kaybolmak üzereydi.Eliyle muharebe sahasını göstererek.
-Hacı Anesti 'Mağrur kumandan ! Neredesin? Gel, ordularını kurtar...diye bağırdı.
Kolektif
Sayfa 57 - Cumhuriyet
Gençler!
Cesaretimizi takviye ve idame eden sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile, insanlık meziyetinin, vatan muhabbetinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.
M.Kemal Atatürk
Kolektif
Sayfa 44 - undefined
''Mahkûm olmak istemeyen bir milleti,tahtı esaretinde tutmaya muktedir olacak kadar kuvvetli müstebitler artık bu dünya yüzünde kalmamıştır.Türk milleti son mücadelâtiyle,bilhassa burada ihraz ettiği zaferle,izhar ettiği azim ve irade ile malûm olan bu hak'ayikı bir defa daha sinei tarihe çelik kalemle hakketmiş bulunuyor.''
Kolektif
Sayfa 14 - Cumhuriyet
Efendiler, hâkimiyeti milliye öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkûmdurlar.
M.Kemal Atatürk
Kolektif
Sayfa 33 - Cumhuriyet-epub
-Güneş topçumuzun rüyetine mani oluyor.Fakat biraz sonra süngülerimize vuracağı akisleriyle düşmanın rüyetini tamamen kesecek,dedi.
Kolektif
Sayfa 56 - Cumhuriyet
Armutlu isminde bir köyden geçerken ora ahalisi askeri seyretmek için yol kenarına çıkmışlardı. Yanık bakraçları, kırık testileriyle de geçen askerlere su veriyorlardı.
Bunların önünden geçerken, arabalara ve hayvanlara rastgeldiğimiz için yol vermek ve yolun açılmasını beklemek üzere otomobili durdurmuştuk.
Gazi Paşa bir sigara yakmak üzere toz gözlüğünü gözünden kaldırdığı zaman köylüler yaşlıca bir adam, anî bir hareketle kalabalığın arasından ayrıldı. Otomobile yaklaştı.
İhtiyar köylü bir müddet Gazi'nin yüzüne baktıktan sonra elini koynuna soktu ve çıkardığı kartpostalı avucu içinde saklayarak otomobilin basamağına bastı. İhtiyar bir karta, bir de paşanın yüzüne baktıktan sonra sağ elinin şahadet parmağını evvelâ karta sonra paşaya tevcih etti ve:
- Bu sensin! diye bağırdı ve müteakıben köylülere döndü:
- Arkadaşlar, Mustafa Kemal'dir! dedi. Bunu işiten köylüler, kadın, erkek ellerindeki testileri, bakraçları atarak her taraftan otomobile girdiler.Gözyaşları dökerek paşanın kalpağını, omuzunu öptüler, paşanın ayağındaki tozları sürme gibi gözlerine çekenler vardı.
Köylünün elindeki kart kim bilir ne zamandan beri ve ne müşkülâtla sakladığı paşanın bir fotoğrafıydı.
..Motor işleyince mecburen ayrıldılar. Hareket ettik, fakat sesleri hâlâ bizimle beraber geliyordu:
- Yaşa paşamız... Namusumuzu, hayatımızı kurtardın, hepimiz sana kurban olalım.”
Kolektif
Sayfa 96 - undefined

Kitabın basım bilgileri

Adı:
30 Ağustos Hatıraları
Alt başlık:
Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Salih Bozok, Muzaffer Kılıç, Cevat Abbas Gürer
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Nurer Uğurlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • Kerim Köksal Kaya
  • Éomer
  • Mehmet Admış
  • Barış
  • Burak CAN
  • Esra
  • İsmail Aldemir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (2)
9
%57.1 (4)
8
%0
7
%0
6
%14.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0