40 Hadis 40 Yorum

·
Okunma
·
Beğeni
·
881
Gösterim
Adı:
40 Hadis 40 Yorum
Baskı tarihi:
30 Aralık 2012
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751950383
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Diyanet İşleri Başkanlığının aylık dergisinde yeyınlanan "bir hadis bir yorum" yazılarımdan seçilerek hazırlanan bu kitapçık, zayıf bir rivayetten esinlenerek ortaya çıkan ve İslam kültüründe geniş bir yer tutan kırk hadis edebiyatının günümüzdeki örneklerinden biri sayılabilir...(Önsözden)
254 syf.
·76 günde·Beğendi·10/10
Tanımadığımız, hakkında hiçbir malumata sahip olmadığımız bir insanı nasıl sevebiliriz? Hz Muhammed( S.A.V )in sözleri hadisleri, günümüz proproblemlerine Işık tutar mahiyet de kitapta yer almaktadır.On'u ( sav) tanımak istiyorsak bu kitap bir başlangıç olacaktır. Peygamberi Sevmek, sadece Kandil gecelerinde gözyaşı dökmekten ibaret değil, Onu tanımaya ve anlamaya çalışmak O'nun sözlerini, hadislerini ,olaylar karşısındaki yorumlarıní, tavrını anlamaya ve öğrenmeye çalışmaktır.
254 syf.
Kitap Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanmış, telifi serbest bırakılmış bir eser. İnternetten e-kitap şeklinde bulabilirsiniz. Hadis konusunda çeşitli çalışmaları olan bir isim tarafından yazılmış. Yorumları okurken bu konuyla ilgili çok bilginiz olmasa da kafanızda soru işareti kalmaması ve tartışmalara imkan verilmemesi için ilgili hadisin geçtiği kaynak veya ilgili ayet ve sureler satır aralarında belirtilmiş. Seçilen hadislerin doğruluğunda Kur'an ve sünnete uygunluğu en önemli ölçüt olmuş. Her hadisin yorumu nerdeyse 2 veya 3 sayfa. Hadisi açıklarken ayetlerden örnekler, Peygamber Efendimizin hayatından kesitler verilmiş. Sonra da çağımızda bu hadise nasıl uymamız gerektiği veya çağımızda bu hadise uyulmadığı için oluşan problemler belirtilmiş. Hadis okumak ve anlamak isteyenler için detaylı olmasa da yararlı bir kitap.
254 syf.
·Beğendi·6/10
Diyanetin aylık dergisinde yer alan bir hadis bir yorum yazılarından seçilen hadislerden oluşmaktadır. Hadis seçimleri çok güzel yapılmış. Gayet anlaşılır,günlük hayattan, insanı kendine getiren hadisler.
254 syf.
·Beğendi·10/10
#40HadisYorum

Eveeeeet gelelim.Bir kitap yorumuna daha.Tabiki bu kitabı da çok beğendim.Beğenmemek mümkün mü?Kitapta Allah'tan bahsediyoooor,Hz.Peygamberimizden bahsediyoooor,onların ayet ve hadislerinden bahsediyooor ve üzerine yorumlar yapılıyor.Ben bu kitabı nasıl begenmeyeyim ki.Dün ve bugün dini kitaplar okuyarak iyi yapmışım diyorum çünkü harika bilgiler öğrendim.Gelelim bir örneğine :

Cabir b. Abdullah (r.a)dan nakledildiğine göre,bir bedevi Allah Rasulü (s.a.s)ne gelerek Müslüman olmak üzere bîat etti.Bir süre sonra hastalandı ve Hz.Peygamber'den bîatini feshetmesini istedi.Allah Rasulü bunu kabul etmedi.Bedevi,ikinci talebine de olumsuz cevap alınca Medine'den ayrıldı.Bunun üzerine Hz.Peygamber,"Medine,kötüsünü atan iyisini arıtan bir demirci körüğü gibidir."buyurdu.

Burada yorumunu yapacağımız hadis inanç hürriyeti konusunda sevgili Peygamberimizin tutumunu açık biçimde ortaya koyan bir rivayettir.Kendisine gelip Müslüman olan ve bağlılık yemini yapan bir bedevinin, hastalığını bahane ederek İslam'dan ve Medine'den ayrılmasını uygun bulmayan fakat imkânı olduğu hâlde onun gidişine de engel olmayan Hz.Peygamber,bedeviye olan kırgınlığını yukarıdaki ifadesiyle dile getirmiştir.O,insanları Allah'ın yoluna davet eden bir elçi olarak,bu davete icabet edenlere ne kadar sevindiyse,bundan uzak duranlara veya verdiği sözden cayanlara da o nisbette üzülmüştür.
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu :Allah sizin suretlerinize, (görünüşünüze) ve mallarınıza bakmaz ancak kalplerinize ve işlerinize bakar (Müslim," birr," 34)
İmaj ve görüntünün en belirleyici etkenlerden biri olduğu ve bunun için büyük harcamaların yapıldığı günümüzde, Allah Resulü'nün bize hatırlattığı bu ölçüyü tekrar tekrar okuyup hafızamıza Nakş etmeliyiz .Yüce Allah bu ölçüyle, niceliği değil niteliği, kabuğu değil özü maddeyi değil manayı ,şekli indirgenmiş ameli değil samimi niyeti öncelemekte ve bunu önemsemektedir.
Üstünlük yarışında:
"Arab'ın arap olmayana, arap olmayanın arab'a; beyazın siyaha, siyahın beyaza, takva'dan başka bir üstünlüğünün olmayacağını" ilan etmiştir.
Sevdiğini dengeli sev, gün gelir düşmanın olur, kızdığına dengeli kız, gün gelir dostun olur.
İsmail Hakkı Ünal
Sayfa 110 - DİB yayınları
"Müslüman, müslümanların dilinden ve elinden salim olduğu, mü'min ise, insanların canları ve malları hususunda emin olduğu kimsedir."
(Tirmizi, İman, 12)
Mikdad b. Esved der ki; Allah resulünden öyle bir söz işittim ki, sonunu görmeden hiç
kimse hakkında iyi yahut kötü diyemez oldum. Allah resulü şöyle buyurdu:
“Ademoğlunun kalbi (ateşin üzerinde) kaynayan bir tencere gibidir (sürekli değişir).”
Başarıya ulaşacaklar, Müslümanlar veya gayrimüslimler değil, Allah’ın sünnetine uyarak çalışan ve bütün tedbirleri aldıktan sonra sonucu Allah’a havale edenlerdir. Yeterince çalışmayan ve işini hakkıyla yapmayan bireylerden oluşan bir toplumu Cenab-ı Hakk’ın, sırf Müslüman olduğu için başarıya ulaştırdığı görülmemiştir. Bugünkü İslam âleminin durumu bu gerçeğin çarpıcı bir
ifadesidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
40 Hadis 40 Yorum
Baskı tarihi:
30 Aralık 2012
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751950383
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Diyanet İşleri Başkanlığının aylık dergisinde yeyınlanan "bir hadis bir yorum" yazılarımdan seçilerek hazırlanan bu kitapçık, zayıf bir rivayetten esinlenerek ortaya çıkan ve İslam kültüründe geniş bir yer tutan kırk hadis edebiyatının günümüzdeki örneklerinden biri sayılabilir...(Önsözden)

Kitabı okuyanlar 27 okur

 • ÇAĞRI BEY
 • Gonca Çolak
 • Selver mor
 • Elifnuroren
 • Şeyma yılmaz
 • Vedat ÖZGENÇ
 • Affan ོ
 • Caysamis
 • Gamze
 • Ümmü

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (3)
9
%0
8
%14.3 (1)
7
%28.6 (2)
6
%14.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0