Adı:
40 Şiir ve Bir
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
6059908733
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Bu sabah şu denizi kirala, mavi
mavi hatırlayalım birbirimizi,
bu öğlen güneşi kirala da bir
daha soğukluk girmesin aramıza,
bu ikindi tembelliği kirala, belki
gölgesinde kedin olurum senin,
bu akşam bahçeyi kirala, elimizde
büyüsün gül, menekşe, yasemin,
bu gece uykuyu kiralarsan, rüyama
yalnız senin gözlerini konuk ederim,
bu bahar bu gövdeyi kirala, vücut
kitabında tozlandı kelimelerim.
(Tanıtım Bülteninden)
Şiir böyledir biraz Mavi biraz NAR ve Sevgiler NARMAN....

Dışından başlayarak anlatmalı. Çünkü bu adam bir Nar. Baştan sona kimsenin görmediği Mavi bir Nar...
Narman dedim içimden okurken. Denize yavaş yavaş açılır gibi önce kapağı alıyor insanı serinliğine ve sonra götürüyor derinliğine.
Hatıralarını şiire döktüğünü belirtiyor
Ve diyor ki
-" Bu hatıra defteri başıma yeni şiirler açacak demektir."
Bana da Mavi bey demişti bir kaç güzel insan fakat bu şiirlerin içinde kayboldukça bu mahlasa sahip olacak kişinin kim olduğunu gördüm.
Hangi alfabeyle yazılırsa yazılsın hangi yazım tekniği ve rengi kullanılırsa kullanılsın tüm dizeleri Maviydi bu güzel abinin..

"Bütün kadınlar şiiri bir kadına terk eder "

Belki de beni en çok düşündüren kısımdı bu. Ne demek olabilirdi bu. Aynı şey biz erkekler için de geçerliyse şiirlerimiz hangi kadının kaleminde mürekkebi kurumuşcasına kaldı.

Şiirlerden alacağımız var demektir bu. Öyle değilse bu Beckett'ı haklı kılar. Ne olur haklı çıkma Beckett.

Kadınlar, Erkekler ve şiirler diyordum ki
"Atın beni içimden kimse yok artık "
Bu dize sen nereye der gibi çıktı karşıma. Hasretin o namussuz ezgisi aklıma küfürler getirdikçe ve küfretmek kötü birsey olduğundan şiir yazmaya başladım bende. Ne zaman birinin ayak izlerini hissetsem en derinde böyle güzel şairler tutar oldu elimden. Evet küfretmek toplumsal bir suçtur ama şiir değil.
Keşke dedim ama Füruğ ile Haydar el ele tutuşabilse. Bir Farid Farjad ezgisi ile..
Madak Haydar abiyi düşlerken Muhsin abi de onun elinden tutsa Burçak' abla yı yok sayarak...
Neyse efenim üstünüzde beyaz bile olsa içinizdeki narı dürtsün güzel insanlar..
Maviyle kalın. Şiirle ve Sevgilerle....
Kitap alamayan çocuklara kitaplar hediye edeceğim Youtube kanalımda, kitaplardaki alıntılar hakkında videolar hazırlıyorum. Destek olmak isterseniz abone olabilirsiniz: http://bit.ly/alintilarlayasiyorum

Kapağı gibi masmavi dizeler.

Bahadır Bayrıl'ın da dediği gibi bir dize şairidir Haydar Ergülen. Yahya Kemal'in mısra haysiyetimdir demesi gibi, Haydar Ergülen'e göre de yalnızlığı, kızı olan Nar'ı, şiiri onun haysiyetidir.

Dizelerinin ayrı ayrı hepsinden birer kitap çıkartılabilecek nitelikte olan 40 Şiir ve Bir, empatinin sınırlarını zorluyor. Kimse birbirine üstünlük sağlamaya çalışmaz. Çünkü bahçe-avlu da ev-oda da baba-oğul da birbirleriyle anlam kazanan kavramlardır.

Erdal Doğan'ın da kendisi hakkında dediği gibi şiir yalnızlıktır, aşk da öyle. Hem şair de yalnızdır. Ama kendi ruhunun tezahürünü şiirlerinde gösterebildiği kadar yalnızdır.

40 Şiir ve Bir, bütün şiirlerinin yalnızları oynadığı bir orkestra gibi sanki. Orkestra şefi Haydar Ergülen ve bütün enstrümanlarına ayrı ayrı hak veriyor hünerlerini sergilemeleri için. Anlamların kurgusundan sözcüklere giden bir şair olmayı başarabilmesi için de enstrümanları olan dizelerin sırrını bize harika kişileştirmeleriyle açıklıyor.

Ne kadar şanslıyız ki onun yaşadığı dönemde, onun bize anlatmaya çalıştığı mavilikleri okuyabiliyoruz.
Öncelikle adındanda anlaşıldığı üzere bir kırk yaş kitabı. Ayrıca olgunlaşmanın analizi ve şiirin aşk olduğunun bilincinde olup direk onu hissettiğim, şairin dil ve üslubunun tamamen kusursuz olduğu buna istifaden başarıyla uygulayanın Harika bir şair olduğu kesin. Küçük İskender’in bir yorumuna dikkat çekerek devam ediyorum. Zekâ kavramının şiire uygulanış biçimini sevdim ben de onun gibi.Her zeki insan şiir yazabilir değil de her zekâ bir şiire verilemez. Bakın ne diyor Haydar: “Beni de gizle ey nar bin âşığın biri gibi!” Tamamen anlatıyor burada olayın uyarlanış şekli ve şairin tarzının duygu hitabının da ağırlıklı olduğu, zeki bir şairin duygularını içtenlikle ifade edişinin tamamen cömertliği olsun merhameti olsun beni derinden etkiledi. Son olarak kardeşliğe önemi de gözden kaçırılacak bir husus değil. Okuyup şiirerlerinin her mısrasını epey derinden yaşadığım bir kitap oldu.
Ne zaman bir yağmur yağsa hemen Haydar Abi gelir aklıma sorsalar kaç kitabını okudun diye sadece bir ama
"40 Şiir ve Bir" öylesine mavi öylesine sevdalı..
"Mavi bir yağmurluğun da olsa şiirden ıslanırdın!" Diye diye bisikletimin pedalını sürerdim kimsesizliğe. Her gittiğim yer onunla, ansızın durup bir noktadan okurdum şiirini seslice..
(İnsanlar anlamıyordu bu deli hallerimi ne de olsa anlaşılmak için yazılmadık maviye) Tam gidicem diyorum bir şiir daha önümü kesiyor sanki bisiklet yarışındasın ve senin hızından etkilenen herkes önüne bir buket koyar gibi geçiyor dizeden.. "Nereye? Bir hayal arası bile vermeden bir filmden diğerine koşturur gibi böyle?" ve ona onun sözüyle ikramda bulunuyorum o anda " Sözlerime gülecek kadar yakınıma gelecek birini aramaya.." Hoşgeldin demek istiyorum bende belki maviye belki de bir şiire.. Kim bilir bir gün diyerek sürüyorum kendimi hiçliğe...
"Üç yanım kara benim bir yanım ıssız
denizsiz, vapursuz, yolcusuz, susuz.."
Ülen denizi görmedik diye maviyi de unutacak değiliz ya diyerek göğü liman belledik kendimizce. (Bizim şehirde kimse görmez denizi vapuru ama hep "Boğulayazarlar karanın sözleriyle açıldıkları şiire" neden bilmem..) velhasılı yürü git uzaklara derken hooop (İsmail abi gelmiyor tabii, keşke gelse..) yerde bir çocuk görüyorum hiiii dizi yaralı bisikletten düşmüş sanırım o da giderken uzaklara, yakalandı yağmura.. İşte diyor Haydar Abi " Benim çocukluğum şurda duruyor, pek uzağa gitmedi, sen bulut ol o yağmur.." diye kaldırıyorum kendi çocukluğumu yerden .. dizindeki kırmızı renkse maviye boyalı yağmur yıkadı şiirle orayı diyerek yürüyorum usulca. Elimde Mavi varken daha bir cesaret alıyor insan ve bağırıyorum düştüğüm noktadan hayata "YOK MU GELEN ÇOCUKLUĞA YOK MUSUN?"...
Haydar Abi anlatılarak bitmez bende sizin dizleriniz kanamasın ama her kanayan yerinize bir mavi konsun ki unutmayalım çocukluğumuzu ve soruyorum yok musunuz?...
"Oğul olduğum kadın sakın beni terk etme." Uzun zamandır okumaya can attığım bir şairdi kendi zat-ı şahaneleri. Okudum ve gördüm ki birçok soru cevapsız kalmaya mecbur.
"Ben kimden şair olduğumu bilirim."
Haydar Ergülen modern Türk şiirinde gözden kaçmaması gereken bir güzellik...onun şiirlerinde ruh var, hayat var, özlem var, sevda var...çok severek okuyacaginiza eminim
Diyebileceğim bir çok şeyden vaz geçip...okumazssaniz bir cok şey kaybedeceginiz diyeyim sadece... üstünde yağmurdan başka hiçbir şey yoktu
anlam olmak için yeterince çıplaktın
şiirin nasıl bir şey olması gerektiğini
hatırlatıyordu gözlerin, sana böyle inandım:
ben inanmak için şiir yazıyorum, gözlerin
cihangir'i hatırlatıyordu, hayal içinde fakir
üsküdar'dan o rüyaya baktım: maviydin
bir özletip bir geri çekiyordun denizlerini!
usul usul inandım güzelliğin hatırına yağan
yağmurun üstümüzde hakkı vardır, inandım
uzak bir mavi kızın gözlerindeki bulut
burada içimize yağacaktır, inandım, mavi
bir yağmurluğun da olsa şiirden ıslanırdın!
gövdene de böyle inandım, duruydu, şiirin
nasıl bir şey olması gerektiğini hatırlatıyordu:
öyle çıplaktın ki içinde şiirden başka
hiçbir şey yoktu, gövden neyi hatırlatıyorsa
ona inanıyorum, beni hatırılamasa da, biliyorum
bazı uzaklıkların hiç mektup beklemediğini...

bazı şiirler de bekleyemiyor yağmurun dinmesini!
Mavi bir yağmurluğun da olsa şiirden ıslanırdın diyen üstad, benim için yeri her zaman ayrıdır Ergülen'in. Masmavi şiirler yazarken öyle bir hissettirdi ki bize acının en sevimli hallerini, biz kederimizi unuttuk mutlu olduk bir mavi görünce. Kesinlikle okunmalı!
Haydar Ergülen benim için (Birhan Keskin'le birlikte) tam manada idoldür her zaman. Şiir deyince aklıma gelen efsane ikilidendir ve bu kitabı okuyunca "40 şiir"i kadar, "ve bir..." kısmına da hayran oldum. Ergülen sanki başka şiir okumayalım diye yazıyor bunları :)
Haydar Ergülen’in okuduğum ilk şiir kitabıydı,kalemine hayran oldum,lakin okurken bazı şiirleri zorladı,üstünde durup düşünecek,farklı farklı anlamlar çıkarılacak şiirleri var. Özellikle geçmişe yönelik,geçmişte yaşanan mutluluklar,üzüntüler şiirin ana konusu, şairin 40.yaşının eseri olan bu kitap diğer kitaplarını okumam için beni ikna etti,tavsiye ederim.
Haydar Ergülen... 40 şiir ve bir...
Hani bir kitap okur, bitirir, kitabı kapatıp elinizle kapağını bir okşarsınız ya, içinize dokunmuştur çünkü ruhunuza... 40 şiirde aynı öyle oldu benim için kapattım kapağını elimle bir süre okşadım kapağını, içeriği kadar kapak görseli de bunda etkili oldu ama her şiirinde kendimden o kadar şey buldum ki, o kadar zarif o kadar naif dizeler içeriyor ki bam telime dokundu.
Sanırım eşine ithaf olunmuş bir kitap ve bu ithaf öyle güzel öyle ince kurgulanmış ki tam bir zerafet örneği. Sevginiz daim olsun...
Şiiri seven herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.

Keyifli okumalar...
Kitapları arasında en iyi şiir kitabı bence bu kitap içlerindeki şiirlerdende özellikle karamela çok iyi bence yeni tanıştım severek okumaya devam edecegim ️
Eksiği çok olan şiir söylesin, dize değil ey şairler kupon biriktiriniz! Ne yedek yerine geçiyor dize, ne biriktirince şiir solgun bir gül oluyor
Hem gül de biriktirdiği yok kimsenin kimseye,
...
Şiir değil şikayet burçlarındanız.
Haydar Ergülen
Sayfa 28 - Kırmızıkedi
Yağmurun üstümüzde hakkı vardır,inandım
Uzak bir mavi kızın gözlerindeki bulut
Burada içimize yağacaktır,inandim,mavi
bir yağmurlugun da olsa şiirden ıslanırdın!
Gövdemi bir cümle daha terkediyor.
- O cümleyi çocukluğum için kurmuştum-
Çocuk ki kaybolmuş bir şiirin nakaratıdır
Onu terkediyorum, beklemediğim bir mektubu
Terkederken ve terkederken beni ıssız adası
Arkadaşlığın.
Bu gövdeye taşınacak eski bir ruh arıyorum.
Bu kağıttan kaygıyı susturacak ağır bir söz arıyorum.
Çoğu bana sayılsın
Boş kalsın kâğıtta bir yerim varsa....
Haydar Ergülen
Sayfa 15 - Kırmızıkedi
Sana,benim çocukluğum şurda duruyor,pek
Uzağa gitmedi,sen bulut ol o yağar
Aşk dünyaya bizden önce gelmiş de erkenden.
Açmış gibi dükkânını, onun kokusuyla tanıdım,
Aktarları, acı sözlerini aşkın tuzu biberi saydım,
Onun huylarıyla karşılaştım eski tuhafiyelerde:
Aynalı Pasaj, Bonmarşe ve Altın Düğme...
Biri birine uymayan binbir huy, binbir çeşit,
Bir dükkana rastladım duvar taş, kapı kilit,
Ne tatlı sözlerim açabildi ne iyi huylu şiirim,
..
Haydar Ergülen
Sayfa 11 - Kırmızıkedi Y.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
40 Şiir ve Bir
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
6059908733
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Bu sabah şu denizi kirala, mavi
mavi hatırlayalım birbirimizi,
bu öğlen güneşi kirala da bir
daha soğukluk girmesin aramıza,
bu ikindi tembelliği kirala, belki
gölgesinde kedin olurum senin,
bu akşam bahçeyi kirala, elimizde
büyüsün gül, menekşe, yasemin,
bu gece uykuyu kiralarsan, rüyama
yalnız senin gözlerini konuk ederim,
bu bahar bu gövdeyi kirala, vücut
kitabında tozlandı kelimelerim.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 114 okur

  • Gülsüm.
  • Şule Tabaklar
  • Şeyma Özbek
  • Cemre Buse Hardal
  • Selma
  • Büşra Tan Ayçin
  • MNeslihan
  • Tuğba Arslan
  • belgin yazıcıoğlu
  • şeyma candeğer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%50
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%7.1
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73
Erkek
%27

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.9 (14)
9
%28.2 (11)
8
%7.7 (3)
7
%17.9 (7)
6
%5.1 (2)
5
%2.6 (1)
4
%2.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0