40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk

6,0/10  (27 Oy) · 
72 okunma  · 
15 beğeni  · 
995 gösterim
Kırk ünlü yabancı karakter Türk olsaydı, ne olurdu?

Brad Pitt "Sarı", Lost dizisindeki Charlie, Charlie Dayı olarak karşımıza çıkardı. Obama zenci açılımı yapar, E.T. camiye müezzin olur, Kedi Kız mahalle baskısıyla büyürdü. Jaws, Adana'dan çıkan delikanlı bir balık muamelesi görürken, Avatarlar kurban edilmekten zor kurtulurdu.

Okurken gülümseyeceğimiz, gündelik hayatımızda gördüğümüz manzaralara farklı bir gözle bakarak kendimizi eleştirmeden geçemeyeceğimiz bir mizah kitabı...

En çok Lost'tan söz edilirken "Adada yatır varmış abi!" cümlesine güldüm. Bence bu cümlenin ardından şu olurdu: Anında bir üfürükçü ortaya çıkar ve herkesi dumanı üfürük yöntemiyle etkisiz hâle getireceğine inandırmaya çalışırdı. Hocam ellerine, diline sağlık, çok isabetli tespitler ve herkesin okurken yüzünde mutlaka tebessüm yaratacağına inandığım enfes bir kitap.
-Gökay Özenç-

Özellikle Harry Potter'a çok güldüm. Ben de bu filmi izlerken bu çocuğu birine benzetiyorum, diyordum. Elime aldım ve bırakamadım kitabı, bir gecede bitirdim. Gülümsemeye hasret olduğumuz şu günlerde, her satırında ayrı bir kahkaha attıran, gülerken düşündüren ve gündelik yaşantımıza farklı bir pencereden baktıran bir mizah kitabı...

"Ben öksüz, ben yetim!"
-Bahadır Zengin-
(Tanıtım Bülteninden)
DUA 
19 Haz 02:54 · Kitabı okudu

Dünyaca ünlü kırk kişinin eğer Türk olsalardi başına gelebilecek olaylari mizahi bir dille anlatan bol kahkahali esprili bir kitap olur kendileri. ..

Hatice SARI 
12 Oca 15:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zevkle okuduğum eğlenceli bir kitap. Okurken çok keyif aldım. Ahmet Şerif İZGÖREN yine muazzam bir eser kaleme almış. Okurken insanın içinde tekrar tekrar okuma isteği uyandırıyor.

Meryem Hoşoğlu 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisedeyken okumuştum. Tam hatırlamıyorum ama okurken çok sıkılmıştım. Kapağını görünce etkilenmiştim,ne yazık ki yanıldım. Bitirmek için kendimi sıktım. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. İçerisinde belli başlı şahıslar hakkında bilgi edinebilirim sanmıştım yanıldım.

Zeynep AVŞAR 
11 Oca 02:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Turk milletinin gundelik hayatini ve ayni zaman da zihniyeti anca bu kadar yazilabilirdi.Kitaplari sevmek adlı bir denemem de örnek verdiğim kitaplardan biridir.

Merve Fikir 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

A.Ş.İzgören'in kitaplarını beğenirim. Güzel bir kalemi vardır. Bu kitabının başlangıcında yazarken çok güldüğünü ve hayattan keyif almayanların okumamasını yazmış. Ben de okurken çok gülmeyi hedeflemiştim ama kendi okuma tarzımdan mı yoksa yazdığı konuların ne kadar doğru ve ciddi olduğundan mı bilemiyorum, o kadar gülemedim açıkçası. Ama yüzümde hep bir tebessüm oldu. Diğer gelişmiş ülkelerin neden daha sistematik ve başarılı olduğu bir gerçek ama bizim de neden öyle olamadığımızı güzel bir şekilde ortaya koymuş.
Hayatın telaşesinden biraz uzak kalmak, kafayı dağıtmak için okuyabilirsiniz.

Muharrem Armağan 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabın konusu 40 tane yabancı insan veya filmin Türk olsa nasıl olacağıyla ilgili yazılmış ama açıkcası bende hayal kırıklığına sebep oldu çünkü Ahmet Şerif İzgören gibi bir yazardan daha mükemmel bir kitap beklerdim. Okumanızı tavsiye etmem çünkü mizah kitabı olsada güldürdüğü bikaç yer hariç çok iyi olduğunu söyleyemem en sevdiğimse Can arkadaşlarıma diye başladığı önsözdeki samimiyetiydi zaten Ahmet Şerif İzgören'in kitaplarını sevmemin nedeni çok samimi bir anlatım tarzı var özellikle internette yayınlanmış seminerlerini izlemenizi tavsiye ederim.

Tuğba 
11 Oca 01:27 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tesadüf olarak elime geçmiş bir kitaptı. Merak ettim ama merak ettiğim gibi çıkmadı. 40 yabancı ünlü Türk olsaydı ne olurdu fikrinden yola çıkılmış. Ancak bana göre mizah yapalım eleştrilerim derken; eleştri dozu bazı yerlerde kaçtı. Evet komik kısımları var özellikle superman kısmına güldüm ama o kadar. Aslında severim yazarı. Yurt sevgisinin büyüklüğünü de biliyorum ancak bu kadar da kötü değiliz yahu!

Mathmazel 
19 Nis 23:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap okurken tebessum ettiriyor.hatta bazen kahkaha bile atabiliyorsunuz.
Cok akici bir kitap.hayata farkli bir acidan bakmanizi sagliyor.herkes okumali.

Halil TUTAR 
 27 Haz 22:48 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Adından da anlaşılacağı üzere kırk farklı hikaye var. Önsözünü okuduğum da çok güleceğimi sanmıştım,tebessümle noktaladık.(Yazar beklentiyi yüksek tuttu.)Yurdumdan güzel fotoğraflarla süslenmiş kitap içerisinde; Jaws,Supermen,Avartar,Hitler,Pastör benim en çok ilgimi çeken hikayeler oldu

Metin Özdemir 
20 Tem 22:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Dünyadaki tanınmış karakterlerin Türk versiyonu olsa nasıl olurdu? üzerine kafa yorularak yazılmış bir kitap. 3-4 hikâye dışında bu sefer bu kitabı beni cezbetmedi. Meraklısı okuyabilir.

2 /

Kitaptan 32 Alıntı

Melih Karaman 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Mizah
Örümcek Adam

Örümcek adam, Türk olsaydı.. Ya topal kalmıştı ya da ölmüştü.
Nasıl mı?
Şimdi bu gökdelenlere falan tırmanıyor ya, hani bunun kahramanlığı bu ya, tırmanarak işi götürüyor. Bir kere Türkiye’de gökdelen falan kısıtlı. Bu da mecburen, daha çok apartmana, dört katlı kaçak villaya tırmanacak.
Amerika’da tırmandığında, herkes kim kime, dum duma.
Burada biri apartmana tırmanacak olsa ortalık ayağa kalkar
“Şahin Abilerin apartmanına hırgız giriyor. Yetişiiiin!” Bütün mahalleli doluşur. Elde odun, levye, Allah ne verdiyse… Şimdi yan apartmana kaçsa olmaz. Oranın çatısı, balkonu da dolu.
-Gel gel gel, buraya gel de verem ağzını burnunu eline.
-Polis çağırmayın olum. Bunun polisi, karakolu ben olacağım inşallah.
-Len röntgenci.
-Abi, bu ölü sevici olmasın?
-Burada ne işi var lan, morga gider o zaman. Röntgenci bu.
-Bak nasıl tırmanıyor şerefsiz, gurbağa gibi. Gurbağa Adam diyelim buna.
-Hıdır Abi kurbağa tırmanamaz ki yengeç o.
-Doğru, Yingeç adam olsun.
-Güzel isim oldu.
Şimdi ağ atarak da kurtulamaz. Ağla maksimum 5-10 kişiyi yakalarsın, oysa 100-150 kişi toplanır seni dövmeye.
Hadi bir şekilde karanlığa aktın, kimse görmedi.
Dış sıvalar çürük, idareten yapılmış olduğundan, bu sefer de apartmanın sıvasıyla birlikte altıncı kattan çat diye yapışırsın yere.
Hastaneden çıkamaz Yengeç Adam.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 13 - İzgören Yayınevi)40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 13 - İzgören Yayınevi)
Melih Karaman 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Soykırım
Öncelikle, "Biz Türkler, birkaç milyon Ermeni'ye soykırım yaptık ve otuz bin de Kürt öldürdük" diyerek buradan Nobel Edebiyat Jürisi'ne göz kırpmak istiyorum."Allah belanı versin diyen varsa, buna demeyeceksin onu başkasına diyeceksin güzelim.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 175 - İzgören Yayınevi)40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 175 - İzgören Yayınevi)
Metin Özdemir 
20 Tem 03:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Neil Armstrong’un sözü dünya tarihine geçti: “Bu benim için küçük, insanlık için büyük bir adım”.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören
Metin Özdemir 
20 Tem 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Metallica, Türk olsaydı... Düğün salonlarında arabesk–pop çalardı.
İnanmıyor musun?
Bak şimdi, bunlar okulda SBS, ÖSS, KPSS ile ezile ezile büyüdüler mi? Yine de rock falan dinliyorlar, ilgileri var ama dershane, şu bu derken ifade edemediler kendilerini.
Sonra kurdular grubu.
Maliyeye başvurdular. Muhasebeci bunlara “Serbest esnaf fişi kesin, şirket kurmayın. Yoksa vergisi, püsürü derken yorulursunuz” dedi.
İstanbul Ticaret Odası’na ticaret sicil belgesi için başvursalar, oradan derler ki:
“Kardeşim, sizin önce emniyetten temiz kâğıdı, adliyeden de sicil belgesi almanız lazım.”
Grup gitti emniyete:
“Bahçelievler askerlik şubesine gidin, askerlikle ilişiği yoktur belgesi alın.”
Askerlik şubesine giderler:
“Böyle saçlı sakallı bir fotoğrafla başvuramazsınız, gidip düzgün bir fotoğraf çektirin. Arka fon kırmızı olacak, çift kulağınız görünecek.”
Ola ki belgeleri tamamladılar.
En son belediyeye rüsum vergisi yatırdılar. Bu sefer “Limited şirket kurmanız lazım” dediler.
İkametgâh ilmühaberi, şu, bu... Kurdular şirketi.
Yasaya göre ne olur?
Grubun tamamı SSK’lı olurken kurucu James Alan Hetfield’in şirket sahibi olarak Bağ–Kurlu olması gerekir. Bağ–Kurlu rock solisti, SSK’lı metal grubu olur mu? Olmaz.
Bunlar düğün salonunda org çalarlardı. Parçalar da önceden CD’yle orga yüklenmiş aslında. Çalar gibi yapıyorlar. “Nikâhına benii çağır sevgiliiim, istersen şahidin olurum seniiin.”
Akılda da elemanların geciken SSK primleri...

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Sevdiğimiz olur, o bizi sevmezse öldürürüz. Kadınla yaşamayı bilmeyiz, yalnız bırakırız onu. Çalışma hayatına sokmayız, ona gereksiz parlarız. Sporun spor olduğunu unuturuz, sıraya girmeyi bilmeyiz. Yahu dürüst olalım.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Yollara tükürürüz, neredeyse hiç kitap okumayız, işimizin hakkını vermeyiz. Dürüst olalım. Nasıl çalışırsak çalışalım, maaş bizim hakkımız zannederiz. Trafikte yol vermeyiz, hemen kapışırız.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören
Metin Özdemir 
20 Tem 22:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Yollara tükürürüz, neredeyse hiç kitap okumayız, işimizin hakkını vermeyiz. Dürüst olalım. Nasıl çalışırsak çalışalım, maaş bizim hakkımız zannederiz. Trafikte yol vermeyiz, hemen kapışırız.
Sevdiğimiz olur, o bizi sevmezse öldürürüz. Kadınla yaşamayı bilmeyiz, yalnız bırakırız onu. Çalışma hayatına sokmayız, ona gereksiz parlarız. Sporun spor olduğunu unuturuz, sıraya girmeyi bilmeyiz. Yahu dürüst olalım.
Japonya’nın neredeyse tamamında, yollarda kaldırım yok, biliyor musunuz? Sadece bir çizgiyle ayırıyorlar yayaların yolunu. Yaya rahat yürüyor, biliyor başına bir şey gelmeyeceğini. Bizde adam kaldırıma park ediyor arabasını, otobüs durağına arabayla dalıyor.
İçerideki tüm o eleştiri bunlara. Yoksa Türklüğe değil. Ben herkesten çok seviyorum bu ülke insanını ve bu güzel yurdu.
Türk dediğim de Kürt, Çerkez, Ermeni, Boşnak, Sünni, Alevi, Musevi,Yahudi, Rum, Laz, Hıristiyan, Göçmen, Süryani, kim varsa bu ülkede; anladınız siz onu. Bu bayrağı seven tüm cankuşlar, çok şey öğrendik birbirimizden, çok sevdik birbirimizi. Aynı denize baktık, aynı güneş doğdu üstümüze, aynı ayı seyrettik hülyayla. Aynı depreme üzüldük.
Hepimiz biriz.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören
4 /