40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk

6,0/10  (22 Oy) · 
59 okunma  · 
12 beğeni  · 
958 gösterim
Kırk ünlü yabancı karakter Türk olsaydı, ne olurdu?

Brad Pitt "Sarı", Lost dizisindeki Charlie, Charlie Dayı olarak karşımıza çıkardı. Obama zenci açılımı yapar, E.T. camiye müezzin olur, Kedi Kız mahalle baskısıyla büyürdü. Jaws, Adana'dan çıkan delikanlı bir balık muamelesi görürken, Avatarlar kurban edilmekten zor kurtulurdu.

Okurken gülümseyeceğimiz, gündelik hayatımızda gördüğümüz manzaralara farklı bir gözle bakarak kendimizi eleştirmeden geçemeyeceğimiz bir mizah kitabı...

En çok Lost'tan söz edilirken "Adada yatır varmış abi!" cümlesine güldüm. Bence bu cümlenin ardından şu olurdu: Anında bir üfürükçü ortaya çıkar ve herkesi dumanı üfürük yöntemiyle etkisiz hâle getireceğine inandırmaya çalışırdı. Hocam ellerine, diline sağlık, çok isabetli tespitler ve herkesin okurken yüzünde mutlaka tebessüm yaratacağına inandığım enfes bir kitap.
-Gökay Özenç-

Özellikle Harry Potter'a çok güldüm. Ben de bu filmi izlerken bu çocuğu birine benzetiyorum, diyordum. Elime aldım ve bırakamadım kitabı, bir gecede bitirdim. Gülümsemeye hasret olduğumuz şu günlerde, her satırında ayrı bir kahkaha attıran, gülerken düşündüren ve gündelik yaşantımıza farklı bir pencereden baktıran bir mizah kitabı...

"Ben öksüz, ben yetim!"
-Bahadır Zengin-
(Tanıtım Bülteninden)
Meryem Hoşoğlu 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisedeyken okumuştum. Tam hatırlamıyorum ama okurken çok sıkılmıştım. Kapağını görünce etkilenmiştim,ne yazık ki yanıldım. Bitirmek için kendimi sıktım. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. İçerisinde belli başlı şahıslar hakkında bilgi edinebilirim sanmıştım yanıldım.

Hatice SARI 
12 Oca 15:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zevkle okuduğum eğlenceli bir kitap. Okurken çok keyif aldım. Ahmet Şerif İZGÖREN yine muazzam bir eser kaleme almış. Okurken insanın içinde tekrar tekrar okuma isteği uyandırıyor.

Zeynep AVŞAR 
11 Oca 02:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Turk milletinin gundelik hayatini ve ayni zaman da zihniyeti anca bu kadar yazilabilirdi.Kitaplari sevmek adlı bir denemem de örnek verdiğim kitaplardan biridir.

Merve Fikir 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

A.Ş.İzgören'in kitaplarını beğenirim. Güzel bir kalemi vardır. Bu kitabının başlangıcında yazarken çok güldüğünü ve hayattan keyif almayanların okumamasını yazmış. Ben de okurken çok gülmeyi hedeflemiştim ama kendi okuma tarzımdan mı yoksa yazdığı konuların ne kadar doğru ve ciddi olduğundan mı bilemiyorum, o kadar gülemedim açıkçası. Ama yüzümde hep bir tebessüm oldu. Diğer gelişmiş ülkelerin neden daha sistematik ve başarılı olduğu bir gerçek ama bizim de neden öyle olamadığımızı güzel bir şekilde ortaya koymuş.
Hayatın telaşesinden biraz uzak kalmak, kafayı dağıtmak için okuyabilirsiniz.

Muharrem Armağan 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabın konusu 40 tane yabancı insan veya filmin Türk olsa nasıl olacağıyla ilgili yazılmış ama açıkcası bende hayal kırıklığına sebep oldu çünkü Ahmet Şerif İzgören gibi bir yazardan daha mükemmel bir kitap beklerdim. Okumanızı tavsiye etmem çünkü mizah kitabı olsada güldürdüğü bikaç yer hariç çok iyi olduğunu söyleyemem en sevdiğimse Can arkadaşlarıma diye başladığı önsözdeki samimiyetiydi zaten Ahmet Şerif İzgören'in kitaplarını sevmemin nedeni çok samimi bir anlatım tarzı var özellikle internette yayınlanmış seminerlerini izlemenizi tavsiye ederim.

Tuğba 
11 Oca 01:27 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tesadüf olarak elime geçmiş bir kitaptı. Merak ettim ama merak ettiğim gibi çıkmadı. 40 yabancı ünlü Türk olsaydı ne olurdu fikrinden yola çıkılmış. Ancak bana göre mizah yapalım eleştrilerim derken; eleştri dozu bazı yerlerde kaçtı. Evet komik kısımları var özellikle superman kısmına güldüm ama o kadar. Aslında severim yazarı. Yurt sevgisinin büyüklüğünü de biliyorum ancak bu kadar da kötü değiliz yahu!

Mathemazel 
19 Nis 23:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap okurken tebessum ettiriyor.hatta bazen kahkaha bile atabiliyorsunuz.
Cok akici bir kitap.hayata farkli bir acidan bakmanizi sagliyor.herkes okumali.

Evren Erarslan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

Ahmet Şerif İzgören'in kitapları samimidir, bir anda biter ve bir kaç anekdot harici pek akılda kalmaz. Bugüne kadar hemen hemen tüm kitaplarını okuduğum İzgören'in espri anlayışı fena değildi. Bu kitapta da ünlü kişilerin Türk olması halinde yaşanacak durumlar esprili bir şekilde anlatılmış. 40 hikayenin çoğu doğru olabilecek şekilde ancak espri anlayışı vasatı aşamamış bu sefer. 4-5 hikaye dışında beni sarmadı.

Yusuf Önder 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Samimiyet var(aslında da var), mizah var(aslında yok) ama siz yine de OKUMAYIN.
Kitap dinamik kalabildiği için okuyabildim yoksa çok kıt ve kitap demek için çok yetersiz bi yazı eseri, yazarına saygımız var o ayrı.

Kitaptan 11 Alıntı

Melih Karaman 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Mizah
Örümcek Adam

Örümcek adam, Türk olsaydı.. Ya topal kalmıştı ya da ölmüştü.
Nasıl mı?
Şimdi bu gökdelenlere falan tırmanıyor ya, hani bunun kahramanlığı bu ya, tırmanarak işi götürüyor. Bir kere Türkiye’de gökdelen falan kısıtlı. Bu da mecburen, daha çok apartmana, dört katlı kaçak villaya tırmanacak.
Amerika’da tırmandığında, herkes kim kime, dum duma.
Burada biri apartmana tırmanacak olsa ortalık ayağa kalkar
“Şahin Abilerin apartmanına hırgız giriyor. Yetişiiiin!” Bütün mahalleli doluşur. Elde odun, levye, Allah ne verdiyse… Şimdi yan apartmana kaçsa olmaz. Oranın çatısı, balkonu da dolu.
-Gel gel gel, buraya gel de verem ağzını burnunu eline.
-Polis çağırmayın olum. Bunun polisi, karakolu ben olacağım inşallah.
-Len röntgenci.
-Abi, bu ölü sevici olmasın?
-Burada ne işi var lan, morga gider o zaman. Röntgenci bu.
-Bak nasıl tırmanıyor şerefsiz, gurbağa gibi. Gurbağa Adam diyelim buna.
-Hıdır Abi kurbağa tırmanamaz ki yengeç o.
-Doğru, Yingeç adam olsun.
-Güzel isim oldu.
Şimdi ağ atarak da kurtulamaz. Ağla maksimum 5-10 kişiyi yakalarsın, oysa 100-150 kişi toplanır seni dövmeye.
Hadi bir şekilde karanlığa aktın, kimse görmedi.
Dış sıvalar çürük, idareten yapılmış olduğundan, bu sefer de apartmanın sıvasıyla birlikte altıncı kattan çat diye yapışırsın yere.
Hastaneden çıkamaz Yengeç Adam.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 13 - İzgören Yayınevi)40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 13 - İzgören Yayınevi)
Melih Karaman 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Soykırım
Öncelikle, "Biz Türkler, birkaç milyon Ermeni'ye soykırım yaptık ve otuz bin de Kürt öldürdük" diyerek buradan Nobel Edebiyat Jürisi'ne göz kırpmak istiyorum."Allah belanı versin diyen varsa, buna demeyeceksin onu başkasına diyeceksin güzelim.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 175 - İzgören Yayınevi)40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 175 - İzgören Yayınevi)

Yollara tükürürüz, neredeyse hiç kitap okumayız, işimizin hakkını vermeyiz. Dürüst olalım. Nasıl çalışırsak çalışalım, maaş bizim hakkımız zannederiz. Trafikte yol vermeyiz, hemen kapışırız.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Sevdiğimiz olur, o bizi sevmezse öldürürüz. Kadınla yaşamayı bilmeyiz, yalnız bırakırız onu. Çalışma hayatına sokmayız, ona gereksiz parlarız. Sporun spor olduğunu unuturuz, sıraya girmeyi bilmeyiz. Yahu dürüst olalım.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Japonya’nın neredeyse tamamında, yollarda kaldırım yok, biliyor musunuz? Sadece bir çizgiyle ayırıyorlar yayaların yolunu. Yaya rahat yürüyor, biliyor başına bir şey gelmeyeceğini. Bizde adam kaldırıma park ediyor arabasını, otobüs durağına arabayla dalıyor.


40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Süpermen, Türk olsaydı, onun pelerinini annesi bağlardı.
“Koçuuum telefon kulübelerinde rezil olma, gel ben bağlarım.”
Pelerinini halasıgil örerdi (haroşa).

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Kiralık ev ararken deseler ki “Bu evde zombi varmış” ya da “Kurt adam yaşıyormuş civarda”, hiç korkmaz bizim millet. “Hadi len” deyip geçer. “Vampir varmış civarda” falan de, bunu da sallamaz. Ama “Abi apartmanın altında ‘yatır’ varmış” dersen evi kimseye kiralayamazsın, rengi çekilir adamın.
Yatırdan korkar bizim millet, Drakula’dan korkmaz.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören

Ayvalık’ta bir açık hava otelindeyim, resepsiyon da açıkta. Resepsiyonun köşesinde bir kırlangıç yuvası var; üç yavru, kafalar dışarıda, gagalar açık. Anne ve baba gidip gelip yiyecek getiriyorlar ve ayrı zamanlarda geldikleri için birbirlerini görmüyorlar. Anne birinci yavruya yem veriyor, birazdan baba gelip ikinciye, anne tekrar geldiğinde üçüncüye, baba gelip birinciye. İnanılır gibi değil, sırayı hiç şaşırmadılar: ADALET.
----------------
Yazları sıcak ülkelere göç ederler: YENİLİK.
----------------
Hiç kırlangıçları bir yerde pineklerken hatırlıyor musunuz? Devamlı uçarlar: ÇALIŞKANLIK.

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk, Ahmet Şerif İzgören
2 /