45'lik Dergi - Sayı 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
300
Gösterim
Adı:
45'lik Dergi - Sayı 1
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
47
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772602400007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
45'lik Dergi
derginin yazı işleri müdürlüğünü Fuat Akyol, yayın koordinatörlüğünü Güven Erkin Erkal üstlendi.

Ali Mert Alan, Barış Efendioğlu, Bilge Kösebalaban, Doğu Yücel, Dost Elver, Gizem Şimşek, Hakan Eren, Hikmet Temel Akarsu, Övünç Dan, Murat Beşer, Nilüfer Açıkalın, Pelin Batu, Teoman, Turgut Özalp ve Ümit Beyazoğlu, derginin kadrosunda yer alan isimlerden oldu.
47 syf.
Dergiler büyük bir emeğin ürünü. Binlerce zekanın imece usulü ortaya çıkardığı bir harikalar diyarı. İnce elenip, özenle seçilen yazılardan, resimlerden oluşmalı.
Şimdi ben biraz kötü konuşacağım ama bunların da farkındayım. Özür dileyerek olmamış diyorum.
Moğollar ve Hippiler ile ilgili yazı iyiydi. Onun dışında bir de nadir plaklardan bahsediliyor. Gerisi şu konseptin içini dolduramamis uyduruk yazılarla, bir sayfayı gereksiz kaplayan afişlerle dolu.

Bu dergi tutmaz. Fikir güzel, ama bunun daha iyisini yapmışlardı.

Meraklısı için: 3 ayda bir çıkan 'Plak Mecmuası'nı tavsiye ederim.
47 syf.
·52 günde·Beğendi·8/10
Bu inceleme CEYLAN* 'a ithaf edilmiştir.. Dergiyi yerin dibine sokmuş, ben göklere çıkartmayacağım ama hakkını vereceğim. Ve incelemede ki sorularıma cevap istiyorum. İncelemene karşı inceleme yapıyorum sayın Örtmenim :)

Buyrunuz bir bakalım... :)

Öncelikle dergi'nin içeriği fazlasıyla dolu. Moğollar ve Hippileri beğenmişsiniz sadece. O zaman soruyorum :)?

Moğollar röportajı kesinlikle çok başarılı. Tek başına bile dergiye değer katmış. Erkin Koray, Cem Karaca ve Barış Manço hikayeleri çok keyifliydi.

Hippi modası ve anlatımı çok güzeldi. O döneme ait paylaşılan görseller evet büyük. Büyük olmasa nasıl okuyacağız Örtmenim bir açıklar mısınız? Küçük kare not kağıdı büyüklüğünde mi bassınlar örnek gazete manşetlerini.. :)) Büyüteçle mi okuyalım?

Teoman'ın MFÖ 'nün ilk çıkışının kendisinde bıraktığı hayranlık yazısı da çok güzeldi. Ne yani neyini beğenmedin? :)

1968 e gidip, o günlerin meşhur plak ve şarkılarının paylaşıldığı yazı kötü müydü? Ben çok beğendim kaçırdığım ne güzel plaklar varmış haberim yok dedim. 1963 ve 1969 yılları arası müzik piyasası ve dünya bakımından çok önemlidir. O dönemler de yapılan barışçıl eylemler sayesinde bir çok şey gerçekleşmiştir. Beatles gençliği alıp götürmüş yeni bir akım başlatmıştır. Hippiler doğmuştur. Ülkemizde ki yansımaları komik olsa da yine de bir şeyler denenmiştir.

Türkiye'ye gösterim için gönderilen filmlerin afişleri bizim sanatçılarımız tarafından tekrardan dizayn edilip sinemalara asılırmış. Afişin ve o o afişe ait filmin incelemesinin neyini beğenmediniz.. Soruyorum efenim..:))

Doğu Yücel.. Bir çok okur tanımıyor farkındayım. Sosyal medya kullandığım zamanlar da Doğu Yücel arkadaş listemde idi. Konuşmuşluğum da var kendisi ile. Bilimkurgu üzerine güzel kitapları var. Bence bir bakın. Türkiye de nimet :) bir çok dergiye de yazar kendileri. Burada ise yarışma da birincilik elde ettiği hikayesini yayınlamış. Ben çok beğendim. Hikaye yazan kişilere de güzel bir örnek değil midir? :) Doğu Yücel i alıp okuyun. Bir deneyin arkadaşlar.

Kara Gözlüm Çizgiroman ı kötü müydü? :)

Hakan Eren'in yazısı da başarılıydı.

Dr. Gizem Şimşek 'in köşesin de ise Türk Sineması'nda korku türünün ilk örnekleri yayınlandı. Dergi'nin konsepti ile ne kadar uygun ve başarılıydı. Neyini beğenmedin? :)

Barış Efendioğlu'nun "Nadir Kırkbeşikler" köşesi harika değil miydi?

Turgut Özalp'in Lale Belkıs röportajı da mı kötüydü? :)

Ve Son olarak; CEM KARACA'nın fotoroman'ı çok güzel değil miydi? Tam arşivlik bir güzellikteydi bence.. Nostalji böyle bir şey, geçmişte yapılan şeylerin bugün önümüze çıkmasını sağlıyor 45'lik dergi.

Mecazi bir dille sevgili Ceylan Hanım'a cevap niteliğinde bir inceleme yazdım :) Buralarda ilkleri yapmayı seviyoruz :))

Toplamam gerekirse, kesinlikle okuyunuz. O dönemi yaşayamazsınız ya da anlayamazsınız. Ama geçmişte neler yapılmış öğrenebilirsiniz. Şuan istediğiniz tarz da sokağa çıkıyorsunuz. Ama o yıllarda uzun saç, uzun sakal, gitar, kadınlı erkekli partiler, renkli saçlar, rock grupları... Çok sıkıntı konular. İşte bu dergiler veya bu tarz mecmualar bunları önümüze getiriyor.

Ben keyifle okudum ve çok beğendim. Sonradan çıkan diğer iki sayıyı da aldım zaten. Onları da okuyup sizlere daha derli toplu bir inceleme yaparım. Bu inceleme Ceylan Hanım'a adandığı için böyle bir tarz oluştu. :)

Alıp okuyun, pişman olmazsınız. Yeni sayılar da daha profesyonel iş çıkardıkları da net bir şekilde gözüküyor.

Bu dergi'nin dışında Trip dergisine de bir şans verin..

Dergiye bu kadar uzun inceleme yazmak :) Taşlayacaklar beni.. Hadi ben kaçtım.. :) İyi okumalar.. :)

Not: Telefondan yazdım, o yüzden gördükçe yazım ve imla hatalarını düzeltiyorum. Hatalar için kusura bakmayın. . :)
47 syf.
·Beğendi·7/10
Derginin kapağı dikkatimi çekince, birden kendimi kaptırdım ve aldım. Hızlı bir şekilde dergiye baktım ve o an da beğenmiştim. Şimdi okuyorum ve tavsiye ediyorum. Yazı karakterlerinden mizanpajına, kullanılan kağıttan, görsellerin kullanımına kadar hepsi yerinde ve iddialı bir dergi.

Çok fazla söze gerek yok. Alın, okuyun ve okutun diyebilirim. Eğer 'nostalji' ile ilgiliyseniz ve belli bir yaşın da üstündeyseniz 'evet ya, bunlar bunlar da vardı deyip, derginin sayfaları arasında kaybolabilirsiniz.

Daha ilk sayısı ama şimdiden "Sevgili dostlar neden yazının geçmiş zaman notları olduğunu bu yazımda ve daha sonraki yazılarımda çok daha iyi anlatmış olacağım." diyor İmtiyaz sahibi Fuat Akyol. Ben de açıkçası daha şimdiden ikinci sayıyı beklemeye başladım.

Dergi sayfaları arasında dolaşırken o eski gazete kupürlerine şöyle iç geçirerek baktım. Vay be! Nereden nereye dedim.
Tabii, hemen tek seferde tüm dergiyi sindirmem zor ama bazı yazıları okudum ve beğendim. Sonra bir baktım Teoman'ın yazısının yanında TV'de 7 Gong dergisinin kapağı var ve birden o yıllara göndüm. yabancı gelmedi, sanki daha dünmüş gibi anılar canlandı vs.vs.

Ezcümle: Derginin ilk sayısını kitapçıda görüp aldım ve beğendim.
Cahit Berkay: (...)O zamanlar arabayla dolaşarak reklam yapıyorlar. Adam bağırıyor "Sayın Kayserililer, Igor'lar sizi bu akşam mantı yerine müzik ziyafetine davet ediyorlar" diye. Igor'lar ne lan! Bir yerde
de MÖ'ler dediler. "Möö" dediler ya!

Hahahha!!! =))))
Kolektif
Sayfa 14 - 45'lik Dergi, Ali Mert Alan, Moğollar
Cahit Berkay: (...)Sen kıçını yırt Amerikalı gibi gitar çalamazsın çalsan bile o senin DNA'nda yok. Sen önce kendi kültürünle haşır neşir olacaksın, beslenme çantanı kendi kültürünle dolduracaksın, ondan sonra üstüne diğer kültürleri ekle ama önce kendi kültürün! Sanat müziğiyle büyüdüm, Batı müziğini de dinledim ondan sonra Cahit Berkay oldum.
Kolektif
Sayfa 14 - 45'lik Dergi, Ali Mert Alan, Moğollar
"O yıllarda bir erkeğin saç uzatması, at kuyruğu yapması, küpe takması olacak iş değildi. Halbuki hippiler ''karı gibi'' saç uzatıyordu. Mesela taşrada bu makul bir linç nedeniydi."
Kolektif
Sayfa 6 - 45'lik Dergi, Ümit Beyazoğlu, Hippi Kralı Ve Kraliçesi
...60'lı, 70'li yıllarda sizinle beraber bir çok grup kuruldu. Enstrümanlar nereden bulunuyordu?

Taner Öngür: 60'lı yıllarda Avrupa'ya giden Türk işçileri, Türkiye'ye geldiklerinde getirirlerdi.

(...)Barış'ın (Manço) da bulduğu bir yol vardı, kanunları incelemişti ve tır kanunundan yararlanarak getiriyordu. Bunu nasıl yapıyordu bilmiyorum ama (gülüyor). Türkiye'ye Höfner ya da Framus marka gitarlar gelirdi.
Kolektif
Sayfa 13 - 45'lik Dergi, Ali Mert Alan, Moğollar
1963'ten itibaren dünyanın ''Beatlemania" (Beatles Humması) adını taktığı harekete bizim basın ''Bitliler'' adını münasip görmüştü.

Hippilerin bir adı daha vardı; Beatles'in ''She Loves You, Yeah Yeah Yeah'' şarkısının tekrarlanan ''yeah'' nidasından kinaye onlara Ye-Ye'ci de diyorlardı.
Kolektif
Sayfa 6 - 45'lik Dergi, Ümit Beyazoğlu, Hippi Kralı Ve Kraliçesi
"Yerli Hippilerin rüyası ise 12 Mart 1971 darbesine toslayıncaya kadar devam etti. Cunta gelir gelmez ilk iş olarak saçını uzatan gençleri yakaladığı yerde eşek tıraşından geçirdi."
Kolektif
Sayfa 8 - 45'lik Dergi, Ümit Beyazoğlu, Hippi Kralı Ve Kraliçesi
Taner Öngür: Zaman hem çabuk hem de yavaş geçti ama hepsini saniye saniyesine yaşadık. Bizim yaşlılığımız farklı, kendi yaşıtlarımız gibi değiliz. Geriye çok bakmayı sevmem. Geriye bakarım ama anlamak için kendi yaşadıklarıma değil, başka yaşananlara, yaşanmışlıklara bakıyorum.

Genelde geleceğe ne bırakabiliyoruz onu düşünüyorum. Çünkü geleceğe ne bırakabileceğimiz önemli.
Kolektif
Sayfa 13 - 45'lik Dergi, Ali Mert Alan, Moğollar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
45'lik Dergi - Sayı 1
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
47
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772602400007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
45'lik Dergi
derginin yazı işleri müdürlüğünü Fuat Akyol, yayın koordinatörlüğünü Güven Erkin Erkal üstlendi.

Ali Mert Alan, Barış Efendioğlu, Bilge Kösebalaban, Doğu Yücel, Dost Elver, Gizem Şimşek, Hakan Eren, Hikmet Temel Akarsu, Övünç Dan, Murat Beşer, Nilüfer Açıkalın, Pelin Batu, Teoman, Turgut Özalp ve Ümit Beyazoğlu, derginin kadrosunda yer alan isimlerden oldu.

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • CEYLAN*
  • S. Ali
  • ozakiabi
  • Murat Ç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%33.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%33.3 (1)
2
%0
1
%0