49 Numaralı Parçanın Nidası

7,0/10  (7 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
756 gösterim
TIME'ın 1923-2005 arası En İyi İngilizce 100 Roman listesinde yer alan 49 Numaralı Parçanın Nidası, Amerikalı yazar Pynchon'ın kaleminden 1966'da çıkan postmodern bir gizem romanı. Zamanında Nabokov'un öğrencisi olduğu gibi, aynı zamanda William Gibson, David Foster Wallace, Salman Rushdie ve Neal Stephenson gibi farklı türlerde ustalaşan yazarların etkilendiği bir kalem olan Pynchon, medyadan kendisini çok iyi sakladığı için günümüzün Salinger'ı olarak da anılıyor. Nerede yaşadığı kesin olarak bilinmeyen ve birkaç pozu dışında fotoğrafı da bulunmayan yazarın adı, Nobel Edebiyat Ödülü kulislerinde uzun yıllardır tartışılıyor. Pynchon, Harold Bloom'a göre çağının en önde gelen Amerikan romancılarından biri.

49 Numaralı Parçanın Nidası Amerikan tarihindeki, gerek politik gerekse sosyal açıdan, en çalkantılı dönemlerden biri olan 1960'lı yıllarda yazılır. Uyuşturucu kültürü, Vietnam Savaşı, John F. Kennedy ve Martin Luther King cinayetleri, kadın hakları mücadelesi bu döneme damgasını vuran olayların yalnızca bir kısmıdır. Thomas Pynchon, bu kültürel olaylardan faydalanır: 49 Numaralı Parçanın Nidası tüm kültürel karmaşayı içinde barındırır.

Oedipa Maas, kocası Mucho ile beraber yaşayan genç bir kadındır. Bir gün, eski erkek arkadaşı Pierce Inverarity'nin öldüğünü ve kendisini vasisi olarak adadığını açıklayan bir mektup alır. Vasiyeti yerine getirmeye karar veren Oedipa, San Narciso'ya yola çıkar ve bundan sonra kendisini gizemli bir dünyanın içinde bulur. Büyük bir gizemi çözmek üzere olduğuna inanan Oedipa gitgide dünyadan soyutlaşacak ve yalnızlığa gömülecektir. Oedipa'nın çevresindeki dünya uyuşturuculara, komplo teorilerine, hayallere dayalı bir yer haline gelir. Öyle sık halüsinasyon görür ki kaotik bir yabancılaşmanın içine tıkılıp kalır. 49 Numaralı Parçanın Nidası her şeyden öte kültürel kaosu ve iletişim sorunlarını kendisini çevresinde dağılıp giden halüsinojenik bir dünyanın içinde bulan genç bir kadının gözlerinden anlatan bir romandır.

Oedipa, bir gün Pierce'ın pul koleksiyonunun açık artırma ile satılacağını öğrenir. Pullar 49 numaralı parça olarak satışa çıkarılacaktır. Gizemli bir katılımcı 49 numaralı parçanın peşindedir. Bu gizemli kişinin kimliğini öğrenmek üzere müzayedeye gitmeye karar veren Oedipa, 49 numaralı parçanın nidasını bekler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786053753728
 • Çeviri:
  Feride Evren Sezer
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Daha önce de şizofrenlik ile ilintili birçok roman okumuştum. Birçoğunda olay kurgusunu, ana karakteri empati ve ya diğer yollardan yakalayabiliyordum. Bu kitabı okurken bana büyük bir haz versede, kitabı bitirdikten hemen sonra bundan üzüntü duyuyordum. Eğer ana karakter şizofren ise onunla "sağlıklı" okuyucu empati kuramazdı değil mi ? Thomas Pynchon içimdeki sese tercüman olmuş. Bırakın karakterle empati kurmayı olay kurgusunu bile kestiremiyorsunuz. Yazarın gücünü bazen bir sayfayı bulan, usatalıkla seçilmiş kelimelerden nasıl bir 'salata' yaptığını okurken hissediyorsunuz. Ayrıca yazar içinde yaşadığı zaman dilimde ki bilim,siyaset,moda vb. konuların tamamına yerinde tahlillerle deyinmiş. Feride Evren Sezer ( çevirmen ) kesinlikle teşekkürü hakediyor. Çeviri yaparken büyük bir emek verdiği belli. Bence çeviriyle beraber gelen sadeleştirmeler suç sayılmalı neyse ki yerinde çeviri yapan emektarlarımız var :))

Kitaptan 5 Alıntı

Celal Uslu 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

' Bu sakallı da kim ? ' diye sordu Oedipa. ' James Clerk Maxwell, ' diye açıklamaya koyuldu Koteks, " Maxwell'in Cini olarak bilinen ufak bir bilgiyi zamanında doğru varsaymış olan ünlü bir İskoç bilim adamı. Cin, bir kutunun içinde, tamamen farklı ve rastgele hızlarda hareket eden hava moleküllerinin arasında oturmuş, hızlı molekülleri yavaş olanlarından ayırıyordu. Hızlı moleküllerin enerjisi yavaş olanlardan daha fazladır. Yeterli sayıda molekülü bir yerde yoğunlaştırırsanız, yüksek sıcaklıkta bir alan elde edersiniz. Daha sonra, kutunun bu sıcak alanıyla daha serin olan herhangi bir alanı arasındaki ısı farkını kullanarak bir ısı motorunu çalıştırabilirsiniz. Cin sadece oturup sınıflandırma yaptığından, sisteme gerçek bir emek vermemiş olursunuz. Dolayısıyla, hiçbir şey karşılığında bir şey alarak, süreğen bir devinim sağlar, böylece Termodinamiğin İkinci Yasası'nı çiğnersiniz. "

49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 79)49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 79)
Celal Uslu 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Her bir enkazı yaratan şiddet yeterince nadirdi ve mucizevi olacak denli uzaktı ondan, tıpkı her ölümün, kendi ölüm anımıza dek mucizevi oluşu gibi.

49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 6)49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 6)
arden 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Durma dedi Metzger, soru sor ama her bir soru için üstünden bir şey çıkarman gerekecek. Buna Strip Boticelli diyelim.

49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 28)49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 28)
Celal Uslu 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

5 ya da 10 sentlik kazançlar vaat eden kırpılmış kuponlar, indirim kuponları, marketlerdeki özel ürünleri tanıtan pembe el ilanları, izmaritler, eksik dişli taraklar, eleman aranıyor ilanları, telefon rehberinden yırtılmış sarı sayfalar, bir film mi, çok istediğin bir kadın ya da araba mı, sadece talim amacıyla seni kenera çeken bir polis mi, artık her neyse onu görebil diye kendi nefesini ön camın iç kısmından silmek için kullandığın eski iç çamaşırı ya da zaten dönem kostümü haline gelmiş giysi parçaları, gri bir kül sosu içinde, umutsuzluk salatası gibi, hepsi aynı şekilde katlanmış bütün o ıvır zıvır, yoğunlaştırılmış egzoz, toz, vücut pisliği...
Bunlara bakmak midesini bulandırıyordu ama bakmak zorundaydı.

49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 6)49 Numaralı Parçanın Nidası, Thomas Pynchon (Sayfa 6)

Kitapla ilgili 1 Haber

Yenilgi Romanlarının En Güzeli
Yenilgi Romanlarının En Güzeli “49 Numaralı Parçanın Nidası”nın yazarı Pynchon benim gözümde roman sanatının belli başlı zirvelerinden biridir. Nabokov’un öğrencisiydi ve sonraki Nabokov o oldu. İşte öyle bir zirveden bahsediyorum. Her romanının hayranı olmadığımı da hemen ekleyeyim.