5 Çocuk 5 İstanbul

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
227 gösterim
İstanbul'u artık küçükler de okuyor!

Ülkemizin uluslararası üne sahip çocuk kitapları illüstratörü Betül Sayın yazıp resimlediği bu kitabında, okulöncesi küçüklerle okumaya yeni başlayanlar için İstanbul'u anlatıyor. Mine Soysal'ın yazdığı ve yine Sayın'ın resimlediği İstanbul Masalı kitabından yola çıkan sanatçı, İstanbul kentinin beş farklı tarihsel sürecini beş değişik kahramanla canlandırıyor. Kitabın günümüzden başlayıp tarihöncesine doğru zamanda geriye akan sıradışı kurgusu ve renkli resimleri çocuklar için eşsiz bir okuma ve öğrenme deneyimi sunuyor.

Betül Sayın'ı Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu'nun (IBBY) 2006 Onur Listesi'ne taşıyan bir kitap.

Günümüz İstanbul'unun kalabalık semtlerinden birinde yaşayan Mert, hastalanan anneannesini ziyarete gider. Anneannesinin yaşadığı eski evin tavan arasında bulduğu fes, Osmanlı kenti İstanbul'unda Hamdi'ye aittir... Osmanlı Sultanı'nın düzenlediği şenlikleri izlemek için sabırsızlanan Hamdi, ablası için gittikleri Kapalıçarşı'da mor taşlarla süslü bir ayna görür. Mor ayna Bizans döneminde yaşayan Helen'indir... Ailesiyle birlikte Hipodrom'da düzenlenen yarışları izlemeye giden Helen, bir dükkânda satılan eski bir parayla ilgilenir. Üstünde balık resimleri bulunan para, Bizantion döneminde balıkçılık yapan dedesine yardım eden Milya'nındır... Milya ve dedesinin kayığı yakaladığı balıklarla dolar. Tanrılara teşekkür etmek için tapınakta düzenlenen törenden dönerken Milya yolda eski bir çömlek parçası bulur. Bu parça, tarihöncesinde İstanbul yakınlarında bir mağarada yaşayan kemik tokalı kızın annesinin yaptığı çömleğin parçasıdır…
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  32
 • ISBN:
  9789756227084
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Betül Deniz 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap tam anlamıyla hem öğretici hem eğlendirici. Üstelik çocukta merak duygusu uyandırıyor. Okulöncesi ve okula yeni başlayan başlayan çocuklar için son derece uygun bir kitap. Bu kitapta, İstanbul'da 5 farklı zamanda yaşayan 5 ayrı çocuk üzerinden İstanbul'un tarihi çocuklara en güzel şekilde anlatılmıştır.