50 Soruda Arkeoloji 50 Soruda Dizisi - 8

8,8/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
302 gösterim
Arkeoloji nedir, ne değildir? Geçmişten günümüze neler kalır? Arkeoloji nasıl bir bilim alanı haline gelmiştir? Arkeolojide çığır açan araştırmacılar kimlerdir ve arkeolojiye damgasını vuran önemli araştırmalar nelerdir? Arkeolojinin politik kullanımı ne demektir? Arkeolojinin temel yöntemleri nelerdir? Zaman laboratuvarı nedir? Arkeometri, jeoarkeoloji ve çevresel arkeoloji nedir? Endüstriyel arkeoloji, kent arkeolojisi, kurtarma kazısı, etnoarkeoloji, deneysel arkeoloji, sualtı ve batık arkeolojisi nedir? Arkeoloji ile antikacılığın farkı nedir? Definecilik nedir? Osmanlı İmparatorluğu'na arkeoloji ne zaman ve nasıl girmiştir? Osman Hamdi Bey'in ve Atatürk'ün Türk arkeolojisinin gelişimindeki yerleri nedir? Dünya arkeolojisi içinde Türk arkeolojisinin yeri nedir?
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055888190
 • Yayınevi:
  Bilim ve Gelecek
 • Kitabın Türü:
Rojda kaya 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mehmet özdogan bu dönemin en iyi ve saygı gören arkeologlarindan biri üstelik Avrupaninda en iyilerinden ve bu kitapta arkeoloji ile ilgili temel bilgiler yer alıyor

Şennur İpekbayrak 
 24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Marmara Üniversitesi'nde arkeoloji dersinde okumamız için verilmiş olan, arkeolojiye dair neredeyse merak edilen birçok soruya cevap veren bir kitap. Tarihi değerlerimizi, nasıl kazı çalışmaları yapıldığını ve arkeolojinin önemini oldukça güzel anlatıyor. Meraklısı olanların okumalarını tavsiye ediyorum. Sıkılmadan kısa sürede bitirilebilecek bir kitap.