50 Soruda Büyük Patlama Kuramı

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
169 gösterim
“50 Soruda” dizisinin beşinci kitabı 50 Soruda büyük patlama kuramı yayımlandı. Kitapta, Prof. Dr. Metin Hotinli, evrenin nasıl oluştuğunu ve geleceğini açıklayan büyük patlama kuramını, dinamik ve evrim halinde bir evren gerçeğine ulaşmanın tarihi olarak ele alıyor. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Eski Başkanı olan yazarın, insanlığın evrenin doğumuna dair ilk düşüncelerini içeren mitoslardan başlayarak, büyük patlama kuramına ulaşırken geçtiği kimi sorular şöyle:


İlk kozmolojik düşünceler ne zaman ortaya çıktı? Aristoteles kozmoloji modelinin özellikleri nelerdi? Kopernik kuramı ne gibi bir yenilik getirdi? Newton kuramı ile birlikte, kozmolojinin paradigması nasıl değişti? Özel ve genel görelilik kuramları ne getirdi? Einstein’ın geliştirdiği statik evren modeli, bilim çevrelerinde nasıl karşılandı? Astronomide uzaklıklar nasıl ölçülür? Genişleyen evrenden Büyük Patlama’ya nasıl geçildi? Büyük patlama kuramında evrenin yaşı problemi nasıl çözüldü? Radyo astronomi gözlem verileri durağan evren kuramıyla bağdaşıyor mu? Big bang kuramında ilk üç dakikanın önemi nedir? Fosil radyasyon nedir? Big Bang’dan önce ne vardı? Evrenin genişlemesi sürecek mi, duracak mı? Karanlık madde nedir? Karanlık enerji nedir? Büyük Patlama kuramı kalıcı mıdır, değişebilir mi? Big Bang kuramının rakipleri var mıdır?
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9786055888152
 • Yayınevi:
  Bilim ve Gelecek Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Burak Akgün 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bilimle çok alakadar olmayan ama ilgide duyanlar için ideal bir kitap anlatımı zorlamıyor,formüllerin içinde kaybolmuyorsunuz.