57. Alay Galiçya Ölümsüz Alayın Öyküsü

8,3/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
6 beğeni  · 
762 gösterim
"Ölüm en çok 57. Alay′a yakışırdı sanki. O alay ki düşmana savaş meydanını dar etmiş, nasıl dövüştüğümüzü gören düşman çareyi kaçmakta bulmuştu. Çünkü 57. Alay, muharebe meydanında var olmak için ölüme meydan okumuştu. Ölmekle hayat bulacağını çok iyi anlayan kahraman alayımız, bu sebepten Arıburnu Çıkarması′nın ilk iki gününde üçte ikilik mevcudunu yitirmişti. Çok iyi hatırlarım; bölüklere kumanda edecek subay bulamayınca, tabur imamlarına kumandanlık görevi verilmişti."

Onlar Çanakkale Cephesi′nden sonra yine ateşe atılmak için sekiz haftalık bir yolculuğun ardından tam 33 bin asker ile Galiçya′ya gittiler. Vatanları için olmasa da, savaşmaya mecburdular. Görevlerini hakkıyla yerine getirdiler. Bu görev esnasında tam 12 bin şehit verdiler, bunlardan 95′i subay, 7 bini er idi. Diğerleri ise "kayıp" diye tarihe geçtiler.

Süleyman Nazif′in dediği gibi, Çanakkale bundan sonra bir isim değil, bir tarih olacaktır. Galiçya da onun zeyli.

İsmail Bilgin′in kaleminden, vatan topraklarından kilometrelerce uzakta savaşan askerlerimizin, 57. Alay′ın öyküsü...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789752638914
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur UYGUN 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

57. Alayın Çanakkaleden sonra Almanlara ve Avusturyalılara zaman kazandırmak için Galiçya Cephesine gidişini ve burada yaşadıklarını anlatan bir eser. Kimi tarihçilere göre 57. Alay Çanakkalede son erine kadar savaşmış ve hepsi şehit düşmüştür. Kimine görede Çanakkalede son derece başarılı olmuş, yaralılananlar ve kurtulanlarla beraber geriye çekilmiş ve burada takviye alarak diğer cephelerde savaşa gitmiştir. Bu romanda alayın Çanakkalede şehit düşmediğini kalanların Galiçya cephesine gittiğini görüyoruz. Kitabı okuduktan sonra şöyle bir soru sorabiliriz kendimize;
Enver Paşa kendi yurdumuzu savunmak varken neden askerlerimizi Galiçya göndermiş olabilir ki?

Gencay atli 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Tarihimizi en akıcı şekilde anlatılan yiğit kahramanlarımızın, müttefiklerimizin sınırlarını korumak için canla başla verilmiş mücadele.. İi okumalar.

57. Alay Galiçya benzeri kitaplar