7 Düşünce Becerisi

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
491 gösterim
Düşünceye artık eskisi kadar değer verilmiyor. Eskiden, devrimleri körükleyen, dünyaya bakışımızı ve onunla ilgili düşünme tarzımızı kökünden değiştiren düşünceler üretilirdi. Yaşadığımız çağda bilmeye düşünmekten daha çok önem veriyoruz. Gelecek, gittikçe daha fazla bilgiyi işaret ediyor. Ancak bilginin kalitesi gittikçe düşüyor. Bu kalitesiz bilgiler zihinleri dağıtıyor ve düşünmeyi engelliyor. Bir süre sonra ortada bilmediğimiz pek bir şey kalmayacak, ancak bu bilgiler hakkında düşünecek kimse olmayacak. Bilgi, düşüncenin kaynağı ve en büyük dostu iken, şimdi en büyük rakibi oldu.
20.Yüzyıl bilgi çağı diye adlandırılıyordu. Ancak 21. yüzyıl bilgiyi kullanma ve bilgiyi üretme çağı olacaktır. Bu yüzden okul hayatında ve iş yaşamında bilgi yükleme yerine, bilgi kullanma ve bilgi üretmeyi amaçlayan eğitim programları geliştirilmelidir.
Elinizdeki bu kitap, düşünce haritaları, öyküler ve uygulamalarla düşünce becerilerinizi geliştirecek, farkındalığınızı artıracak ve size yeni bakış açıları kazandıracaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
Hanife Sahra Çatlı 
31 Mar 01:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişinin kendini geliştirmesi için gereken becerilerin güzel,akıcı ve akılda kalıcı bir şekilde anlatıldığı bir kitap. Zihin haritalarını bilirsiniz, bilginin akılda kalıcı bir şekilde programlanması için üretilmiş bir teknik. Kitapta öneminden yeterince bahsediliyor zaten ve bunun yanında kullanımının kolaylığını, becerilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi anlatıyor. Sınıf ortamında hem öğrenciler hem öğretmenler için önemine de değinmeden geçmiyor. Yanılmıyorsam örnekler de bulunuyordu.

Bana etkisine gelirsem, kitabı okur okumaz "Aa bu teknik efsane. Hemen hayatımın her noktasında kullanayım. " diyip motive olmadım. Benim için bir yol yapmadı fakat kesinlikle bir yol açtı diyebilirim.